הממשלה אישרה סיוע של עד 100 מיליון דולר לחברות התעופה

הממשלה מתכננת להזרים עד 85 מיליון דולר לאל על, ישראייר וארקיע, כדי לסייע להן להתמודד עם הירידה בהכנסות כתוצאה מווריאנט האומיקרון ■ בעלי החברות יחוייבו להזרים 67% מהסכום שהמדינה תעביר להן ■ ישראייר סירבה לחתום על המתווה

יורם גביזון
יורם גביזון
אל על
צילום: Alessia Pierdomenico / Bloomberg
יורם גביזון
יורם גביזון

הממשלה אישרה בישיבתה היום (א') את הצעת משרדי האוצר והתחבורה להעמדת סיוע נוסף לחברות התעופה הישראליות. הסיוע ניתן כדי לסייע לאל על, ישראייר וארקיע להתמודד עם הצמצום בפעילות התעופתית בשל התפרצות וריאנט אומיקרון בעולם ובישראל.

כחלק ממתווה הסיוע המדינה תזרים לחברות התעופה עד 85 מיליון דולר, ובתמורה ינפיקו לה אל על, ישראייר וארקיע איגרות חוב שניתנות להמרה למניות שאינן נושאות ריבית וללא ביטחונות לתקופה של שלוש שנים. סכום זה משקף גידול של 44 מיליון שקל בהשוואה לסיוע שהעמידה המדינה לחברות התעופה בנובמבר 2021 על רקע התפרצות וריאנט דלתא בקיץ 2021.

על פי הערכות, חברת אל על תקבל סכום של 55 מיליון דולר מהסכום שאושר כסיוע כנגד הנפקת איגרות חוב להמרה, והיתרה תתחלק בחלקים שווים בין ישראייר לבין ארקיע. הסכום המדויק ייקבע במסגרת דיון עם כל אחת מהחברות, ולאחר שכל בעלי השליטה בחברות יסכימו לעקרון של הזרמה של שני שלישים מהסכום שהחברה תקבל מהמדינה.

ישראייר. החברה סירבה לחתום על מתווה הסיוע הנוכחיצילום: אלון רון

ישראייר, שמנוהלת על ידי אורי סירקיס, סירבה לחתום על מתווה הסיוע הנוכחי. החברה נימקה את סירובה בכך שאין סיבה שהיא תקבל את אותו הסכום שתקבל ארקיע, בהינתן שישראייר היא החברה השלישית בגודלה בנמל התעופה בן גוריון מבחינת היקף הפעילות, ומשום שהיא מפעילה מספר גדול יותר של מטוסים מארקיע (7 בהשוואה ל-5) ומעסיקה 330 עובדים - יותר ממספר עובדי ארקיע.

המדינה תחייב את בעלי החברות להזרים לחברות שבשליטתם (במקרה של אל על וישראייר) או בבעלותם (במקרה של ארקיע) 67% מהסכום שהמדינה תעביר להן, כלומר - על כל 3 דולר שהמדינה תזרים, יעבירו בעלי המניות 2 דולר. המדינה מציעה סיוע נוסף לחברות התעופה בדמות תשלום מראש של 15 מיליון דולר ל-20 שנה בגין הוצאות הדלק והוצאות התחזוקה העודפות הקשורות למערכת מגן רקיע - מערכת להגנה מפני טילי קרקע אוויר שחברות התעופה הישראליות מחוייבות להתקין.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר