עדכוני תעופה |

דודו מחלב עוזב את חברת ארקיע אינטרנשיונל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

דודו מחלב עוזב את חברת ארקיע אינטרנשיונל

אחרי 8 שנים בחברת ארקיע אינטרנשיונל, מנכ"ל החברה, דודו מחלב, עוזב. מחלב יסיים את תפקידו אחרי חג הפסח הקרוב, על מנת לבצע חפיפה מסודרת ולסיים את ההכנות לעונת הקיץ.

מחלב מונה לתפקיד המשנה למנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל ב-2008, ולפני כשנתיים מונה למנכ"ל. במסגרת תפקידו הוא היה אחראי על תחום השיווק, המסחר והמכירות בפעילות הפנים ארצית והבינלאומית של הקבוצה. בעבר, מילא מחלב תפקיד של סמנכ"ל שיווק בחברת הדקה ה-90, ושימש כמנהל שיווק בחברת אשת טורס.

מחלב מסר כי "אני נפרד עם המון אהבה מיו"ר החברה אבי נקש, שנתן לי הזדמנות אדירה לאורך כל התקופה. הודעתי על עזיבתי על מנת לצאת לדרך חדשה. בהזדמנות זו אני מודה גם למנכ"ל קבוצת ארקיע, ניר דגן, על שנתיים נהדרות ולכל הצוות המדהים שעבד איתי. אין לי ספק כי ברצון שלי בעתיד ליזום ולעשות, יתחברו דרכיי עם משפחת נקש וארקיע".

בשל האובך הכבד הצפוי מחר: שינויים בלוח הטיסות

בשל האובך הכבד הצפוי מחר (ב') בכל רחבי הארץ ותנאי הראות הלקויים הצפויים, נערכות חברות התעופה המפעילות קווים פנים ארציים מבעוד מועד; ארקיע תקדים מחר את טיסותיה כך שכל הפעילות הפנים ארצית בקו שדה דב-אילת תתקיים עד השעה 13:00 בצהריים בלבד; חברת ישראייר מעבירה את הטיסות המיועדות לצאת החל מהשעה 13:30משדה דב לנתב"ג. בנוסף, החל מהשעה 13:30 תועבר הפעילות משדה התעופה באילת לשדה התעופה בעובדה.

הודעות בדבר השינויים בלוחות הזמנים מועברות בשעות אלה לנוסעים של שתי החברות וכן המלצה להתעדכן על השינויים הצפויים מול נציגי החברות ובמוקדי השירות שלהן.

אובך בתל אביב, בנובמברצילום: מוטי מילרוד

חברות תעופה זרות גם כן מקדימות טיסות כדי לא לפגוע בנוסעים

שעת ההמראה של טיסת לופטהנזה לפרנקפורט תמריא בשעה 05:30 בבוקר וטיסת אוסטריאן איירליינס לוינה תמריא בשעה 05:30 בבוקר. טיסת הבוקר של KLM שיוצאת מתל אביב לסכיהפול הוקדמה לשעה 4:00 בבוקר, טיסת הבוקר של אייר פראנס לפריז, שהייתה אמורה לצאת ב- 7:45 הוקדמה לשעה 6:00 בבוקר וטיסת הערב של אייר פראנס (1621 ) לפריז, תדחה לשעה 21:00 בערב.

הנהלת נתב"ג אישרה לחברות תעופה שפנו אליה וביקשו להקדים את הטיסות להמריא לפני השעה 6:00 בבוקר, כך שעד שעה זו ימריאו כ-5,000 נוסעים ב-27 טיסות. בסך הכל מתוכננים לעבור מחר בנתב"ג 31 אלף (מחצות לחצות).

השביתה בלפוטהנזה עולה מדרגה: יבוטלו כל הטיסות מגרמניה עד יום שישי

השביתה בלופטהנזה שהחלה ביום ראשון עולה מדרגה: ממחר עד יום שישי יבוטלו טיסות החברה מגרמניה ואליה. היעדים בגרמניה מהם יוצאות טיסות החברה באופן סדיר הם פרנקפורט מינכן ודיסלדורף, ואלו יושפעו מהשביתה.

מאז החלה השביתה בוטלו יותר מ-1,000 טיסות וההערכות הן כי השביתה עולה לחברה לפחות 10 מיליון יורו ליום.

היום (ג') לא הושפעו טיסות לופטהנזה מישראל ואליה מהשביתה, מכיוון שהיא כללה רק טיסות ליעדים רחוקים של מעל 6 שעות מפרנקפורט ומינכן, אך ממחר ישראל תושפע.

איגוד הדיילים העצמאיים הודיע בצהריים כי ממחר לא יתקיימו כלל הטיסות מגרמניה - 3 טיסות מפרנקפורט לישראל ועוד 3 טיסות שהיו אמורות לנחות מפרנקפורט בנתב"ג, אחת מהן בצהריים, השניה בערב והשלישית בלילה.

מחברת לופטהנזה נמסר כי החברה עובדת סביב השעון כדי להעביר את הנוסעים לחברות השותפות בקבוצת לופטהנזה, בהן סוויס, אוסטריאן, ג'רמן ווינגס ובריסל. מומלץ לנוסעים לפנות לסוכני הנסיעות דרכם ביצעו את ההזמנות או ליצור קשר עם לופטהנזה במידה וההזמנה בוצעה באופן ישיר.

טיסות של חברות התעופה החברות בקבוצה, בהן ג'רמן ווינגס, אוסטריאן איירליינס, סוויס ובריסל איירליינס, לא יושפעו מהשביתה והטיסות שלהן יצאו כמתוכנן.

נתב"ג דורג במקום הראשון אירופה בשיעור הגידול בתנועת הנוסעים ברבעון השלישי

נתב"ג דורג במקום הראשון בשיעור הגידול בתנועת הנוסעים ברבעון השלישי של 2015 מבין שדות תעופה באירופה בקטגוריה של עד 25 מיליון תנועות נוסעים בשנה - כך לפי דו"ח AIRPORTS COUNCIL INTERNATIONAL.

שיעור הגידול בתנועת הנוסעים בנתב"ג ברבעון השלישי היה 25% בעוד קצב הגידול הכללי בתנועת הנוסעים בשדות התעופה באירופה היה באותה תקופה 6.2%. אחרי נתב"ג מדורגים שדה התעופה של איסטנבול (SAW) עם גידול של 24%, אנקרה עם גידול של 19.5%, שדה התעופה באתונה עם 18.3% ונמל התעופה בדבלין עם 15.6% גידול.

בספטמבר האחרון חלה עלייה של 34% בתנועות הנוסעים בנתב"ג, לעומת התקופה המקבילה אשתקד באוגוסט, שיעור הגידול היה 27% לעומת שנה שעברה ואילו ביולי שיעור השינוי היה 20%.

באוקטובר שיעור הגידול כבר לא מתקרב לנתוני הרבעון השלישי והוא 4% לעומת אוקטובר שנה שעברה. במצטבר, במהלך ינואר עד אוקטובר עברו בנתב"ג 13.65 מיליון תנועות נוסעים, גידול של 10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במהלך חודשים אלו חלה ירידה במספר תנועות הנוסעים רק ברבעון השני, אז הירידה עמדה על 1%-3% בחודש.

נתוני עלייה דומים נרשמו גם בקרב יציאות ישראלים לחו"ל: בינואר עד אוקטובר השנה נרשמה עלייה של 13% ביציאות ישראלים לחו"ל לעומת אותה תקופה אשתקד (5.2 מיליון יציאות לעומת 4.6 מיליון יציאות). באוקטובר השנה נרשמו 431 אלף יציאות לחו"ל של ישראלים לעומת 522 אלף יציאות, ירידה של 17% שנובעת משינויים בלוח השנה העברי ובמועד החגים- בשנה שעברה חגי תשרי נמשכו עד מחצית אוקטובר ואילו השנה הם הסתיימו בתחילת אוקטובר.

שביתת דיילי לופטהנזה נמשכת: טיסות ממינכן ופרנקפורט מחר יבוטלו

המשא ומתן עם ארגון הדיילים של חברת התעופה לופטהנזה נכשל והשביתה תמשך גם מחר. היום בוטלו שתי טיסות החברה שהיו אמורות להמריא מנתב"ג לפרנקפורט ואילו מחר יבוטלו כתוצאה מהשביתה 4 טיסות נוספות שהיו אמורות להמריא מישראל: שלוש לפרנקפורט ואחת למינכן ובהתאמה עוד ארבע טיסות שהיו אמורות לנחות בישראל, גם כן שלוש מפרנקפורט ועוד אחת ממינכן.

הנוסעים של הטיסות שבוטלו יעברו לטיסות של חברות תעופה אחרות בקבוצת לופטהנזה. טיסות של חברות התעופה החברות בקבוצה, בהן ג'רמן ווינגס, אוסטריאן איירליינס, סוויס ובריסל איירליינס, לא יושפעו מהשביתה והטיסות שלהן יצאו כמתוכנן.

