"עד 2024 ענף התיירות יחזור להיקף הפעילות של 2019"

יעל כפיר מזר, ראש המערך העסקי בבנק לאומי, בכנס "היום שאחרי": "המלונות יהיו חייבים לעבור שינוי מבני ולהתאים עלויות. חלק מהשינויים שמתחוללים כיום יישארו לאורך זמן"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל כפיר מזר
יעל כפיר מזר
יעל בלקין
יעל בלקין

"לפני הקורונה חגגנו 4.5 מיליון תיירים בשנה, ישראל היתה בפריחה חסרת תקדים אחרי שנים של אתגרי ביטחון לא פשוטים, והעתיד נראה ורוד. ואז ב-2020 המגמה התהפכה, הקורונה שיתקה את התיירות בעולם, נתב"ג נסגר, ומספר הלינות ירד ב-64% בהשוואה ל-2019" - כך אמרה יעל כפיר מזר, ראש המערך העסקי בבנק לאומי, בכנס "היום שאחרי", המשודר היום (ד'). הכנס נערך על ידי TheMarker ובנק לאומי, ועוסק באסטרטגיות יציאה מהמשבר.

כפיר מזר מעריכה שהמגמה המשמעותית בתקופה הקרובה היא המשך הדומיננטיות של תיירות הפנים על פני תיירות החוץ. "ראינו את זה בנתוני אוגוסט, אז ההתאוששות החזקה ביותר היתה באילת ובים המלח, שיעורי התפוסה במלונות באילת הסתכמו ב-86% - שיעור דומה לתקופה המקבילה אשתקד", הוסיפה.

"אני מעריכה שנראה את עליית קרנם של יעדים פחות צפופים כמו אתרי טבע על פני חופשות בערים, וצימרים על פני בתי מלון", אמרה. "המלונות יהיו חייבים לעבור שינוי מבני ולהתאים עלויות כדי להיות יעילים ורזים יותר. חלק מהשינויים שמתחוללים כבר כיום בחוויית הלקוח יישארו לאורך זמן - כמו הפרדת האוכל או הקפדה יתרה על ניקיון החדרים".

כפיר מזר מתריעה מפני קושי לגייס כוח אדם. "ענף התיירות מתאפיין בכוח אדם זול, ולכן המלונות מתקשים לגייס את העובדים הנדרשים לתחזוקת המלונות, במיוחד על רקע ההתראות הקצרות לפתיחה מחודשת של בתי המלון. כדי לאפשר לענף המלונאות להתאושש ולחזור לשגרה, יש ליצור תמריץ מיידי לעובדים לשוב לעבודה ולא להישאר בבית עם תשלומי ביטוח לאומי".

לא רק בתי המלון נמצאים בחוסר ודאות, אלא גם חברות התעופה, הוסיפה כפיר מזר. "לא ברור מתי יחזרו הטיסות ובאיזה פורמט. בניגוד לבתי מלון, הקושי בענף התעופה גדול יותר. בענף המלונאות ניתן להסתמך עד רמה מסוימת על תיירות פנים, ואילו ענף התעופה מסתמך רובו ככולו על תיירות חוץ".

בהסתכלות לעתיד, כפיר מזר מאמינה שההתאוששות תהיה הדרגתית - אבל היא תקרה. "אנחנו מעריכים שעד 2024 ענף התיירות יחזור להיקף הפעילות של 2019. במוקדם או במאוחר הענף יחזור לתת מענה לביקושים הטבעיים של כולנו", סיכמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם