"זה נראה לכם הגיוני לקחת מתייר בדיקת דם?"

המתווה המסתמן להחזרת קבוצות תיירים מחוסנים לישראל כולל בשלב זה בדיקה סרולוגית עם הנחיתה בנתב"ג ■ החשש בענף התיירות הנכנסת הוא שתיירים לא יסכימו לעבור בדיקת דם, מחשש לפגיעה בפרטיות

נתב"ג
נתב"גצילום: מוטי מילרוד

משרד התיירות ומשרד הבריאות הודיעו אתמול (ג') כי קבוצות התיירים המחוסנים הראשונות יגיעו לישראל ב-23 במאי – אך המתווה להגעתם טרם גובש. לפי הודעת המשרדים, התיירים יידרשו לעבור בדיקת PCR לפני העלייה למטוס ובדיקת PCR בנחיתה (בדומה לישראלים), אך גם יידרשו לבדיקה סרולוגית להוכחת החיסון או ההחלמה בנחיתתם בנתב"ג. לצד זאת, במשרדים ימשיכו לקיים מגעים עם מדינות שונות להסכמי הכרה בתעודות חיסון, במטרה לייתר בהמשך את הצורך בבדיקה הסרולוגית.

בניגוד לבדיקת PCR שלוקחת דגימה מהאף ומהפה באמצעות מטוש, בדיקה סרולוגית היא פולשנית יותר ודורשת מתן דגימת דם. האם כדי לנפוש כמה ימים בישראל יסכימו תיירים לבדיקת דם על כל המשתמע מכך? לא בטוח.

"התחושה שלי היא שזה מאוד בעייתי", אומר אלון זידנר, מנכ"ל חברת טראבקס המתמחה בקבוצות תיירות מחו"ל. "כשסיפרנו לסוכנים בחו"ל על התאריך הם בעיקר שמחו שיש איזשהו כיוון, אבל נושא הבדיקות הסרולוגיות לא עבר טוב. זה מאוד בעייתי מבחינתם. אני לא חושב שיש לזה תקדים בעולם באיזשהו מקום וזה ללא ספק ישפיע על ההגעה של התיירים. יש כאן עניינים של פרטיות – ומי ירצה להגיע למדינה כדי שייקחו לו דם, ואחר כך יעבירו אותו לבידוד במלון?".

זידנר מעריך כי אם תוצב בפני תיירים המגיעים לישראל דרישה לערוך בדיקה סרולוגית, היא לא תאפשר לענף לחזור למצב נורמלי. "יש לי קבוצות שאמורות להגיע באוקטובר ויש להן תוכנית טיול שהן כבר שילמו עליה – אחרי שהצלחנו לגרום להן לא לבטל אלא רק לדחות את הטיול שתכננו ל-2020. אז התיירים אמורים להגיע לתשעה ימים, וזה לא ריאלי שעכשיו אגיד להם שהם צריכים לבצע בדיקת דם ואחר כך לחכות במלון בבידוד עד שיקבלו את תוצאות הבדיקה. אנחנו בעצם מבטלים להם יום מהטיול".

חנות כנאפה בשוק נצרת

"השאיפה היא שלא תהיה בדיקה סרולוגית"

ענף התיירות, המתבסס על התיירים מחו"ל, חיכה כבר חודשים רבים למתווה מסודר שיציג את הדרך בה תיירים יורשו להיכנס לישראל. מאז שרמת התחלואה ירדה, מספר המתחסנים עלה, וחברות התעופה החלו לפתוח קווי תעופה ליעדים מהם נהנים בשלב זה רק הישראלים – גבר הלחץ לאפשר כניסה של תיירים מחוסנים.

בעוד שהמשק הישראלי חזר בחודש האחרון לשגרה מסוימת, ענף התיירות הנכנסת נשאר מחוץ לתמונה, מה שהשפיע על בתי המלון שבעבר אירחו בעיקר תיירים מחו"ל – בעיקר בערים נצרת, ירושלים ותל אביב – על מורי הדרך, על חברות ההסעות, על מסעדות באזורי תיירות מובהקים ועוד.

בשלב זה, קבוצות התיירים שינחתו בסוף מאי הן סוג של פיילוט בלבד. תתאפשר כניסה לכמה עשרות קבוצות בלבד, ולאחר שמשרדי התיירות והבריאות יבחנו את המהלך במציאות באמצעותן, יוחלט על אופן המשך המהלך שייאפשר כניסת תיירים נוספים.

למרות ההודעה שיצאה ממשרדה של שרת התיירות, אורית פרקש הכהן, הגורמים המקצועיים במשרד התיירות מבינים שנושא הבדיקה הסרולוגית בעייתי. פיני שני, סמנכ"ל חוויית התייר במשרד, אמר ל-TheMarker כי "הבדיקה הסרולוגית עדיפה פחות לעומת הסכמים בילטראליים, כי זה תהליך שעולה כסף ויש בו פגיעה בפרטיות, וזה גם יוצר עומס בנתב"ג. השאיפה היא שלא תהיה בדיקה סרולוגית".

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, הגיב לאחר הודעת משרדי הממשלה: "אנחנו שמחים שהנושא סוף־סוף עלה לדיון ולקבלת החלטות ראשוניות. הכיוון חיובי, אך הדרך והקצב מדאיגים אותנו. אנחנו מבינים את שלב הניסוי והבחינה, עם עשרות קבוצות בלבד שיורשו להיכנס לישראל. יחד עם זאת, התלות בהסכמים בילטרליים – שבינתיים הניבו יעדים שאינם רלוונטיים לתיירות הנכנסת – מדאיגה מאוד. אנחנו עדיין לא מבינים מדוע ישראלי מחוסן ששב מיעד מסוים יכול להיכנס לישראל בכפוף לבדיקות, ואילו תייר מאותה מדינה, המחוסן באותו החיסון שבו מחוסן הישראלי, לא יכול. ישראל צריכה לאמץ תקנים בינלאומיים שמאשרים אישורי חיסונים – ולא להתנות את הכניסה של תיירים בבדיקות סרולוגיות, שמעלות בעיות מתחום השמירה על הפרטיות".

בית מלון לאונרדו ברמת גןצילום: אייל טואג

"בכל שעתיים יש שינוי"

נקודה נוספת שעלולה להיות בעייתית עבור זרימת תיירים חופשית לישראל היא העובדה שכרגע מתאפשרת כניסה ויציאה של עד 8,000 נוסעים ביום בנתב"ג. מכסה זו נובעת ממגבלות התו הסגול, הדורשות שמירה על ריחוק בין הנוסעים. כלומר, גם אם תיירים מחוסנים יורשו להכנס לישראל – כל עוד מגבלות התו הסגול קיימות יוכל להיכנס רק מספר מצומצם של תיירים ביום.

מנהלי חברות תיירות נוספות שדיברנו איתם אמנם שמעו על ההודעה על פתיחת הפעילות הראשונית בסוף מאי, אך כל עוד אין מתווה סופי וברור שקיבל את אישור הממשלה – הם מהוססים. "אני חושב שעדיין הנושא לוט בערפל", אומר עפר הייליג, הבעלים של חברת נופר טורס. "אין שום דבר רשמי ואף אחד בענף לא קיבל שום דבר מסודר, ואם יש משהו שלמדנו בשנה האחרונה זה שבכל שעתיים יש שינוי".

הייליג מוסיף כי מבחינתו, "עצם העניין שהתחילו לדבר על תיירות נכנסת זה אומר שהרכבת יצאה לדרך. אבל יהיו עוד כל כך הרבה שינויים עד שנגיע למתווה הסופי – מהשאלה מאיזה מדינות נכנסים ועד באיזה חיסון מכירים ואיזה לא".

גם יואב גל מחברת התיירות ישראל מיי ויי (Israel My Way), יושב על הגדר בשלב זה: "הספקתי לדבר עם כמה סוכנים מחו"ל, אבל מכיוון שזה רק פיילוט ולא יצאו נהלים מדויקים – לא דיברנו איתם לגבי הבדיקה הסרולוגית. זה לא יהיה פשוט לבקש מהם את העניין הזה, כי מדובר בבדיקת דם שנושאת מידע רפואי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"