ההסתדרות הצטרפה למאבק נגד סגירת שדה דב: "זאת תהיה בכייה לדורות"

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הודיע כי "ההסתדרות תתמוך במאבק נגד סגירת שדה דב בתחילת יולי. זהו צעד חסר אחריות שאסור להוציא לפועל" ■ בכירים בענף המלונאות רמזו כי הדבר יביא לגל של פיטורים ■ ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הודיע כי הוא מוותר על חברותו בתנועת הליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחאה נגד סגירת שדה דב
מסיבת העיתונאים שהתקיימה היום נגד סגירת שדה דבצילום: חן גלילי

כ-20 יום לפני סגירתו המתוכננת של שדה דב ב-1 ביולי, האם ההסתדרות תהיה הקלף שישנה את רוע הגזירה עבור תושבי אילת וענף התיירות בעיר?

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, הודיע היום (ג') כי "ההסתדרות תתמוך במאבק נגד סגירת שדה דב בתחילת חודש יולי, ואנו בוחנים את המשך צעדינו".

לדבריו, "סגירת שדה דב תהיה בכייה לדורות. זו החלטה לא נכונה שתפגע בכלכלת אילת, בתעסוקה, בתיירות הפנים והחוץ, בחולים, באקדמיה ובתשתיות. ניתן להמשיך להפעיל את המסלול תוך כדי התחלת הבנייה ממזרח למערב. הרי יש עוד שנים רבות לפנינו עד שתחל הבנייה. סגירת השדה כרגע היא חוסר אחריות ואסור לעשות זאת".

"הטענות של המדינה מופרכות"

אווירה פסימית ביותר שרתה במסיבת עיתונאים שהתקיימה הבוקר בתל אביב, שבה השתתפו מלונאים מאילת, ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי; ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי; ומנהל בית החולים יוספטל באילת, ד"ר אלדר ברקוביץ.

שדה דבצילום: עופר וקנין

חולדאי תיאר את המצב הנוכחי: תוכנית לבניית 4,844 יחידות דיור בשטח שבו ממוקם כיום שדה התעופה כבר אושרה להפקדה. "מדובר בתוכנית הנעדרת ראייה אסטרטגית וארוכת טווח, המתעלמת מתרומתו הקריטית של שדה דב לחיבור החיוני כל כך שבין מרכז הארץ לבין דרומה. בשם האינטרס הכלכלי הצר, טוענת המדינה כי נתב"ג יוכל למלא את מקומו של שדה דב. זוהי טענה מופרכת. כבר כיום, נתב"ג פועל בשיא הקיבולת שלו ומתפוצץ מטיסות ומנוסעים. יש צורך בהוספת מסלולי המראה ונחיתה פנים-ארציים ובינלאומיים, ולא בחיסול משאב תחבורתי משמעותי כל כך.

"אנחנו בדקה ה-90. אם ראש ממשלת ישראל לא ישנה את החלטתו - השדה ייסגר באופן בלתי הפיך בעוד כחודש. בשם פיצוי בעלי קרקע, הקמה של כמה אלפי יחידות דיור בודדות והעשרת כיסה של המדינה - תאבד מדינת ישראל משאב תשתיתי נדיר וראשון בחשיבותו, ותוסיף להרחיב את הפער בין המרכז לפריפריה. אסור לתת לדבר לקרות. מספיק ודי למצעד האיוולת הישראלי של 2019".

"תם ונשלם הפרק של הליכוד מבחינתי"

ליאור רביב, מנכ"ל רשת ישרוטל, עידכן כי במידה ששדה דב אכן ייסגר, הרשת תבטל את התכנון שלה לפתיחת בית מלון נוסף באילת. רונן ניסנבאום, מנכ"ל רשת מלונות דן, הזהיר כי לסגירת השדה עלולה להיות השלכה על העובדים בבתי המלון, ובכך רמז על גל פיטורים אפשרי במידה שהתחזיות לירידה בתיירות לעיר יתממשו.

יצחק הלוי הודיע כי הוא מוותר על חברותו בתנועת הליכוד: "אני מוסר את כרטיס החבר שלי כחבר תנועת הליכוד. אמשיך להילחם על כל ילד וילד ותושב אילת. תם ונשלם הפרק של תנועת הליכוד מבחינתי. תנועה שלוקחת ומחסלת את אילת לא צריכה לקבל את התמיכה שלי. אני מקווה שהאמירה שלי תשפיע לא רק על תושבי אילת, אלא גם על קולגות שלי ואנשים אחרים".

בהמשך יצחק הלוי תקף את הממשלה, ואמר כי "בממשלה מתנהגים כמו כרישי נדל"ן, ולא כמו ממשלה שפועלות לטובת אזרחיה. אנחנו תושבים שקופים, והכסף הגדול הוא המנצח בקרב ההזוי הזה. חולדאי דיבר על תוכניות ישימות שנותנות פתרון, אבל משום מה גורמים מוסדיים ומינהל מקרקעי ישראל מתעלמים ממנה. יש כאן שיח של אינטרסים שראוי שייבדק. יש דברים נסתרים - לא נבין לא נדע".

ניסנבאום הוסיף לדברים, ואמר כי "ייקח בערך ארבע שעות להגיע לאילת מנתב"ג, לעומת שעתיים כיום משדה דב. אנשים לא יבחרו את אילת אלא את קפריסין ויוון. אני לא מבין מה הבעיה לדחות את ההחלטה הזאת, למה לסגור את זה ביולי כשאנחנו לפני העונה? יש כמה אנשים בממשלה עם אינטרסים שדוחפים את המהלך הזה, וחבל. יש למהלך הזה השלכות גם על העובדים ואולי גם על הבחירות הקרובות לכנסת".

לדברי דוד פתאל - בעל רשת המלונות פתאל, שמחזיקה עשרה בתי מלון באילת - "לכולם ידוע שמהשלב שבו נמצאת כיום התוכנית לבנייה ועד לאבן הראשונה בשטח - ייקח לפחות חמש שנים. אז אנחנו אומרים תתחילו לבנות את 4,600 הדירות, אך לא על שטח המסלולים. כשתגיעו לשלב שבו צריך לפנות את השדה - נפנה. אבל בינתיים, יקח עשר שנים לבנות ולאכלס את הדירות האלה, אז למה צריך למהר? יתחילו לבנות אותם רק עוד חמש שנים וזה מניסיון של מי שבונה בכל הארץ ומכיר את התהליכים. אם יסגרו את השדה, אף אחד לא ירצה לבנות מלון באילת, אם תיירות הפנים תיפגע ברמה של 20%-30% ואפילו יותר, זה יוריד את המלון מתחת לסף הכדאיות הכלכליות".

ראש העיר, מאיר יצחק הלויצילום: ששי חורש

חוזרים לשביתת הרעב

האקט הסמלי של יצחק הלוי, שהודיע על ויתור חברותו בליכוד, ילווה במהלכים הפגנתיים נוספים בשבועיים הקרובים: בשבוע הבא, ב-17 לחודש, צפויים לעלות אלפי תושבים מאילת באוטובוסים מאורגנים לירושלים, ואליהם יצטרפו גורמים נוספים מענף המלונאות להפגנה מול בית ראש הממשלה. הם ינסו להיאבק עד היום האחרון לפעילות השדה, ב-30 ביוני,לרבות תכנון להקמת אוהלים בירושלים ובתל אביב כמחאה וחזרה לשביתת הרעב.

המתנגדים לתוכנית סגירת השדה פועלים זה חודשים למניעתה, וניסו כל מהלך תקשורתי שקיים בספר: יצחק הלוי שבת רעב בשדה דב; חולי סרטן שמתגוררים באילת פנו לשרה נתניהו בבקשה שתפעל לטובתם; המלונאים פנו לשר התיירות, יריב לוין, מתוך חשש לירידה בתיירות; וראשי הרשויות המקומיות בישראל פנו לראש הממשלה המכהן כשר הביטחון, מאחר שהחוק קובע כי הוא היחיד שיכול לדחות את הסגירה. למרות כל זאת, נראה כי שדה דב צפוי להיסגר.

אמיר חייק, נשיא התאחדות בתי המלון, סיפר כי הוא ואנשיו ישבו עם אנשי התכנון של עיריית תל אביב, שהסבירו להם כי "בחמש השנים הקרובות אפשר לבנות 6,000 יחידות דיור בלי להזיז את השדה במטר אחד. אז למה למהר? יש כאן התנהלות קצת מטורללת. בעינינו זאת הפרת אמונים של הממשלה לאזרחים שלה. לא ניתן להזניח את העיר אילת, את כלכלתה ואת המיליארדים שהמלונאים השקיעו באדמת העיר".

ד"ר ברקוביץ מסר כי מחצית מכוח העבודה בבית החולים מגיע על בסיס טיסות, והם הצהירו כי לא יהיו מסוגלים להגיע אלינו אם זמן ההגעה שלהם יוכפל. "הם יימנעו מזה וימצאו מקומות אחרים לעבודתם. לדבר הזה אין חלופה, ואין שום דרך להשלים את החסר הזה. מצד שני, הכפלת זמן הנסיעה של עשרות מטופלים שיוצאים לטיפולים במרכז הארץ שלא ניתן לקבל אותם באילת יגרום לכך שחלק לא מבוטל מהם, והם אומרים את זה בצורה ברורה, יימנעו מהנסיעה, ויש לך משמעות לבריאות לחיי אדם. אני פונה לכל מי שעוסק בנושא ולראש הממשלה - אין לסגור את שדה דב עד שלא תהיה חלופה הולמת שתאפשר לנו לתת טיפול רפואי ראוי".

מטעם מנהלי הגוש הגדול נמסר: "מועד הפסקת הטיסות בשדה דב קבוע מזה זמן רב ל-1 ביולי, לאחר שנקבע, בין היתר, בהחלטות ממשלה ובחקיקה ועוגן בפסיקות בג"ץ.
בהתאם, נערכו כל הגורמים הרלוונטיים והושקעו כ-230 מליון שקלים בנתב"ג לצורך קליטת הפעילות האזרחית של שדה דב.

"צר לנו כי מופעלים לחצים פוליטיים כבדים ערב בחירות. ידוע לכל כי הפסקת הטיסות במועד שנקבע חיונית על מנת להוציא אל הפועל את התוכנית שאושרה להפקדה זה מכבר למתחם החדש. תוכנית זו בעלת תועלות אדירות לציבור הרחב, בהן בניית אלפי דירות במחירים מופחתים, יצירת 25,000 מקומות תעסוקה חדשים והעברת מיליארדי שקלים למימון בסיסי צה"ל לנגב.

"אבסורד שראש עיריית אילת, שפעל נמרצות להוצאת שדה התעופה מהעיר, זועק על מנת לכסות על חוסר התמודדותו עם מצבה של אילת בשנים האחרונות ואינו נלחם על שיפור השירותים הניתנים לתושבי אילת בעירם. כמו-כן, תמוהה התעלמות המלונאים וראש העיר מהעובדות הידיעות להם היטב, כי מחירי הלינות הגבוהים והיעדר האטרקציות הם הגורמים המרכזיים למצב התיירות באילת".

"אין כל היתכנות לתוכניות חלופיות או חלקיות למתחם דב. כל רעיון כזה שנזרק לחלל האוויר ושאינו עומד במבחן המציאות נועד למשיכת זמן מיותרת והרסנית, שתעלה לתקציב המדינה מיליארדים רבים ורק תרחיק פתרונות אמיתיים. כזו היא גם ההצעה המופרכת לבניית מגדלים לצד המשך פעילות השדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה