עדכוני תעופה

דודו מחלב עוזב את חברת ארקיע אינטרנשיונל

מחלב, ששימש כמנכ"ל החברה, יסיים את תפקידו לאחר חג הפסח הקרוב ■ כל עדכוני התעופה במקום אחד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה מפתיעה של 3% בתנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית ביוני השנה בנתב"ג

ירידה של 3% בתנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית לישראל וממנה נרשמה ביוני השנה. בנתב"ג עברו 1.38 מיליון נוסעים לעומת 1.42 מיליון נוסעים ביוני 2014. עם זאת, במחצית הראשונה של השנה נרשם גידול של כחצי אחוז והוא הסתכם בכ-6.747 מיליון נוסעים בינואר-יוני השנה, לעומת 6.709 מיליון נוסעים במחצית הראשונה של השנה שעברה - כך עולה מנתוני סכום שפרסמה היום (א') רשות שדות התעופה (רש"ת).

הנתונים מלמדים עוד כי במספר הטיסות בתעופה הבינ"ל נרשמה ירידה של פחות מאחוז אחד ביוני השנה והוא הגיע ל-10,011 תנועות מטוסים, לעומת 10,107 המראות ונחיתות ביוני אשתקד. בענף התעופה הסבירו את הירידה ביוני השנה בכך שהשנה שעברה הייתה שנת שיא בתנועת הנוסעים לישראל וממנה ורק לאחר מבצע צוק איתן שהחל ביולי, החלה תנועת הנוסעים, בעיקר של התיירים, להצטמצם.

בחודשי יולי-אוגוסט השנה צפויים לעבור מעל 3.2 מיליון נוסעים בתעופה הבינ"ל בנתב"ג, מתוכם החודש (יולי) יעברו 1.56 מיליון נוסעים - גידול של 6% לעומת יולי 2014. באוגוסט השנה צפויים לעבור 1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% לעומת אוגוסט בשנה שעברה.

בשיא הקיץ השנה צפויה גם עלייה במספר תנועות המטוסים, כאשר ביולי היא תגיע ל-10,400 תנועות מטוסים ובאוגוסט 10,800 תנועות מטוסים – עלייה של 5% לעומת יולי-אוגוסט 2014. היעדים המועדפים לנופש הקיץ בימים העמוסים בתנועת נוסעים ב-2015 הינם הרקוליון, אנטליה, פריס ורודוס. לאחר ירידות ניכרות בתנועת הנוסעים, חוזרת אנטליה למקום השני מבחינת יעד מועדף בקיץ 2015.

נתב"ג. לא יוצאים בקלותצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קו טיסות ישיר חדש בין חיפה לקפריסין ייחנך בשבוע הבא

בשורה לתושבי הצפון: קו תעופה בינלאומי ישיר חדש בין חיפה לקפריסין, ייחנך לראשונה בשבוע הבא.

חברת התעופה הקפריסאית החדשה Tus Airways תחל להפעיל טיסות בקווים בין לרנקה לחיפה וממנה ובין פאפוס לחיפה וממנה.

הטיסות בקו מפאפוס לחיפה תחלנה ב-7 ליולי ותתבצענה פעמיים בשבוע ואילו הטיסות בקו מלרנקה לחיפה תחלנה ב-15 ליולי ותתבצענה שש פעמים בשבוע.

הטיסות יתקיימו במטוס מדגם סאאב B340 המכיל 34 מושבים.

לא נמסרו פרטים לגבי גובה מחיר כרטיסי הטיסה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גלובל כנפיים ליסינג השלימה עסקה עם איירבוס ב-38 מיליון דולר

גלובל כנפיים ליסינג, מקבוצת כנפיים אחזקות, הודיעה היום (ה) - בהמשך להודעתה מיום 20 במאי 2015 - על השלמת הסכם לרכישת מטוס מדגם איירבוס 330-200 (שנת ייצור 2000) ישירות מחברת איירבוס. המטוס מוחכר בהסכם קיים לחברת תעופה לאומית ממשלתית בדרום אמריקה לתקופה המסתיימת במהלך החציון השני של שנת 2019.

על פי הסכם החכירה, צפויים התקבולים מדמי החכירה המשולמים על ידי החוכרת, להסתכם לסך של כ-19 מיליון דולר. דמי החכירה הינם קבועים ומשולמים מידי חודש מראש.

היקף העסקה הינו כ-38 מיליון דולר (כולל השקעות במטוס בתקופת החכירה, לגביהן התחייבה גלובל כנפיים). מכלל עלות העסקה מומן סך של כ-14 מיליון דולר באמצעות הלוואה (Recourse) שנטלה החברה מבנק בארץ, כאשר יתרת הסכום תמומן מאמצעיה העצמיים של גלובל ליסינג וכן מהפקדות החוכרת.

כמו כן הודיעה גלובל ליסינג על הארכת הסכמי ההחכרה של שני מטוסי איירבוס 320-200 (שנות ייצור 2001 ו-2002) המוחכרים לבריטיש איירווייס, חוכרת מהותית של החברה, בשש שנים נוספות עד לשנת 2022, עם אופציה לבריטיש איירווייס להארכת ההסכמים בשנתיים נוספות. התקבולים מדמי החכירה צפויים להסתכם לסך של כ-27 מיליון דולר. יתרת עלותם המופחתת של מטוסים אלו הסתכמה בספרי החברה ליום 31 במרץ 2015 לסך של כ-36 מיליון דולר. בכוונת החברה להתאים את ההלוואות בגין מטוסים אלו, הממומנות באמצעות בנק ישראלי, לתנאי הסכמי ההארכה.

התקבולים הצפויים מסך הסכמי החכירה של גלובל כנפיים ליסינג בשנים הבאות, כולל העסקות לעיל, מסתכמים לסך של כ-140 מיליון דולר, מתוכם סך של כ-112 מיליון דולר עד תום שנת 2018.

סידני סלסקי, מנכ"ל גלובל כנפיים ליסינג: "אנו שמחים להודיע על השלמת רכישת מטוס נוסף, רביעי במספר בשנתיים האחרונות, המוחכר בהסכם חכירה קיים ללקוח חדש ועל הארכת הסכמי ההחכרה מול בריטיש איירווייס, שהינה לקוח חשוב ומהותי של החברה. העסקה החדשה מהווה צעד חשוב במימוש השלב השני של תוכניתנו לחידוש הצי ולגיוון החוכרים, זאת לאחר השלמת השלב הראשון של מימוש מטוסים ותיקים בצי. בהיותה רכישה ישירה מחברת איירבוס, היא פותחת עבורנו אפיק פוטנציאלי משמעותי לביצוע עסקאות איכותיות נוספות בהמשך".

מטוסים של בריטיש איירווייז בנמל התעופה היתרוצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איירופלוט: ישראל אחת משלושת השווקים המובילים בצמיחה ב-2014

ישראל נמנית על שלושת השווקים המובילים של חברת התעופה איירופלוט בצמיחה כלכלית בשנה החולפת - כך חושף מנכ"ל ויו"ר חברת התעופה הרוסית אירופלוט, ויטאלי סלבייב. בראיון שהעניק במהלך ועידת יאט"א - איגוד חברות התעופה הבינלאומיות השנתית במיאמי - לעיתון חדשות התעופה הבינלאומי (Air Transport News) גילה כי שלושת השווקים המובילים בצמיחה בשנת 2014 היו סין, דרום קוריאה וישראל. לדבריו, אירופלוט הובילה בשנת 2014 כ- 35 מיליון נוסעים - עלייה של 10% לעומת שנה קודם לכן.

מיכאל רותם, מנהל השיווק והמכירות של חברת אירופלוט בישראל, אמר כי "החברה מפעילה מדי יום שתי טיסות ישירות מתל-אביב למוסקבה ומשם למגוון יעדי המשך ברחבי העולם, כל זאת במחירים תחרותיים ובמטוסים חדשים מסוג בואינג 777 ואירבוס 330 . אירופלוט מפעילה בנוסף טיסה יומית לסנט פטרסבורג ושלוש טיסות שבועיות לרוסטוב".

לדברי רותם, "חברת אופן סקיי, הנציג הרשמי של קבוצת אירופלוט בישראל, גאה בתוצאות העסקיות ומודה לסוכני הנסיעות המשווקים את טיסותיה ומזהים את השילוב המנצח של מחירים תחרותיים, מגוון יעדים וטיסות המשך, מטוסים חדשים ונוחים ושירות מעולה".

מרכז הפעילות של אירופלוט הוא שדה התעופה הבינלאומי שרמטייבו שליד מוסקבה והיא מפעילה משם טיסות לכ-120 יעדים ברחבי העולם. החברה משתייכת לברית התעופה Skyteam החוגגת השנה 15 שנים לקיומה.

דיילות של אירופלוט באירוע לכבוד אולימפיאדת החורף בסוצ'יצילום: אלכנסדר מישין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טרמינל חדש במינכן ייפתח ב-2016 - קיבולת הנוסעים תגדל ב-11 מיליון

שלוש שנים וחודשיים לאחר שהחלו עבודות הבנייה, שדה התעופה של מינכן הכריז היום (ה) על לוח הזמנים לפתיחת המתקן החדש - אפריל 2016. הוועדה האחראית מטעם שדה התעופה במינכן (FMG) וחברת לופטהנזה מסרו כי התאריך המדויק באפריל יפורסם בתחילת השנה הבאה.

בדומה לטרמינל 2, המתקן החדש יופעל במשותף על-ידי FMG ולופטהנזה בחלוקת בעלות של 60% ו-40% בהתאמה. במתקן החדש יהיו 27 מקומות חנייה סמוכים למטוסים, מה שיאפשר לנוסעים לעלות למטוס באופן מיידי ללא צורך בנסיעת אוטובוס עד למטוס.

המתקן גם יגדיל את קיבולת הנוסעים של שדה התעופה של מינכן ל-11 מיליון נוסעים בשנה. "המתקן החדש לוקח את שדה התעופה לממד חדש, הן מבחינה כמותית והן איכותנית," אמר ד"ר מיכאל קרקלו (Dr. Michael Kerkloh), נשיא ומנכ"ל FMG. "כתוצאה מכך, חווית השימוש המצוינת של הנוסעים בשדה התעופה ורמת השירות שאנו מעניקים, אשר לאחרונה זכו לכותרות בעקבות הענקת דירוג כלל-אירופי של חמישה כוכבים לשדה, ימשיכו להוות יתרון תחרותי של מרכז טיסות חשוב זה בבוואריה גם בעתיד."

עבור תומס קלוהר (Thomas Klühr), חבר הנהלת לופטהנזה האחראי לפעולות הנוסעים, הכספים והמרכז של חברת התעופה במינכן, מסוף הנוסעים החדש הוא ציון דרך בהתפתחותו של מרכז טיסות חשוב זה במינכן. "עם המתקן החדש נוכל להציע לנוסעים את התשתית האידיאלית כמו גם אווירה ייחודית. כבר היום נחשב טרמינל 2 לאחד הטובים בעולם. האורחים שיעברו במתקן החדש יכולים לצפות לאותה רמה: כהרחבה של טרמינל 2, הוא נבנה כולו בכדי למלא את צרכיהם של נוסעי לופטהנזה."

כטרמינל הראשון הממוקם במרכזו של שדה תעופה בגרמניה, המבנה החדש אינו מאפשר גישה לציבור הרחב. פעולות הצ'ק אין יתבצעו בטרמינל 2 ולאחר מכן יעברו הנוסעים בדיקת דרכונים ומטען לפני שיעלו למערכת תעבורה פנימית שתיקח אותם לטרמינל החדש תוך פחות מדקה. שם ימצאו מגוון של שירותים וטיפול בנוסעים כמו גם אפשרויות רבות לעריכת קניות ומסעדות.

בחודשים הקרובים ישלימו העובדים את גימור הפנים של הבניין החדש ויתקינו בו את הציוד הטכני. בסתיו יתבצעו בדיקות מקיפות לתהליכים המתבצעים בטרמינל. בשנה הבאה יגויסו מאות "נוסעים מדומים" לסייע בהדמיה של האינטראקציה בין כל תהליכי הטיפול המתרחשים במתקן החדש.

שדה התעופה במינכן, גרמניהצילום: מתוך ויקיפדיה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגן נשיא לופטהנזה: לקו גרמניה-ישראל משמעות רבה - מעבר ליעד מרכזי לתיירות ועסקים

לקו התעופה מגרמניה לישראל משמעות הרבה מעבר להיותו יעד מרכזי לתיירות ועסקים – אומר טמור גודרזי-פור ( Tamur Goudarzi-Pour), סגן נשיא למכירות ושירותים במזרח התיכון, אפריקה ודרום מערב אירופה, בחברת התעופה לופטהנזה.

גודרזי-פור, נשא דברים באירוע "Made in Germany", שנערך השבוע כחלק מכינוס של לשכת המסחר גרמניה ישראל לציון 50 שנה לשיתוף הפעולה הכלכלי והקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, והדגיש את ההצלחה שנחלה קבוצת חברות התעופה בישראל. קבוצת התעופה הגרמנית חוגגת כעת גם את יום השנה ה-60 להשקת שירות טיסות מקומי ובינלאומי באפריל 1955 עם קומץ נתיבים צנועים.

"בנוסף, קבוצת לופטהנזה כולה מתגאה ביותר מ-70 טיסות שבועות המתבצעות על-ידי ארבע חברות תעופה ומחברות את העולם לתל אביב - באופן ששום חברת תעופה אחרת לא עושה, דרך מרכזי תעופה ומרכזים כלכליים חשובים באירופה", אמר רולף קולר, מנהל המכירות של לופטהנזה בישראל.

קולר, הזוקף לזכותו 30 שנות ניסיון בענף התעופה, התייחס להישגיהם של רבים מעובדי לופטהנזה לשעבר, בהם כאלה שתרמו להפיכת חברת התעופה לשגרירת רצון טוב בין גרמניה לישראל, במיוחד בשנים הראשונות לאחר הקמת השירות. בין עובדים אלה מנה קולר את יצחק "צ'קי" זרעוני, הדובר הראשון של לופטהנזה, אשר הלך לעולמו בתחילת 2015.

"כמו רבים מעובדינו, זהרוני הציב את לופטהנזה על המפה והפך את חברת התעופה למותג מוכר בכל בית בישראל. אנו מצדיעים לכל העובדים האלה ולתרומתם", אמר קולר.

על קבוצת לופטהנזה בישראל נימנות חברות התעופה סוויס אינטרנשיונל איירלינס, אוסטריאן איירליינס, בריסל איירליינס וג'רמן ווינגס אשר ב-2014 הטיסו יחדיו, לתל אביב, מעל מיליון נוסעים ממרכזיהן בפרנקפורט, מינכן, ציריך, וינה, קלן, ברלין ובריסל. ממרכזים אלה מציעה לופטהנזה יותר מ-11,000 טיסות בשבוע ל-321 יעדים ב-103 מדינות.

מטוס לופטהנזה ממריא
מטוס לופטהנזהצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ח"כ רוזנטל לשר התחבורה: "גם בתפקידי העיתונאי אמרו שהכל בסדר עם הבטיחות בנתב"ג ואחר כך יו"ר רש"ת הודח

חילופי דברים חריפים בין שר התחבורה, ישראל כ"ץ לבין ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) היום (ד) במליאת הכנסת בעניין טענות פקחי הטיסה על עומס עבודה בנתב"ג. ח"כ רוזנטל פנה בשאילתה דחופה לשר התחבורה והבטיחות בדרכים בנושא מחסור בפקחי טיסה בנתב"ג. זאת בעקבות חשיפת דה מרקר בסוף השבוע שעבר בנושא.

"אדוני השר, אני אוסיף. בעברי עסקתי בתפקידי העיתונאי בסוגיות הבטיחות בנתב"ג, והתשובה הייתה אז מהרשות אותו דבר: הכל בסדר, הכל בסדר. אחר כך מצאו שלא היה בסדר ואפילו יו"ר הרשות הודח על-ידי השר", הטיח רוזנטל בכ"ץ.

"עכשיו אנחנו לא מחפשים פה איש, אבל אנחנו יודעים את הדברים הבאים. פקח אמור לעבוד 170 שעות בחודש. זו נורמה שהייתה מקובלת עד היום. היום נרשמות כבר 240 שעות, ומדובר במקצוע שברור לנו שהערנות בו היא חשובה ביותר. זה תחת בדיקה. אבל אני יודע שמצבת הפקחים לא הוגדה בנתב"ג באופן יחסי למספר הטיסות ולמספר המשמרות הנדרשות, במיוחד שמפעילים מגדל חדש וכל התהליכים האלה. יש פה פשוט בעיה, שכדאי לעלות עליה לפני, ולא להגיד: למה לא חשבנו על זה לפני? לתשומת לבך", סיים ואמר.

קודם לכן פנה רוזנטל לשר התחבורה בשאילתא, "כבוד השר, לפני כשבועיים הושעה פקח טיסה מתפקידו עקב מעורבותו באירוע בטיחות בנתב"ג. לטענתו של הפקח האירוע הזה קרה בגלל עייפות-יתר שנובעת מעומס יתר שמוטל על הפקחים בגלל מחסור בפקחי-טיסה בנמל-התעופה בן-גוריון. והשאלה שלי: האם זה נכון? ואם כן – מה נעשה לטיפול במחסור החמור של פקחים ובשעות העבודה הארוכות שלהם?".

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כ"ץ השיב ואמר: "אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, השאילתה הועברה להתייחסות רשות שדות התעופה, ולהלן תמצית התשובה שהתקבלה. כמות פקחי הטיסה במגדל בן-גוריון נמצאת בתהליך גידול רציף בשבע השנים האחרונות. קצב הגידול בא להעניק מענה הולם לצרכים המבצעיים של איוש עמדות, פיקוח טיסה, בהתאם לגידול בכמות הטיסות. רשות שדות התעופה ממשיכה ותמשיך בתהליך הוספת פקחי טיסה גם בשנים הקרובות ככל שיידרש".

לגבי האירוע, אירוע הבטיחות הזה שבו היה מאורע הפקח שמדובר בו, המשיך כץ ואמר כי "האירוע נמצא תחת חקירת החוקר הראשי לתאונות אוויר במשרד התחבורה, ולא ניתן להתייחס לטענותיו של הפקח. יחד עם זאת, נמצא בבירור שנערך כי הפקח הועסק במסגרת הגדרות הרגולציה והחוק בנושא שעות עבודה ומנוחה לפקחי טיסה".

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אייר בלטיק מציעה טיסות לסקנדינביה ווילנה ב-250 דולר

חברת התעופה הלאומית של לטביה – אייר בלטיק הודיעה היום (ד') על קטגוריות חדשות של כרטיסי טיסה לציבור נוסעיה בישראל. זאת לאחר שלפני כשבוע הודיעה חברת אייר בלטיק כי תחליף את חברת אייר ליטואניקה אשר השהתה את טיסותיה בעקבות קשיים כלכליים אליה נקלעה, בנתיבי התעופה.

כרטיס "בסיסי" כדוגמת טיסה מתל אביב לוילנה ולארצות סקנדינביה יעלה החל מ-250 דולר כולל מסים ותיק יד על 8 ק"ג שאליו אפשר להוסיף שירותים לפי הצורך.

כרטיס "פרימיום גמיש" יעלה החל מ-446 דולר, והוא יאפשר שינוי תאריך או ביטול תמורת קנס, כבודה אחת לנוסע, צ'ק אין וביטחון במסלול מהיר בריגה והושבה מראש.

אייר בלטיק טסה ליותר מ-60 יעדים מבסיס הבית שלה בריגה, לטביה, לכל היעדים ביבשת אירופה, סקנדינביה, רוסיה, מדינות חבר העמים, וילנה ולאתרי הנופש שעל חוף הים הבלטי ועוד.

חברת טל תעופה היא הנציגה הרשמית בישראל של חברת התעופה אייר בלטיק ומשווקת טיסות ישירות מתל אביב לריגה וחיבורי המשך ליעדים בארצות הבלטיות, בסקנדינביה ובחבר העמים.

אייר בלטיקצילום: אייר בלטיק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עונת הנסיעות החלה: 22 ימי עומס שיא עם מעל 60 אלף נוסעים

הצעה לכותרת: שיא עונת הנסיעות החלה: 22 ימי עומס שיא עם מעל 60 אלף נוסעים בכ-400 טיסות בממוצע צפויים בחודשים יולי-אוגוסט. מדובר בגידול גידול של כ-8% בהיצע טיסות הנוסעים הסדירות בנתב"ג.

אל על צפויה תפעיל למעלה מ-30 טיסות לשבוע לצפון אמריקה וקנדה, ובארקיע קיים ביקוש לחופשות משפחתיות ביוון וקפריסין.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עונת השיא מתחילה: "גידול של כ-20% בהיקף ההזמנות לחו"ל"

שיא עונת נסיעות הקיץ תחל מחר (ד) והשנה צפוי גידול של כ-8% בהיצע טיסות הנוסעים הסדירות לישראל וממנה שיעמדו לרשות הנוסעים, לעומת יולי-אוגוסט 2014. בתנועת הנוסעים תהיה עלייה מצטברת של 13% בתנועת הנוסעים, כאשר ביולי יעברו כ-1.56 מיליון נוסעים - גידול של 6% לעומת יולי 2014, ואילו באוגוסט צפויים לעבור כ-1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% לעומת אוגוסט בשנה שעברה. היעדים מועדפים לקיץ 2015: יוון, טורקיה (כמדינת מעבר), גרמניה, ארה"ב, איטליה וצרפת.

120 חברות תעופה פועלות בנתב"ג מלמעלה מ-60 מדינות ו-200 יעדים. בקיץ 2015  צפויה עלייה גם במספר תנועות המטוסים, כאשר במהלך יולי יעברו בנתב"ג 10,400 תנועות מטוסים ובמהלך אוגוסט יעברו 10,800 מטוסים - עלייה של 5% בתנועת המטוסים.

סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ישראייר, גיל סתיו, אמר היום (ג') ל-TheMarker כי נרשם גידול של כ-20% בהיקף ההזמנות של הנוסעים לחו"ל אשר התבצעו מתחילת החודש (יוני) עבור חודשי הקיץ ותחילת הסתיו (יולי-ספטמבר). זאת לאחר שחברת התעופה הציגה עליית שיא של 160% בדו"ח תנועת היוצאים של רשות שדות התעופה (רש"ת) בחודש מאי בנתב"ג.

"ישנם מספר הסברים לגידול", מסביר סתיו: "אסטרטגיה של מכירת מוצר כולל אשר כולל טיסות, העברות ומלון במחירים משתלמים, והתאמה בתמהיל היעדים אותם משווקת החברה לאור מדיניות השמים הפתוחים. כך לדוגמא צמצמה החברה את טיסותיה לברלין והפסיקה לטוס למוסקבה, ובמקום זאת הגדילה משמעותית את הפעילות שלה בטיביליסי, פראג, בוקרשט, אתונה וטולוז - הן על בסיס צי המטוסים שלה והן במטוסי שכר זר - זאת במקביל ליעדים המסורתיים כגון רודוס ורנה, כרתים ורונה ליסבון".

כמו כן, "חיזוק מוצר הטיולים המאורגנים של נתור מקבוצת ישראייר, וירידה במחיר הממוצע לנוסע של מעל ל-10% בשל התחרות, הגדילה למעשה את הביקושים לנופשים בחו"ל - דבר אשר משתקף בדוח נתב"ג בכמות היוצאים מהארץ ומאפשר ליותר משפחות לצאת לחו"ל. מבצע 'צוק איתן' התקיים בקיץ שעבר ומנע מהרבה משפחות לצאת לחופשה. השנה, ניתן לראות את אותן משפחות 'מפצות' על כך. אנשים מזמינים למועד רחוק יותר ופחות ממתינים לרגע האחרון. בהזמנות שבוצעו בחודש יוני השנה יש גידול של 32% במזמינים לתקופת החגים למול שנה שעברה".

לדברי סתיו, "אם מסתכלים על השנה מנקודת מבטו של הצרכן - אין ספק שהוא הנהנה העיקרי מהתחרות שנוצרה. התחרות הובילה לירידה במחירים מצד אחד והגדלת היצע המוצרים מהצד השני. למול כך, חברות תעופה והתיירות נאלצו להתאים את עצמן למציאות ע"י הורדת העלויות והגדלת היעילות. הדבר בא לידי ביטוי בקיצור סבבי קרקע, התאמת פרופיל השירות בטיסה, צמצום השכבות הניהוליות, פתיחת יעדים חדשים, מעבר לשיווק חבילות נופש ולא רק טיסות בלבד ועוד. לא מן הנמנע שהחברות הישראליות ימשיכו לבצע פעולות משמעותיות על מנת להמשיך לפעול בשוק התחרותי שנוצר".

לדברי שלי זהבי, סמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על, "לוח הזמנים של קיץ 2015 הינו בבחינת אבן דרך בתולדותיה של חברת אל על. החברה מרחיבה את היצע היעדים לצפון אמריקה ומשיקה קו ישיר לבוסטון. 3 הטיסות השבועיות לבוסטון יצטרפו אל מעל 30 התדירויות השבועיות בלו"ז הקיץ של אל על ליעדי צפון אמריקה - ניו יורק, לוס אנג'לס וטורונטו".

לדבריו, "בתכנון לוח הזמנים הושם דגש מרכזי לצרכים השונים של קהל לקוחותינו תוך מתן מענה מקסימאלי במטרה להבטיח את בחירתה של אל על כחלופה הראשונה והמועדפת בטיסות לחו"ל. אנו מתגברים מהותית חלק ניכר מיעדינו באמצעות הוספת טיסות בשעות ובימים המועדפים, משפרים את שעות הפעילות של חלק מטיסותינו הקיימות ומשקיעים בשיפור ושידרוג חווית הטיסה הכוללת. לאל על היצע הנתיבים הישירים הגדול מישראל, החברה פוקדת באופן סדיר כ-37 נמלי תעופה ברחבי תבל".

לדברי מיקי שטרסבורגר, מנכ"ל סאן דור: "יעדי הנופש של סאן דור לעונת קיץ 2015 נבחרו בקפידה ועתידים להגדיל את היצע האפשרויות העומדות בפני הקהל הישראלי, וכן לתרום להגדלת התיירות הנכנסת לישראל. הריביירה הצרפתית היא אחד היעדים הקרובים והנוחים ביותר לתייר הישראלי ומאפשרת חוויית נופש מושלמת לנופש משפחתי. לוחות הזמנים של יעדי הנופש החדשים, ובראשם ניס, מאפשרים חופשות מגוונות - סופי שבוע רומנטיים, חופשות קצרות וקולעות באמצע השבוע וכמובן גם טיולים בני שבוע ומעלה. כחברה בת של אל על, טיסותיה של סאן דור ליעדים אלו יופעלו במתכונת סדירה וניתן לשלבן עם יעדי אל על האחרים באירופה. בנוסף, חברי מועדון הנוסע המתמיד צוברים נקודות בטיסות אלו".

דודו מחלב, מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, אמר כי "הקיץ הקרוב מאופיין בביקושי שיא לחופשות משפחתיות באיי יוון וקפריסין. בתי מלון רבים באיים ובקפריסין עברו מתיחת פנים ומציעים כיום אירוח הכול כלול למשפחות, ופארקי מים בתוך תחומי המלון". לדברי מחלב, העובדה שהמשבר בכלכלה הרוסית הביא לביטול התחייבויות רבות של סיטונאים רוסיים ואפשר לסיטונאים ישראליים להשיג חדרים רבים יותר במחירים נמוכים יותר , בצירוף השחיקה בשער היורו מול הדולר הביאו לכך שהחופשות השנה מוצעות במחירים נמוכים משנה שעברה.

"לתקופות ביקושי השיא, בשבועיים האחרונים של אוגוסט, כבר קשה להשיג מקומות. אולם, עדיין ניתן למצוא חבילות אטרקטיביות ליולי ולתחילת אוגוסט. גם ליעדי אירופה נרשמת בשבועות האחרונים עלייה בביקושים לתקופת הקיץ בדגש על יעדים כמו איטליה והולנד הידועים כאטרקטיביים לחופשה משפחתית", אמר.

צילום: מוטי מילרוד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

זיהום האוויר? אושר פטור ממס על דלק מטוסים עד לסוף 2017

על אף זיהום האוויר, ועדת הכספים אישרה היום (ג') צו המקנה פטור מבלו (מס על דלק) על דלק בנזין 100 אוקטן לתצרוכת בכלי טיס עד סוף דצמבר 2017. בכך האריכה הוועדה את הפטור שניתן מלכתחילה עד סוף דצמבר 2014 ושהאורך אוטומטית עקב תקופת הבחירות עד היום (30.6.15).

הסיבה להארכת הפטור עפ"י רשות המסים - העובדה שהדלקים החלופיים עדיין אינם ברי שימוש ברוב המטוסים, שנדרשים לעשות הסבה מהותית לצורך כך. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לרשות המסים ולאוצר לבחון מתן תמריץ להסבת מטוסים לדלקים ירוקים יותר כאוקטן 95 ו-98.

מנהל תחום בכיר תכנון וכלכלה ברשות המסים, קובי בוזו: "בנזין 100 אוקטן ודלק סילוני. קבענו שיהיו פטורים מבלו עד סוף 2014 בגלל שהם מזהמים ולא צריכים לעודד אותם. הוראת השעה התארכה בשל הבחירות עד להיום, 30.6.15, ועתה מכיוון שעדיין הדלקים החלופיים, 95 ו- 98 אוקטן אינם בשימוש במרבית סוגי המטוסים המתדלקים בבנזין 100 אוקטן ומחייבים שינוי מהותי במטוסים, מבקשים להאריך את הצו עד ה-31.12.2017".

יו"ר אגודת התעופה הכללית בישראל, שי פופר: "רוב השימוש להכשרת טייסים ולא לפנאי וספורט. הדלק זה המרכיב הכי יקר בשעת טיסה". שלמה סם אלימלך מאגודת התעופה: "מדברים על מעבר לדלקים ירוקים יותר ולא מזהמים כבנזין 95 ו- 98 אוקטן אבל אין כל תמריץ להשתמש בהם. אין עליהם פטור מבלו והם יקרים משמעותית מ-100 אוקטן". מנהל מחלקת הנדסה ברשות התעופה האזרחית, תמיר ברעם: "מכיוון שעלות הדלק מרכיב עיקרי אנחנו בעד, מכיוון שככל שאתה טס יותר אתה טייס טוב יותר. 95 ו-98 עדיין בשולי השימוש בתעופה האזרחית". בוזו השיב על אי מתן ההטסה לדלקים הירוקים יותר: "הבעיה שהדלקים 95 ו- 98 מיועדים גם לתחבורת רכבים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "אתה לא יכול לבודד רק לתעופה? פטור מבלו על דלק מזהם כאוקטן 100 עומד בניגוד למדיניות לעידוד דלקים ירוקים". בוזו השיב: "ברגע שהדלק הוא דו-שימושי, לא ניתן לפקח על-כך שההטבה לא תנוצל לטובת מטרות תחבורה בכלי רכב". מנהל מגידו תעופה בע"מ, איתן מלמד: "שיהיה פיקוח. היום כל טיסה מתועדת ונרשמת וניתן לדעת בדיוק לאילו מטרות שימש הדלק".

יו"ר הוועדה גפני קרא לרשות המסים לבחון את הנושא: "לא ייתכן שבגלל חשש מעבריינות יימנעו תמריצים לשימוש בדלקים ירוקים יותר, ואם מישהו גונב או מרמה ועושה שימוש בדלק לצורך תחבורה, תוך ניצול ההטבה שלא כדין, יש למצות עמו את הדין. זו לא סיבה למנוע את התמריץ. גם השרים להגנת הסביבה תומכים במתן התמריץ הזה". גפני קרא לחברי ועדת הכספים "לאשר לעת עתה את הצו מכיוון שאין כרגע חלופה אחרת. יחד עם זאת, אם מסבסדים, אכן יש לעודד שימושים בדלקים ירוקים ולא להסתפק בתירוצים של זליגת דלקים לשימוש בתחבורה. יש לפקח ולבצע רישום של השימוש בדלקים ואז לא תהיה בעיה".

גם ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) מחה על מתן עידוד להמשך שימוש בדלק מזהם. "זה עומד בניגוד לכוונה לתמרץ יתר שימוש בדלקים ירוקים בכל התחומים, בין בתעופה ובין בתחבורה, וכאן אנחנו עושים בדיוק את ההיפך", אמר. כאמור גפני החליט לאשר את הצו, שאכן אושר בסופו של דבר ע"י הוועדה, אך חזר על דרישתו מהאוצר ורשות המסים לבחון את הנושא מחדש.

תדלוק מטוס בנתב"ג. למצולם אין קשר למקרהצילום: אלון רון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מבצע למחזיקי כרטיס ויזה: הלוך ושוב לחמישה יעדים באירופה - ב-199 דולר

ויזה אירופה השיקה פלטפורמת תיירות מקוונת-  tasti.co.il - המציעה טיסות וחבילות נופש בשיתוף פעולה עם חברת איסתא. האתר, שפתוח לכל מחזיקי כרטיס ויזה בישראל, מציע מבצעי השקה שכוללים טיסות הלוך ושוב לחמישה יעדים באירופה - פריז, ברצלונה, אמסטרדם, נאפולי ומלגה - בעלות של 199 דולר בלבד. עם גמר המלאי, הצעות חדשות אמורות להתווסף ולהתעדכן על בסיס קבוע.

בשלב הראשוני כל ההצעות וההנחות פתוחות כעת לכל מחזיקי כרטיס אשראי ויזה בישראל, אך מפברואר 2016 ואילך ההצעות המסובסדות המוצעות ב-199 דולר יהיו זמינות רק למחזיקי כרטיס ויזה שיבצעו רכישות בסכום מינימלי (עליו תודיע החברה בחודשים הקרובים) בשלושת החודשים שקדמו להזמנה. עם זאת כל שאר ההצעות באתר יהיו זמינות לכל מחזיקי כרטיס ויזה.

ניקולס הס, מנכ"ל ויזה אירופה, שנכח בהשקה בתל אביב, אמר כי "שליש מהאירופאים יוצאים ליותר חופשות מאשר לפני חמש שנים וב-2014 היינו עדים ליותר ממיליארד עסקות, רכישות ומשיכות כסף שמחזיקי כרטיסי ויזה ביצעו במהלך הטיול שלהם. בשבעת החודשים הראשונים של השנה, מחזיקי כרטיסי ויזה מישראל השתמשו בכרטיס שלהם 4 מיליון פעמים בעת שטיילו בחו"ל, עלייה של 14% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. אלה הם מספרים עצומים שמעניקים לנו הזדמנות אדירה לפתח פתרונות חדשניים ונוחים שיספקו את חווית התשלום הטובה ביותר למטיילים בכל רחבי אירופה".

יאיר סולו, סמנכ"ל שיווק בישראל ומלטה, מוסיף כי "מחזיקי כרטיס ויזה יכולים להשתמש בכרטיס הקיים שלהם באתר באופן מיידי - אין צורך לצבור נקודות במשך תקופה ארוכה כדי ליהנות מההצעות והמבצעים הללו".

פריזצילום: Bloomberg
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מחירי כרטיסי הטיסה ירדו ב-20%-30% עקב "שמים פתוחים"

מחיר כרטיסי הטיסה מישראל ירדו בשיעורים של 20%-30% כתוצאה מהסכם השמיים הפתוחים מול האיחוד האירופי – כך עולה מתוצאות מחקר מקיף של רשות התעופה האזרחית (רת"א) שבדק השפעת מדיניות "השמים הפתוחים" על תעריפי הטיסות, הנחשף היום (ב') לראשונה.

מחקר אגף כלכלה ויחסים בינלאומיים ברת"א ממאי 2015 קובע כי "חלו ירידות מחירים משמעותית כתוצאה ממדיניות השמים הפתוחים". במונחים נומינליים, חלה ירידה של עד כ-20% במחירי טיסות ישירות אל מערב ומזרח אירופה. בנוסף, חלה ירידה של כ-30% במחירי טיסות לא ישירות אל יעדי מערב אירופה ושל כ-20% במחירי טיסות לא ישירות אל צפון ודרום אמריקה, המזרח הרחוק ואוסטרליה.

המחקר משווה בין מחירי הטיסות מישראל אל יעדים נבחרים בעולם בין התעופה שלפני החתימה על הסכם "שמים פתוחים" לבין התקופה שלאחר הפעימה הראשונה ליישום ההסכם. "תוצאות המחקר הינן חד משמעיות ומבליטות באופן מובהק את השפעות הליך הליברליזציה בענף התעופה הבינלאומית לישראל וממנה בכלל ואת השפעות הסכם 'שמים פתוחים' בפרט, על מחירי הטיסות", נקבע במחקר. "ירידות המחירים הללו הינן פועל ישיר יוצא של גידול בתחרותיות בענף התובלה האווירית - דבר שהביא לגידולים משמעותיים בהיצע הטיסות".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ: "הסכם השמיים הפתוחים הוא הצלחה גדולה, שמוכיחה פעם נוספת שהתחרות היא התשובה האמיתית לפירוק המונופולים ולשיפור השרות לאזרח. הטיסות לחו״ל הפכו למוצר עממי וזמין עבור כל ישראלי, והתוצאות נראות בשטח, עם הגידול במספר הטסים. עם פיתוח תשתית תיירות נאותה ואטרקטיבית, יהיה גם זינוק במספר התיירים שיגיעו לישראל, ויתרמו למשק הישראלי תרומה חשובה במקומות עבודה ובהכנסות. הישג הגדול הוא בכך שחברות התעופה הישראליות, שהתנגדו להסכם, הצטרפו לתחרות, פתחו קווים מוזלים ואפילו קלטו עובדים נוספים בשל הגידול במספר הטסים".

מטוסי חברת איזיג'ט
מטוסי חברת איזיג'טצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מהשבי הסורי לראשות מכון מחקר תעופתי בישראל

חילופי גברי בראשות מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. תא"ל (במיל') אברהם (עשה) עשהאל מונה לראש מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. היום (ב') נמסר כי עשהאל יחליף בתפקידו את תא"ל (במיל') אסף אגמון, שכיהן בתפקיד בעשר השנים האחרונות.

במסגרת תפקידו יוביל עשהאל את פעילות המכון בתחומי החלל, הביטחון, חקר התעופה האזרחית והצבאית, ויהיה אחראי על הקשר של המכון עם רשויות תעופה ממשלתיות, מרכזי מחקר, מוסדות אקדמיים, גופים וארגונים הפועלים בתחומי בטיחות, ביטחון, כלכלה, רגולציה, תכנון ותשתיות – בארץ ובעולם וכן על הקשר עם תורמי וידידי המכון.

תא"ל (במיל') אברהם עשהאל, בן 64, מביא עימו ניסיון רב בתחום התעופה והביטחון לאחר קריירה צבאית ארוכה כטייס ומפקד, והינו בעל ניסיון תעופתי של אלפי שעות טיסה. עם סיום קורס הטיס, הוצב כנווט קרב על מטוסי פאנטום בטייסת 201 בה שירת במספר תפקידים מבצעיים. במלחמת יום הכיפורים, הופל מטוסו בעת פעילות מבצעית בסוריה במבצע "דוגמן 5" לתקיפת סוללות הנ"מ של הצבא הסורי. עשהאל נפצע ברגלו, אשר נקטעה בשבי הסורי. בשנת 1974 שב מהשבי לישראל ועם המשך הטיפול והשיקום התעקש לחזור לפעילות מבצעית והוסב לנווט תובלה.

מסלולו הצבאי המשיך כנווט במטוסי תובלה וביון ולאחר מכן התמנה למפקד מגמת ניווט קרב בבית הספר לטיסה של חיל האוויר ולתפקידים במטה חיל האוויר. לאחר תפקידים אלה קודם ומונה למפקד בסיס עובדה, ומדריך ראשי במכללה לביטחון לאומי. כתת-אלוף כיהן כקצין חינוך ראשי ונספח צה"ל בצרפת ולאחר שחרורו ניהל את קורס ההכנה לנספחי צה"ל ברחבי העולם. עשהאל מחזיק בתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן ובתואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"ישנה התעניינות במתחש ביוון – אין ביטולים"

"ישנה התעניינות רבה במתרחש ביוון, אך אין ביטולים", אמר היום (ב') ל-TheMarker גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ישראייר. "היום אפילו נכנסו הזמנות חדשות", המשיך ואמר.

לדבריו, בניגוד לתיירים ממדינות אירופה אשר מרבים לטייל באתונה ובערים הגדולות ביוון, עיקר תנועת הנוסעים מישראל היא לחופשות באיים. "מבחינה זו הנוסע הישראלי מגיע לאתר נופש או בית מלון, כאשר כבר כוסה מבחינה כספית". לדבריו, הקבוצה מקיימת דו שיח שותף מול הספקים ביוון ואין שם כרגע שום בעיה.

חוף ואי, כרתיםצילום: משה גלעד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תיירים מסין ומבלרוס יוכלו להנפיק אשרות בכניסה לישראל

שר הפנים, סילבן שלום, אישר מהלך הפוטר בעלי דרכונים מסין ותיירים מבלרוס להצטייד מראש באשרה לפני הגיעם ארצה. היום (ב') נמסר כי האשרה תונפק לנוסעים ממדינות אלה בכניסה לארץ.

לגבי המהלך מול סין אמר שלום כי "זהו נדבך נוסף לקידום ולהידוק היחסים בין שתי המדינות. אנו נקבל בברכה דיפלומטים אשר יגיעו מכל סיבה, בין אם לצורכי תיירות ובין אם לביקור רשמי"

באשר לבלרוס אמר שר הפנים כי "זהו צעד משמעותי אשר נועד לפתח ולתרום לענף התיירות, בתקווה שמספר התיירים מבלרוס יגדל".

תיירים מסין בחוף קיסריה
תיירים מסין בחוף קיסריה. ארכיוןצילום: רמי שלוש
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חיפאים, היכונו: "תרגיל ביטחוני רועש" יתקיים מחר בשדה התעופה

תרגיל ביטחוני ייערך מחר (ב') בשדה התעופה של חיפה. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי החל מהשעה 10.00 בבוקר ועד השעה 17.00 בערב יתקיים מחר (ב') "תרגיל ביטחוני רועש", בשדה התעופה של חיפה. במהלך התרגיל ישמעו קולות ירי וכן תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון.

טיסת הבוקר של ארקיע המתוכננת להמריא מחיפה לאילת, תצא במועדה. השדה אף ימשיך בפעילות אווירית לתעופה הכללית והפרטית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שדה התעופה באילת שב ונפתח מחדש - זו הפעם השנייה ברציפות

שדה התעופה באילת שב ונפתח מחדש - זו הפעם השנייה ברציפות - לאחר שמרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי השדה נסגר להמראות בשל רוח דרומית חזקה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אחרי ההתפתחויות ביוון: "דאגה וחשש" אצל חברות תעופה ומארגני נסיעות

חברות תעופה ומארגני נסיעות בישראל עוקבים "בדאגה ובחשש", כהגדרתם, אחרי ההתפתחויות ביוון וההתרחשויות אשר יכולות להשפיע על תנועת הנוסעים.

"הבעיה כרגע היא עם משיכת מזומנים ביוון. הנוסעים מישראל יוכלו להמשיך ולשלם בכרטיסי אשראי או לבוא מצוידים מראש בכסף מזומן ומבחינה זו לא צריך להיות שום קושי", אמר היום (א') מנהל בכיר מחברת תעופה ישראלית אשר משווקת גם חבילות נופש לאיי יוון.

לדבריו, במהלך היום התקבלו בחברה פניות מצד נוסעים אשר התעניינו לדעת אם יש שינויים בטיסות או בחבילות הנופש אשר רכשו. לדברי המנהל הבכיר, לחברות התעופה והמארגנים בישראל אין בשלב זה גם כן שום בעיה מול הספקים ביוון. שכן, אי היציבות במדינה נמשכת כבר מזה זמן רב והצדדים נערכו להתמודד בהתאם עם המשבר.

יוון בכלל והאיים בפרט הם מיעדי הנופש המרכזיים בעונת נסיעות הקיץ מישראל. עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), יוון תופסת את המקום ה-11 מבין המדינות עם המספר הרב ביותר של נוסעים מישראל. מתחילת השנה טסו כ-165.1 נוסעים מנתב"ג ליוון - גידול של כ-23.5% לעומת ינואר-מאי 2014.    

דגל יוון מתנוסס מעל האקרופוליס באתונהצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שדה התעופה באילת חזר לפעול

(עדכון) שיבושים בתעופה הפנים ארצית. שדה התעופה באילת נפתח לתנועת נוסעים לאחר שנסגר מוקדם יותר היום עקב מזג האוויר והראות הלקויה.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי שלוש טיסות עם כ-210 נוסעים שהיו בדרכם לאילת הוחזרו למרכז בגלל סגירת שדה התעופה בדרום. ברשות שקלו להעתיק את התעופה הפנים ארצית משדה התעופה אילת לשדה התעופה עובדה.

מטוס ארקיע בשדה התעופה באילתצילום: מורי חן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אל על דוחה טענות ארגון נעמ"ת ודרישתה לבטל את ההוראה בנושא נעלי העקב של דיילות האוויר

חברת אל על דחתה היום (א') את טענות ארגון נעמ"ת ודרישתה לבטל את ההוראה בנושא נעלי העקב של הדיילות אוויר, ולא תפנה לערכאה משפטית.

סמנכ"לית השירות באל על, יהודית גריסרו, אמרה, כי "באל על מכבדים מאוד את הדיילות והדיילים. עם זאת חלק מתפקידם הוא לייצג את החברה. לכן מתבקשות הדיילות להיות בלבוש ייצוגי עד כניסתם של הנוסעים למטוס".

לדברי גריסרו, "לצורך כך השקיעה חברת אל על ברכישת נעליים אורתופדיות בעלות עקב רחב של עד 5 ס"מ".

סמנכ"לית השירות המשיכה והדגישה, כי "במהלך הטיסה עצמה, עובדות הדיילות בנעלי עבודה אורטופדיות שנרכשו אף הן ע"י החברה. באל על דוחים את הטענות של יו"ר נעמ"ת".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אל על חנכה קו תעופה ישיר חדש לבוסטון

חברת אל על חנכה אמש (שבת) קו תעופה ישיר חדש לבוסטון, ארה"ב. טיסת הבכורה מספר LY015 המריאה סמוך לחצות מנתב"ג. שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, מנכ"ל אל על דוד מימון והרב יצחק דוד גרוסמן, גזרו את הסרט וקיבלו את הנוסעים לבוסטון.

"אני נרגש מפתיחת הקו הישיר של חברת אל על לבוסטון. הקו יביא לצמיחה ביחסים הכלכליים בין ישראל לבוסטון – בירת ההיי-טק של ארה"ב ויקרב בין אנשי בוסטון לישראל", אמר שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו.

לדברי מנכ"ל אל על, דוד מימון, הוא רואה "ערך אסטרטגי בחיזוק הפעילות בצפון אמריקה. במסגרת זו, שמה לה חברת אל על כמטרה להתרחב ולצמוח בקווי הטיסה ליבשת, תוך יצירת מענה למגמות ולצרכים של המגזר העסקי והתיירות ותוך טיפוח תנועת התיירות לישראל. בוסטון היא יעד פופולרי מאוד לתנועה העסקית וכעת עם פתיחת הקו אנו מאמינים כי יהפוך גם ליעד נופש פופולרי של משפחות ישראליות".

הקו החדש יפעל שלוש פעמים בשבוע מנתב"ג  – בימי ראשון, שלישי וחמישי באמצעות מטוסים מדגם בואינג 767-300 בתצורה של 218 מושבים, מתוכם 22 מושבי מיטה במחלקת העסקים ו-28 מושבים במחלקת תיירים פלוס. זמן הטיסה הוא 12:15 שעות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

למרות החלטת בג"ץ – הותרו טיסות לצרכי צילום אוויר, הצלה ופינוי משדה התעופה הרצליה

תנועת טיסות לצרכי צילום אווירי, טיסות כיבוי והצלה וטיסות פינוי רפואי, תמשך משדה התעופה בהרצליה - על אף פסיקת בג"ץ מהשבוע שעבר, על הפסקת סדרה של פעילויות תעופה מה-1 לספטמבר.

מסמך פנימי של רשות שדות התעופה  מיום 10 באוגוסט מעלה כי מכוני הבדק ימשיכו לפעול בשדה התעופה הרצליה וכי מותרות המראות ונחיתות לצורך ביצוע בדק בלבד, טיסות מבחן או ניסוי לכלי טייס או רכיבי המטוס במסגרת הבדק וגם המראות לצורך העברת כלי טייס משדה התעופה הרצליה לשדה תעופה או מתקן אחר. כל הפעילויות הללו יהיו מותרות עד ה14 לאוקטבר, כחלק מהארכת צו ביניים של בג"ץ מה-15 באפריל למשך חצי שנה.

עם זה, כל פעילות אחרת שאינה מנויה על הפעילות הזו, עפ"י המסמך עליו חתום סמנכ"ל רש"ת למסופי גבול ושדות תעופה פנים ארציים, שלמה אורן, תהייה אסורה מה-1 לספטמבר, עפ"י החלטת בג"ץ.

"מבלי לגרוע מהאמור לעיל ולמען הבהרת הדברים אסורות גם הפעולות הבאות: טיסות הדרכה, לימוד טיסה והכשרת טייסים, טיסות לצורך שמירת כשירות, טיסות מבחן לטייס, טיסות פרטיות, טיסות רומנטיות וכל סוג אחר של טיסות להטסת נוסעים, טיסות ניסוי מכל סוג שהוא, טיסות מסחריות מכל סוג שהוא וטיסות חקלאיות למינהן כגדון הדברה וריסוס", נכתב עוד במסמך רש"ת.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בשיא העונה בנתב"ג: מערכת ביקורת גבולות בכניסות לארץ קרסה

בשיא העונה ויום אחרי היום הכי עמוס בשנה בנתב"ג מערכת ביקורת גבולות בכניסות לארץ נפלה וכתוצאה מכך נוצר עמוס גדול בנתב"ג בכניסה לישראל. באופן זמני עברו בקרי הגבול לעבודה ידנית.ברשות האוכלוסין וההגירה ציינו בצהריים כי המערכת נמצאת בשלבי עלייה מחדש וועובדת באופן חלקי.

כחלק מהתתמודדות עם המצב עלתה המערכת החליפית וברשות שדות התעופה מצפים כי הלחץ יתחיל להשתחרר בהקדם ומוסרים כי "אין פגיעה ביציאה מהארץ.  צוות מתוגבר של בקרי הגבול עושה בדקות אלה מאמץ לשחרר את הלחץ". 

אתמול היה היום הכי עמוס בנתב"ג בכל הזמנים בו עברו כ-78 אלף איש. 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "המערכות המחשוביות קרסו ועברנו למערכות ביקורת גבולות חלופיות. תגבור העובדים תוכנן מראש בגלל הימים העמוסים וללא קשר לנפילת המערכות. במקום יש עומס גדול ונציגי הרשות פועלים למציאת פתרונות כלליים ונקודתיים".


שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איזיג'ט משיקה קו אמסטרדם-ת"א ב-47 יורו לכיוון

חברת הלואו קוסט איזיג'ט מרחיבה עוד את פעילותה בישראל: חברת התעופה הודיעה הבוקר (ה) כי תחנוך קו תעופה חדש מנתב"ג לשדה התעופה סכיפול באמסטרדם וממנה. זהו היעד העשירי שאיזיג'ט משיקה בישראל.

מהיום ניתן לרכוש כרטיסים לטיסה - שתחל לפעול מאוקטובר השנה (טיסה ראשונה תמריא ב-25 באוקטובר) 4 פעמים בשבוע (בימי שני, רביעי, חמישי ושבת) ולאורך כל השנה. המחיר, כולל מסים: 48.49 יורו מנתב"ג לאמסטרדם; מאמסטרדם לנתב"ג - 46.49 יורו.

איזיג'טצילום: יח"צ איזיג'ט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תנועת שיא בנתב"ג: יותר מ-79 אלף נוסעים ב-457 טיסות

אם הייתם היום בנתב"ג בודאי הרגשתם שלא מדובר בעוד יום רגיל. שיא של כל הזמנים נשבר היום בשדה התעופה עם יותר מ-79.8 אלף נוסעים שצפויים לעבור עד סוף היום ב-457 תנועות מטוסים.

אוגוסט הוא החודש העמוס ביותר בנוסעים, ששובר את שיאי כל הזמנים עם יותר מ-2 מיליון נוסעים בטיסות בינלאומיות בנתב"ג. זאת לאחר שחודש יולי הסתכם בעלייה של 20%  בתנועת הנוסעים בנתב"ג ותנועת המטוסים עלתה ב-10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

ברשות שדות התעופה שבים וממליצים לנוסעים לבצע את הליך הצ'ק אין (Check In) כבר בבית, להדפיס את כרטיס העלייה למטוס, ולהתחיל את החופשה מבעוד מועד. האפליקציה של נמל התעופה בן גוריון, TLV Airport, מאפשרת לעשות צ'ק אין לטיסה בקלות ובמהירות מכל מקום. האפליקצייה זמינה להורדה בחנויות היישומים Google Play ו-App Store, והכניסה אליה מאפשרת קישור ישיר לביצוע הצ'ק אין באתרי חברות התעופה המאפשרות את השירות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בית הדין האזורי לעבודה בת"א מתערב בסכסוך ברש"ת

בית הדין האזורי לעבודה בת"א מתערב בסכסוך ברשות שדות התעופה (רש"ת). בתום דיון סוער שנערך אחר הצהריים – בתביעת רש"ת להוציא צו מניעה למניעת המשך השיבושים, החליטה סגנית הנשיאה, השופטת הדס יהלום, כי "מתברר שהמחלוקת עמוקה ביותר וטעונה בירור מעמיק ובמיוחד לאור הדברים שנשמו מטעם העובדים לעניין העומס הרב המוטל עליהם בתקופה זו של השנה.

"בשלב זה הוצעה הצעה לפיה העובדים יחזרו לעבודה כפי שעבדו בעבר ואילו המבקשת - רשות שדות התעופה (רש"ת), תדאג שיינתנו לעובדים הפסקות ראויות כדרישת הדין - באופן שיאפשר להם לאכול, לשתות ולנוח במהלך המשמרת לאחר 3 עד 5 שעות עבודה".

עוד הציע ביה"ד, כי במקביל ייקבע מועד נוסף לדיון לשבוע הבא כאשר הצדדים ידברו ביניהם עד לדיון. הצדדים הביעו הסכמתם להצעת בית הדין ולפיכך לא הוצא צו כלשהו.
יו"ר וועד עובדי רש"ת פנחס עידן, שייצג בעצמו את העובדים בדיון המשפטי אמר בתום הדיון: "אני מתחייב לעשות את המקסימום האפשרי כדי לא לפגוע בציבור הנוסעים לחו"ל ולפעול בהתאם להחלטת בית המשפט".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסכסוך בנתב"ג מחריף: יו"ר ועד רשות שדות התעופה מתריע מפני המשך השיבושים

הסכסוך בנתב"ג מחריף: הנהלת רשות שדות התעופה (רש"ת) פנתה היום (ד) לבית הדין האזורי לעבודה בת"א כדי להוציא צו שימנע את המשך השיבושים בנתב"ג. הדיון נקבע לשעה 16.00 אחר הצהריים. יו"ר וועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת), פנחס עידן, התריע מפני המשך השיבושים בנתב"ג עקב מחסור בכוח אדם ארעי, במיוחד בתחום התפעול (העמסה ופריקת מזוודות), הנובע מאי הערכות מתאימה מצד ההנהלה. בשיחה עם TheMarker האשים את ההנהלה באזלת יד בהיערכות לשיא עונת הקיץ בנושא.

גם בקרב מגזר פקחי הטיסה המצב לדבריו חמור. לדברי עידן, מחייבים את הפקחים לעבוד שעות נוספות אשר מגיעים לעיתים לסך של 240 שעות בחודש, בעוד המכסה עומדת על כ-170 שעות.

הבוקר השביתו העובדים את העמסת ופריקת מזוודות הנוסעים – צעד מחאה בנושא זה - לאחר שהעובדים במשמרת הלילה סיימו את מכסת המטוסים והפסיקו לפרוק ולהעמיס את הכבודה. כתוצאה מכך נפגעו נוסעיהם של כעשר טיסות. עם הגעת משמרת הבוקר של העובדים העיכובים בהעמסה ובפריקת המטענים הצטמצמה "והפקק האווירי" של גל המראות השתחרר בהדרגה.

מרשות שדות תעופה (רש"ת) נמסר כי "ההנהלה אשר מודעת לפגיעה בציבור הנוסעים עושה כל שלעל ידה כדי להשיב את יחסי העבודה לסדרם". בוועד עובדי רש"ת דחו את הטענה על נקיטת עיצומים ומסרו כי "לא מדובר בשיבושי עבודה אלא במחסור בכוח אדם ארעי. לצערנו ההנהלה לא נערכה מבעוד מועד להגדיל את כוח האדם לקראת העלייה במספר הנוסעים בחודשי הקיץ. אנו קוראים להנהלה לפתור מיידית את מצוקת כ"א ולמנוע פגיעה בנוסעים.

יצוין, כי השיבושים היום בנתב"ג הם בנוסף לסכסוך העבודה שהסתדרות אישרה השבוע ברשות שדות התעופה במחאה על הרחבת תופעת עובדי הקבלן ופגיעה בתנאי העובדים. המשמעות המעשית היא כי אם בעוד שבועיים לא תושג הסכמה בין ההנהלה לעובדים בנושא זה, יוכלו העובדים לפתוח בעיצומים ללא הגבלה אשר משמעותם פגיעה בציבור הנוסעים בתחילת שיא עונת נסיעות הקיץ בנתב"ג.

במסגרת ההכרזה על סכסוך העבודה, העובדים דורשים להסדיר ולהגביל את סוגיית עובדי הקבלן ברשות מבחינת כמות העובדים, תפקידיהם וזכויותיהם. לטענת ההסתדרות ונציגות העובדים, ההתנהלות הקיימת של הרשות פוגעת פגיעה חמורה בעבודה המאורגנת.

בנוסף לכך, העובדים מוחים על מבוי סתום במו"מ להעסקת בכירים תחת הסכם קיבוצי ועל כך שעובדים נקלטים לתפקידים שונים ללא מכרז, באופן שפוגע בקידום עובדים אחרים ובשקיפות במקום העבודה. עילות נוספות קשורות לאי מתן גמול השתלמות לעובדי הדירוג התעופתי ולדרישה להגנה על כספי הפנסיה התקציבית של העובדים שהופקדו בקרן נאמנות.

ברשות שדות התעופה (רש"ת) אמרו בתגובה כי אין בכוונתה להתייחס לסכסוך העבודה שהוכרז ע"י ההסתדרות וכי תמשיך לנהל את המשא ומתן עם העובדים על הסכמי העבודה.

פנחס עידןצילום: איליה מלניקוב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שניות מאסון בנתב"ג: רחפן כמעט התנגש במטוס

אסון נמנע שלשום (ב') בנתב"ג כאשר מטוס של בריסל איירליינס שהגיע מבלגיה לישראל כמעט התנגש ברחפן. האירוע החמור קרה כשהמטוס מדגם איירבוס 320 התחיל להנמיך גובה לקראת נחיתה, כשלחרדת צוות המטוס הם הבחינו ברחפן מרובע בעל ארבעה רוטורים בצבע כהה חולף על פניהם מימין לשמאל באותו הגובה בטווח של כ-100 מטר בלבד.

הטייסים דיווחו על המקרה לפקח המגדל שהחל לברר את המקרה בעזרת גורמי רשות שדות התעופה, החוקר הראשי רז (רזצ'יק) יצחק, וגורמים מרת"א. המשטרה אף היא עודכנה בפרטי התקרית אך מפעיל הרחפן, שכמעט גרם לאסון, טרם אותר.

"מדובר בתקרית חמורה שמייצגת תופעה מדאיגה שרק הולכת ומתרחבת ואשר מתבטאת בעלייה, בשיעור גידול גבוה, של הטסת רחפנים, פרטיים ומסחריים, ללא רגולציה, ללא תיאום או ללא יידוע של הרשויות המוסמכות" כותב יצחק בדו"ח הבטיחות לגבי האירוע, "תופעה זו נדונה בשנתיים האחרונות במספר גדול של כנסים בינלאומיים, עקב ההבנה כי מדובר בגורם סיכון בטיחותי שעלול לגרום בנסיבות מסוימות, עד כדי הפלת מטוס נוסעים, כל שכן כשזו נעשית בקרבת שדות תעופה.

"חובה להכיר, כי שיעור הגידול של התופעה הוא עצום ובמצב הנוכחי, יש לסגור פערים רבים בתחום הרגולציה והאכיפה, תוך יצירת מודעות אצל מפעילי הרחפנים שרבים מהם לא מודעים ממש לסיכון הבטיחותי והביטחוני שהם יוצרים. האירוע מחייב את גורמי התעופה והאכיפה בישראל לשלב פעילויות, לקיים מפגשים ליידוע ותיאום, זאת כדי לטפל ביעילות בתופעה, במטרה לצמצם את ממדי הסיכון" כותב יצחק.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תוכנית הצטיידות חדשה בארקיע: מוכרת 2 מטוסים ATR ישנים ורוכשת מטוס סילון חדש

חברת ארקיע מחדשת את צי מטוסיה ומוכרת את שני מטוסי ה-ATR הוותיקים – כך נודע היום (ד) ל-TheMarker. שני המטוסים עברו כבר רישום לטובת חברה שוויצרית. במקומם רוכשת החברה מטוס סילון חדש מדגם אמברייר 195 – שלישי במספר.

בענף התעופה העריכו כי לבד מהשקעה בהצערת צי מטוסיה ובשיפור של השירות לקוחות, מדובר במהלך צופה פני עתיד, לקראת סגירתו הצפויה של שדה התעופה דב בת"א ב-2016 והעתקת פעילות התעופה הפנים ארצית לנתב"ג. מטוסי ה-ATR שימשו בעיקר בטיסות משדה התעופה דב בת"א לאילת וממנה.

מחברת ארקיע נמסר בתגובה כי "בכוונת ארקיע להגדיל עוד יותר את צי מטוסי הסילון בכלל והאמברייר בפרט. מטוסי הסילון החדישים מתאפיינים בנוחות טיסה משובחת בקווים הקצרים והארוכים, מטוסים מרווחים ומהירים שמשפרים בהרבה את חוויית הטיסה. מטוסי ה-ATR הצעירים יותר שברשות החברה ימשיכו לשרת את ארקיע ולקוחותיה עוד מספר שנים".

מטוס ארקיע
צילום: דודו בכר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנוסעים המתמידים מצטרפים למחאה נגד אל על: "חוסכים על גבינו"

מתרחבת המחאה מצד נוסעי אל על לגבי השימוש שהיא עושה במטוס חכור מספרד על טייסיו וצוותו, בטיסותיה לשורת יעדים באירופה. לראשונה נמתחת ביקורת חריפה מצד נוסעיה המתמידים בנושא "יש לנו טיסה לרומא ב-26.6 ושלחו לנו הודעה יבשה מחברת אל על שנטוס במטוס ספרדי חכור. שלחתי מייל לשירות לקוחות פעמיים שאינני מוכן לטוס במטוס אנונימי זה. אנחנו טסים עם חברת אל על 25 שנה לפחות בתדירות של פעם בחודש", התלוננו זוג הנוסעים המתמידים (השמות שמורים במערכת) באוזני TheMarker.

"לפני חודש, בחזרתי מרומא, הם ביטלו את טיסת הבוקר חזרה לתל אביב מסיבות מסחריות וניסו להעביר אותנו לטיסת הלילה. רק לאחר 6 שיחות ומשלוח מייל תקיף מצידי הם ויתרו והעבירו אותי לטיסת בוקר של אליטליה, אבל היה מאבק מביש בגלל הרצון שלהם לחסוך על גבינו", המשיך הזוג והתלונן.

לאחר פניית TheMarker לחברת התעופה, קיבל זוג הנוסעים תשובה מקשרי הלקוחות של חברת אל על הנחשפת כאן: "כתוצאה מהגברת הפעילות ועל מנת לתת מענה לביקוש, יתופעלו חלק מטיסותינו לרומא, לרבות הטיסה ב-26  ביוני 2015, במטוס מסוג 767-300 מחברת Privilege Style הספרדית. בהתאם לתנאי התובלה, חכירת מטוסים הינה פרקטיקה מקובלת בענף התעופה ונועדה להבטיח כי נוכל למלא את מחויבויותינו כלפי הנוסעים ולהביאם ליעדם, בפרט בעונת הקיץ העמוסה. צר לי על תחושותיך. עם זאת, חשוב שתדע כי החברה שנבחרה לבצע את השרות עבור אל על הינה חברת תעופה מוכרת, המחזיקה בכל הרישיונות וההיתרים הנדרשים לביצוע הפעילות וקיבלה את אישור הרשויות הישראליות. אנו עושים המרב על מנת להעניק שירות דומה לזה הנהוג בטיסותינו. שירותי הקרקע ניתנים ע"י אנשי הצוות של אל על, בטיסה יהיו נוכחים גם אנשי צוות של אל על דוברי עברית שיסייעו בשירות. פרופיל השירות יינתן בהתאם למחלקה כנהוג בטיסות אל על".

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "מסיבות מבצעיות חכרה אל על מטוס של חברת Privilege Style הספרדית אשר יפעל בין ה-15 ביוני עד סוף חודש אוגוסט 2015. המטוס, מדגם בואינג 767-300, ישובץ לפעילות הרגילה של החברה ועשוי לשמש ליעדים שונים באירופה. במטוס 247 מושבים המחולקים לשתי מחלקות שירות: 18 מושבי עסקים ו-229 מושבי תיירים. צוות הטייסים והדיילים הינו ספרדי ולצוות יצטרף נציג שירות מטעם אל על לסייע בשרות. תהליך הביטחון והבידוק יתקיים בטרמינל 3 כנהוג בטיסות אל על. מומלץ להגיע לבידוק כ-3 שעות לפני הטיסה. שרותי הקרקע יבוצעו על ידי אנשי השירות של אל על. השירות בטיסה הינו בסטנדרט השירות המוגש בטיסות אל על".

בואינג 737 אל על
מטוס של אל על
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תנועת נוסעים דלילה לאילת מנתב"ג במאי – ירידה של כ-12%

דו"ח סכום נתוני תנועת נוסעים בטיסות פנים ארציות של רשות שדות התעופה (רש"ת) חושף כי כ-55.6 אלף נוסעים טסו מנתב"ג לאילת וממנה במאי השנה, לעומת כ-63.4 אלף נוסעים בחודש המקביל ב-2014 - ירידה של 12%.

למן תחילת השנה הצטמצמה תנועת הנוסעים מנתב"ג לאילת וממנה בשיעור כולל של כ-2.7% לעומת ינואר-מאי בשנה שעברה והגיע לכ-277.6 אלף נוסעים לעומת כ-285.4 אלף נוסעים בינואר-מאי 2014.

תנועת המטוסים קטנה אף היא בשיעור של כ-14.3% במאי והגיעה ל-590 המראות ונחיתות במאי השנה לעומת 689 תנועות מטוסים במאי 2014. למן תחילת השנה נרשמו 2,908 תנועות מטוסים בתעופה הפנים ארצית מנתב"ג לאילת וממנה, בהשוואה ל-3,157 המראות ונחיתות בינואר-מאי 2014.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פעילות שדה התעופה בהרצליה תופסק מ-31 באוגוסט

צעד נוסף בדרך לסגירה אפשרית של שדה התעופה בהרצליה. בג"ץ קבע אתמול (ב'), כי שורה של פעילויות שהיו קיימות בשדה עד כה יופסקו החל מ-31 באוגוסט. עם זאת, קבעו שופטי בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ - חנן מלצר, יצחק עמית ואורי שהם, כי לאחר הפגרה יתקיים דיון כולל לגבי גורלו של שדה התעופה ודרכי ההסדרה החלופיות לתעופה האזרחית והפרטית במקום.

בג"ץ דחה את בקשת משתמשי שדה התעופה והאלוף במיל' הרצל בודינגר להאריך את מועד צו הביניים שהוציא בית המשפט בנושא. מדובר בפעילויות שאושרו זמנית לגבי טיסות לצרכי הדרכת לימודי טיסה, הכשרת טייסים ושמירת כשירות טייסים ובטיחות טיסה. עם זאת תימשך הפעלת מכון הבדק בשדה התעופה בהרצליה, המראות ונחיתות לצןרכי הבדק ולשם העברת מטוסים לשדות תעופה אחרים.

בנימוקיהם לדחיית הבקשה ציינו השופטים כי עיריות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו כמו גם הגורמים הממשלתיים, שר התחבורה, רשות שדות התעופה, רשות התעופה האזרחית, היועץ המשפטי לממשלה ועוד, התנגדו לבקשת ההארכה.

"צו הביניים היה מוגבל מלכתחילה בזמן (לשלושה חודשים) לצרכי התארגנות", קבעו השופטים. "ולא השתכנענו כי הארכתו מעבר ל-31.8.2015 אותו קבענו כאן לפנים משורת הדין, תתרום עוד לקידום הפתרונות המהותיים המתבקשים כמכלול. אלה אכן נדרשים ואולם הם ילובנו בעת שמיעת ההתנגדות לצו על תנאי". השופטים ביקשו לקבוע הדיון בהקדם מיד לאחר הפגרה.

באגודת התעופה הכללית, אמרו היום (ג') בתגובה, כי "הנקודה החשובה והמרכזית בהחלטת בג"ץ נוגעת לדיון הרחב והדחוף שהוא מתכנן לקיים מיד עם תום הפגרה בבתי המשפט בתחילת חודש ספטמבר, בהשתתפות כלל הגופים והגורמים הנוגעים לעתיד השדה. השופטים קבעו במפורש כי גורל השדה ועתיד הפעילות התעופתית בו ידונו לצורך קידום הפתרונות המתבקשים כמכלול - לפתרון הסוגיה".

לדברי דובר האגודה, מוטי שוימר, "שדה התעופה בהרצליה הוא מרכז הכשרת הטייסים האזרחיים בישראל וסגירתו ללא חלופה קיימת ופעילה במרכז הארץ, בהתאם להמלצות ועדת בודינגר, תנחית מכה קטלנית על התעופה הכללית והפנים-ארצית במדינת ישראל".

שדה התעופה בהרצליה אמור היה להיסגר ב-15 לאפריל השנה ובשטח המתפנה, 160 דונם, אמורות לקום כ-15 אלף יחידות דיור עם מגוון של שטחים ירוקים. משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, התחייב ש-25% מהבנייה תהיה במחירים מוזלים לזוגות צעירים.

משתמשי שדה התעופה והאלוף במיל, מפקד חיל אוויר לשעבר, הרצל בודינגר, הגישו, מעט לפני מועד הפינוי, עתירה לבג"צ באמצעות עורכי הדין אלון גלנט, ינקי פפר ואיתי קריידן.

בתגובות לבג"צ שהוגשו בימים האחרונים מסתמן כי כל הגופים הקשורים לשדה תומכים בפינויו המיידי, זאת ללא קשר לחלופה שאמורה הייתה להיות בשדה התעופה בעין שמר ושאינה ישימה. מתגובתה של רשות שדות התעופה לבג"צ עולה כי הפעלת השדה גורמת למדינה הפסדים בסך של כ-15 מיליון שקל בשנה. גם התגובות לבג"צ של המועצה לתכנון ובנייה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה ושר הביטחון, קובעות חד משמעית שיש להפסיק את פעילות השדה והעסקים הנמצאים בו ללא שום קשר למציאת שדה חלופי. הגורמים גם טוענים כי כמעט לכל הפעילויות ישנן חלופות וכי העותרים ידעו מזמן על הכוונה לסגירתו ולכן אין עוד תוקף להארכת צו הביניים.

רשות שדות התעופה הציגה לבג"צ פתרונות חלופיים לחניית 108 המטוסים, בשדות התעופה במחניים, שדה דב, חיפה ושדה תימן. הרשות אמרה לבית המשפט כי למכוני הבדק נמצאו בשלב זה פתרונות חלקיים בלבד. בניתיים הוציאו רשות שדות התעופה ומשרד הבטחון מכרז לבחינת חלופות לשדה התעופה בהרצליה במקום השדה בעין שמר. זאת מאחר שבעין שמר הזזת המתקן הצבאי אמורה לעלות כ-500 מיליון שקל ומשרד הביטחון מתנגד לכך.

עיריות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו, באמצעות עורך הדין ליאור כץ, דחו גם בתוקף את הבקשה להארכת הפעילות בשדה. זאת בנימוק שפינוי השדה היה מוחלט וידוע כבר עשרות שנים והוא משמש "תחביב יקר לבעלי ממון ופנאי". עו"ד כץ מציין כי 90% מהפעילות בו היא לימודי טיס וטיסות חוויה בשמי הארץ המופעלות על ידי חברות פרטיות.

עלות לימודי טייס נאמדת במאות אלפי שקלים. "מדובר בבעלי עסקים אשר מעדיפים להמשיך ולהתפרנס מעשירי הארץ אולי מהחשש שאלה יטרחו בנסיעה של שעה או שעתיים רק לשם טיסות להנאתם", מוסיף כץ. עו"ד כץ צירף לתגובתו מכתבים מ-18 מתושבי האזור המופנים לעיריות ולבית המשפט העליון ובהם נכתב על הסבל הרב והסכנה הנגרמים להם בעקבות הפעלת השדה.

"העותרים עשו להם שיטה לנסות ולדחות את הקץ באמצעות בקשות חוזרות ונשנות על אותו הדבר. פעם כ'הבהרה', פעם כ'הרחבה' ופעם כ'הארכה'. הם גם לא מפרטים את היקף הפעילות בשדה והעסקים הנמצאים בו". כץ מסכם: "אי אפשר שלא להזכיר את אי חוקיותו של השדה לגביה נפסק בעבר 'תופעה ששלטון החוק אינו יכול להשלים עמה'".

זוהר בלומנקרנץ ורינה רוזנברג

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מעל 3.2 מיליון נוסעים צפויים לעבור במהלך חופשת הקיץ בנתב"ג

עלייה מצטברת של 13% בתנועת הנוסעים צפויה בשיא עונת הנסיעות - הקיץ. מתחזית שפרסמה היום (ב') רשות שדות התעופה עולה כי במהלך יולי יעברו כ-1.56 מיליון נוסעים - גידול של 6% לעומת יולי 2014 - ואילו באוגוסט צפויים לעבור כ-1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% לעומת אוגוסט בשנה שעברה. היעדים מועדפים לקיץ 2015 הינם: יוון, טורקיה (כמדינת מעבר), גרמניה, ארה"ב, איטליה וצרפת.

120 חברות תעופה פועלות בנתב"ג מלמעלה מ-60 מדינות ו-200 יעדים. בקיץ 2015  צפויה עלייה גם במספר תנועות המטוסים, כאשר במהלך יולי יעברו בנתב"ג 10,400 תנועות מטוסים ובמהלך אוגוסט יעברו 10,800 מטוסים - עלייה של 5% בתנועת המטוסים.

לדברי מנהל נתב"ג, שמואל זכאי, "אנו ממליצים לנוסעים לבצע את הליך ה'צ'ק אין' בנוחות המרבית בביתם, באתרי חברות התעופה. היום ניתן, בנוחות מרבית ובקלות, לבצע 'צ'ק אין' (רישום לטיסה) בבית, לחסוך זמן בטרמינל וליהנות מחוויית שהייה בנמל התעופה. ניתן  לבצע  'צ'ק אין' גם בעמדות ה'קיוסקים' לרישום עצמי לטיסה הפזורות לשירות הנוסעים  באולמות היוצאים בנמל התעופה. השימוש ב'קיוסקים' קל, נוח וידידותי ומאפשר הליך נוח באופן עצמאי לנוסעים".

לדבריו, "למעשה, השיפור בשירות לנוסעים יורגש הקיץ כבר בשערי הכניסה לנתב"ג. הוספנו מקומות חנייה לטווח ארוך, הוספנו אמצעים טכנולוגיים המשפרים את הליך היציאה והכניסה לארץ, גם בביטחון, בביקורת הגבולות וכאמור בעמדות הרישום לטיסה. כל השיפורים שנעשו  לקראת עונת הנסיעות של קיץ 2015 נועדו לשרת  את ציבור הנוסעים ולשפר את חווית היציאה והכניסה מהארץ. עם הרישום העצמי לטיסה בבית, ניתן היום גם  להוריד את אפליקציית TLV AIR PORT המכווינה את הנוסעים לחניות נתב"ג ולדלפקי הטיסה".

זכאי הוסיף ואמר כי "טכנולוגיות הבידוק הביטחוני מאפשרות לכלל הנוסעים בידוק מהיר ושוויוני, ביקורת הדרכונים מאפשרת מעבר מהיר ללא צורך בעמידה בתורים, כך שכלל הנוסעים יוכלו ליהנות ממה שיש לטרמינל להציע, כגון תערוכות, מופעים המתוכננים במהלך הקיץ, מרחבי פעילות, משחק והנאה לילדים וחוויית קניות מהנה ב'דיוטי-פרי' המתחדש בנתב"ג".

צילום: מוטי מילרוד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תוספת שכר, מענק ופרישה מרצון: הסכם קיבוצי חדש באל על

בתום משא ומתן לילי ארוך, בהשתתפות יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הגיעו הצדדים – הנהלת אל על ונציגות העובדים בחברה - להסכמה על מתווה ועקרונות הסכם עבודה קיבוצי חדש. השיחות עם הטייסים התקיימו בנפרד. שיחות המו"מ על ההסכם החדש התקיימו במשך תקופה מאוד ארוכה והיו מלווים במשברים רבים ואי הסכמות.

קליק לעיקרי הסכם העבודה הקיבוצי החדש באל על

באוינג 777 של אל עלצילום: via Bloomberg News
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מתחדש המאבק נגד סגירת שדה התעופה דב בת"א

מתחדש המאבק נגד סגירת שדה התעופה דב בתל-אביב. מטה המאבק שהקים ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, יתכנס מחר (ב') בבוקר לדון בנושא. בתום המפגש המשותף תצא קריאה לממשלת ישראל, "לדחות את סגירת שדה דב האזרחי עד לשנת 2019 - מועד פני השדה הצבאי, לפי החלטת הממשלה 2392 מיום 4.1.2015 - ובזמן זה למצוא פתרונות ראויים לעיר אילת, שיבטיחו את המשך חיבורה למדינת ישראל".

למטה המאבק שותפים ראשי העיר אילת וחבל איילות, בכירי תעשיית התיירות התעופה והמסחר, אנשי אקדמיה, ונציגי מערכות הבריאות.

נמל התעופב שדה דב בתל אביב
שדה דבצילום: דודו בכר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסכם חדש עם אלביט: כים ניר תפעיל את טייסת כיבוי האש למשך 8 שנים

חברת התעופה כים ניר חתמה על הסכם חדש עם חברת אלביט - זכיינית משרד הביטחון, להפעלת מערך כיבוי אש מהאוויר בישראל - למשך תקופה של שמונה שנים. בענף התעופה העריכו כי היקף העסקה הוא 15-20 מיליון שקל בשנה.

מדובר בהפעלתה של טייסת כיבוי האש שתמנה בסך הכול 14 מטוסי אייר טרקטור מדגם AT 802. טייסת כיבוי האש פועלת מ-2 מנחתים עיקריים: מגידו וקדמה. כים ניר היא חברת תעופה פרטית אשר מונה 34 כלי טיס ועוסקת בתחומי פעילות שונים כמו למשל ריסוס חקלאי וטיסות פרטיות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ביטולי טיסות, שיבושים ותקלות: מה קורה לטיסות יונייטד איירלינס לישראל?

מה קורה לטיסות יונייטד איירליינס לישראל? נוסעים בחברת התעופה האמריקאית בישראל התלוננו על שיבושים ותקלות בלוח הטיסות הסדיר של חברת יונייטד איירליינס בחודש האחרון. לטענת נוסעים, חברת התעופה הפועלת באופן סדיר בין ארה"ב לישראל וממנה, ביטלה לא אחת במפתיע במהלך החודש טיסות שהיו קבועות בקו מניו ארק לנתב"ג וממנה. כמו כן, נגרמו עיכובים ושינויים בלוח הטיסות הקבוע של החברה האמריקאית.

"הגעתי לפני כשבוע לטיסה מניו ארק ארצה. גילתי כי הטיסה מאוד צפופה. מזל שיש לך מקום, כי רק אתמול התבטלה טיסה, אמרה לי נציגת החברה. אין זו הטיסה היחידה אשר בוטלה בחודש האחרון וכי יש תקלות ושיבושים בלוח הטיסות הסדיר של החברה מארה"ב לישראל בכל החודש האחרון", התלונן נוסע מתמיד של חברת יונייטד איירליינס.

לדבריו, כאשר פנה מכוח מעמדו כנוסע מתמיד לחברת התעופה, בניסיון לברר מה פשר ביטולי הטיסות השיבושים והתקלות בטיסותיה של החברה בקו מארה"ב לישראל וממנה, הוסבר לו כי חברת התעופה סובלת ממחסור במטוסים, מצפה לקבל חדשים מבואינג ובינתיים נאלצת לבטל טיסות. "תשובה זו מקוממת אף היא. מדוע דווקא בקו לישראל פוגעים?", אמר.

גם בסוף השבוע האחרון (ה-18.6) בוטלה טיסה של יונייטד איירליינס, מספר 090 מניו ארק לנתב"ג וממנה ואפילו היום (א') נרשם עיכוב של שלוש שעות מהזמן המתוכנן של המראת טיסת יונייטד איירליינס, מספר 085 מנתב"ג לניו ארק.

מחברת יונייטד איירליינס נמסר בתגובה כי "חברת יונייטד איירליינס מתנצלת בפני לקוחותיה על אי הנוחות שנגרמה לאחרונה בגין איחורים וביטולים בטיסות לתל אביב. אנו נוקטים בצעדים לשפר את האמינות התפעולית".

עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) חברת התעופה יונייטד איירליינס נמנית על עשרת חברות התעופה הגדולות ביותר אשר פועלות בנתב"ג. כך לדוגמא למן תחילת השנה הטיסה חברת התעופה האמריקאית כ-146.7 אלף נוסעים בקו מארה"ב לישראל וממנה - ירידה של כ-2.5% לעומת ינואר-מאי 2014 - ותפסה את המקום החמישי מבין כלל חברות התעופה אשר פועלות בנתב"ג.

מטוסים של יונייטד בשדה התעופה ניוארק
מטוסים של יונייטד בשדה התעופה ניוארקצילום: אי–פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בדרך לעיצומים? יו"ר ההסתדרות מתערב אישית בסכסוך בין ההנהלה לעובדים באל על

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מתערב אישית בניסיון למנוע שיבושים בטיסות אל על בשיא עונת נסיעות הקיץ. ל-TheMarker נודע כי יו"ר ההסתדרות ייפגש היום (א') עם ראשי החברה ונציגות העובדים במשותף, כדי לפשר בסכסוך על חתימת הסכם עבודה קיבוצי חדש.

זאת לאחר ששיחות המשא ומתן בין הצדדים נכשלו. קודם לכן פנתה נציגות העובדים להסתדרות בבקשה להכריז על סכסוך עבודה, שיאפשר נקיטת עיצומים עד כדי שביתה.
בתוך כך החריפה בסוף השבוע המחלוקת בין נציגות העובדים להנהלה, בעניין החתמה ביומטרית בעזרת טביעת אצבע. במכתב ששיגר יו"ר נציגות העובדים שרון בן יצחק לציבור עובדי החברה הוא הורה להם שלא לשתף פעולה בנושא עם ההנהלה.

"לאחרונה פנתה הנהלת החברה לעובדים בבקשה לשתף פעולה בהחתמת נוכחות ביומטרית בעזרת טביעת אצבע. היות והנהלת החברה מפירה את הסכם העבודה במגוון רב של סעיפים, דורסת את זכויות העובדים ומעכבת את הסכם העבודה מעל לשלוש שנים, הנכם מתבקשים שלא לשתף פעולה עם הנהלת החברה בנדון", כתב יו"ר הנציגות לעובדים.

היום (א'), עפ"י הודעת מחלקת משאבי אנוש קרקע, צריכים עובדי בניין ראשי ישן, בתי מלאכה והאנגרים, להתייצב בחדר ישיבות קב"ט החברה, על מנת לתת את טביעות האצבע שלהם ואילו מחר (ב') הונחו להגיע עובדי המוקד, עובדי חברת סאן דור - החברה הבת של אל על לטיסות שכר וכן עובדי בניין תחזוקה והנדסה.

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "מדובר בחלק ממהלך כולל אשר נעשה בידיעת יו"ר נציגות העובדים ומטרתו להוסיף לעובדי אל על את האפשרות לדווח על נוכחות גם באמצעות טביעת אצבע. זאת בנוסף לאפשרות להעביר כרטיס עובד, כפי שניתן היה לעשות מאז ומעולם וניתן גם כיום. מטרת המהלך היא להקל על אמצעי דיווחי הנוכחות של העובדים ולאפשר חלופה נוספת על זו הקיימת כיום".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בקורת בענף התעופה הפרטית על עיכוב בפתיחתו מחדש של שדה התעופה בראש פינה

עיכוב בפתיחתו מחדש של שדה התעופה הפנים-ארצי בראש פינה, מעורר בקורת חריפה בענף התעופה הפרטית והקלה. על אף ההודעה הרשמית שהוציאה בזמנו רשות שדות התעופה (רש"ת) על כך שמשך העבודות יארכו כשלושה חודשים, ממידע שהגיע ל-TheMarker היום (א') עולה, כי פתיחת השדה תתעכב בעוד מספר שבועות.

ל-TheMarker נודע, כי עבודות השיפוץ במסלול מתעכבות וכי הצפי הנוכחי לסיום העבודות עומד על ה-26 לאוגוסט, וגם תאריך זה אינו סופי ועלול להידחות.

טייס ותיק שהרבה לפקוד עם מטוסו את שדה התעופה בראש פינה אמר: "מעט הטייסים שעוד פועלים בהרצליה בגלל המגבלות שהטיל בג"ץ לא יכולים לטוס לראש פינה והשיפוצים מתארכים מעבר לצפוי, על חשבון התעופה, בתקופה הטובה ביותר: אנשים בחופש, מזג האוויר לרוב מתאים לטיסה ואזור הצפון קורץ ללא מעט מאנשי התעופה".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה, כי "הרשות השקיעה 12 מיליון שקל בשדרוג הבטיחות בראש פינה ובמטרה לשדרג ולחזק את מסלול ההמראות והנחיתות למען בטיחותן של חברות התעופה הפועלות בשדה. שדה התעופה נסגר למשך כ-3.5 חודשים ועבודות הסלילה צפויות להסתיים כשבוע לפני התאריך שנקבע. החל מה 15.8 ובדיוק מרבי לתאריך המדויק בו אמורות היו להסתיים העבודות, ועד לתאריך ב 26.8  יסתיימו הליכי השמשת המסלול. במהלך הסגירה חידשה רש"ת  את מסלול  ההמראות והנחיתות בשדה התעופה בראש פינה לאורך של כ-1,000 מטר, את  מערכת תאורת המסלולים בשדה וכן את התאמת  המסלול בראש פינה  לשימוש מטוסים עד לגודל מטוס ATR72 ומטוסי ההרקולס הצבאי ,לצורך קיום הפעילות הצבאית והאזרחית".

השדה משמש  את התעופה האזרחית ליעדים פנים ארציים בטיסות מסחריות של חברת עיט, נחיתות והמראות של מטוסים קלים פעילות של התעופה הכללית והפרטית ספורט אווירי כמו גם צה"ל משתמש בשדה לאימון מטוסי תובלה מסוג הרקולס.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דו"ח החוקר הראשי: מגמת שיפור ברמת בטיחות הטיסה הכוללת ב-2014

ירידה במספר אירועי בטיחות הטיסה – תאונות ותקריות חמורות, נרשמה בכל מגזרי התעופה קרי, בתעופה הבינלאומית, הכללית, החקלאית והספורטיווית בישראל ב-2014 – כך עולה מדו"ח סיכום פעילות משרד החוקר הראשי, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז במשרד התחבורה שהתפרסם אתמול (ה) הגיע לדה מרקר ונחשף כאן בראשונה. 

נתון בולט נוסף המאפיין את 2014 הינה עלייה לכאורה, במספר כלי טיס שנמחו בתחום כלי הטייס הבלתי מאוישים והטיסנים. ההסתייגות נובעת בשל נורמת הדיווח במגזרים אלו שאינן כפי שקיימות במגזרי התעופה המאויישים.

בשנת העבודה 2014 דווח למשרד החוקר הראשי על 1,884 אירועי בטיחות טיסה. הדו"ח הסיכום מגלה, כי "עקב טעות בחיל האוויר, לא דווח לחוקר הראשי, משך תקופה ארוכה, על אירועי בטיחות שהם היו עדים להם – מצב זה תוקן ב-2015".

ב-2014 פתח החוקר הראשי בחקירתם או בירורם של 144 אירועי בטיחות טיסה עפ"י החלוקה: 34 תאונות, 63 תקריות חמורות, 41 תקריות אחרות ו-6 תאונות שאירעו בחו"ל עם זיקה לישראל.

"במיון הגורמים העיקרים להתרחשות התאונות והתקריות החמורות, ניכרת כמות גדולה מתוכן שסיבתן העדר ידע תעופתי וחריגה מנהלים", קובע החוקר הראשי. "עלייה זו מיוחסת בעיקר לאירועי תעבורה אווירית ומקורה, הן במגבלות ובאילוצים האובייקטיביים והן במודעות הגבוהה לדיווח הבטיחותי שיש בתחום זה אצל הפקחים ואצל הטייסים. בשנה זו החלה עלייה בכמות הדיווחים בתחום בטיחות הקבינה ומבצעי הקרקע", המשיך רז וכתב בדו"ח הסיכום.

משרד החוקר הראשי פרסם 216 המלצות בטיחות ב-2014 מהן 61% התקבלו ע"י הגורמים שאליהם הן הועברו. מתוך ההמלצות שהתקבלו 55% בוצעו ו-35% עדיין בביצוע.

"בשנת 2014 חלה עלייה במספר הדיווחים שהועברו למשרד החוקר הראשי, אך יחד עם זאת ובשונה לשנה שקדמה, ישנה גם ירידה ברורה במספר האירועים החומרים – תאונות ותקריות חמורות שדווחו. מצב זה מצביע על מגמת שיפור ברמת הבטיחות הכוללת ונדרש לבחון מה תהיינה התוצאות בשנים 2015 ו-2016 כדי לקבוע אם זו מגמה ברורה ועקבית", כתב רז.    

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המו"מ על הסכם קיבוצי באל על נכשל - ובמועצת העובדים דורשים להדיח את הוועד

במועצת העובדים של חברת אל על דורשים מההסתדרות לפזר את נציגות העובדים הקיימת ולהכריז על בחירות חדשות, לנוכח כשלון המשא ומתן עם ההנהלה על הסכם עבודה קיבוצי חדש. במכתב ליו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, טוענים שמונה חברים ממועצת העובדים כי ב-12 לינואר השנה הוחלט, פה אחד, כי במידה ונציגות הוועד הנוכחי לא תביא לחתימת הסכם עבודה בתוך 3 חודשים מיום ההצבעה, תפוזר המועצה ויתקיימו בחירות כלליות לוועד עובדי אל על.

"משתם הזמן וההסכם כאמור לא הבשיל לכדי חתימה - הגם שעבר עוד כחודש נוסף מהמועד הנקוב - יש לקיים את החלטת הוועד לאלתר ולקיים בחירות כלליות למועצת העובדים", כתבו נציגי העובדים ליו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות. "מזה כ-4 שנים חברת אל על, על עובדיה, מצויה ללא הסכם עבודה בתוקף. נציגי הוועד הנוכחי לא הצליחו לעמוד ביעד העיקרי לחתום על הסכם עבודה שיטיב עם העובדים. משכך, יש לתת את הזכות הדמוקרטית והחוקית לעובדים נוספים להתמודד בבחירות דמוקרטיות ולנסות להגיע להסכם, כאמור לטובת החברה ועובדיה", סיימה פניית השמונה לאדרי.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, אמר כי "ההסתדרות עושה ותעשה כל מאמץ בכדי לסיים את ההסכם הקיבוצי באל על יחד עם נציגות הנוכחית. ההסתדרות תשקול את צעדיה בהתאם להתפתחויות במו"מ".

אבי אדריצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כל הביטולים ועיכובי הטיסות לאחר הפרסה האווירית של אל על

שיבושים בטיסות אל על היום (ה') בקו מארה"ב לישראל וממנה, עקב השלכות התקלה הטכנית שגרמה אתמול למטוס נוסעים של החברה מדגם בואינג 747-400, שהיה בדרכו לניו יורק, לשוב ולנחות בנתב"ג לאחר כ-12 שעות טיסה.

טיסה מספר 002 מניו יורק, שהייתה צריכה להחזיר את הנוסעים מארה"ב ולנחות היום בשעה 12.25 בצהריים בוטלה. בנוסף, טיסה אל על מספר 007, שהייתה מתוכננת להמריא בשעה 10.40 הבוקר מנתב"ג לניו יורק, מתעכבת. הטיסה תצא בשעה 12.10 בצהריים - איחור של כשעה וחצי. כמו כן, טיסת אל על מספר 028 שצפויה להמריא מחר (ו') לניו ארק בשעה 07.00 בבוקר, תתעכב גם היא ותצא רק ב-08.00 בבוקר - איחור של שעה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לאחר סיבוב הפרסה: מטוס אל על נחת בשלום; הנוסעים הועברו לטיסות חלופיות

לאחר שמטוס נוסעים של חברת אל על, שהיה אתמול בדרכו מישראל לארה"ב, נאלץ לכבות את אחד מארבעת מנועיו בגלל תקלה טכנית, הטיסה נחתה בשלום בסמוך לשעה 22:30 בלילה. הנוסעים הועברו לטיסות חלופיות במהלך הלילה, בהן של חברות תעופה זרות, ולא רק של אל על.

לפרטים נוספים על הדרמה שהתחוללה אמש בשמי אירופה

סיבוב הפרסה של מטוס אל עלצילום: planefinder.net
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נוסעי חברת בולגרייאן לבורגס "נתקעו" היום למעלה משמונה שעות בנתב"ג עקב תקלה טכנית במטוס

נוסעי חברת בולגרייאן אייר בטיסה מספר 5882  לבורגס, שהיתה מתוכננת להמריא היום (ו') בשעה 08.100 בבוקר מעוכבים זה למעלה משמונה שעות בנתב"ג בגלל תקלה טכנית במטוס.

"אני נמצאת בשדה התעופה נתב"ג עם בעלי וממתינה לטיסה לבורגס שהייתה אמורה לצאת בשעה שמונה לבוקר זה (25.9). בשעה מסוימת קיבלנו עדכון שהטיסה שלנו תצא ב-11:00 בבוקר וקיבלנו זאת בחיוך, למרות שההשתוקקות להגיע לבורגס בשיאה. לאחר מספר שעות קיבלנו עדכון על כך שהטיסה תצא ב-17:00 ולאחר זמן מה עדכון לכך שהיא תוקדם ל-15:00 וכעת שוב תתאחר ל16:30 וגם זה לא בטוח בשל ציפור שקרעה צינור כלשהו במטוס", מסרה ל-TheMarker נוסעת (השם שמור במערכת) על הטיסה.

"אינני יודעת אם זה המצב או שזהו סיפור כיסוי. אך מה שחשוב כאן הוא ש: כמות נוסעים של טיסה שלמה נמצאת כאן משעה 6:00 בבוקר, שילמה ממיטב כספה בכדי לקבל פיסת חופש בשגרה העמוסה במדינתנו ואיש לא עושה דבר מלבד לומר לנו כאן שהטיסה נדחית ונדחית", המשיכה ודיווחה.

ביאושה פנתה לדבריה במייל אישי לשר התחבורה, ישראל כץ בו כתבה בין היתר: "אני שואלת אותך כשר התחבורה, זה ששומר על כך ש'השמיים ישארו של כולנו ושיהיה כאן שוויון' ואת זה אני מעריכה וכל הכבוד לך, מדוע מזלזלים בכספם של האנשים ובזמנם של האנשים? אנו לא אנשים שטסים כל חודש חודשיים. הפעם האחרונה שטסתי הייתה לפני שלוש שנים, אנו עובדים קשה כדי לקחת קצת חופש ולבקש מההורים שלנו שישמרו על ילדינו, פשוט חוצפה שאנו יושבים בשדה התעופה הולכים הלוך ושוב ומחכים לעדכון, נתנו לנו ארוחה בבוגר ראנץ כדי לומר ש'לפחות קיבלנו ארוחת צהריים'. אני לא מאמינה שבמהלך שעות רבות כל כך לא ניתן היה למצוא מטוס חלופי.. אני לא מאמינה שלא ניתן היה למצוא אלורנטיבה... מה עושים?".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מספר הנוסעים הבינלאומיים 
בישראייר זינק במאי ב-162%

מספר הנוסעים שהטיסה חברת התעופה ישראייר בתעופה הבינלאומית מנתב"ג ואליו במאי 2015 זינק ב-161.7% לעומת מאי 2014 - כך עולה מדו"ח שפירסמה שלשום רשות 
שדות התעופה.

תנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית הסתכמה במאי ב–1.29 מיליון נוסעים - ירידה של 0.9% לעומת מאי 2014. חברות התעופה הישראליות הטיסו כ–478 אלף נוסעים בתעופה הבינלאומית, שהיוו 37% מכלל הנוסעים שעברו בנתב"ג. אל על הטיסה את הנוסעים במספר הגדול ביותר, ואילו ישראייר הטיסה כ–41 אלף מהם.

גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר, אמר: "ישראייר הבינה שבמציאות החדשה חוסנה של החברה יגיע מגמישות תפעולית ושינוי תפישה. לאור מדיניות שמיים פתוחים, התאמנו את עצמנו למציאות החדשה". לדבריו, "מצד אחד, שינינו את תפישת ההפעלה של המטוסים שלנו למודל 'רזה' יותר. שינינו את פרופיל השירות בטיסות, וכעת אנו מוכרים מזון ולא מגישים אותו. צימצמנו משמעותית את זמן הקרקע בין טיסה לטיסה. התאמנו את עלויות האחזקה של המטוסים בשיתוף עם 'לופטהנזה טכניק'. צומצמה שכבה ניהולית וכעת אנחנו ארגון 'שטוח' יותר, רזה יותר ויעיל יותר. מצד שני, חיזקנו את הפעילות הסיטונית שלנו — הגדלנו את היתרון היחסי שלנו ברכש של בתי מלון בחו"ל, ויצרנו ערך אמיתי ללקוחות בשיווק של חבילות הכוללות טיסות, העברות ומלון". בנוסף, החברה צימצמה לדבריו את פעילותה ביעדים רווחיים פחות, כמו מוסקווה וברלין, ונערכה להפעלת יעדים חדשים, כמו טביליסי ובוקרשט.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לא מתרגשים מארדואן: הישראלים חוזרים לטורקיה - ועדיף בטורקיש איירליינס

לאן העדיפו הישראלים לטוס? טורקיה הייתה המדינה בעלת נפח תנועת הנוסעים הגדולה ביותר מישראל ואליה במאי האחרון עם 136 אלף נוסעים שהיוו 10.53% מהיקף תנועת הנוסעים בחודש זה בנתב"ג – כך עולה מדו"ח סכום נתוני תנועת נוסעים ומטוסים למאי שפרסמה אתמול (ג') רשות שדות התעופה. מבין המדינות המובילות, העלייה הגבוה ביותר לעומת מאי שעבר נרשמה בתנועת הנוסעים לאוקראינה, יוון, ובריטניה.

הדו"ח מגלה עוד כי חברת התעופה טורקיש איירליינס הפכה לחברת התעופה הזרה בעלת מספר הנוסעים הרב ביותר אשר פעלו במאי השנה בנתב"ג עם כ-70.8 אלף נוסעים - גידול של כ-4% לעומת מאי בשנה שעברה. המשמעות העיקרית של הנתונים היא שהישראלים העדיפו את טורקיה כיעד ראשון לטיסות המשך, בנוסף לביקורים במדינה זו.

עם זאת, שדה התעופה בעל נפח התנועה הגבוה ביותר במאי השנה היה שדה התעופה שרל דה גול בפריז אליו וממנו טסו כ-69.7 אלף נוסעים - ירידה של 8% בהשוואה למאי שעבר.

עוד מגלה הדו"ח החודשי, עליו חתום מנהל נתב"ג שמואל זכאי, כי חברות התעופה הישראליות הטיסו במהלך מאי כ-478.3 אלף נוסעים, שהיוו 37% מכלל הנוסעים שעברו בנתב"ג – עלייה מזערית של 0.74% לעומת מאי שעבר.

מבין חברות התעופה הישראליות בולטת ישראייר שתפסה את המקום השני, אחרי חברת אל על (ומקום שישי בדירוג הכללי) עם כ-41.3 אלף נוסעים – גידול שיא של 161.7% לעומת מאי בשנה שעברה.

גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר, אמר בתשובה כי "ישראייר הבינה שבמציאות החדשה, חוסנה של החברה יגיע מגמישות תפעולית ושינוי תפיסה. ואכן, כך אנו מתנהלים כבר תקופה לא קצרה. לאור מדיניות 'שמים פתוחים' התאמנו את עצמנו למציאות החדשה".

לדבריו, "מצד אחד, שינוי תפיסת ההפעלה של המטוסים שלנו למודל 'רזה יותר' - שינינו את פרופיל השירות בטיסות על מטוסי ישראייר וכעת אנו מוכרים מזון ולא מגישים אותו, צמצמנו משמעותית את זמן הקרקע בין טיסה לטיסה, התאמנו את עלויות האחזקה של המטוסים בשיתוף עם 'לופטהנזה טכניק', צומצמה שכבה ניהולית וכעת אנחנו ארגון 'שטוח' יותר, רזה יותר ויעיל יותר. מצד שני, חיזקנו את הפעילות הסיטונאית שלנו - הגדלנו את היתרון היחסי שלנו ברכש של בתי מלון בחו"ל, ייצרנו ערך אמיתי ללקוחות בשיווק של חבילות הכוללות טיסות, העברות ומלון".

