אוריאל לין נגד ניסנקורן: מלונאים קטנים ובינוניים הקימו איגוד חדש תחת לשכת המסחר

לשכת המסחר הקימה איגוד חדש - איגוד בתי המלון - שיתחרה בהתאחדות המלונות וייצג את מגוון בתי המלון בישראל ■ הקמת האיגוד החדש מתרחשת על רקע ביקורת חריפה נגד התאחדות המלונות שפועלת, לטענת המבקרים, בעיקר למען רשתות בתי המלון הגדולות

הדר קנה
הדר קנה
אוריאל לין
צילום: עינת לברון
הדר קנה
הדר קנה

לשכת המסחר הקימה היום (חמישי) איגוד חדש - איגוד בתי המלון. הגוף החדש יתחרה בהתאחדות המלונות וייצג את מגוון בתי המלון בישראל תחת איגוד לשכות המסחר.

בהתאחדות המלונות חברים כ-440 בתי מלון ומדובר בצעד משמעותי נגד ההתאחדות והנשיא שנבחר לעמוד בראשה רק לפני שלושה חודשים - אבי ניסנקורן, לשעבר יו"ר ההסתדרות ושר המשפטים. ניסנקורן קיבל 75% מקולות ההצבעה בבחירות שהתקיימו באוקטובר 2021. הוא החליף את רו"ח אמיר חייק, שהודיע על פרישתו לאחר ארבע שנים וחצי עם מינויו לשגריר ישראל באיחוד האמירויות.

ניסנקורן נחשף ללא מעט התנגדות בתפקידו החדש. זאת בנוסף לביקורת החריפה שנשמעה עוד טרם מינויו לתפקיד על ההתנהלות הכללית של ההתאחדות. בין היתר, נטען כי היא תומכת בעיקר בבתי המלון הגדולים והרשתות ופחות קשובה לבעיות של המלונאים הקטנים והבינוניים.

אבי ניסנקורן, נשיא התאחדות המלונות. חותרים תחתיו?צילום: אמיל סלמן

בתי המלון הגדולים עודדו את מועמדותו של ניסנקורן, אך רבים אחרים הביעו התנגדות משום שהוא לא מגיע מהענף ואין לו נסיון כמלונאי, ואף איימו כי אם יאושר המינוי - יעתרו. העתירה שהוגשה לבסוף לפסילת מועמדותו נדחתה, אך הטעם המר נשאר - והוביל כעת להקמת האיגוד החדש.

הארגון החדש יאגד תשתית רחבה של בתי מלון קטנים ובינוניים, בתי הארחה בקיבוצים, הוסטלים, ועוד. חברות אלה מעסיקות אלפי עובדים בענף המלונאות, במגוון תפקידים, ובעקיפין תורמות לתעסוקה לעשרות אלפי עובדים בתעשיית התיירות הנכנסת.

באירוע השתתפו מטעם איגוד בתי המלון: ציפי נטל, מלון אסטוריה טבריה; אורן כהן, מלון דונה גרציה; אבישי שחר, מנכ"ל רויאל פלאזה טבריה, ועוד עשרות נכחו דרך הזום.

"מטרת איגוד בתי המלון היא לייצג את כלל תעשיית התיירות הנכנסת, שנמצאת במשבר כבר שנתיים, מול משרדי הממשלה, בכלל זה משרדי האוצר, התיירות, פיתוח הנגב והגליל, בריאות, כלכלה וכל המוסדות הרלוונטיים, כגון כיבוי אש והשלטון המקומי. כך האיגוד מתכנן לקדם את הענף בזירה המקומית והבינלאומית. כמו כן, האיגוד יפעל לפיתוח הכשרות והשתלמויות מקצועיות לעובדים בענף כדי לאפשר קליטת עובדים מקצועיים לטווח ארוך וטיפול בנושא העובדים הזרים, טיפול בהליכי רגולציה וחקיקה, וכן פיתוח קשרים עסקיים מול גופים מקבילים בחו"ל באמצעות רשת לשכות המסחר הבינלאומית", נמסר מטעם האיגוד החדש.

בית מלון הילטון, תל אביבצילום: אסף עברון

כמו כן, בארגון החדש יפעלו לשתף פעולה עם כל הגופים שפועלים לקידום התיירות הנכנסת לישראל, בכלל זה מדריכי התיירות, מארגני תיירות נכנסת, מפעילי אטרקציות תיירותיות, ועוד.

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מסר כי "המהלך הוא ללא ספק פריצת דרך עבור המגזר העסקי כולו. אנו מייחסים חשיבות מיוחדת לענף התיירות כולו. זהו ענף כלכלי חשוב. רמת התעסוקה הגיעה לכ-50 אלף עובדים בשנים הטובות, וכיום יש תנופת בנייה של בתי מלון. מלונאות היא חלק מהאתוס הלאומי, הרצון להיות בקשר עם העולם ויהדות העולם".

לדברי לין, "ההתארגנות הנוכחית של מספר רב של מלונות עצמאיים בישראל היא התארגנות שבאה מלמטה והיא מחויבת המציאות. ענפי משק בישראל זכאים באופן מלא לחופש ההתאגדות. הם רשאים להתאגד לא רק על פי אופי פעילותם הענפית הכוללת אלא גם על פי מידת גודלם ומאפיינים מיוחדים נוספים כמו סוג הלקוחות. זאת על מנת להשיג את המטרה החשובה ביותר שהיא שוויון מלא והיעדר העדפה של רשויות המדינה בתמיכה בעסקים, מחמת גודלם או משקלם באותו ענף.

"התארגנות פנימית של ארגון עסקים הפוגעת בערך השוויון היא התארגנות שלא תחזיק מעמד ותוליד בהכרח פיצול פנימי. האיגוד יפעל בנחישות כדי לבער כל אפשרות של אי-שוויון בתוך הענף עצמו".

לדברי אבי זנדברג, מבעלי מלון אסטוריה טבריה, "זהו מעמד משמעותי ביותר לכל תעשיית המלונאות והתיירות בישראל. הארגון שהקמנו היום במסגרת איגוד לשכות המסחר יהיה בית חם לכל בתי המלון, בתי הארחה, ובעצם לכל מה שמוגדר במשרד התיירות 'מתקן מלונאי'. בעזרת לשכת המסחר והניסיון הרב שהצטבר נבנה תקנון שוויוני, שקוף והוגן, ותוכנית עבודה לטווח המיידי והארוך".

יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלים של קבוצת אמסלם תיירות ונופש, גם התייחס לסוגיה: "אנו כאן לא בכדי. ענף התיירות הגלובלי הוא עתיר היקפים, מגלגל 2,800 מיליארד דולר בעולם, 50% ממנו מיועד ללינה ולאירוח, כלומר 1,400 מיליארד דולר. אנו מצפים מעצמנו לעשות שינוי אמיתי, והפעם מזווית המלונות הקטנים והבינוניים בישראל ואני קורא לכל עמיתינו להצטרף. זוהי הזדמנות יוצאת דופן".

מהתאחדות המלונות נמסק: ״מדובר במספר קטן מאוד של בתי מלון שהקימו 'חטיבה' בלשכת המסחר המייצגת יבואנים ואיננה רלוונטית כלל ועיקר לתחום המלונות. התאחדות בתי המלון המייצגת יותר מ-95% מבתי המלון לסוגיהם בישראל היא הגוף הרלוונטי היחידי בתחום זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר