ניצחון לארגוני המורים: אפשרות לקיצור שבוע העבודה - מבלי לקצר את חופשות החגים

חטיבות ביניים ותיכונים שירצו בכך יוכלו לבטל את הלימודים בימי שישי, ולקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימים ■ המורים יעבדו פחות ויתוגמלו על עבודה מהבית, אך התועלת שיפיקו התלמידים והוריהם מהמהלך - לא ברורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בבית ספר. חטיבות ביניים ותיכונים יוכלו לבטל את הלימודים ביום שישי (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: גיל כהן מגן

המהלך שהובילה הממשלה לקיצור חופשות החגים הסתיים בתחילת השבוע בניצחון לארגוני המורים: החופשות לא יקוצרו, והמורים יוכלו לקצר את שעות העבודה שלהם בבתי הספר בחמש שעות, ולעבור, בתנאים מסוימים, לשבוע עבודה של ארבעה ימים בשבוע במשרה מלאה, במקום חמישה ימי עבודה בשבוע כיום. משרד החינוך הבהיר הבוקר (חמישי) כי מורה יוכל לקבל יום חופש נוסף מעבודה בבית הספר, פרט ליום שישי, כדי להשתתף בלימודים. 

ואולם התועלת שיפיקו התלמידים והוריהם מהמהלך לא ברורה: במקום לקצר את ימי חופשות החגים, לפי התוכנית המקורית, התלמידים והמורים פשוט יגיעו פחות ימים לבתי הספר.

משרד החינוך הודיע ביום שני, בתום מו"מ עם ארגוני המורים, שחטיבות ביניים ותיכונים שירצו בכך יוכלו לבטל את הלימודים ביום שישי, ולקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימים. בתמורה, נוכחות החובה של המורים בבתי הספר תקוצר בחמש שעות, והם יקבלו עליהן שכר מלא.

ארגוני המורים התנגדו ליוזמה לקיצור שבוע הלימודים עד כה, אך השבוע הם מיהרו לברך על המהלך. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, שהתנגד נחרצות לביטול הלימודים בימי שישי ואף איים בצעדים ארגוניים, כתב למורים שמדובר "בהישג עצום".

אכן מדובר בהישג עבור המורים - לראשונה המדינה מכירה בעבודה שהם מבצעים מהבית ומתגמלת אותם עליה. ההחלטה להעניק שכר מלא למורים על עבודה מהבית מבורכת. מורים לא מספיקים לבצע את כל עבודתם מבית הספר, וברוב המקרים גם אין תנאים המאפשרים זאת. עד כה, מורים לא קיבלו תוספות שכר על עבודה מהבית. במקום לתת למורים שכר על שעות נוספות, הוחלט לקצר את שעות הנוכחות שלהם בבית הספר, החלטה שתביא לכך שחלקם יהיו זמינים פחות לתלמידים בבתי הספר.

רן ארז, יו"ר ארגון המורים. "מדובר בהישג עצום"צילום: עופר וקנין

כיום, מורים במשרה מלאה נדרשים לעבוד חמישה ימים בשבוע, והם רשאים לבחור באיזה יום הם לא יעבדו. ארגוני המורים התנגדו למעבר לשבוע לימודים של חמישה ימים, בטענה שחופש הבחירה של המורים יפגע והם לא יוכלו לבחור בעצמם את יום החופש שלהם, וכולם יקבלו אותו ביום שישילמרות ששליש מהתיכונים בארץ כבר פועלים במתכונת הזו. בעקבות ההסכם, המורים יעבדו בימים ראשון עד חמישי, אך קיצור השעות שבהם הם נדרשים להיות בבית הספר יאפשר להם לרכז את עבודתם לארבעה ימים בשבוע בבית הספר.

היוזמה לקיצור שבוע הלימודים לחמישה ימים בשבוע החלה כתוכנית של בנק ישראל, שקבע שניתן לקצר את חופשות החגים ב-29 ימים, בתמורה לביטול הלימודים בימי שישי. משרד האוצר תמך בתוכנית, ואף הציג אותה שוב לממשלה הנוכחית. שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, תמכה אף היא. מצע תקווה חדשה, שנכתב על ידה, מתייחס לנושא: "במערכת החינוך נהוגים 76 ימי חופשה מהלימודים, שבהם ההורים עובדים, ויש היעדר התאמה בין לוח החופשות של מערכת החינוך ללוח החופשות במשק. זה מייצר עומס כלכלי כבד על משפחות, ובמיוחד על הורים לילדים צעירים. כאשר שני ההורים עובדים, ישנם מעל לשלושה חודשי עבודה בהם הם צריכים למצוא מסגרות חלופיות לילדים".

לפי התוכנית שמוזכרת במצע, הלימודים בימי שישי בבתי הספר היסודיים יומרו לימי העשרה, ואילו בחטיבות ובתיכונים הלימודים בשישי יבוטלו, מהלך שהיה מאפשר לקצר את חופשות החגים. בסופו של דבר, שאשא ביטון התפשרה על מהלך מצומצם במיוחד – ביטול ימי שישי בחלק מבתי הספר, אם יסכימו לכך, ללא שום תועלת משמעותית לתלמידים ולהוריהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker