כדי לצמצם את הרעש - תתאפשר נחיתה בשני אזורים בנתב"ג

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תעדכן את תוכנית המתאר של נמל התעופה וייעשה שימוש במסלול הצפוני שלו, במטרה להגן על רווחת התושבים

מטוס אל על ממריא מנתב"ג
מטוס אל על ממריא מנתב"גצילום: מוטי מילרוד

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (שלישי) לקדם את העדכון לתוכנית המתאר הארצית לנתב"ג (תמ"א 3/2/4), שעליו המליצה בספטמבר.

מדובר בעדכון לתמ"א שאושרה ב-1997, לאור היקף הפעילות בנתב"ג - שצמחה מ-7 מיליון לכ-23 מיליון נוסעים בשנה. כעת התוכנית תועבר להשגות הציבור והערות הוועדות המחוזיות.

כיום קיימים שני מנגנונים לטיפול ברעש שגורמים מטוסים שממריאים ונוחתים בנתב"ג. המנגנון הראשון קבע אילו מסלולים עדיפים להמראות או נחיתות ובאילו תנאים, באופן המחלק את הרעש הנגרם מפעילות המטוסים לאזורים שונים סביב השדה. כך למשל קבעה התמ"א כי על המסלול הצפוני (מסלול 21) לא ינחתו מטוסים בעלי יותר משלושה מנועים. המנגנון השני קבע הגבלות על בנייה או שימושים רגישים לרעש בסביבת השדה, במטרה למזער את חשיפת התושבים לרעש מטוסים חריג.

במסגרת העדכון החדש, יעודכנו ההוראות המפורטות הנוגעות לניהול מערך ההמראות והנחיתות. התוכנית תאפשר את השימוש במסלול הצפוני של נתב"ג, שהיה מוגבל בפעילות לפי הוראות התוכנית. באופן זה, הנחיתות יוכלו להתחלק באופן שוויוני בין המסלול הצפוני והמסלול המערבי מעל תל אביב.

בנוסף, העדכון של התמ"א מתייחס למניעת רעש חריג באזורים שלא היו תחת הגבלת בינוי, וכן בחלוקה שווה יותר של הנחיתות בין המסלול המערבי (מסלול 12), שעליו נחתו עד היום מרבית הטיסות, לבין המסלול הצפוני שהיה בשימוש מוגבל.

שטח נמל התעופה בן-גוריוןצילום: עופר וקנין

לפי המועצה, במצב הנוכחי סובלים התושבים מרמות רעש חריגות מעבר לאזורים עליהם חל מערך הגבלות הבנייה, הנועד להגן על התושבים. מנגד, יש אזורים מוגבלים בבנייה ושימוש שאין עליהם רעש בפועל.

על פי תסקיר ההשפעה על הסביבה שנערך לשינוי המוצע, ללא מגבלת רעש על פעילות המטוסים מהשדה, הרעש החריג מעל אזורים שנמצאים מחוץ למערך ההגבלות צפוי להמשיך ואף לגדול ולחשוף מעל 17 יחידות דיור לרעש מטוסים חריג. לכן, לטענת המועצה הארצית ללא עדכון התוכנית, נתב"ג לא יוכל לתת מענה לגידול בביקושים ובבטיחות הטיסה.

מצד אחד, תושבי המושבים מזור ובארות יצחק מתנגדים לשינוי המוצע, שכן הם אלה שיושפעו ממנו במיוחד לרעה. פעילות המטוסים על מסלול 21 צפויה לגדול והיא זו שגרמה להרעה באיכות החיים שלהם. תושבי האזור מתלוננים על רעש שלא מאפשר שינה רציפה והוא אף מוביל לנטילת כדורי שינה ולכך שילדים לא מתפקדים בבתי הספר. מצד שני, תושבי תל אביב ואור יהודה טוענים כי מרבית נחיתות הלילה מתבצעות על המסלול המערבי - התנהלות לא סבירה - שכן גם הם סובלים מלילות רועשים וחסרי שינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית