ראשי רשויות בצפון משתפים פעולה: "בחיפה צריך לקום שדה תעופה גדול ומשמעותי"

הם דורשים לבטל את הדיון מחר בוות"ל, בו צפוי אישורה של תוכנית לביסוס מעמדו המצוצמם של שדה התעופה בחיפה - המיועד בעיקר לטיסות לאילת ■ ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "מינהל התכנון מנסה לקבוע עובדות בשטח, עוד לפני שהוועדה הממשלתית סיימה את עבודתה"

עומר כרמון
עומר כרמון
שדה התעופה חיפה. במינהל התכנון דוחים את האפשרות להקמה של שדה תעופה גדול בחיפה
שדה התעופה חיפה. במינהל התכנון דוחים את האפשרות להקמה של שדה תעופה גדול בחיפהצילום: רמי שלוש
עומר כרמון
עומר כרמון

ראשי רשויות בחיפה ובצפון מאחדים כוחות כדי לבסס את מעמדו של שדה התעופה בחיפה כשדה תעופה משלים לנתב"ג. בפגישה שערכו הבוקר (ראשון) כמה מהם, סוכם לדרוש ממינהל התכנון לבטל את הדיון שאמור להתקיים מחר בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). בדיון זה צפוי אישורה של תוכנית לקיבוע מעמדו של שדה התעופה בחיפה כקטן - המיועד בעיקר לטיסות לאילת.

הפגישה התקיימה בלשכתו של ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ, בנוכחות ראשת עיריית חיפה, עינת קליש-רותם; ראש עיריית קריית ים, דוד אבן צור; וראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר.

המשתתפים בפגישה הם ראשי אשכול רשויות המפרץ הקורא להקמת שדה התעופה המשלים בחיפה. הרשויות באשכול כוללות את הערים קרית אתא, קרית ים, טירת כרמל, יקנעם, קרית ביאליק, קרית מוצקין, שפרעם, תמרה. המועצה המקומיות: אעבלין, ביר אל מכסור, דליית אל כרמל, קרית טבעון, בסמת טבעון, עוספיא, רכסים, והמועצה האזורים זבולון ונהנה מתמיכה של המועצה האזורית עמק יזרעאל.

ראשי הרשויות דורשים להמתין עם כל תוכנית הקשורה לשדה בחיפה, עד שהוועדה בראשות המשנה למנכ"לית משרד התחבורה, עילם שגיא, תגיש בעוד שמונה חודשים את מסקנותיה לגבי האתרים המועדפים להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג. עוד הוחלט לפעול בשיתוף פעולה עם ראשי רשויות בדרום הארץ, כדי לקדם הקמת שני שדות משלימים לנתב"ג, אחד בחיפה ואחד בנגב.

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר. "בחיפה צריך לקום שדה גדול ולא כזה שמיועד למטוסים קלים"צילום: יחצ

"לא יכול להיות שוועדה בינמשרדית הוקמה כדי לאתר שדה משלים לנתב"ג, ומינהל התכנון מנסה לקבוע עובדות בשטח לפני שאותה ועדה סיימה את עבודתה", אמר בצר. "בחיפה צריך לקום שדה גדול ומשמעותי, ולא שדה קטן למטוסים קלים, שישמש את העשירון העליון במדינה".

בתי הזיקוק יפריעו

ראשי הרשויות בצפון סיכמו על תמיכתם בשדה בחיפה, ממנו ימריאו וינחתו טיסות לכל רחבי אירופה, ויהיה מסוגל לקלוט חמישה מיליון נוסעים בשנה עד 2050.

פרץ ובצר סבורים כי הדרך הנכונה להשגת היעד, היא בניית מסלול חדש שיימשך לתוך הים, ויוכל לאפשר טיסות גם לארה"ב ולמזרח הרחוק. מ"מ ראש עיריית חיפה, נחשון צוק, תומך באפשרות המתונה יותר - וסבור כי ניתן להגיע ליעד של חמישה מיליון נוסעים בשנה, באמצעות הארכת המסלול הקיים עד לשפת הים. קליש־רותם תומכת לעת עתה בעמדתו של צוק, אולם תהיה מוכנה להקמת מסלול בים, במידה והדבר יתאפשר מבחינה תכנונית.

בישיבה בנושא שהתקיימה לפני חצי שנה בלשכת התכנון, הדגישה קליש־רותם כי היא מעדיפה שבחיפה תהיה תעופה בינלאומית ולא פנים־ארצית. לדבריה, עדיף להעתיק את התעופה הפנים־ארצית, כמו גם את הפתרון הזמני לשדה התעופה הרצליה, למקום אחר - למשל מגידו.

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "אנו מודעים לעבודת הצוות הבינמשרדי לבחינת שדה תעופה משלים לנתב"ג. התוכנית שתובא לדיון מחר אמורה לקדם פתרון זמני לחיפה - לטווח הקרוב בלבד. לא ייקבעו דברים שלא יאפשרו שינויים או הרחבות, ככל שיידרשו, בהתאם למסקנות הצוות הבינמשרדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"