בנוסף, החברה צמצמה לדבריו פעילותה ביעדים פחות רווחיים כגון מוסקבה וברלין, ונערכה להפעלת יעדים חדשים כגון טיביליסי ובוקרשט, בהם יתרונה בא לידי ביטוי בצורה טובה יותר. "בזכות פעולות אלו ונוספות הצלחנו לצלוח את שנת 2014 ולראות שיפור משמעותי ברבעון הראשון של שנת 2015. לא מזמן דיווחנו על רכישה של מטוס נוסף שצפוי להיכנס לפעילות במאי שנה הבאה עם אופציה לעוד מטוס בשנת 2018, בשל מבנה הפעילות של החברה הכוללת גם חכירת מטוסים זרים, יוכל המטוס החדש הצפוי להגיע במאי, לייצר תפוקה ולהביא ערך לחברה וללקוחות החל מהיום הראשון", סיים ואמר.

תנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית עמדה במאי השנה בסך הכול על 1.29 מיליון נוסעים - ירידה מזערית של 0.87% לעומת מאי 2014. תנועת המטוסים הבינ"ל עמדה במאי על 9,530 תנועות מטסים ומגלמת עלייה של 0.35% בהשוואה למאי 2014.

טורקיש איירליינסצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסלון האווירי בפריז: שלוש חברות רכשו מבואינג מטוסים ב-12.6 מיליארד דולר

יצרנית המטוסים בואינג ממשיכה לבצע עסקות בסלון האווירי בפריז, והיום (ד') מדווחת על הזמנות לאספקת מטוסים - מחברות התעופה קוריאן אייר, וולגה דנייפר ואת'יופיאן איירליינס - בהיקף כולל של 12.6 מיליארד דולר:

חברת התעופה קוריאן אייר חתמה על מזכר הזמנות לרכישת 30 מטוסי 737MAX 8, שני מטוסי 777-300ER ואופציה ל-20 מטוסי 737 MAX נוספים, בשווי כולל של 3.9 מיליארד דולר. קוריאן אייר מפעילה 87 מטוסי בואינג בהם 737,747 ו-777. בנוסף מפעילה החברה צי מטוסי מטען שכולו מתוצרת בואינג והוא כולל 27 מטוסי בואינג 747-400, 747-8 ו-787.

"הסכם זה מעיד על תהליך המודרניזציה של קוריאן אייר ואנו מחוייבים להביא לחברה את דור המטוסים החדש, הידידותי לסביבה והחסכוני בדלק, המעניק חוויית טיסה יוצאת דופן לנוסעים", אמר וולטר צ'ו, סגן נשיא לשיווק, קוריאן אייר.

חברת התעופה וולגה דנייפר, מובילה עולמית בשינוע מטען ייחודי גדול וכבד, חתמה על מזכר הבנות עם בואינג לרכישת 20 מטוסי מטען מדגם בואינג 747-8 בהיקף כולל של 7.4 מיליארד דולר. "השותפות עם בואינג מאפשרת לנו להמשיך לשרת את לקוחותינו הגלובליים בטכנולוגיה הייחודית המוצעת על ידי צי מטוסי ה-747 שלנו", אמר אלכסיי איסקין, נשיא קבוצת וולגה דנייפר. צי מטוסי המטען של וולגה דיינפר כולל 10 מטוסי אנטונוב 124-100, 5 מטוסי איליושין 76TD-90VD וכן 14 מטוסי 747 מדגמים שונים.

חברת התעופה אית'יופיאן איירליינס הזמינה 6 מטוסי בואינג 787-8 "דרימליינר" בשווי כולל של 1.3 מיליארד דולר. מטוסי ה"דרימליינר" מתווספים ל-13 מטוסי ה-787 שהחברה כבר מפעילה כחלק מהאסטרטגיה שלה להגדיל את תפוסת הנוסעים ואת גמישות היעדים אל ומאת אדיס אבבה.

"במסגרת מפת הדרכים של חזון 2025 שלנו ופרוייקט המודרניזציה וההרחבה של צי המטוסים של החברה, אנו ממשיכים להשקיע במטוסים מודרניים ומתקדמים טכנולוגית", אמר טיבלד גברה-מריאם, מנכ"ל את'יופיאן איירליינס. תוספת חדשה זו לצי המטוסים שלנו תיטיב עם החברה בשל עלויות התפעול הנמוכות ותגביר את חוויית הטיסה הכוללת של לקוחותינו. הבואינג 787 כבר זכה להכרה של לקוחות אנו פועלים תמיד להעניק ללקוחותינו את המטוסים המועדפים עליהם".

את'יופיאן איירליינס היא חברת התעופה האפריקנית הראשונה המפעילה את ה-787 "דרימליינר". צי מטוסי הנוסעים של החברה כולל מטוסי בואינג בלבד מהדגמים 737, 757, 676, 777 ו-787 והחברה מפעילה גם מטוסי מטען בהם 777 ו-737-400F.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שדה התעופה ברודוס נפתח מחדש לתנועת מטוסים

שדה התעופה ברודוס נפתח מחדש לתנועת מטוסים. זאת לאחר שנסגר בגלל חור שנפער במסלול. לפיכך, הטיסות מישראל – טיסת ארקיע שנאלצה לשוב על עקבותיה ועוד טיסות של חברת אל על וישראייר שהתעכבו בשל כך בנתב"ג, יוכלו לשוב ולהמריא לאי היווני.

רודוסצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דלתא איירליינס מוסיפה 4 טיסות שבועיות בקו ת"א-ניו יורק

חברת התעופה האמריקאית דלתא איירליינס מרחיבה את פעילותה בישראל ומחריפה את התחרות בקו לארה"ב. חברת התעופה האמריקאית דיווחה הבוקר (ה') כי תוסיף 4 טיסות שבועיות בקו תל אביב-ניו יורק (JFK) החל מה-27 במאי 2016. הטיסות הנוספות יעלו את סך הטיסות שתפעיל החברה האמריקאית ל-11 טיסות שבועיות ישירות לניו יורק.

חברת דלתא הוסיפה לפעילות לישראל מטוס שני מדגם בואינג LR777-200, בעל קיבולת של 291 מושבים, המאפשר לנוסעים ליהנות מקשר אינטרנט ישיר בגובה של 30 אלף רגל באמצעות חיבור Wi-Fi מהמטוס. 4 הטיסות החדשות ימריאו בשעות היום, בימים שלישי, רביעי, שישי ושבת, וישלימו את 7 הטיסות הנוכחיות של דלתא, הממריאות מידי לילה לניו יורק.

"מהקיץ הקרוב דלתא תציע יותר מ-2,300 מושבים נוספים בשבוע בקו תל אביב-ניו יורק, אחד מהשווקים הטראנס אטלנטיים הגדולים ביותר שלנו, בתגובה לדרישת לקוחותינו להרחבת השרות הישיר", אמר נט פייפר, סגן נשיא בכיר לאירופה, המזרח התיכון ואפריקה בדלתא. "עם שרות של 11 טיסות בשבוע בין שתי הערים ואפשרות להמראות בשעות שונות, אנו מציעים ללקוחות שלנו גמישות רבה יותר בתכנון טיסתם לניו יורק ורחבי ארה"ב בכלל", הוסיף פייפר.

לרשות הנוסעים החוזרים מניו יורק עומד טרמינל 4 של חברת דלתא בנמל התעופה JFK, שנפתח במאי 2013 לאחר השקעה של 1.2 מיליארד דולר והשקעה נוספת של 175 מיליון דולר בבניית עוד 11 שערי יציאה, שנפתחו בינואר השנה.

מטוס דלתא איירליינס
מטוס דלתא איירליינסצילום: דלתא
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טסים לחופשה ביוון? פקחי הטיסה שובתים

היום (ד') צפויים שיבושים בטיסות ובנחיתות בקו ישראל-יוון, כולל האיים, עקב שביתה של פקחי הטיסה היוונים. הפקחים ישבתו היום בין השעה 14.00 בצהריים עד השעה 18.00 בערב. פקחי יוון הודיעו כי יקיימו שביתות נוספות גם בימי שישי ושבת הבאים (ה-14-15 לאוגוסט).

בדיקת TheMarker העלתה, כי חברות תעופה ישראליות, שינו את זמני ההמראה המתוכננים מנתב"ג, כדי לצמצם את הפגיעה בציבור הנוסעים. חלק מהחברות הקדימו את מועדי ההמראה ואחרות דחו את הזמנים. החברות ממליצות להתעדכן בשינויים בלוחות הזמנים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בדרך לתביעה? נכשל ניסיון להסדיר את נושא נעלי העקב

נכשל ניסיון להסדיר ללא תביעה משפטית את נושא נעלי העקב של הדיילות באל על. יו"ר ארגון נעמת גליה וולוך נפגשה הבוקר (ג') עם יהודית גריסרו, המשמשת כסמנכ"לית לקוחות בחברת אל על, זאת לאחר שפנתה למנכ"ל החברה אתמול בדרישה לבטל את ההנחיה החדשה של החברה, במסגרתה הן יהיו מחויבות לנעול נעלי עקב עד לסיום עליית הנוסעים למטוס - אותה החלטה אשר הביאה להתפרצות 'מחאת הדיילות'.

הפגישה הסתיימה ללא הסכמות, ובסיומה נקבעה פגישה נוספת המיועדת להתקיים מחר (ד') כשבמקביל הולך וגובר לחצן של דיילות החברה, אשר זכו אתמול לגיבוי גם מוועד עובדי החברה אשר הורה להם שלא לקיים את ההוראה.

יו"ר ארגון נעמת גליה וולוך: "הגעתי הבוקר לפגישה עם נציגות 'אל על' לאחר שהבעתי אתמול בצורה מאד חדה את יחסי להחלטה המקוממת של החברה, לצערי בשלב זה טרם הגענו להבנות, אולם אני מחויבת לפעול למען דיילות החברה ולהבטיח כי ההנחיה שנכפתה עליהן תבוטל לאלתר".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בואינג עם הזמנות של 9 מיליארד דולר

יצרנית המטוסים המובילה בואינג מדווחת מהסלון האוירי בפריז על הזמנות נוספות בהיקף של למעלה מ-9 מיליארד דולר. ההזמנות התקבלו מחברת הליסינג למטוסים הסינית Minsheng, חברת התעופה Ruili Airlines וחברת התעופה Sriwijaya Air, לאספקת 62 מטוסים ממשפחת ה-737. 

חברת הליסינג למטוסים Minsheng חתמה על מזכר הבנות לרכישת 30 מטוסים – חלקם מסוג בואינג 737 הדור הבא, וחלקם מסוג 737 MAX. 

וונג פוהו, סמנכ"ל תעופה במינשנג אמר כי הודות לחדירה המתמשכת של חברות לואו קוסט וחברות תעופה אזוריות, שוק המטוסים צרי הגוף צפוי להיות הדינמי ביותר ובעל הצמיחה הגבוהה ביותר בתעשייה. הדגמים שהוזמנו משלבים יעילות, אמינות ונוחות ונותנים מענה לדרישות של לקוחותינו".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסתיימו עיצומי העובדים בנתב"ג: ההנהלה קיבלה את דרישתם לתשלום נוסף

הסתיימו עיצומי העובדים ברשות שדות התעופה (רש"ת) לאחר שהגיעו להסכמה עם ההנהלה בדבר דרישותיהם. מפעילי "השרוולים" בטרמינל נתב"ג נקטו אתמול בלילה צעדים במחאה על אי קבלת תנאי תשלום שדרשו. כתוצאה מכך נגרמו אמש עיכובים בהמראות מטוסים מנתב"ג.

היום (ג') דווח כי ועד העובדים והנהלת רשות שדות התעופה הגיעו לסיכום לפיו יקבלו עובדי "השרוולים" את השכר בגין חצי שעת חפיפה עבור כל השנים בהם הם מועסקים.

יו"ר ועד עובדי רש"ת, פנחס עידן, אמר בתגובה כי "העובדים ביצעו את העבודה בפועל ורק הגון שיקבלו שכר בעבור עבודה שבוצעה. אני שמח שההנהלה הסכימה לתקן את העוול שנעשה לעובדים אלה".

פנחס עידןצילום: איליה מלניקוב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

למרות מחאת הנוסעים: 
אל על חכרה מטוס ספרדי על צוותו

חברת אל על תפעיל 151 טיסות במטוס מדגם בואינג 300–767 שחכרה על צוותו ("חכירה רטובה") מחברת Privilege Style הספרדית — כך עולה מלוח הטיסות הפנימי של החברה, שהגיע לידי TheMarker. הטיסות יהיו לשורה של יעדים באירופה — ברצלונה, אמסטרדם, מרסיי, פריז, רומא, מינכן, מילאנו, לוטון, לונדון ומדריד — והפעילות עם החברה הספרדית צפויה להימשך עד 
31 באוגוסט.

הטייסים והדיילים בטיסות יהיו ספרדים, ויסייע להם צוות של אל על — שגם יבצע את שירותי הקרקע. לא יהיה שינוי במדיניות הכבודה שנהוגה באל על, ושירות המזון והמשקאות יהיה תואם לשירות שניתן בחברה הישראלית. בענף התעופה מעריכים כי אל על מסתייעת בחכירת מטוסים ואנשי צוות מחברות זרות בשל מחסור בטייסים, וכן ומשום העומס הרב של טיסות 
בעונת הקיץ.

המטוס כולל 247 מושבים בתצורה של שתי מחלקות בלבד: מחלקת עסקים עם 18 מושבים ומחלקת תיירים שבה 229 מושבים. אין בו מחלקת תיירים פלוס, כך שנוסעים שרכשו מושב במחלקת תיירים פלוס יקבלו החזר.

כמו כן, אל על החלה אתמול להפעיל טיסה לליסבון במטוס חכור מחברת תעופה זרה אחרת — טרוול סרוויס, והיום תצא טיסה מוחכרת לזאגרב. זאת, בנוסף לטיסות UP עם אותה חברה צ'כית שהחלה לבצע מתחילת החודש טיסות לפראג, שימשיכו להתקיים עד 31 באוגוסט.

אל על הרחיבה את הטסת נוסעיה בחברות תעופה זרות בעונת הקיץ למרות מחאות הנוסעים, שלטענתם נאלצו לטוס בחברת תעופה זרה — על אף שרכשו כרטיסים לחברת התעופה הישראלית מתוך כוונה לטוס עמה.

מטוס של חברת Privilege Style הספרדיתצילום: Gordon Zammit, מתוך ויקיפדיה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טיסת אל על מסין לישראל תתעכב ביממה עקב תקלה טכנית

שיבושים בטיסות בין סין לישראל: טיסת אל על מספר 096 מבייג'ינג שהיתה צריכה לנחות היום (ב') בשעה 04.00 לפנות בוקר, לא המריאה בגלל תקלה טכנית במטוס. הטיסה תצא באיחור רב מחדש ויחול עיכוב של קרוב ליממה – 18.5 שעות מהזמן המקורי, וצפויה לנחות רק בשעה 22:30 הלילה בנתב"ג.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אייר אירופה תטיס ישראלים לשבוע הגאווה במדריד

חברת התעופה הספרדית אייר אירופה, הפועלת בישראל הכריזה היום (א') על מחיר כרטיסי טיסה במחירים מיוחדים לישראלים, שירצו לקחת חלק בשבוע הגאווה במדריד, שיתקיים השנה בתחילת חודש יולי.

אייר אירופה מציעה למזמינים במהלך חודש יוני, מחיר כרטיס טיסה החל מ-250 דולר במחלקת תיירים, ומחיר כרטיס טיסה החל מ-707 דולר הלוך ושוב במחלקת עסקים.

עוד מציעה אייר אירופה מחירים נוחים ליעדים כמו איביזה, פלמה דה מיורקה ועוד יעדים בספרד, לטסים בסמוך לשבוע הגאווה. מחיר  כרטיס טיסה לאיביזה יעלה החל מ -350 דולר כולל מסים והיטלים וכרטיס טיסה לפלמה דה מיורקה החל מ-350 דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השביתה בלפוטהנזה עולה מדרגה: יבוטלו כל הטיסות מגרמניה עד יום שישי

השביתה בלופטהנזה שהחלה ביום ראשון עולה מדרגה: ממחר עד יום שישי יבוטלו טיסות החברה מגרמניה ואליה. היעדים בגרמניה מהם יוצאות טיסות החברה באופן סדיר הם פרנקפורט מינכן ודיסלדורף, ואלו יושפעו מהשביתה.

מאז החלה השביתה בוטלו יותר מ-1,000 טיסות וההערכות הן כי השביתה עולה לחברה לפחות 10 מיליון יורו ליום.

היום (ג') לא הושפעו טיסות לופטהנזה מישראל ואליה מהשביתה, מכיוון שהיא כללה רק טיסות ליעדים רחוקים של מעל 6 שעות מפרנקפורט ומינכן, אך ממחר ישראל תושפע.

איגוד הדיילים העצמאיים הודיע בצהריים כי ממחר לא יתקיימו כלל הטיסות מגרמניה - 3 טיסות מפרנקפורט לישראל ועוד 3 טיסות שהיו אמורות לנחות מפרנקפורט בנתב"ג, אחת מהן בצהריים, השניה בערב והשלישית בלילה.

מחברת לופטהנזה נמסר כי החברה עובדת סביב השעון כדי להעביר את הנוסעים לחברות השותפות בקבוצת לופטהנזה, בהן סוויס, אוסטריאן, ג'רמן ווינגס ובריסל. מומלץ לנוסעים לפנות לסוכני הנסיעות דרכם ביצעו את ההזמנות או ליצור קשר עם לופטהנזה במידה וההזמנה בוצעה באופן ישיר.

טיסות של חברות התעופה החברות בקבוצה, בהן ג'רמן ווינגס, אוסטריאן איירליינס, סוויס ובריסל איירליינס, לא יושפעו מהשביתה והטיסות שלהן יצאו כמתוכנן.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ישראייר רכשה מערכת מבצעים חדשה מחברת AIMS בכמיליון שקל

חברת התעופה ישראייר רכשה מערכת מבצעים משוכללת מחברת AIMS בכמיליון שקל. החברה הזרה מתמחה בפיתוח תוכנות התומכות בחברות תעופה בין היתר בחברת אייר ברלין, איזי ג'ט, קטאר, DHL ו-TAM. ישראייר מדווחת היום (ב') כי רכשה שלושה מודולים עבור תכנון טיסות, ניהול מבצעים וניהול הצבת צוותים תוך מעקב כשירויות ועמידה בחוקת הטיס. מערכת זו מחליפה מערכת מבצעים ישנה ששימשה עד היום את ישראייר.

המערכת מאפשרת תכנון הטיסות, הרצת תסריטים בזמן אמת ובזמן "משברים", ניהול "סלוטים" בשדות התעופה, ניהול ותיאום עבודות האחזקה התקופתיות בהתאם ללוח הטיסות, מעקב כשירויות לצוותי אוויר, קבלת נתונים אשר ישודרו אוטומטית מהמטוסים לתוך המערכת (נתוני טיסה, דלק ועוד), ממשק בין כל המודולים, ביצוע מעקב טיסה בזמן אמת, שידור אוטומטי של מברקים בכל עדכון או שינוי טיסה לכל הגורמים הרלוונטיים (קייטרינג, ביטחון, תחנות, סלוטים, מרכזי תיאום, הסעים ועוד), ביצוע מעקב טיסה בזמן אמת, כולל מערכת דו"חות ומידע מפורטת שתאפשר ניתוח לעומק של הפעילות וקבלת החלטות בהתאם.

חזי הרפז, סמנכ"ל מבצעים של חברת ישראייר, אמר היום כי "רכישת המערכת מהווה נדבך נוסף בהשקעה אותה עושה החברה באופן קבוע וממוקד בכל נושאי בטיחות הטיסה ,כמו גם בהתייעלות מבצעית ושירותית בכל התחומים הקשורים לביצוע הטיסות".

מטוס ישראייר
מטוס ישראיירצילום: מוני שפיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לופטהנזה תציע לראשונה אינטרנט בפס רחב לנוסעיה מישראל ואליה מקיץ 2016

חברת התעופה לופטהנזה תהפוך לקבוצת  חברות התעופה הראשונה באירופה אשר תציע לנוסעיה אינטרנט בפס רחב בטיסות לטווח קצר ובינוני, בהן הטיסות מ/אל ישראל מ-2016 ובכך תאפשר לנוסעים ליהנות משימוש חופשי באינטרנט עם רוחב פס גדול, גם מעל העננים. חברת התעופה הגרמנית דיווחה היום (ב') כי המטוס הראשון יצויד בטכנולוגיה החדשה בקיץ 2016.

קרסטן שפוהר, יו"ר הנהלת  קבוצת לופטהנזה אמר היום כי "מאז ומתמיד הייתה לופטהנזה חלוצה בשימוש בשירותי אינטרנט במטוסיה. לאחר שציידנו את כל צי המטוסים הבין יבשתי של לופטהנזה במערכת FlyNet®, אנו ממשיכים כעת את סיפור ההצלחה ונספק קישוריות אינטרנט תוך כדי טיסה גם בטווחים קצרים ובינוניים. לופטהנזה היא חברת התעופה הראשונה באירופה שמציעה לאורחיה חוויית גלישה באותה איכות ומהירות להן הם רגילים בבית".

הנוסעים יוכלו להשתמש לא רק בשירותי דוא"ל פשוטים אלא גם ביישומים מתוחכמים ואפילו בהזרמת תכנים (סטרימינג). בנוסף, הנוסעים יוכלו להשתמש בטלפונים הניידים שלהם כדי לשלוח ולקבל הודעות טקסט ולהעביר נתונים בהתאם לחבילות הגלישה שברשותם. יחד עם זאת, שיחות טלפון לא יורשו על סיפון המטוס מתוך התחשבות בהעדפותיהם של הלקוחות.

לופטהנזה הפעילה את הטיסה הסדירה הראשונה שצוידה בקישוריות אינטרנט בפס רחב ב-15 בינואר 2003. למרות שחיבור האינטרנט האלחוטי התקבל בהתלהבות רבה על-ידי הנוסעים, השרות הושהה ב-2006 משום שהלוויינים הדרושים למשימה זו, כבר לא פעלו. בדצמבר 2010 חזרה לופטהנזה להיות חברת התעופה הראשונה המציעה אינטרנט בפס רחב בטיסות בין-יבשתיות עם רשתFlyNet® הזמינה בכל 106 המטוסים ארוכי הטווח בצי של לופטהנזה. לפיכך לופטהנזה גאה היום להיות בעלת הצי הגדול בעולם של מטוסים ארוכי טווח עם גישה לאינטרנט בפס רחב.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בג"ץ ידון בעתירה נוספת להקמת שדה תעופה בעין שמר

בג"ץ ידון במפתיע היום (ב') בעתירה להקים בעין שמר חלופה לשדה התעופה הרצליה שצפוי להסגר.

מדובר בעתירה הראשונה שהגישה עמותת משתמשי שדה התעופה הרצליה שעיקרה – דרישה מראש הממשלה, שר התחבורה ורשות שדות התעופה (רש"ת) להשיב מדוע אינם מקיימים את החלטות הממשלה בדבר פיתוחה של עין שמר כחלופה לשדה התעופה הרצליה.

עד לאחרונה סברו בענף התעופה הכללית כי הדיונים בבג"ץ אחר בנושא שהתקיים לאחרונה, מייתר את הדיון בבג"ץ ראשון זה. אולם בסוף השבוע האחרון (ה') זומנו הצדדים ברגע האחרון להופיע לדיון בעתירה הראשונית אשר נקבעה להיום (ב'') בבית המשפט העליון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מאבק סביב הפעלתו מחדש של מנחת המטוסים בקרית שמונה; רת"א זימנה לשימוע את בעל הזיכיון

מאבק חדש סביב הפעלתו מחדש של מנחת התעופה בקרית שמונה לטיסות פנים ארציות נחשף היום (א'). רשות התעופה האזרחית זימנה לשימוע את בעל הזיכיון ויקטור חג'ג, על מנת לבחון את האפשרות לבטל את רישיון ההפעלה שלו. טרם נקבע מועד לדיון.

המאבק מתמקד בין עיריית קרית שמונה, בעלת הקרקע, באמצעות החברה הכלכלית לבין הזכיין המזוהה עם הקמת המנחת ואחזקתו במשך תקופת שנים ארוכה.

אין זו הפעם הראשונה שעימות כזה מתרחש מאחורי הקלעים. לפני כשנתיים ביקשה עיריית קרית שמונה לקיים מרוץ מכוניות במנחת, תחת אותו נימוק. אולם בקשתה נדחתה עקב החשש להרס המנחת והפיכתו למגרש מרוצים, במקום שדה תעופה.

עתה, עם הכוונה לחדש את פעילות התעופה הפנים ארצית לקרית שמונה החל שוב מאבק מאחורי הקלעים סביב הפעלתו.

ויקטור חג'ג אמר כי "השקעתי את נשמתי", כהגדרתו, וכספים לא מעטים בטיפוח ושימור המנחת וכי אין בכוונתו לוותר בקלות על רישיונו. לדבריו, יטען את טענותיו ככל שיידרש, לרבות בנוגע לזכויותיו בקרקע, בפני הרשויות המתאימות במסגרת החוק וכי הוא סמוך ובטוח "שיקבלו את ההחלטות הנכונות, כפי שהיה עד כה".

כפי שנחשף כאן לראשונה בשבוע שעבר, פתיחת קו תעופה חדש לקריית שמונה, נבחנת עתה על ידי רשויות הביטחון. בהמשך לישיבה של ראש עירית קריית שמונה, ניסים מלכה, הפועל לקידום הפרויקט, עם מנהלי חברת התעופה איה התקיימה פגישה נוספת בין מפעיל המנחת בקריית שמונה, ויקטור חג'ג, למנהלי חברת התעופה איה, המבקשת לטוס בקו. כמו כן, התקיימה פגישה נפרדת עם רשויות הביטחון, לקראת פתיחה מחדש אפשרית של המנחת ותחילתן של הטיסות לצפון הארץ.

"איה תעופה מנהלת מגעים עם עיריית קרית שמונה, קרי עם ראש העיר ניסים מלכה ועם סגנו אלי זעפרני. התקיימה פגישת המשך עם מפעיל מנחת קרית שמונה. הצדדים הראו נכונות לחידוש הטיסות לקרית שמונה", אמר מנכ"ל חברת איה תעופה, עו"ד נתנאל (נתי) פרץ.

לדבריו, "כאשר כל הצדדים מעוניינים ויש ציבור שדורש שירות, איה תעופה תשמח להיות שם. התרשמנו כי ראש העיר ומפעיל המנחת ישמחו להחזיר עטרה ליושנה".

ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה אמר, כי "בדקנו אפשרות טיסות לקרית שמונה בימים הקרובים יתקיימו מגעים בין העירייה, החברה הכלכלית ובין חברת איה תעופה".

הטיסות לקרית שמונה הופסקו בעקבות המצב הביטחוני באזור והועתקו לשדה התעופה בראש פינה. חברת התעופה עיט זכתה במכרז של משרד התחבורה לביצוע הטיסות. המנחת בקריית שמונה הוא בזיכיון פרטי ועד כה לא צלחו המאמצים לחידוש הטיסות.

התערבותו האישית של ראש העיר, ואפשרות כניסתה של חברת תעופה חדשה לקו ונכונותו של מפעיל המנחת, אפשר שיקדמו את הפרויקט.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתב"ג דורג במקום הראשון אירופה בשיעור הגידול בתנועת הנוסעים ברבעון השלישי

נתב"ג דורג במקום הראשון בשיעור הגידול בתנועת הנוסעים ברבעון השלישי של 2015 מבין שדות תעופה באירופה בקטגוריה של עד 25 מיליון תנועות נוסעים בשנה - כך לפי דו"ח AIRPORTS COUNCIL INTERNATIONAL.

שיעור הגידול בתנועת הנוסעים בנתב"ג ברבעון השלישי היה 25% בעוד קצב הגידול הכללי בתנועת הנוסעים בשדות התעופה באירופה היה באותה תקופה 6.2%. אחרי נתב"ג מדורגים שדה התעופה של איסטנבול  (SAW) עם גידול של 24%, אנקרה עם גידול של 19.5%, שדה התעופה באתונה עם 18.3% ונמל התעופה בדבלין עם 15.6% גידול.

בספטמבר האחרון חלה עלייה של 34% בתנועות הנוסעים בנתב"ג, לעומת התקופה המקבילה אשתקד באוגוסט, שיעור הגידול היה 27% לעומת שנה שעברה ואילו ביולי שיעור השינוי היה 20%.

באוקטובר שיעור הגידול כבר לא מתקרב לנתוני הרבעון השלישי והוא 4% לעומת אוקטובר שנה שעברה. במצטבר, במהלך ינואר עד אוקטובר עברו בנתב"ג 13.65 מיליון תנועות נוסעים, גידול של 10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במהלך חודשים אלו חלה ירידה במספר תנועות הנוסעים רק ברבעון השני, אז הירידה עמדה על 1%-3% בחודש.

נתוני עלייה דומים נרשמו גם בקרב יציאות ישראלים לחו"ל: בינואר עד אוקטובר השנה נרשמה עלייה של 13% ביציאות ישראלים לחו"ל לעומת אותה תקופה אשתקד (5.2 מיליון יציאות לעומת 4.6 מיליון יציאות). באוקטובר השנה נרשמו 431 אלף יציאות לחו"ל של ישראלים לעומת 522 אלף יציאות, ירידה של 17% שנובעת משינויים בלוח השנה העברי ובמועד החגים- בשנה שעברה חגי תשרי נמשכו עד מחצית אוקטובר ואילו השנה הם הסתיימו בתחילת אוקטובר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דו"ח חקירה חושף: תאונת התנגשות בין כלי טיס משטרתי למטוס צבאי בשמי נתניה נמנעה; הסיבה לתקרית - חוסר ת

דו"ח חקירה חושף בראשונה: התנגשות בין כלי טיס משטרתי למטוס צבאי התרחשה כמעט בשמי אזור פולג בנתניה עקב טעות וחוסר תשומת לב של פקחי טיסה והבקרה האווירית

התנגשות בין כלי טיס משטרתי למטוס צבאי התרחשה כמעט בשמי אזור פולג בנתניה, עקב טעות וחוסר תשומת לב של  בקר אווירי. בעקבות אירוע בטיחות הטיסה החמור נקט חיל האוויר פעולות למניעת הישנות המקרה – כך חושף חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז לראשונה, בדו"ח החקירה אשר הסתיימה בסוף השבוע.

עפ"י ממצאי החקירה שהגיעו לדה מרקר, התאונה האווירית נמנעה ברגע האחרון, לאחר שמכשיר התראה TAS במטוס הצסנה 206 של המשטרה התריעה על הסכנה המתקרבת ממול של המטוס הצבאי מדגם חופית ועצר את הטיפוס לאותו נקודת גובה זהה.

בנקודת עצירת הטיפוס היה הטווח בין שני כלי הטיס מייל אחד בלבד. צוות המטוס המשטרתי - שהתקרב כבר לגובה 1,580 רגל מעל פני הקרקע בהפרדה אנכית של 300 רגל – עצר הטיפוס וחזר לגובה 1,500 רגל מעפ"י והתייצב בגובה זה בעת החליפה בין כלי הטיסה. בעת החליפה בין כלי הטייס התקיימה הפרדה אנכית של 400 רגל.

אירוע בטיחות הטיסה החמור היה ביום ג', ה-30 ביוני סמוך לשעה 15.30 בצהריים באזור שמי מכון וינגייט. מטוס התובלה הצבאי מסוג חופית (ביצ'קראפט בוננזה) סיים פעילות באזור אימונים והיה בדרכו חזרה לשדה התעופה דב בת"א. המטוס המשטרתי היה בדרכו משדה התעופה דב בת"א צפונה.

"האירוע מסווג כתקרית חמורה. הסיכון שהיה טמון בתקרית נגזר מהעובדה שבשלבי התהוותה, לא היה קשר עין בין צוותי הטיסה של כלי הטיס. הבקר לא הבחין בקונפליקט. קשב יושבי עמדת הבקרה בנקודת הזמן הקריטית היה נתון לאירוע בנקודה אחרת במרחב. סביר שגורם זה תרם לחוסר תשומת הלב להוראת הטיסה השגויה. בפועל נמנעה החרפת המצב בזכות התגובה התכליתית של צוות המטוס המשטרתי, אשר הפסיק את הטיפוס, גילה קשר עין והביא לכך שחליפת המטוסים הייתה מבוקרת ובטוחה", כתב החוקר הראשי בסיכום הדו"ח אשר התבסס גם על ממצאי התחקיר של חיל האוויר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שביתת דיילי לופטהנזה נמשכת: טיסות ממינכן ופרנקפורט מחר יבוטלו

המשא ומתן עם ארגון הדיילים של חברת התעופה לופטהנזה נכשל והשביתה תמשך גם מחר. היום בוטלו שתי טיסות החברה שהיו אמורות להמריא מנתב"ג לפרנקפורט ואילו מחר יבוטלו כתוצאה מהשביתה 4 טיסות נוספות שהיו אמורות להמריא מישראל: שלוש לפרנקפורט ואחת למינכן ובהתאמה עוד ארבע טיסות שהיו אמורות לנחות בישראל, גם כן שלוש מפרנקפורט ועוד אחת ממינכן.

הנוסעים של הטיסות שבוטלו יעברו לטיסות של חברות תעופה אחרות בקבוצת לופטהנזה. טיסות של חברות התעופה החברות בקבוצה, בהן ג'רמן ווינגס, אוסטריאן איירליינס, סוויס ובריסל איירליינס, לא יושפעו מהשביתה והטיסות שלהן יצאו כמתוכנן.

נוסעים המעוניינים לברר מה סטטוס הטיסה שלהם יכולים לעשות זאת באתר החברה או באתר רשות שדות התעופה בקטגוריות המראות ונחיתות.

מחברת לופטהנזה נמסר כי "לופטהנזה נכונה לחידוש השיחות, בכל עת וללא תנאי. לאחר קריאה מחודשת לשביתה מטעם איגוד הדיילים העצמאי (UFO), לופטהנזה עושה כמיטב יכולתה על מנת להקל על השלכות השביתה. במהלך היום תגבש החברה לוח טיסות מיוחד. רק ביום חמישי האחרון הזמינה לופטהנזה את האיגוד לקחת חלק בשיחות ולשמוע את הצעתה המתוקנת. בהצעה זו מביעה לופטהנזה נכונות לקבל את כל תביעות האיגוד. ההודעה שפרסם היום איגוד הדיילים, האומרת שמאז יום חמישי לא היה קשר בין ה-UFO ללופטהנזה, היא כמובן לא נכונה".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מדוע אין טיסות פנים ארציות לקריית שמונה?

"משרד התחבורה מכשיל הפעלת טיסות פנים ארציות לקריית שמונה במקום לשדה התעופה ראש פינה שנסגר זמנית לצורך שיפוצים ופוגע בשרות לתושבי הצפון" - כך מאשים אלי פרץ, מבעלי חברת עיט, בעל הזיכיון לביצוע הטיסות. עקב עבודות שיפוץ המסלול נסגר שדה התעופה בצפון למשך כשלושה חודשים וחברת התעופה נאלצה להפסיק את טיסותיה.

בשיחה עם TheMarker אמר פרץ כי "משרד התחבורה הוא היחיד שאינו מוכן לקדם את נושא העתקת הפעילות באופן זמני לקריית שמונה. נפגשתי עם מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) יעקב גנות, שמוכן להעביר אנשי ביטחון מראש פינה זמנית לקריית שמונה. בעל המנחת במקום מוכן אף הוא לקלוט את המטוסים".

לדברי פרץ, משרד התחבורה מסבסד, עפ"י תנאי הזיכיון, את הטיסות לראש פינה, בסכום של כמיליון שקל בשנה, המאפשר את הפעלת קו התעופה הפנים ארצי במחיר כרטיסי טיסה זולים יותר. "לא ביקשתי שום דבר אשר חורג מתנאי ביצוע הטיסות שקיימים עתה, כדי לטוס זמנית לקריית שמונה. זאת על אף שמדובר במרחק טיסה רב יותר המצריך ממני יותר הוצאות דלק. משרד התחבורה לא יכול לטעון, כי אין לו כסף לסבסד את הטיסות לקריית שמונה, כיוון שהוא תוקצב מראש, מבלי לקחת בחשבון את סגירתו הזמנית של שדה התעופה בראש פינה", אמר.

שדה התעופה בראש פינה נסגר מסוף החודש שעבר (ה-26.4) למשך כשלושה וחצי חודשים (עד ה-1.8) לצורך שיפוץ המסלול, בהשקעה של כ-12 מיליון שקל.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "שדה התעופה בראש פינה נסגר באופן זמני לצורך שידרוג הבטיחות בשדה. הביקוש לטיסות לראש פינה פחת בצורה משמעותית בשנים האחרונות. בימים אלה נדונה ההתקשרות החוזית בין משרד התחבורה למפעיל הטיסות לראש פינה".

הסגירה אף החריפה את הפגיעה בתעופה הכללית, הקלה והפרטית כאשר שדה התעופה הרצליה נסגר בפניה מה-15 לאפריל בהחלטת בג"ץ. שכן, ייגרע שדה תעופה פנים ארצי נוסף, ממנה יוכלו המטוסים הקלים והפרטים לפעול – להמריא ולנחות.

השדה אף משמש בסיס מטוסים לכיבוי אש, מסוקים ושל חיל האוויר.

רשות שדות התעופה (רש"ת) תכננה לסגור את שדה התעופה בראש פינה לצורך השיפוצים עוד בשנה שעברה (מה-31 באוגוסט ועד 15 בדצמבר 2014) אולם דחתה את ביצוע העבודות ברגע האחרון.

טרמינל הנוסעים ממוקם בכניסה הראשית של השדה. בסמוך לטרמינל נמצא מסוע למעבר כבודה. במקום דלפקי בידוק טיסה ומזנון לשרות הנוסעים ומלוויהם. תנועת הנוסעים השנתית עומדת כל כ-15 אלף נוסעים בממוצע ו-9,000 תנועות מטוסים לשנה.

שדה התעופה בראש פינהצילום: YM
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בכירים בענף התעופה: "סגירת אזור הטיסה מעל החתונה של בר רפאלי - הפקר"

"זה לא מריח טוב. יש כעס רב בקרב טייסים הפרטיים על איסור הטיסות מעל החתונה של בר רפאלי. יש כאן זלזול במשאב האווירי של מדינת ישראל ושימוש לטובת אירוע פרטי של סלב. גם אם באופן אופרטיבי לא תהיה פגיעה בנתיבי הטיסה הרי שבמישור ההצהרתי המסר הוא שהשמיים הם הפקר", אמר היום (ו') לד-TheMarker בכיר מענף התעופה הכללית.

לדבריו, "מעל יערות הכרמל אין נתיב טיסה. הנתיבים האוויריים הכי קרובים ליערות הכרמל הם מצומת פורדיס למחלף דרום על כביש מספר 4. הנתיב השני שעובר קרוב הוא מצומת פורדיס לכפר חסידים דרך דליית אל כרמל. לכאורה, אף אחד מהמטוסים אשר טסים בנתיבי הטיסה, לא אמור לטוס מעל יערות הכרמל. סגירת האזור תמוהה מאוד".

את הוראת הסגירה הוציאה רשות התעופה האזרחית (רת"א) והיא הועברה לציבור הטייסים.

"טייס אשר יפר את ההוראה ויטוס בכל זאת באזור האסור, או ינמיך לכיוון בית המלון בו תיערך החתונה,יסתכן בהתליה או באיבוד ושלילה של רישיון הטייס שלו. שכן, מדובר יהיה בעבירה על חוק הטייס עם היבט פלילי", המשיך הבכיר והסביר.

לדבריו, מדובר באיסור נדיר לטובת אירוע פרטי. "גם כאשר ישנם אירועים המוניים כמו לדוגמא מופע אמנים בפארק הירקון בהשתתפות לדוגמא כמה אלפי בני אדם, יוצאת בדרך כלל אזהרה לטייסים שלא להתקרב לאזור אך לא איסור מוחלט".

על פי ההוראה, באזור האסור יותר רק לחמישה כלי טייס בלתי מאוישים - שהם כנראה חמישה רחפנים אשר יצלמו את האירוע, לשני מסוקים ספציפיים – אחד מהם כנראה שיביא את החתן והכלה ול"בלון" תצפית- אשר יעוגן על הקרקע וישמש ככל הנראה לאבטחה ואולי לתצלומי האירוע, לשהות באזור. האיסור חל על רדיוס של 4 ק"מ מבית המלון ועד לגובה של 3,000 רגל. איסור הטיסה הוא מה-24 לספטמבר בשעה 17.00 בערב ועד ל-25 בספטמבר בשעה 2 אחר חצות.

"האיסור די מעצבן. כאשר חיל האוויר סוגר שטחים בפני התעופה האזרחית, בגלל סיבות בטיחות טיסה, הוא נתקבל בביקורת חריפה מצד התעופה הפרטית ולא אחת מתחשב בדעותיה. אך כאן לא מדובר בעניין בטיחותי אלא הגנה על פרטיות של חתונה", אמר  טייס פרטי שנמנה על מקבלי איסור הטיסה.

לדבריו בחמשת השנים האחרונות, מאז שהוא טייס פרטי, "אני לא זוכר מקרה דומה בישראל", המשיך ואמר. "גם לא נראה לי הגיוני שיש כאן עניין של בטיחות טיסה. שכן האזור ממוקם בין נתיבי טיסה".

בענף התעופה מעריכים, כי ההחלטה על איסור הטיסה התקבלה בדרגים הבכירים ביותר של רשות התעופה האזרחית (רת"א) ושל רשות שדות התעופה (רש"ת).

במשרד התחבורה האחראית על רשות התעופה האזרחית (רת"א) אמרו בתגובה כי "מדובר בהנחיות בטיחותיות המתבצעת בעת פעילות של כלי טייס בלתי מאויישים" וכי "ההנחיות פורסמו בהתאם לכללי רת"א עפ"י הנהלים הקבועים בחוק". 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חברת התעופה הפרטית הגדולה בסין משיקה קו ישיר מתל אביב לבייג'ין

חברת התעופה הפרטית הגדולה בסין, היינאן איירליינס, הכריזה על פתיחת קו ישיר מתל אביב לבייג'ין ב-28 באפריל 2016 ועל התחלת מכירת הכרטיסים. החברה מתכוננת להפעיל 3 טיסות בשבוע, בימים ראשון שלישי וחמישי, במטוסים רחבי גוף איירבאס 330A. הטיסות תתבצענה בשתי מחלקות: 36 מושבים בעסקים ו-178 בתיירים.

החברה הייתה אמורה להתחיל את הטיסות כבר בספטמבר הנוכחי אך פתיחת הקו התעכבה וכאמור תחל רק בשנה הבאה. על פי הכרזת היינאן, טיסות אלה תואמות את טיסות הפנים ארציות הישירות של החברה בסין, ובין היתר לשנגחאי, גוואנצ'ו ושנזן. הנוסעים יוכלו לעבור בקלות לטיסות רבות אחרות במחירים מוזלים, לדברי החברה. הטיסה תמריא מתל אביב בשעה 13:25 ותנחת בבייג'ין בשעה 05:00 ביום שלמחרת. הטיסה מתל אביב תארך 9 שעות וחצי ובחזרה 11 שעות.

כיום פועל רק קו תעופה סדיר ישיר אחד של אל על בין בייג'ינג לנתב"ג ופתיחת הקו החדש תוביל לתחרות שלא הייתה קיימת עד היום. במשרד התיירות סבורים כי הגדלת קיבולת התעופה בין ישראל לסין תביא להגדלה ניכרת במספר התיירים המגיעים מסין לישראל, שכיום עומד על כ-34 אלף בשנה.

מספר התיירים היוצאים מסין עולה בכל שנה באופן משמעותי. ב-2012 הפך שוק התיירות היוצאת מסין לגדול בעולם, עם נתונים של 83 מיליון תיירים סינים שטיילו ברחבי העולם. הוצאתם הכוללת נאמדת ב-102 מיליארד דולר. ב-2014 כבר טיילו בעולם 116 מיליון תיירים סינים והוצאתם הכוללת נאמדת ב-120 מיליארד דולר. בהתאם להערכות, בכל שנה בעשר השנים הקרובות, צפויים לצאת כ-25  מיליון תיירים מסין בפעם הראשונה.

ב-3 השנים האחרונות חל גידול באחוזים בתנועת התיירים מסין לישראל, אך עדיין מדובר במספרים נמוכים באופן יחסי לשוק התיירות הסיני: ב-2014 הגיעו לישראל כ-34,100 מבקרים מסין, עלייה של 36.2% לעומת 2013 ועלייה של 76% לעומת 2012 (ב-2013 הגיעו לישראל 25,042 מבקרים מסין וב-2012 הגיעו 19,416 מבקרים).

חברת התעופה Hainan Airlines  הינה חברת התעופה הפרטית הגדולה בסין, והרביעית בגודלה בסין, לאחר החברות הממשלתיות: China Eastern Airlines, Air China ו-China Southern Airlines. היינאן מחזיקה ב-137 מטוסים ומפעילה כ-600 קווים מקומיים ובינלאומיים לכ-90 ערים. 

שר התיירות, יריב לוין, הודה לראשי חברת היינאן על ההחלטה לפתוח את קו התעופה הישיר לישראל, ואמר כי "פתיחת הקו היא הבעת אמון בפוטנציאל התיירות לישראל והיא תאפשר הרחבה משמעותית של תנועת התיירים אשר יגיעו לישראל מסין. עם כניסתי לתפקיד הצבתי את הגדלת התיירות מסין כיעד מרכזי של המשרד, ופתיחת הקו מהווה נדבך מרכזי בתוכנית העבודה וביעדים שהצבתי. בעקבות ההודעה על פתיחת הקו, הנחיתי את מערך השיווק של המשרד להוציא אל הפועל תוכנית שיווק מקיפה וחסרת תקדים בסין, כך שכבר בשנת 2016 נרחיב באופן משמעותי את מערך מארגני התיירות המשווקים את ישראל בסין".

מטוס של היינאן איירליינס
מטוס של היינאן איירליינסצילום: Mjordan 6, מתוך ויקפדיה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המדינה לבג"ץ: לסגור מיד את שדה התעופה בהרצליה

המדינה דורשת לסגור את שדה התעופה בהרצליה באופן מיידי. בתשובתה לעתירה בנושא, המדינה אף מתנגדת להארכה נוספת בפעילותו של שדה התעופה.

הסיבה העיקרית לעמדתה של המדינה היא סירובה של רשות שדות התעופה להפקיד שיפוי לפיצויים, והמדינה לא מוכנה לעשות זאת במקומה.

מצב דברים זה לטענת המדינה, ידוע מזה שנים למשתמשי שדה התעופה הרצליה שעתרו לבג"ץ ולכן הארכה נוספת לא תועיל.

שדה תעופה הרצליה צילום: עזרא לוי

"בעקבות החלטת בית המשפט הנכבד מיום 14 באפריל 2015 ולצו על תנאי שיצא ביום זה, התקיימו מספר ישיבות במינהל התכנון, בשיתוף גורמי מדינה רבים. מטרת הישיבות הללו הייתה לבחון שוב את האפשרות להמשיך את פעילותו של שדה התעופה באופן חוקי ולכל הפחות להתניע הליך תכנוני שיוביל להכשרתו הזמנית של שדה התעופה, עד לבניית חלופה", נכתב בתשובת המדינה לבג"ץ.

"בסופו של יום החליטו גורמי המקצוע במשרד האוצר ובמשרד התחבורה, כי אין מקום להפקיד כתב שיפוי כדי להתניע מחדש גיבוש תכנית זמנית להכשרת שדה התעופה", נכתב עוד בתשובת המדינה, בשם המועצה הארצית לתכנון ולבניה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה, רשות שדות התעופה (רש"ת) ורשות התעופה האזרחית ושר הביטחון. וכן, עיריות הרצליה, רעננה והמועצה המקומית כפר שמריהו.

עמותת משתמשי שדה התעופה הרצליה והאלוף (במיל) הרצל בודינגר עתרו לבג"ץ ואף השיגו צו על תנאי בו נדרשו רשויות המדינה להבהיר מדוע לא יתאפשר כינוס המועצה הארצית לתכנון ובניה, כדי שתדון במעמדו של שדה התעופה הרצליה וביחס לחלופות אחרות לו בהתאם.

ערב הגשת העתירה החליט היועץ המשפטי לממשלה כי אין עילה להמשך ההימנעות מאכיפת החוק לאחר יום ה-15.4.15 וכי היהמנעות מאכיפת החוק לאחר תאריך זה אינה סבירה עוד.
בג"ץ התיר להמשיך בהפעלה חלקית של שדה התעופה הרצליה באופן זמני.

בתגובה לעמדת המדינה, כפי שנחשפה, מסר מוטי שוימר, דובר אגודת התעופה הכללית: "חשוב להדגיש, כי ההחלטה על גורל השדה נתונה ​כרגע בידיו של בג"ץ​. אנחנו מברכים על כך שבתגובתה ​לבג"ץ ​​מציינת המדינה כי ​הרשויות השונות מחפשות חלופות לפעילות השדה​ אך אנחנו מאוכזבים מכך שטרם נמצאו כאלה. ​משתמשי שדה התעופה ימשיכו לדרוש מהמדינה ​להמשיך את הפעלת שדה התעופה באופן מלא עד שיימצא, יוכשר ויופעל שדה תעופה אחר באזור מרכז הארץ. אנחנו מצפים שבג"ץ יקבל את עמדנו שאין להסתפק בפתרונות חלקיים וזמניים שרק יסכנו את קיום ענף התעופה הכללית של ישראל. כפי שאמרנו אינספור פעמים: סגירת שדה התעופה בהרצליה ללא חלופה קיימת ופעילה במרכז הארץ, בהתאם להמלצות ועדת בודינגר​ ושתי החלטות ממשלה​, תביא מכת מוות ​על ​הכשרת הטייסים האזרחיים במדינת ישראל​, על התשתית החיונית של התעופה הכללית והתעופה הפנים-ארצית.

בית המשפט קבע לפני מספר חודשים, כי במסגרת תשובתם לצו על תנאי, על המועצה הארצית לתכנון ובנייה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה, רש"ת, רת"א ושר הביטחון להגיש דו"ח ובו פירוט של הפתרונות התכנוניים, הביצועיים והמעשיים שהם גיבשו כחלופות לפונקציות החנייה, הבדק ושאר הפעילויות הנעשות כיום בשדה התעופה הרצליה, לרבות לוחות זמנים ותקציבים הדרושים לצרכי החלופות.

כלל משתמשי שדה התעופה בהרצליה ישמחו לראות ​תוצאות מעשיות לפעילותם של הגופים הנ"ל ​במציאת חלופה לפעילות השדה, כפי שדרש בג"ץ".

גורם בכיר בענף התעופה, המכיר את הפרטים מקרוב, אמר בשיחה עם TheMarker כי "אי מתן כתבי השיפוי על ידי רש"ת פשוט כובל את המדינה לתשובה שניתנה לבג"ץ, ורואים את זה לאורך כל מכתב התגובה שלהם. במקום להפקיד כתבי שיפוי שמוערכים ב-150-200 מיליון שקל, מעדיפה רש"ת לבזבז כמיליארד וחצי שקל, לפי הערכות מומחים, בתכנון עתידי של שדה חלופי להרצליה, שבוודאות יהיה פחות טוב מבחינת המיקום.

"ההתנהלות של הגופים הממשלתיים היא גרירת רגליים ומסמוס של הטיפול האמיתי בנושא השדה שיכול להיפתר בצורה פשוטה על ידי הכשרתו מבחינה תכנונית ועל ידי הגשת כתבי השיפוי של רש"ת. האיוולת שבחוסר התיאום בין הגופים האמונים על הנושא פשוט זועקת לשמיים. רש"ת הוציאה מכרז לפיתוח עין שמר וביטלה אותו תוך זמן קצר בלי להסביר לאף אחד מדוע הוא בוטל. זה לא שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה, אלא אפילו האצבעות באותה היד, שאחראית מטעם המדינה על פיתוח התעופה בישראל, זזות לכיוונים שונים.

"רש"ת, רת"א, משרד התחבורה ומנהל התכנון פשוט מכוונים לכיוונים אחרים בעליל. המצב כרגע הוא שאף גוף ממשלתי לא עשה דבר לקדם פתרון, אז מה יש להתפלא כשהם פשוט רוצים לסגור את השדה? מבחינתם זה הפתרון הכי קל כדי לא למצוא פתרון. הזוי לראות איך נציגי התעופה הקלה מתרוצצים בין הגופים הממשלתיים ומסבירים להם דברים על נחיצות תחום התעופה הקלה שלנו לתעופה בישראל. במדינה נורמלית אותם גופים ממשלתיים צריכים לשכב על הגדר כדי להגן על הטייסים והמטוסים בתעופה הכללית, לפתח אותם ולקדם אותם מתוך הבנה בסיסית שאין מדינה נורמלית שאין בה תעופה קלה שמהווה את המנוע להכשרת הטייסים האזרחיים שיפעילו את התעופה האווירית הכבדה יותר בעתיד.

"כמות התנועות בשדה ירדה בצורה ניכרת והתעופה הכללית נמצאת בשלבי גסיסה מתקדמים. אני בטוח בדבר אחד: אם חס וחלילה השדה בהרצליה ייסגר וייווצר מחסור טייסים אזרחיים לחברות התעופה יתחיל פה ברדק שיוביל לדבר אחד: הקמת ועדת חקירה ממלכתית על הכשל האיום הזה. כשאותה ועדה תקום, אותם גופים שכיום לא עושים כלום לפתור את עניין השדה יתפסו את הראש ויגידו לעצמם: היינו צריכים ללחוץ על רש"ת פשוט להגיש את כתבי השיפוי ולהכשיר את השדה כמו שצריך. זה היה הצעד הכי קל, הכי הגיוני והכי נכון לעשות".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ישראל כ"ץ: "נבחן הקמת שדה תעופה חליפי לנתב"ג - על אי שייבנה על הים"

משרד התחבורה ייבחן הקמת שדה תעופה בינלאומי חדש חליפי לנתב"ג על אי חדש בים. "אנחנו נמשיך לפתח את המדינה, נמשיך לפתח את התעופה. אני מקווה שנוכל לחנוך בקרוב מגדל דומה גם בשדה התעופה 'רמון' בתמנע, שנמצא בשלבים מתקדמים. בעתיד הרחוק יותר אני מתכוון להקים צוות בשיתוף הגורמים המקצועיים שיבחן את הסוגיה של הקמת אי בים עם שדה תעופה וכך נרחיב את הפעילות התעופתית בישראל", אמר שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ. זו הפעם הראשונה שאופציה זו מתקבלת ע"י המשרד הממשלתי.

בחנכו מגדל פיקוח חדש אתמול (ג') בנתב"ג, המשיך ואמר שר התחבורה והמודיעין כי  "המגדל הזה הוא מגדל חדיש שנבנה בסטנדרטים הבינ"ל המחמירים והגבוהים ביותר, יש לו תרומה רבה לפיתוח התעופה האזרחית במדינת ישראל, בהמשך ישיר לשדרוג המסלולים, ובהמשך לכל הטמעת והתקנת האמצעים החדישים. כמו תמיד, גם המגדל הזה בנוי בסופו של דבר על הפקחים עצמם ועל איכותם. מדינת ישראל מצטיינת בפקחים מהשורה הראשונה. כ"ץ קבע מזוזה במגדל הפיקוח החדש בנתב"ג, על אף שהמגדל ייחל לפעול רק בעוד כמה חודשים. הוא עבר מאחריות יחידת ההנדסה ליחידת המבצעים של רש"ת.

מדובר במגדל פיקוח חדש שהושקעו בו כ-100 מיליון שקל והוא מתנשא לגובה רב של כמאה מטרים ונחשב לאחד מהגבוהים בעולם. השימוש בו ישפר את רמת בטיחות הטיסה בנתב"ג והוא ישתלב בהשלמת פרויקט המסלולים שהושקעו בו כ-3 מיליארד שקל.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי "בתחום הבטיחות פועלת רש"ת בהתאם לתקנות וסטנדרטיים בינלאומים מתקדמים מובילים. רשות שדות התעופה השקיעה בשנים האחרונות  כ- 3.7 מיליארד שקל לביצוע מגה פרויקטים לאומיים בתחום הבטיחות, בהם: יישום כל דו"חות מומחי התעופה (ועדת לפידות ומומחי ה- F.A.A); היום בן גוריון מהמובילים בעולם בהטמעת טכנולוגיות בטיחות; מערך מסלולים חדש בהשקעה של כמיליאד שקל (ישראל מהראשונות  בעולם שהתאימה תשתיות מסלוליל לאיירבס 380); סימולטור סוכה מהמתקדמים בעולם לפיקוח טיסה; סימולטור מכ"מ; מערכת תיאום מידע מבצעי (מתמ"מ); מערכת שליטה ובקרה על התנועה הקרקעית ASMGCS; מערכת לגילוי וזיהויי עצמים זרים - Foreign Object Debris - FOD"

מלבד השר כ"ץ, לקחו חלק באירוע מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) יעקב גנות ומנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) יואל פלדשו.

שר התחבורה ישראל כ"ץ מתקין מזוזה במגדל פיקוח בנתב"גצילום: ניר קידר / רשות שדות התעופה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בעקבות מזג האוויר בצפון ארה"ב: עיכוב בטיסה מנתב"ג לניו יורק

שיבושי טיסה בין ארה"ב לישראל וממנה היום (ד') עקב פגעי מזג אוויר בצפון אמריקה. טיסת יונייטד איירליינס מספר 085 שהיתה מתוכננת להמריא בצהריים מנתב"ג לניו יורק, תתעכב בכשלוש שעות ותצא לדרכה רק בשעה 15.00 אחר הצהריים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חברת התעופה גרמניה איירליינס מרחיבה פעילותה בישראל

חברת התעופה הגרמנית "גרמניה איירליינס" מרחיבה את פעילותה בישראל והודיעה היום (ה) על פתיחת קו תעופה חדש נוסף מדיסלדורף לנתב"ג וממנה, החל מנובמבר הקרוב, במחיר של החל מ-99 יורו לכיוון אחד. לפני מספר חודשים הודיעה גם חברת גרמניה על כוונתה לפתוח קו טיסות מדיסלדורף לאילת (עובדה) החל מהחורף הקרוב לאחר יותר משני עשורים שלא פעלו טיסות מגרמניה לאילת.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יום הכיפורים - והשמים נסגרים

ערב יום הכיפורים, ביום שלישי ה-22.9, תופסק תנועת המטוסים בנמל התעופה בן גוריון  בשעה 14:00. תנועת המטוסים תתחדש בצאת יום הכיפור ביום רביעי ה-23.9 עם נחיתה ראשונה בשעה 22:30 והמראה ראשונה בשעה 23:00 - כך נמסר היום (ה') מרשות שדות התעופה (רש"ת)

בערב יום הכיפורים ייסגר מעבר הגבול באלנבי בשעה 11:00 בבוקר, ומעבר טאבה יהיה פתוח למעבר היוצאים לחצי האי סיני  עד לשעה ב 14:00.

ההערכות המוגברת ברשות שדות התעופה תימשך עד לאחר חגי תשרי עם מעברם של כלל היוצאים והחוזרים לארץ, לאור הגידול בתנועת הנוסעים במהלך חודשי הקיץ שתמשך עד לאחר חגי תשרי. במהלך חגי תשרי צפוי גידול של 25% בתנועות בתנועת הנוסעים בטיסות בינלאומיות ויעברו בנתב"ג 1.7 מיליון נוסעים.

מעבר הגבול בטאבה ייסגר לתנועה ביום ג' 22/9 בשעה 14:00 והוא יפתח לפעילות סדירה ביום חמישי 24/9 בשעה 21:00. תנועת נוסעים מוגברת צפויה במעבר הגבול בטאבה, בעיקר של תיירים ונוסעים ישראלים היוצאים למצרים כאשר יום הכיפורים ועיד אל אדחה יחולו השנה במועדים חופפים, עיד אל אדחה יחול בימים רביעי 23/9 ועד יום שני 28/9 במהלכם צפויים לעבור במסוף מעל ל-35 אלף נוסעים בצאתם למצרים וחזרתם לארץ ובין  4,000 -6,000 נוסעים ביממה.

צוותים מתוגברים של עובדי רש"ת, רשות האוכלוסין ושותפי הפעילות נערכו במעבר הגבול  ליציאת אלפי היוצאים לחו"ל וליציאת ישראלים לסיני ולטאבה. רשות שדות התעופה ממליצה לנוסעים לצאת עם דרכון בתוקף ל-3 חודשים לפחות ורישיון נהיגה בר תוקף (ליוצא עם רכב). חניית כלי הרכב במסוף מותרת רק לזמן השהייה בתחומי המסוף לצורך הליך יציאה/כניסה לארץ. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של הרשות אודות עומסי תנועה במעבר הגבול בטאבה.

רחובות תל אביב ביום כיפורצילום: דניאל בר און
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אל על תבצע שתי טיסות ישירות לאיי סיישל בחג הסוכות

סאן דור באמצעות חברת התעופה אל על תבצע שתי טיסות ישירות לאיי סיישל בחול המועד סוכות. היום נמסר כי במהלך חג הסוכות, (בתאריכים 25-29.9 ו- 29.9-5.10) תוצענה בשיתוף עם חברת ספיריט הפקות עולם, חבילות של טיסה ומלון, במגוון מלונות 3-5 כוכבים, החל מ- 1550 דולר לאדם.
בנוסף השנה מוצעת טיסה במכירה ישירה לקהל ברחב גם על ידי סאן דור שתצא ב-25 בספטמבר בשעה 8:30 במטוס, ותנחת בסיישל לאחר 6 שעות בשעה 16:05 זמן מקומי.

שתפו בפייסבוק