תביעה ייצוגית נגד חברות תעופה זרות: "לא משיבות כספים ומטעות את הלקוחות"

התביעה הוגשה נגד חברות התעופה יונייטד איירליינס, אוקראין איירליינס, וולינג איירליינס ואג'יאן איירליינס ■ מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "החוק קובע שבעת ביטול טיסה ביוזמת חברת התעופה, הלקוח זכאי להחזר כספי או לכרטיס טיסה חלופי לפי בחירתו"

הדר קנה
הדר קנה
מטוס בואינג 747 של יונייטד
מטוס בואינג 747 של יונייטדצילום: בלומברג
הדר קנה
הדר קנה

לאחר שפורסם ב-TheMarker כי חברות התעופה הזרות וסוכני הנסיעות חייבים לצרכנים הישראלים 525 מיליון שקל בגין כרטיסי טיסה שבוטלו עקב משבר הקורונה, כעת הגיע שלב התביעה הייצוגית. המועצה הישראלית לצרכנות הגישה לבית המשפט המחוזי (מרכז) בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד ארבע חברות התעופה זרות: יונייטד איירליינס, אוקראין איירליינס, וולינג איירליינס ואג'יאן איירליינס.

לפי הנטען בתביעה, עקב משבר הקורונה והחל ב-1 בפברואר, חברות התעופה ביטלו טיסות, אך לא החזירו ללקוחות את כספם או יידעו אותם בנוגע לאפשרות קבלת השבת התמורה – בניגוד לחוק. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד ברוך אדלר ממשרד אדלר, שחר, אדלר ושות' ועו"ד רוני אבישר-שדה.

לפי הפרסום ב-TheMarker, החברות מסתפקות במקרים רבים בהבטחות להחזר עם חידוש הפעילות השוטפת. אחרות מציעות ואוצ'רים לשימוש עתידי, ללא התחייבות להחזר, ויש חברות שלא מספקות תשובות כלל. על רקע חוסר הוודאות שאופף את ענף התעופה, חברות תעופה וסוכני נסיעות רבים מעדיפים לשמור את הכסף אצלם. צרכנים ישראלים רבים נותרו ללא תשובות.

המועצה לצרכנות טוענת בתביעה שהחברות הללו החילו מדיניות פסולה ובלתי חוקית, שלפיה הוצעו ללקוחות את האפשרות לשנות את מועד הטיסה או לקבל שובר זיכוי לשימוש עתידי. מדובר במדיניות שסותרת באופן מפורש את הוראות חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה, תשע"ב-2012) שמחייב את חברות התעופה בעת ביטול הטיסה להציע ללקוח "השבת תמורה או כרטיס טיסה חלופי, לפי בחירת הנוסע".

נתב"ג ריק מנוסעים, במארסצילום: תומר אפלבאום

הבקשה הוגשה נגד ארבע חברות בלבד, בעוד שבפועל יש חברות תעופה זרות נוספות שנוהגות בשיטות אלה. צרכנים שמעוניינים לקבל בחזרה כסף ששולם לאל על עבור טיסות שבוטלו נתקלו בהודעה הבאה: "בעקבות משבר הקורונה משרדנו סגורים ואנחנו עובדים במתכונת חירום בלבד. כל הכרטיסים של טיסות שבוטלו הוקפאו בשלב זה ועומדים לרשותכם למימוש עתידי. לבקשות בנוגע להחזרים כספיים עבור טיסות שבוטלו אנא פנו אלינו עם חזרתנו לפעילות רגילה". אולם מועד החזרה לשגרה לא ידוע, ואל על עלולה להתחיל בהליך פירוק במקרה שבו לא תקבל סיוע מהממשלה.

במועצה טוענים שפנו לחברות התעופה נוספות, בהן אייר פראנס, איבריה, TAP ו-KLM, ששינו את הנהלים בעקבות הפנייה, ומאפשרות לצרכנים לקבל את כספם בחזרה.

"מדובר בעזות מצח מצד החברות", אומר עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות. "החוק קובע שבעת ביטול טיסה ביוזמת חברת התעופה, הלקוח זכאי להחזר כספי או לכרטיס טיסה חלופי לפי בחירתו – כאשר חברות התעופה מחוייבות ליידע את הנוסעים בנוגע לאפשרות לקבל את כספם בחזרה. מאז שהחלו ביטולי הטיסות, החברות הללו פוגעות בלקוחותיהן ומצפצפות על החוק.

"החברות אינן משיבות את כספי הלקוחות, ואף מטעות את הלקוחות כאשר הן לא מעדכנות בדבר זכותם לקבל בחזרה את כספם. חברות התעופה הבינלאומיות שפועלות בישראל, כמו כל חברה אחרת, חייבות להתנהל באופן חוקי והוגן מול הצרכנים. לא ניתן יד לפגיעה בצרכנים, ולא נשקוט עד שהעוול הזה יתוקן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"