אין תיירים: התרסקות של יותר מ-90% במספר הלינות בירושלים ובנצרת

בתי מלון המתבססים על אורחים מחו"ל נמצאים עדיין במשבר כלכלי עמוק ■ מספר לינות התיירים בירושלים ובנצרת נפל במארס 2021 ביותר מ-90% לעומת מארס 2019 ■ התאחדות המלונות: "התיירות תהיה האחרונה לצאת מהמשבר"

בתי מלון באילת, ארכיון
בתי מלון באילת, ארכיוןצילום: משה מילנר / לעמ

בתי המלון בירושלים, נצרת, טבריה ותל אביב מציגים ירידה של יותר מ-70% במספר הלינות לעומת מארס 2019 - כך עולה מנתוני מארס 2021 שפירסמה היום (ב') התאחדות בתי המלון.

המצב חמור במיוחד במלונות שעד המגפה התבססו על אורחים מחו"ל. הבעיה הקשה ביותר היא בנצרת, שם ירד מספר הלינות הכולל ב-95% לעומת התקופה המקבילה לפני שנתיים. בירושלים חלה ירידה של 91% לעומת מארס 2019.

מלון ממילא בירושלים, בבעלות אלרוב. ענף התיירות ספג פגיעה קשהצילום: טס שפלן

גם בתל אביב ובטבריה (כולל סובב כנרת) נרשמה ירידה משמעותית בלינות - של 73% ו-74%, בהתאמה – שהיתה יכולה להיות חריפה אף יותר לולא התיירים הישראלים. בעוד בתי המלון בנצרת ובירושלים מתבססים בעיקר על תיירים מחו"ל, בתי המלון בטבריה ובתל אביב נהנים מפלח השוק של התיירים הישראלים, ואף רשמו עלייה משמעותית בלינות הישראלים לעומת מארס 2019: בתל אביב מדווחים בתי המלון על עלייה של 27% במספר לינות הישראלים, ואילו בטבריה וסובב כנרת חלה עלייה של 31%.

אילת וים המלח הם שני האזורים היחידים, שבהם הירידה במספר הלינות הכולל בבתי המלון נעה סביב 20%, כמובן בזכות הישראלים, שכמעט אינם טסים לחו"ל ונוהרים לאזורי הנופש של המובהקים של ישראל. מרבית לינות הישראלים במארס האחרון היו באילת (45%), ולאחר מכן בים המלח (16%). עם זאת, באופן מפתיע, באילת חלה דווקא ירידה של 2% במספר לינות הישראלים בבתי המלון בעיר, בעוד בים המלח חלה עלייה של 35%.

במבט כולל, נראה כי הישראלים לבדם אינם מצליחים להחזיר את בתי המלון לשגרה ולפעילות רגילה כבעבר: מספר הלינות בכלל בתי המלון בישראל ירד ב-59% לעומת מארס 2019 (במארס בשנה שעברה נכנסה ישראל לסגר הראשון) – וזו הסיבה לכך שכ-40% מכלל בתי המלון בישראל עדיין סגורים.

שרת התיירות, אורית פרקש הכהן, הודיעה לפני כשבועיים כי צפוי להתגבש בקרוב מתווה להגעת מספר קבוצות תיירים מחוסנים לישראל החל ב-23 במאי, במסגרת פיילוט לבדיקת פתיחת השמיים גם לתיירות נכנסת. לפי המתווה המתגבש, התיירים יידרשו להציג טרם ההמראה לישראל בדיקות קורונה שליליות, ועם הנחיתה לעבור בדיקות סרולוגיות מהירות (דגימת דם מהאצבע) על מנת להוכיח כי הם אכן מחוסנים ולא נדרשים לבידוד. הבדיקה הסרולוגית צפויה להתקיים בנתב"ג, ולהציג תוצאות בתוך רבע שעה.

מהתאחדות המלונות נמסר: "מהנתונים עולה תמונה מדאיגה על מצב ענף המלונאות, בעיקר כי אין תיירות לישראל, דבר הפוגע באזורים המתבססים על תיירות נכנסת. ענף התיירות יהיה הענף האחרון לצאת מהמשבר, ולצערנו, כיוון שאין ודאות בקשר למתווה ומועד כניסת התיירים לישראל, יעברו עוד חודשים ארוכים עד שהמשבר הקשה שפקד את הענף יהיה מאחוריו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"