נוסעים המעוניינים לברר מה סטטוס הטיסה שלהם יכולים לעשות זאת באתר החברה או באתר רשות שדות התעופה בקטגוריות המראות ונחיתות.

מחברת לופטהנזה נמסר כי "לופטהנזה נכונה לחידוש השיחות, בכל עת וללא תנאי. לאחר קריאה מחודשת לשביתה מטעם איגוד הדיילים העצמאי (UFO), לופטהנזה עושה כמיטב יכולתה על מנת להקל על השלכות השביתה. במהלך היום תגבש החברה לוח טיסות מיוחד. רק ביום חמישי האחרון הזמינה לופטהנזה את האיגוד לקחת חלק בשיחות ולשמוע את הצעתה המתוקנת. בהצעה זו מביעה לופטהנזה נכונות לקבל את כל תביעות האיגוד. ההודעה שפרסם היום איגוד הדיילים, האומרת שמאז יום חמישי לא היה קשר בין ה-UFO ללופטהנזה, היא כמובן לא נכונה".

עקב מזג האוויר: שדה"ת באילת נסגר

בשל תנאי הראות באילת שדה התעופה בעיר סגור. שדה התעופה בעובדה נפתח בשעה 08:00 לטיסות הפנים ארציות והבינלאומיות. ההתארגנות המחודשת תוביל לשינויים בלוחות הזמנים המקוריים. הודעות יימסרו לנוסעים.

לאחר שעתיים בלי המראות: נתב"ג חזר לפעול כרגיל

סך הכל בוטלו היום 49 תנועות מטוסים בטיסות פנים ארציות לאילת וממנה. בישראייר בוטלו 15 טיסות פנים ארציות בהן היו אמורים לטוס כ-1,200 נוסעים, ואילו בארקיע בוטלו 34 טיסות בהן היו אמורים לטוס 2,660 נוסעים. הערכת מצב לגבי הטיסות של מחר תתקיים הלילה (ד').

מנתב"ג המריאו חמישה מטוסים מתוך 11 המטוסים שעוכבו בשל מזג האויר והיתר אמורים להמריא בקרוב.

בשל תנאי מזג האויר, הטיסות הפנים ארציות של ישראייר וארקיע להמשך היום בוטלו. בנתב"ג מתחילים להתיר המראות לפי מגבלות מזג האויר. יתכנו שיבושים בשעה הקרובה.

קודם לכן, בשל תנאי מזג האויר נסגר נתב"ג להמראות בלבד, ואילו הנחיתות מתקיימות כסדרן. בשעה הקרובה מתוכננות 11 טיסות שהמראתן תתעכב. 5 טיסות סיימו בורדינג ו- 6 טיסות נמצאות בתהליך.

מהבוקר בוטלו 29 טיסות פנים ארציות: 16 נחיתות ו-13 המראות מאילת ואליה. 10 טיסות שייכות לחברת ישראייר, מהן הושפעו כ-800 נוסעים והשאר שייכות לחברת ארקיע.

בגלל מזג האוויר: שדה דב נסגר; שדה התעופה באילת נפתח להמראות בלבד

שדה התעופה באילת נסגר להמראות ונחיתות בשל ראות נמוכה (פחות מקילומטר). חברת ארקיע וחברת ישראייר הודיעו כי עקב מזג האוויר טיסות הפנים מבוטלות עד השעה 15:00.

שדה דב נסגר עד להודעה חדשה.

באילת מתוכננות היום 48 טיסות. כרגע אין תכנון להעביר את הטיסות הפנים ארציות לשדה התעופה בעובדה.

הרישום והבידוק הביטחוני יבוצעו מחר מטרמינל 1

הרישום והבידוק הביטחוני לטיסות הבינלאומיות יבוצעו מחר (ו') מטרמינל 1 בנמל התעופה בן גוריון בין השעות 12:00 ל-20:00 בערב. הסיבה לשינוי היא שרשות שדות התעופה מבצעת עבודות תחזוקה במערכת המסועים של הבידוק הביטחוני ה-HBS. בסך הכל יושפעו מעבודות התחזוקה 20 טיסות.

הפעילות בטרמינל 1 בטיסות הבינלאומיות תכלול את הבידוק הביטחוני לטיסה, הרישום לטיסה, ביקורת גבולות, ובידוק כבודת יד. בסיום הליך היציאה יועברו הנוסעים לטרמינל 3 לדיוטי פרי ולשערי העלייה למטוס. תנועת הטיסות הנכנסות תפעל כסדרה בטרמינל 3.

נוסעים אשר מעוניינים להחנות את רכבם בחניון ארוך הטווח בטרמינל 3 יוכלו להשתמש בשירות ההיסעים ללא תשלום לטרמינל 1.

טרמינל 1צילום: גיא רייביץ

איזיג'ט נוטשת את קו רומא-תל אביב

פחות תחרות על הקו לרומא: חברת הלואוקוסט איזי ג'ט תפסיק את פעילות קו התעופה תל אביב-רומא החל מה-6 בפברואר 2016. הסיבה לביטול הקו: סגירת בסיס (HUB) החברה בנמל התעופה פיומיצ'ינו החל מאביב 2016. איזיג'ט הפעילה מאז ספטמבר 2013 שתי טיסות שבועיות בקו זה בימי רביעי ושבת שהתחרו בטיסות שמפעילות חברות התעופה אלעל, אליטליה וישראייר.

קווים נוספים של החברה מרומא ליעדים אחרים באירופה יסגרו אף הם. במקביל מתכוונת איזיג'ט להגדיל את פעילותה מאיטליה לאירופה מנמלי התעופה בוונציה, נאפולי ומילאנו.

נוסעים שטיסתם בוטלה יכולים לשנות את טיסתם ללא תשלום או לקבל החזר. איזי ג'ט מציעה לאותם נוסעים לבצע את השינוי בטיסתם דרך אתר החברה. "איזי ג'ט רוצה להתנצל בפני הנוסעים על אי הנוחות שנגרמת כתוצאה מהמהלך הזה. איזי ג'ט תמשיך במחויבותה לחבר את תל אביב ליעדים ברחבי אירופה", נמסר מטעם החברה.

בתוך כך איזי ג'ט החלה היום לטוס בקו תל אביב-אמסטרדם, כשהמטוס המריא בתפוסה מלאה. הקו כולל ארבע טיסות שבועיות לאורך כל השנה, בימים שני, רביעי, חמישי ושבת.

איזיג'ט היא חברת התעופה הזרה המדורגת במקום השני מבחינת תנועת הנוסעים לישראל, אחרי טורקיש איירליינס. איזי ג'ט מפעילה עשרה קווים מתל אביב ומטיסה מדי שנה למעלה מחצי מיליון נוסעים בין תל אביב ויעדים ברחבי אירופה, בהם בריטניה, שוויץ, גרמניה, איטליה, צרפת והולנד.

רומא

בעקבות מזג האוויר הסוער: שדה דב נסגר להמראות ונחיתות

בעקבות מזג האוויר הסוער שדה דב נסגר להמראות ונחיתות עד להודעה חדשה. הנוסעים מתבקשים לבדוק מול חברות התעופה לגבי מועד טיסתם החדש. מזג האוויר הסוער הגיע גם לאזור נתב"ג וצפויים משבים של 40-50 קשר, גשם וברד אך בשלב זה אין צפי לפגיעות בלוח הטיסות.

מטריה מתעופפת ברוח, היום

רויאל ג'ורדניאן נשארת לבד על הקו: ארקיע לא תפעיל טיסות החורף לעמאן

בניגוד לשנים קודמות, ארקיע החליטה לא להפעיל קו טיסות לירדן בחורף הקרוב. ההחלטה על הפסקת הקו לעונת החורף התקבלה כבר ביוני, ואינה קשורה למצב הביטחוני הנוכחי אלא נובעת משיקולי רווחיות וביקושים לטיסה. הקו צפוי לחזור ולפעול במארס.

ארקיע הפעילה 2 טיסות שבועיות לנמל התעופה בעמאן, ממנו המשיכו הנוסעים מישראל ליעדים אחרים בעולם באמצעות חברות תעופה בינלאומיות שונות. משמעות הפסקת הטיסות לירדן על ידי החברה הישראלית היחידה שפעלה ליעד זה, היא שחברת התעופה היחידה שנותרה להפעיל את קו הטיסות לעמאן מישראל היא רויאל ג'ורדניאן, שמפעילה 2 טיסות יומיות.

מארקיע נמסר כי "כמדי שנה, גם השנה בעונת החורף ארקיע כמו יתר חברות התעופה מצמצמת את פעילותה במגוון יעדים וביניהם עמאן ,כתוצאה משיקולים מסחריים הנובעים מירידה טבעית בביקושים. החלטות אלה מתקבלות חודשים למפרע. כבכל שנה , גם השנה, לקראת חודש מארס, עם העליה בביקושים תחזור ארקיע לפעילות זו ופעילות בקווים אחרים ותיקים, וחדשים".

ועדת הכלכלה בכנסת: רש"ת צריכה לתת שיפוי לשדה התעופה בהרצליה

ועדת הכלכלה של הכנסת תפנה לשר התחבורה, ישראל כ"ץ (הליכוד), על מנת שינחה את הגורמים המוסמכים לפעול למען שדה התעופה בהרצליה כדי שזה יקבל שיפוי (ערבות שתבטיח פיצוי לנפגעים מהתוכנית) ויוכל להמשיך לתפקד. כך נקבע הבוקר (ב') בדיון שהתקיים בועדה בראשות איתן כבל (המחנה הציוני) בנוגע לפעילות שדה התעופה בהרצליה, לנוכח הכוונה לסגור אותו.

ח"כ כבל אמר כי "כל עוד אין אישור של רשויות התכנון להוציא מכרזים, חובת רשות שדות התעופה לתת שיפוי לשדה בהרצליה. אף אחד לא מתנגד להאצת הבנייה, בטח ובטח בנייה לזוגות צעירים, אבל צריך לעבוד במקביל - גם לקדם את הבנייה וגם להפעיל את השדה, כל עוד זה אפשרי ועד למציאת חלופה. אני לא יודע מתי תונח הלבנה הראשונה, לכן כל עוד אין אישור של רשויות התכנון להתחיל בבנייה אסור לסגור את השדה בהרצליה".

בוועדה הוחלט כי תוקם ועדת משנה שתטפל בנושא, בראשות ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), שעמד בראשות ועדת משנה דומה בכנסת הקודמת והוביל את הדיונים בחוק הטיס בעבר. "נושא הדיור, ובטח בנייה לזוגות צעירים, עומד בראש סדר העדיפויות של הוועדה, אבל כל עוד הבנייה לא מתקדמת אין סיבה להשתמש בבנייה כקרדום לחפור בו. אם הבנייה תתקדם נפעל להסיר חסמים, אבל אם מדובר בפרויקט שיצא לפועל רק בעוד 20 שנה אין סיבה לבצע שינויים כבר עכשיו", הוסיף כבל.

מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), יואל פלדשו, מסר בדיון כי הרצליה ושדה דב מספקים שירותים ל-95% מהתעופה הכללית בישראל. הוא הוסיף כי המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה לקדם הפעלה זמנית של השדה בהרצליה, בתנאי שהיועץ המשפטי לממשלה יאשר זאת ורשות שדות התעופה (רש"ת) תעניק את השיפוי. רת"א ורש"ת נכנסו להליך בדיקת חלופות ובמקביל ועדת התכנון הארצית אפשרה להפעיל את השדה בהרצליה באופן זמני. באשר לחלופות אמר פלדשו כי הן צריכות להיות במרכז כי שם הביקוש.

מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, שמתנגד לשיפוי הסביר כי "מדובר בשדה זמני, שהוא כזה הרבה זמן, ומתוקף היותו כזה יש התנגדות לתת שיפוי. גם משרד האוצר וגם משרד התחבורה טענו שלא נותנים שיפוי בשדה זמני". כבל הגיב לדברי גנות ואמר כי אכן מדובר בשדה זמני, אבל כבר 30-40 שנה שאנחנו מתעוררים כל בוקר ואומרים שזה שדה זמני. בהתאם גם ח"כ וקנין קרא לרש"ת לתת שיפוי להפעלת השדה בהרצליה. "אתם לא יכולים לקבל אחריות וגם להתנער ממנה", אמר לגנות.

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) הוסיף "אני רגיל להחלטות של חלם, אבל נראה לי שזה עובר כל דמיון. יושבת ממשלה ומקבל החלטה לסגור את שדה דב ביוני 2016 ואת השדה בהרצליה בלי חלופה, והחלופות שמאשרים לא מקובלות. זה נראה לי הזוי לכן אני לא יודע מה להגיד, אם לסגור או לא לסגור – אני לא רואה פתרון לעניין. צריך להטיל על כל הגורמים להביא לנו אלטרנטיבות, ואם לא יהיה אז לא לסגור".

על אף ארכה של 3 שנים: שדה"ת בהרצליה ממשיך לפעול באופן מצומצם

ועדת הכללה של הכנסת תקיים מחר (ב') דיון מיוחד בתשתיות התעופה הפנים ארציות ושדה התעופה בהרצליה.

שדה התעופה בהרצליה ממשיך בשלב זה לפעול באופן מצומצם תחת צו הביניים של בג"ץ, על אף החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה מאמצע השבוע שעבר, להאריך את פעילותו זמנית בעוד שלוש שנים. לדה מרקר נודע, כי וועדת הכלכלה של הכנסת תקיים מחר (ב') דיון מיוחד בנושא תשתיות התעופה הפנים ארציות ושדה התעופה בהרצליה.

מדובר בצו ביניים שהוארך ותוקן לאחר דיון בבג"ץ שהתקיים ב-6.9.15 וכולל הגבלות שהוטלו על הפעילות בשדה התעופה הרצליה, כדי להקטין את הפגיעה בשלטון החוק הנובעת מכך שהשדה פועל עדיין ללא תכנית בניה מאושרת.

בעמותת המשתמשים מצפים, כי לאור תהליך ההסדרה התכנוני שמתחיל עכשיו, תימשך מדיניות אי-האכיפה שהייתה נהוגה עד ל-15.4.15 כדי לאפשר לפעילות לחזור לסדרה. "אנחנו מקווים שלא ניאלץ שוב לבקש סעד מבג"ץ בנושא זה ומצפים שפרקליטות המדינה תשנה את עמדתה ותאשר את המשך הפעלת השדה במתכונת שהכרנו. אנחנו מקווים שגם בוועדת הכלכלה יישמע קול התעופה ושהודעת הסיכום המסורתית של דיונים מסוג זה, תדגיש את חשיבות התעופה הכללית ואת הצורך להגן על תשתיותיה ", נאמר במסמך פנימי של העמותה שהופץ בענף התעופה הכללית והגיע לדה מרקר.

באמצע השבוע שעבר (יום ג' 13.10.2015) התקיימה הישיבה החודשית (מס' 587) של המועצה הארצית לתכנון ובניה ובה הוחלט להאריך את סימון השדה בתכניות המתאר כשדה זמני לעוד 3 שנים.

"בעת הדיון הפתוח שהתנהל בפני נציגי המועצה הארצית, הצטערנו לשמוע שוב את נציגי העיר הרצליה חוזרים על הטיעון ששדה התעופה הרצליה משמש רק כמגרש משחקים ל-100 בעלי מטוסים פרטיים מפונקים המוכנים לעכב את תכניות הפיתוח של העיר כדי שלא יצטרכו לנסוע כמה קילומטרים לשדות תעופה אחרים. לשמחתנו הסביר מנכ"ל רשות התעופה האזרחית (רת"א) שהתעופה הכללית היא הרבה יותר מטיסות פרטיות והתשתית בהרצליה חיונית למגזרים רבים העושים שימוש בשירותים האוויריים המגוונים הניתנים בשדה", נכתב עוד במסמך הפנימי של עמותת משתמשי שדה התעופה בהרצליה.

עמותת משתמשי שדה התעופה בירכה עוד על ההחלטה להמשיך ולהפעיל את השדה ומקווה שגם בעתיד יתחשבו רשויות התכנון ומשרדי הממשלה בצרכים החיוניים של התעופה הכללית בעת לקיחת החלטות בנוגע לתשתיות התעופה של ישראל.

בשל תרגיל גדול של חיל האוויר: צפי לשיבוש והגבלת טיסות בשמי ישראל

שיבושים והגבלות על התעופה האזרחית יחלו מתחילת השבוע הבא (א') ועד סוף החודש (בין התאריכים 18-29/10/2015) בשל תרגיל גדול של חיל האוויר - כך עולה מהנחיות שהועברו היום (ג') לענף התעופה בישראל.

תתקיימנה "סגירות והגבלות אוויריות בכל המרחב האווירי של מדינת ישראל". בחלק מהזמן נתיב J10 ממרכז הארץ לאילת וממנה יהיה סגור והתנועה האזרחית דרומה תוסט דרך ירדן. חברות התעופה והטייסים הונחו "להיערך בהתאם", וכי "יש לצפות לכך שטיסות מרחב/חריגות רבות לא יאושרו בזמן התרגיל".

הגבלה זו תשפיע בעיקר על התעופה הפנים ארצית של חברות התעופה המסחריות ארקיע וישראייר מנתב"ג ושדה התעופה דב בתל-אביב לאילת וממנה.

מטוסי חיל האוויר הישראלי בתרגיל

אירופלוט צפויה להתחיל להטיס ממחר את לקוחותיה של טראנס אירו שפשטה רגל

חברת התעופה הרוסית טראנס אירו, שמפעילה 3 טיסות יומיות ממוסקבה לישראל, נמצאת לפני פשיטת רגל. החברה הודיעה כי תכבד את כרטיסי הטיסה שמכרה עד 15 בדצמבר אך כבר ממחר צפויה חברת התעופה המתחרה, אירופלוט, לתפוס את מקומה ולהטיס במטוסיה את לקוחות טראנס אירו שכבר רכשו כרטיסים.

אירופלוט פועלת בשעות אלו מול רשויות התעופה הישראליות לקבלת האישורים הסופיים להוספת 2 טיסות ייעודיות ביום בקו מוסקבה-תל אביב שישמשו את לקוחות טראנס אירו.
אפרים פורטיס, מנכ"ל חברת אופן סקיי, המייצגת את חברת אירופלוט בישראל, פועל ביחד עם חני סובול, מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות, מול הרשויות הישראליות לקבלת האישורים האמורים. "אנחנו מקווים שאכן יהיה פתרון ללקוחות החברה ושנצליח למלא את החלל שנוצר. ימצאו פתרונות למי שמחזיק כרטיסי טיסה של טראנס אירו" הוא אומר.

בעקבות הודעת טראנס אירו על פשיטת רגל הודיע יאט"א, ארגון חברות התעופה הבינלאומי, כי חברת התעופה טראנס אירו הושעתה ונותקה ממערכות הארגון. לפי נתוני רשות שדות התעופה בחברת טראנס אירו היו בינואר-ספטמבר השנה כ-183 אלף תנועות נוסעים, עליה של 6.6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מספרים אלו רחוקים מאלו של אירופלוט, המדורגת במקום החמישי מבין חברות התעופה המובילות באותם חודשים עם 353 אלף תנועות נוסעים.

רוסיה דורגה ב-2014 במקום השני בקרב המדינות המובילות בתיירות הנכנסת לישראל. בשנה האחרונה המספרים הצטמצמו כתוצאה מהמשבר הכלכלי ברוסיה ושחיקת הרובל ובשמונת החודשים הראשונים של השנה הגיעו כ-200 אלף תיירים מרוסיה, ירידה של 30% לעומת התקופה המקבילה ב-2014.

"הדרישות ההזויות ל'מבחן הכשירות' של חיל האוויר לטייסים אזרחיים הם שערוריה"

מקור דאגה לתושבי תל-אביב: הוחמרו נהלי אישור הטיסות לשדה התעופה דב וממנו בתל אביב עקב "ריבוי אירועי בטיחות טיסה" בשמיו. בענף התעופה הפרטית מותחים ביקורת על הנהלים המחמירים ומכנים אותם - "שערוריה"

ל-TheMarker נודע היום (א') כי מודיעין טייס בשדה התריע בסוף השבוע שעבר בפני טייסי התעופה הכללית (הפרטית) כי לא יאושרו מעתה ואילך תוכניות טיסה לשדה, ללא הצהרה מפורשת לגבי כשירותם המיוחדת להמריא ולנחות בשדה התעופה דב בת"א. מדובר בדרישות מיוחדות של הכשרה עיונית ספציפית ותרגול מעשי עם מדריך לפעילות בשדה התעופה דב בת"א, זאת לנוכח תנועת המטוסים הרבה והחיכוך בין התעופה האזרחית לצבאית באזור.

"עקב ריבוי אירועי בטיחות טסה בשדה דב, כל תוכנית טיסה המוגשת למודיעין טייס מ ואל שדה דב יש לפעול כלהלן: טייס המתכנן להמריא או לנחות בשדה דב יצהיר בהגשת תוכנית הטיה שהינו כשיר שדה", נכתב באזהרה לטייסים הפרטיים.

במידה והתוכנית תוגש לאישור במערכת האוטומטית PBS, "טייס שלא ציין כלל נושא כשרות טיסה (בשדה דב) תוכנית הטיסה לא תאושר". כמו כן טייס שאינו מוכשר ספציפית לפעול בשדה דב, תוכנית הטיסה שלו לא תאושר.

עם ההגבלה על הפעילות המטוסים הקלים בשדה התעופה הרצליה, העתיקו רבים מהטייסים הפרטיים את פעילותם לשדה התעופה דב בת"א, מבלי שכולם הוכשרו לכך מראש כנדרש.

בענף התעופה הכללית אמרו היום כי "בסיס שדה דב והדרישות ההזויות ל'מבחן הכשירות' שחיל האוויר דרש עבור טייסים אזרחיים הם שערוריה שמוטב הייתה שתיעלם מזמן. הבעיה לא טמונה רק בטייסים, אלא בעיקר בכוח האדם הצבאי במגדל, המורכב לא אחת מפקחים צעירים וחסרי ניסיון. ההכשרה אמנם ארוכה ומקיפה, אך עקב השירות הצבאי, שתחום בזמן, תחלופת הפקחים גבוהה, ועד שפקח מגיע לכשירות טובה הוא כבר מסיים את השירות הצבאי שלו (במידה ולא חתם קבע) ומתחלף בפקח צעיר שסיים את הקורס לא מזמן. אותם פקחים צעירים, בהם אנו נתקלים לרוב, נמצא בהשגחה של איש מגדל בכיר יותר, ונתונים תחת עומס עבודה רב יחסית ליכולותיהם בתחילת דרכם. תחת העומס, הם עושים לא מעט טעויות, מעכבים טיסות שלא לצורך ומקשים את ניהול התעבורה האווירית".

לדברי טייס ותיק שמכיר את הסוגיה ואת נהלי הטיסה בשדה דב, "הדרישות שהציב חיל האוויר מחמירות יותר מדרישות כשירות מחמירות לשדות מגבלתיים פי כמה וכמה ובאות במקום לדאוג שיהיו פקחים מנוסים שינהלו את התנועה. הצבא לקח על עצמו את הניהול האווירי של השדה ובמקום לנהל את השדה במקסימום יכולת ולקחת אחריות על הנעשה, הוא זורק למעשה את האחריות על הטייסים ומגביל אותם. אם נסתכל על הפקחים האזרחיים של רש"ת בשדה בהרצליה, נראה שהם מסוגלים לנהל שדה צפוף הרבה יותר עם מספר גדול יותר של תנועות בהקפה, כולל סוליסטים וחניכי טיס בלי שום בעיה וללא שום הגבלות. שדה דב הוא שדה עם שדה עם מסלול ארוך, בעל מספר מסלולי הסעה ואזורי חניה, ראות מצוינת ברוב השנה וכמות פעילות בינונית ומטה במושגים תעופתיים. הפאניקה שיש לחיל האוויר, שמגיעה 'מלמטה' (מפקד הבסיס ואנשי המגדל), פשוט לא הגיונית".

עוד הוסיף ואמר כי "להגבלות שהוטלו על התעופה הכללית אין אח ורע בעולם התעופה: דרישה ל-70 שעות מפקד מזמן קבלת רישיון הטיס, מבחן עיוני על השדה ומספר הקפות עם מדריך טיסה. חלונות הזמן שהמגדל נותן לאימוני הקפות הם בדיחה ו'נוהל העומס' של השדה, בו נותנים את העדיפות הנמוכה ביותר לתנועות התעופה הכללית בזמני עומס (העומס לא באמת עמוס במונחים תעופתיים, אם תהיתם) מקשה עוד יותר לפעול בשדה. זאת ועוד, לא מעט מתקריות הבטיחות עליהם מתלוננים אנשי חיל האוויר נובעות מהפעילות האווירית הצבאית בשדה, ולא מהפעילות האזרחית. במקום שחיל האוויר יעשה בדק בית על ההתנהלות שלו ועל דרך ניהול השדה, אותו הוא ביקש למעשה לנהל, הוא מגביל את התעופה האזרחית, שלא בצדק. התנהלות חיל האוויר, בתקופה כל כך קשה עבור התעופה האזרחית במדינת ישראל, מהווה עוד טבעת חנק על צוואר ציבור הטייסים במדינת ישראל".

שדה דבצילום: דודו בכר

קנקון ולפלנד: יעדים חדשים בלוח טיסות החורף של לופטהנזה

קבוצת לופטהנזה בישראל הכוללת את חברות התעופה לופטהנזה, אוסטריאן איירליינס, סוויס, בריסל איירליינס, ג'רמן-ווינגס ויורו-ווינגס, חושפת את לוח טיסות החורף החדש הכולל שורה של יעדים חדשים ובסך הכול 261 יעדים ב-101 מדינות. לוח הטיסות החדש ייכנס לתוקפו ב-25 לחודש (אוקטובר).

טמפה בפלורידה היא יעד חדש שהוסיפה החברה ב-25 בספטמבר והראשון מבין יעדי נופש חדשים שיתווספו לרשימת הטיסות הממריאות מפרנקפורט בחודשים הקרובים. החל מסוף אוקטובר תתווסף העיר ניירובי בקניה ללוח הטיסות של לופטהנזה ובתחילת דצמבר גם קנקון ממקסיקו, אשר הטיסות אליה הן בעיקר טיסות שכר, וכן מאלה (המלדיביים) ומאוריציוס שיבואו בעקבותיה. פנמה סיטי תסגור את רשימת היעדים החדשים במארס 2016.

החל מ-25 באוקטובר מטוס A340-600 בתצורה של ארבע מחלקות ימריא מדי יום לדרום אפריקה. לקוחות לופטהנזה יכולים גם להימלט ממזג האוויר הקר באירופה ולטוס ליעדים חדשים באיים הקנרים. ב-25 באוקטובר תושק טיסה חדשה בין מינכן ופוארטו אוונטורה וב-31 באוקטובר תצורף גם טנריף. נוסעים המחפשים יעדי חורף חדשים וקרירים יותר יוכלו לטוס בטיסה ישירה ממינכן למרכז ספורט החורף הגדול והמפורסם ביותר בפינלנד. החל מ-19 בדצמבר 2015 תמריא לופטהנזה מדי שבת לקיטילה הממוקמת 170 קילומטרים צפונית לחוג הארקטי. אתר הסקי הסמוך, לבי (Levi) הוא מרכז ספורט החורף הגדול ביותר בלפלנד.

חברת התעופה אוסטריאן איירליינס הוסיפה תשעה יעדים חדשים, בהם אודסה, מנורקה, מנצ'סטר, מיאמי, קולומבו, מאוריציוס, מרקש, שנחאי ובארי. שירות הטיסה ייפתח תחילה לשלושה יעדים ארוכי-טווח באוקטובר 2015 - מאוריציוס, קולומבו ומיאמי (אליה תטוס 5 פעמים בשבוע). בנוסף, אוסטריאן איירליינס תפעיל טיסות אחת לשבוע מווינה למרקש החל בנובמבר 2015. נוסעי חברת התעופה האוסטרית יכולים להזמין כרטיסים לשנחאי מתחילת ספטמבר. הטיסות יוצעו לאורך השנה, החל מלוח טיסות הקיץ הבא שייכנס לתוקפו ב-4 באפריל, 2016. בהתאם לכך, אוסטריאן איירליינס תציע יעד שני בסין, בנוסף לפקין.

חברת התעופה בריסל איירליינס מבססת את טיסותיה לגאנה. החל מ-26 באוקטובר, מועד השקת הטיסה, תמריא החברה לאקרה, בירת גאנה, ארבע פעמים בשבוע. לוח הזמנים מציע טיסות המשך לגרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה, אוסטריה, שוויץ, סקנדינביה וארה"ב.

בחורף הקרוב תרחיב בריסל איירליינס גם את לוח הטיסות שלה באירופה ותטוס לברמן חמש פעמים בשבוע, לזגרב שש פעמים בשבוע ולראשונה גם לבילונד שבדנמרק עם 12 טיסות בשבוע. החברה גם משיקה יעדים חדשים ומגדילה את תדירות הטיסות בנתיבים קיימים. בחודשי החורף היא תציע יותר טיסות למונרוביה (ליבריה), פריטאון (סיירה לאון), לומה (טוגו), קוטונו (בנין) וואגדוגו (בורקינה פאסו). טנריף וגראן קניה שבאיים הקנרים, יזכו לשתי טיסות שבועיות לנמל התעופה בבריסל.

כחלק מהלוח החדש, לופטהנזה משנה את שעת הטיסה מפרנקפורט לתל-אביב. מעתה ואילך ההמראה השנייה ביום מנמל התעופה בפרנקפורט לנתב"ג תיעשה בשעה 14:00 בצהריים במקום 21:25 בערב. שינוי שעת ההמראה מאפשר קישוריות טובה יותר בין טיסות טרנסאטלנטיות, כמו גם נחיתה בתל-אביב בשעות הערב המוקדמות.

כמו כן, החל מהחודש, אוקטובר 2015, חלה שיטת התמחור החדשה לטיסות מקומיות בגרמניה ואירופה של אוסטריאן איירליינס ולופטהנזה. הנוסעים במחלקת התיירים יכולים לבחור בין שלושה תעריפים: "Light", "Classic" ו-"Flex". אפשרויות אלו תקפות במיוחד להזמנה מראש של מושבים, הזמנה חוזרת או ביטול טיסות ומכסת המטען המוטס בחינם. מאז שהחלה מכירת הכרטיסים ביולי האחרון, אופציית התעריף "Light" הפכה לפופולרית במיוחד. בכל רמות המחיר ממשיכות חברות התעופה בקבוצת לופטהנזה להתיר פריט אחד של מטען יד.

שיבושים קשים בנתב"ג: עיכובים של עד 3 שעות ב-24 טיסות

(עדכון - 14:40) המגבלות במרחב האווירי של קפריסין הסתיימו. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי "ההמראות מנתב"ג חוזרות לזמן המתוכנן. בשעה הקרובה צפויים העיכובים בטיסות לחזור לנורמה".

מוקדם יותר היום נרשמו שיבושים קשים בתעבורה האווירית לישראל וממנה: 24 טיסות שתוכננו להמריא היום (ו') התעכבו בנתב"ג עקב בעיות בפיקוח והבקרה בקפריסין. זו הפעם השנייה השבוע שעבודות שדרוג שמתבצעות במערכת בניקוסיה, פוגעות בתנועת המטוסים לישראל וממנה.

הפעם דובר בעיכובים של עד שלוש שעות בהמראות המטוסים מנתב"ג ופגיעה באלפי נוסעים. באמצע השבוע גרמו עבודות דומות באי השכן לאיחורים של 34 טיסות מישראל, גם כן בעד שלוש שעות.

מרש"ת נמסר מוקדם יותר כי "בשל עבודות שדרוג במערכת הבקרה האווירית של קפריסין מווסתת התנועה האווירית לישראל וממנה במרווחים גדולים מהרגיל".

נתב"גצילום: עופר וקנין

יעד חדש בין ישראל לארה"ב - טמפה פלורידה

חברת התעופה לופטהנזה השיקה בסוף השבוע שירות חדש מישראל דרך פרנקפורט לטמפה, פלורידה, ארה"ב. החודש (אוקטובר) מציעה חברת התעופה הגרמנית חמש טיסות שבועיות בקו החדש בין פרנקפורט לטמפה בהתאם ללוח הטיסות הקיצי. לוח הטיסות יעבור למתכונת חורף 2015/16 ב-25 באוקטובר. טמפה היא היעד השלישי בפלורידה ומצטרפת למיאמי ואורלנדו. עם השקת השירות החדש, לופטהנזה טסה ל-18 יעדים בארה"ב בסך הכל.

"טמפה היא היעד הראשון בשורה של יעדי חופשות שלופטהנזה מתכוונת להוסיף בחודשים הקרובים, בהם נאירובי (קניה) בסוף אוקטובר, קנקון (מקסיקו), מאלה (המלדיבים) ומאוריציוס בתחילת דצמבר ופנמה סיטי (פנמה) בחודש מארס 2016. הטיסות הארוכות החדשות יהפכו את לופטהנזה לאטרקטיבית מתמיד עבור התיירים ושוחרי החופשות" אמר רולף קולר, מנכ"ל קבוצת לופטהנזה בישראל.

לדבריו, "היעדים החדשים פופולריים בעיקר בקרב תיירים ונוסעים פרטיים ואנו נציע עמם את חוויית הטיסה השלמה של לופטהנזה, הכוללת שירות ברמה גבוהה ביותר על הקרקע ובאוויר ותא נוסעים עם מושבים משופרים במחלקת העסקים, במחלקת התיירים פרימיום ובמחלקת התיירים הרגילה".

טמפה, אשר הוגדרה לאחרונה על ידי מגזין MONEY האמריקאי, כ"אבן חן אורבנית" וכעיר הטובה ביותר בדרום-מזרח ארה"ב, מציעה לתיירים מגוון רחב של אטרקציות תרבותיות כמו מוזיאון טמפה לאמנות או מרכז סטראז לאמנויות הבמה, לצד סצינה קולינרית דינמית ומגוונת.

מטוסי האיירבוס A340-300 שישמשו לשירות החדש מציעים כולם את שירות FlyNet של קישוריות אינטרנט בפס רחב ויופעלו בתצורה של שלוש מחלקות: מחלקת עסקים בת 18 מושבים, מחלקת תיירים פרימיום עם 19 מושבים ומחלקת תיירים בת 261 מושבים. בסך הכל 298 מושבים.

מחיר טיסת הלוך ושוב מפרנקפורט לטמפה מתחיל ב-739 יורו. לופטהנזה מציעה גם חבילות של טיסות ומלון בטמפה.

טמפה, פלורידהצילום: ויקיפדיה

34 טיסות מעוכבות בנתב"ג עד שלוש שעות בגלל בעיות בבקרה הקפריסיאית

מרשות שדות התעופה נמסר כי מדובר ב-34 טיסות יוצאות מעוכבות. המשמעות היא פגיעה באלפי נוסעים.

השיבושים נגרמים בגלל בעיות ביחידת הבקרה של ניקוסיה. אלה גורמים לקשיי ויסות הטיסות ואיחור בטיסות הנכנסות, דבר הגורר בעקבותיו עיכובים בטיסות אשר צריכים להמריא מנתב"ג.

עיכוב של 7 שעות בטיסת ישראייר מנתב"ג לטביליסי בגלל פגיעת ציפור במטוס

טיסת ישראייר לטביליסי המריאה באיחור של כשבע שעות בגלל ציפור שפגעה במטוס. מדובר בטיסה אשר היתה מתוכננת להמריא אתמול מנתב"ג, במטוס חכור מחברת אנטר אשר עובדת עם חברת התעופה הישראלית כל העונה.

על פי התלונה, 164 הנוסעים עוכבו כאשר כל הזמן שינו להם את מועד ההמראה. בשלב מסוים החלו הנוסעים לחשוד וטענו כי הטיסה מתעכבת בגלל שחברת התעופה הישראלית איחדה שתי טיסות אשר לא הצליחה למלא.

מטוס ישראיירצילום: מוני שפיר

בכיר מחברת ישראייר דחה את החשד וטענת הנוסעים ואמר כי "הטיסה לטביליסי התעכבה בשש שעות ו-23 דקות, בשל פגיעת ציפור במטוס, עם נחיתתו בנתב"ג מהיעד הקודם. כמובן שמדובר במקרה לא צפוי ושלא ניתן היה למנוע אותו. עם הנחיתה צוות מכונאים ניגש לבדוק את חומרת הנזק ולאחר שניתן אישור בטיחותי על פי הנוהלים המטוס חזר לתפקוד רגיל.

"מחירי הטיסות יירדו עד 60% אחרי החגים"

נתב"ג

בדיקת שוק שערכה חברת התיירות "נהורה טורס" קובעת כי "החל מה-5 לאוקטובר (אחרי חג סוכות) מחירי כרטיסי הטיסה ירדו באופן דרסטי לתקופה של כחודשיים עד לתחילת חודש דצמבר - תקופת חופשת חנוכה וחופשות הכריסטמס והסילבסטר".

מנתוני הבדיקה שפורסמו ערב חג הסוכות ונמסרו ל-TheMarker עולה, כי מחירי הטיסות ליעדים רחוקים (תאילנד וארה"ב) ירדו עד ל-60% לדוגמא: טיסות לתאילנד שמחירם כיום הינו כ-1,350 דולר המחיר בתקופה זו ירדו לכ-700 דולר, טיסות למיאמי בארה"ב שמחיר הטיסות כיום הינו כ-1,800 דולר ירדו לכ-950 דולר, מחיר טיסות לקנקון במקסיקו שכיום הינו כ-1,800 דולר ירדו לכ-1,300 דולר.

גם מחירי הטיסות ליעדים קרובים יותר באירופה ירדו בתקופה זו ב-15%-30% לעומת המחירים כיום. לדוגמא: לטיסות לאמסטרדם המחיר כיום עומד על כ-750 דולר, והוא צפוי לרדת לכ-450 דולר, לטיסות ללונדון המחיר כיום הוא 680 דולר והוא צפוי לרדת לכ-350 דולר, לטיסות לברצלונה המחיר עומד כיום על כ-600 דולר והוא צפוי לרדת לכ-350 דולר.

לדברי אלי שממה, מנכ"ל נהורה טורס, "הוזלת מחירי כרטיסי הטיסה הינם במחלקת תיירות בלבד, ולא יהיה כמעט שינוי במחירי כרטיסי הטיסה במחלקות ביזנס ומחלקה ראשונה. בחודשי אוקטובר-נובמבר שמוגדרים כתקופת "Out seasons" בתיירות היוצאת חלק מטיסות הצ'רטר מתבטלות וגם חברות התעופה הסדירות מקטינות את מס' הטיסות. גם מחירי בתי המלון בתקופת אוקטובר נובמבר זולים יותר בכ-7%-20% לעומת המחירים בעונת הקיץ או בחודש דצמבר ינואר".

נוסעי חברת בולגרייאן לבורגס "נתקעו" היום למעלה משמונה שעות בנתב"ג עקב תקלה טכנית במטוס

נוסעי חברת בולגרייאן אייר בטיסה מספר 5882 לבורגס, שהיתה מתוכננת להמריא היום (ו') בשעה 08.100 בבוקר מעוכבים זה למעלה משמונה שעות בנתב"ג בגלל תקלה טכנית במטוס.

"אני נמצאת בשדה התעופה נתב"ג עם בעלי וממתינה לטיסה לבורגס שהייתה אמורה לצאת בשעה שמונה לבוקר זה (25.9). בשעה מסוימת קיבלנו עדכון שהטיסה שלנו תצא ב-11:00 בבוקר וקיבלנו זאת בחיוך, למרות שההשתוקקות להגיע לבורגס בשיאה. לאחר מספר שעות קיבלנו עדכון על כך שהטיסה תצא ב-17:00 ולאחר זמן מה עדכון לכך שהיא תוקדם ל-15:00 וכעת שוב תתאחר ל16:30 וגם זה לא בטוח בשל ציפור שקרעה צינור כלשהו במטוס", מסרה ל-TheMarker נוסעת (השם שמור במערכת) על הטיסה.

"אינני יודעת אם זה המצב או שזהו סיפור כיסוי. אך מה שחשוב כאן הוא ש: כמות נוסעים של טיסה שלמה נמצאת כאן משעה 6:00 בבוקר, שילמה ממיטב כספה בכדי לקבל פיסת חופש בשגרה העמוסה במדינתנו ואיש לא עושה דבר מלבד לומר לנו כאן שהטיסה נדחית ונדחית", המשיכה ודיווחה.

ביאושה פנתה לדבריה במייל אישי לשר התחבורה, ישראל כץ בו כתבה בין היתר: "אני שואלת אותך כשר התחבורה, זה ששומר על כך ש'השמיים ישארו של כולנו ושיהיה כאן שוויון' ואת זה אני מעריכה וכל הכבוד לך, מדוע מזלזלים בכספם של האנשים ובזמנם של האנשים? אנו לא אנשים שטסים כל חודש חודשיים. הפעם האחרונה שטסתי הייתה לפני שלוש שנים, אנו עובדים קשה כדי לקחת קצת חופש ולבקש מההורים שלנו שישמרו על ילדינו, פשוט חוצפה שאנו יושבים בשדה התעופה הולכים הלוך ושוב ומחכים לעדכון, נתנו לנו ארוחה בבוגר ראנץ כדי לומר ש'לפחות קיבלנו ארוחת צהריים'. אני לא מאמינה שבמהלך שעות רבות כל כך לא ניתן היה למצוא מטוס חלופי.. אני לא מאמינה שלא ניתן היה למצוא אלורנטיבה... מה עושים?".

שדה התעופה ברודוס נפתח מחדש לתנועת מטוסים

שדה התעופה ברודוס נפתח מחדש לתנועת מטוסים. זאת לאחר שנסגר בגלל חור שנפער במסלול. לפיכך, הטיסות מישראל – טיסת ארקיע שנאלצה לשוב על עקבותיה ועוד טיסות של חברת אל על וישראייר שהתעכבו בשל כך בנתב"ג, יוכלו לשוב ולהמריא לאי היווני.

רודוסצילום: בלומברג

דלתא איירליינס מוסיפה 4 טיסות שבועיות בקו ת"א-ניו יורק

חברת התעופה האמריקאית דלתא איירליינס מרחיבה את פעילותה בישראל ומחריפה את התחרות בקו לארה"ב. חברת התעופה האמריקאית דיווחה הבוקר (ה') כי תוסיף 4 טיסות שבועיות בקו תל אביב-ניו יורק (JFK) החל מה-27 במאי 2016. הטיסות הנוספות יעלו את סך הטיסות שתפעיל החברה האמריקאית ל-11 טיסות שבועיות ישירות לניו יורק.

חברת דלתא הוסיפה לפעילות לישראל מטוס שני מדגם בואינג LR777-200, בעל קיבולת של 291 מושבים, המאפשר לנוסעים ליהנות מקשר אינטרנט ישיר בגובה של 30 אלף רגל באמצעות חיבור Wi-Fi מהמטוס. 4 הטיסות החדשות ימריאו בשעות היום, בימים שלישי, רביעי, שישי ושבת, וישלימו את 7 הטיסות הנוכחיות של דלתא, הממריאות מידי לילה לניו יורק.

"מהקיץ הקרוב דלתא תציע יותר מ-2,300 מושבים נוספים בשבוע בקו תל אביב-ניו יורק, אחד מהשווקים הטראנס אטלנטיים הגדולים ביותר שלנו, בתגובה לדרישת לקוחותינו להרחבת השרות הישיר", אמר נט פייפר, סגן נשיא בכיר לאירופה, המזרח התיכון ואפריקה בדלתא. "עם שרות של 11 טיסות בשבוע בין שתי הערים ואפשרות להמראות בשעות שונות, אנו מציעים ללקוחות שלנו גמישות רבה יותר בתכנון טיסתם לניו יורק ורחבי ארה"ב בכלל", הוסיף פייפר.

לרשות הנוסעים החוזרים מניו יורק עומד טרמינל 4 של חברת דלתא בנמל התעופה JFK, שנפתח במאי 2013 לאחר השקעה של 1.2 מיליארד דולר והשקעה נוספת של 175 מיליון דולר בבניית עוד 11 שערי יציאה, שנפתחו בינואר השנה.

מטוס דלתא איירליינסצילום: דלתא

ישראייר רכשה מערכת מבצעים חדשה מחברת AIMS בכמיליון שקל

חברת התעופה ישראייר רכשה מערכת מבצעים משוכללת מחברת AIMS בכמיליון שקל. החברה הזרה מתמחה בפיתוח תוכנות התומכות בחברות תעופה בין היתר בחברת אייר ברלין, איזי ג'ט, קטאר, DHL ו-TAM. ישראייר מדווחת היום (ב') כי רכשה שלושה מודולים עבור תכנון טיסות, ניהול מבצעים וניהול הצבת צוותים תוך מעקב כשירויות ועמידה בחוקת הטיס. מערכת זו מחליפה מערכת מבצעים ישנה ששימשה עד היום את ישראייר.

המערכת מאפשרת תכנון הטיסות, הרצת תסריטים בזמן אמת ובזמן "משברים", ניהול "סלוטים" בשדות התעופה, ניהול ותיאום עבודות האחזקה התקופתיות בהתאם ללוח הטיסות, מעקב כשירויות לצוותי אוויר, קבלת נתונים אשר ישודרו אוטומטית מהמטוסים לתוך המערכת (נתוני טיסה, דלק ועוד), ממשק בין כל המודולים, ביצוע מעקב טיסה בזמן אמת, שידור אוטומטי של מברקים בכל עדכון או שינוי טיסה לכל הגורמים הרלוונטיים (קייטרינג, ביטחון, תחנות, סלוטים, מרכזי תיאום, הסעים ועוד), ביצוע מעקב טיסה בזמן אמת, כולל מערכת דו"חות ומידע מפורטת שתאפשר ניתוח לעומק של הפעילות וקבלת החלטות בהתאם.

חזי הרפז, סמנכ"ל מבצעים של חברת ישראייר, אמר היום כי "רכישת המערכת מהווה נדבך נוסף בהשקעה אותה עושה החברה באופן קבוע וממוקד בכל נושאי בטיחות הטיסה ,כמו גם בהתייעלות מבצעית ושירותית בכל התחומים הקשורים לביצוע הטיסות".

מטוס ישראיירצילום: מוני שפיר

לופטהנזה תציע לראשונה אינטרנט בפס רחב לנוסעיה מישראל ואליה מקיץ 2016

חברת התעופה לופטהנזה תהפוך לקבוצת חברות התעופה הראשונה באירופה אשר תציע לנוסעיה אינטרנט בפס רחב בטיסות לטווח קצר ובינוני, בהן הטיסות מ/אל ישראל מ-2016 ובכך תאפשר לנוסעים ליהנות משימוש חופשי באינטרנט עם רוחב פס גדול, גם מעל העננים. חברת התעופה הגרמנית דיווחה היום (ב') כי המטוס הראשון יצויד בטכנולוגיה החדשה בקיץ 2016.

קרסטן שפוהר, יו"ר הנהלת קבוצת לופטהנזה אמר היום כי "מאז ומתמיד הייתה לופטהנזה חלוצה בשימוש בשירותי אינטרנט במטוסיה. לאחר שציידנו את כל צי המטוסים הבין יבשתי של לופטהנזה במערכת FlyNet®, אנו ממשיכים כעת את סיפור ההצלחה ונספק קישוריות אינטרנט תוך כדי טיסה גם בטווחים קצרים ובינוניים. לופטהנזה היא חברת התעופה הראשונה באירופה שמציעה לאורחיה חוויית גלישה באותה איכות ומהירות להן הם רגילים בבית".

הנוסעים יוכלו להשתמש לא רק בשירותי דוא"ל פשוטים אלא גם ביישומים מתוחכמים ואפילו בהזרמת תכנים (סטרימינג). בנוסף, הנוסעים יוכלו להשתמש בטלפונים הניידים שלהם כדי לשלוח ולקבל הודעות טקסט ולהעביר נתונים בהתאם לחבילות הגלישה שברשותם. יחד עם זאת, שיחות טלפון לא יורשו על סיפון המטוס מתוך התחשבות בהעדפותיהם של הלקוחות.

לופטהנזה הפעילה את הטיסה הסדירה הראשונה שצוידה בקישוריות אינטרנט בפס רחב ב-15 בינואר 2003. למרות שחיבור האינטרנט האלחוטי התקבל בהתלהבות רבה על-ידי הנוסעים, השרות הושהה ב-2006 משום שהלוויינים הדרושים למשימה זו, כבר לא פעלו. בדצמבר 2010 חזרה לופטהנזה להיות חברת התעופה הראשונה המציעה אינטרנט בפס רחב בטיסות בין-יבשתיות עם רשתFlyNet® הזמינה בכל 106 המטוסים ארוכי הטווח בצי של לופטהנזה. לפיכך לופטהנזה גאה היום להיות בעלת הצי הגדול בעולם של מטוסים ארוכי טווח עם גישה לאינטרנט בפס רחב.

בג"ץ ידון בעתירה נוספת להקמת שדה תעופה בעין שמר

בג"ץ ידון במפתיע היום (ב') בעתירה להקים בעין שמר חלופה לשדה התעופה הרצליה שצפוי להסגר.

מדובר בעתירה הראשונה שהגישה עמותת משתמשי שדה התעופה הרצליה שעיקרה – דרישה מראש הממשלה, שר התחבורה ורשות שדות התעופה (רש"ת) להשיב מדוע אינם מקיימים את החלטות הממשלה בדבר פיתוחה של עין שמר כחלופה לשדה התעופה הרצליה.

עד לאחרונה סברו בענף התעופה הכללית כי הדיונים בבג"ץ אחר בנושא שהתקיים לאחרונה, מייתר את הדיון בבג"ץ ראשון זה. אולם בסוף השבוע האחרון (ה') זומנו הצדדים ברגע האחרון להופיע לדיון בעתירה הראשונית אשר נקבעה להיום (ב'') בבית המשפט העליון.

בכירים בענף התעופה: "סגירת אזור הטיסה מעל החתונה של בר רפאלי - הפקר"

"זה לא מריח טוב. יש כעס רב בקרב טייסים הפרטיים על איסור הטיסות מעל החתונה של בר רפאלי. יש כאן זלזול במשאב האווירי של מדינת ישראל ושימוש לטובת אירוע פרטי של סלב. גם אם באופן אופרטיבי לא תהיה פגיעה בנתיבי הטיסה הרי שבמישור ההצהרתי המסר הוא שהשמיים הם הפקר", אמר היום (ו') לד-TheMarker בכיר מענף התעופה הכללית.

לדבריו, "מעל יערות הכרמל אין נתיב טיסה. הנתיבים האוויריים הכי קרובים ליערות הכרמל הם מצומת פורדיס למחלף דרום על כביש מספר 4. הנתיב השני שעובר קרוב הוא מצומת פורדיס לכפר חסידים דרך דליית אל כרמל. לכאורה, אף אחד מהמטוסים אשר טסים בנתיבי הטיסה, לא אמור לטוס מעל יערות הכרמל. סגירת האזור תמוהה מאוד".

את הוראת הסגירה הוציאה רשות התעופה האזרחית (רת"א) והיא הועברה לציבור הטייסים.

"טייס אשר יפר את ההוראה ויטוס בכל זאת באזור האסור, או ינמיך לכיוון בית המלון בו תיערך החתונה,יסתכן בהתליה או באיבוד ושלילה של רישיון הטייס שלו. שכן, מדובר יהיה בעבירה על חוק הטייס עם היבט פלילי", המשיך הבכיר והסביר.

לדבריו, מדובר באיסור נדיר לטובת אירוע פרטי. "גם כאשר ישנם אירועים המוניים כמו לדוגמא מופע אמנים בפארק הירקון בהשתתפות לדוגמא כמה אלפי בני אדם, יוצאת בדרך כלל אזהרה לטייסים שלא להתקרב לאזור אך לא איסור מוחלט".

על פי ההוראה, באזור האסור יותר רק לחמישה כלי טייס בלתי מאוישים - שהם כנראה חמישה רחפנים אשר יצלמו את האירוע, לשני מסוקים ספציפיים – אחד מהם כנראה שיביא את החתן והכלה ול"בלון" תצפית- אשר יעוגן על הקרקע וישמש ככל הנראה לאבטחה ואולי לתצלומי האירוע, לשהות באזור. האיסור חל על רדיוס של 4 ק"מ מבית המלון ועד לגובה של 3,000 רגל. איסור הטיסה הוא מה-24 לספטמבר בשעה 17.00 בערב ועד ל-25 בספטמבר בשעה 2 אחר חצות.

"האיסור די מעצבן. כאשר חיל האוויר סוגר שטחים בפני התעופה האזרחית, בגלל סיבות בטיחות טיסה, הוא נתקבל בביקורת חריפה מצד התעופה הפרטית ולא אחת מתחשב בדעותיה. אך כאן לא מדובר בעניין בטיחותי אלא הגנה על פרטיות של חתונה", אמר טייס פרטי שנמנה על מקבלי איסור הטיסה.

לדבריו בחמשת השנים האחרונות, מאז שהוא טייס פרטי, "אני לא זוכר מקרה דומה בישראל", המשיך ואמר. "גם לא נראה לי הגיוני שיש כאן עניין של בטיחות טיסה. שכן האזור ממוקם בין נתיבי טיסה".

בענף התעופה מעריכים, כי ההחלטה על איסור הטיסה התקבלה בדרגים הבכירים ביותר של רשות התעופה האזרחית (רת"א) ושל רשות שדות התעופה (רש"ת).

במשרד התחבורה האחראית על רשות התעופה האזרחית (רת"א) אמרו בתגובה כי "מדובר בהנחיות בטיחותיות המתבצעת בעת פעילות של כלי טייס בלתי מאויישים" וכי "ההנחיות פורסמו בהתאם לכללי רת"א עפ"י הנהלים הקבועים בחוק".

חברת התעופה הפרטית הגדולה בסין משיקה קו ישיר מתל אביב לבייג'ין

חברת התעופה הפרטית הגדולה בסין, היינאן איירליינס, הכריזה על פתיחת קו ישיר מתל אביב לבייג'ין ב-28 באפריל 2016 ועל התחלת מכירת הכרטיסים. החברה מתכוננת להפעיל 3 טיסות בשבוע, בימים ראשון שלישי וחמישי, במטוסים רחבי גוף איירבאס 330A. הטיסות תתבצענה בשתי מחלקות: 36 מושבים בעסקים ו-178 בתיירים.

החברה הייתה אמורה להתחיל את הטיסות כבר בספטמבר הנוכחי אך פתיחת הקו התעכבה וכאמור תחל רק בשנה הבאה. על פי הכרזת היינאן, טיסות אלה תואמות את טיסות הפנים ארציות הישירות של החברה בסין, ובין היתר לשנגחאי, גוואנצ'ו ושנזן. הנוסעים יוכלו לעבור בקלות לטיסות רבות אחרות במחירים מוזלים, לדברי החברה. הטיסה תמריא מתל אביב בשעה 13:25 ותנחת בבייג'ין בשעה 05:00 ביום שלמחרת. הטיסה מתל אביב תארך 9 שעות וחצי ובחזרה 11 שעות.

כיום פועל רק קו תעופה סדיר ישיר אחד של אל על בין בייג'ינג לנתב"ג ופתיחת הקו החדש תוביל לתחרות שלא הייתה קיימת עד היום. במשרד התיירות סבורים כי הגדלת קיבולת התעופה בין ישראל לסין תביא להגדלה ניכרת במספר התיירים המגיעים מסין לישראל, שכיום עומד על כ-34 אלף בשנה.

מספר התיירים היוצאים מסין עולה בכל שנה באופן משמעותי. ב-2012 הפך שוק התיירות היוצאת מסין לגדול בעולם, עם נתונים של 83 מיליון תיירים סינים שטיילו ברחבי העולם. הוצאתם הכוללת נאמדת ב-102 מיליארד דולר. ב-2014 כבר טיילו בעולם 116 מיליון תיירים סינים והוצאתם הכוללת נאמדת ב-120 מיליארד דולר. בהתאם להערכות, בכל שנה בעשר השנים הקרובות, צפויים לצאת כ-25 מיליון תיירים מסין בפעם הראשונה.

ב-3 השנים האחרונות חל גידול באחוזים בתנועת התיירים מסין לישראל, אך עדיין מדובר במספרים נמוכים באופן יחסי לשוק התיירות הסיני: ב-2014 הגיעו לישראל כ-34,100 מבקרים מסין, עלייה של 36.2% לעומת 2013 ועלייה של 76% לעומת 2012 (ב-2013 הגיעו לישראל 25,042 מבקרים מסין וב-2012 הגיעו 19,416 מבקרים).

חברת התעופה Hainan Airlines הינה חברת התעופה הפרטית הגדולה בסין, והרביעית בגודלה בסין, לאחר החברות הממשלתיות: China Eastern Airlines, Air China ו-China Southern Airlines. היינאן מחזיקה ב-137 מטוסים ומפעילה כ-600 קווים מקומיים ובינלאומיים לכ-90 ערים.

שר התיירות, יריב לוין, הודה לראשי חברת היינאן על ההחלטה לפתוח את קו התעופה הישיר לישראל, ואמר כי "פתיחת הקו היא הבעת אמון בפוטנציאל התיירות לישראל והיא תאפשר הרחבה משמעותית של תנועת התיירים אשר יגיעו לישראל מסין. עם כניסתי לתפקיד הצבתי את הגדלת התיירות מסין כיעד מרכזי של המשרד, ופתיחת הקו מהווה נדבך מרכזי בתוכנית העבודה וביעדים שהצבתי. בעקבות ההודעה על פתיחת הקו, הנחיתי את מערך השיווק של המשרד להוציא אל הפועל תוכנית שיווק מקיפה וחסרת תקדים בסין, כך שכבר בשנת 2016 נרחיב באופן משמעותי את מערך מארגני התיירות המשווקים את ישראל בסין".

מטוס של היינאן איירליינסצילום: Mjordan 6, מתוך ויקפדיה

חברת התעופה גרמניה איירליינס מרחיבה פעילותה בישראל

חברת התעופה הגרמנית "גרמניה איירליינס" מרחיבה את פעילותה בישראל והודיעה היום (ה) על פתיחת קו תעופה חדש נוסף מדיסלדורף לנתב"ג וממנה, החל מנובמבר הקרוב, במחיר של החל מ-99 יורו לכיוון אחד. לפני מספר חודשים הודיעה גם חברת גרמניה על כוונתה לפתוח קו טיסות מדיסלדורף לאילת (עובדה) החל מהחורף הקרוב לאחר יותר משני עשורים שלא פעלו טיסות מגרמניה לאילת.

יום הכיפורים - והשמים נסגרים

ערב יום הכיפורים, ביום שלישי ה-22.9, תופסק תנועת המטוסים בנמל התעופה בן גוריון בשעה 14:00. תנועת המטוסים תתחדש בצאת יום הכיפור ביום רביעי ה-23.9 עם נחיתה ראשונה בשעה 22:30 והמראה ראשונה בשעה 23:00 - כך נמסר היום (ה') מרשות שדות התעופה (רש"ת)

בערב יום הכיפורים ייסגר מעבר הגבול באלנבי בשעה 11:00 בבוקר, ומעבר טאבה יהיה פתוח למעבר היוצאים לחצי האי סיני עד לשעה ב 14:00.

ההערכות המוגברת ברשות שדות התעופה תימשך עד לאחר חגי תשרי עם מעברם של כלל היוצאים והחוזרים לארץ, לאור הגידול בתנועת הנוסעים במהלך חודשי הקיץ שתמשך עד לאחר חגי תשרי. במהלך חגי תשרי צפוי גידול של 25% בתנועות בתנועת הנוסעים בטיסות בינלאומיות ויעברו בנתב"ג 1.7 מיליון נוסעים.

מעבר הגבול בטאבה ייסגר לתנועה ביום ג' 22/9 בשעה 14:00 והוא יפתח לפעילות סדירה ביום חמישי 24/9 בשעה 21:00. תנועת נוסעים מוגברת צפויה במעבר הגבול בטאבה, בעיקר של תיירים ונוסעים ישראלים היוצאים למצרים כאשר יום הכיפורים ועיד אל אדחה יחולו השנה במועדים חופפים, עיד אל אדחה יחול בימים רביעי 23/9 ועד יום שני 28/9 במהלכם צפויים לעבור במסוף מעל ל-35 אלף נוסעים בצאתם למצרים וחזרתם לארץ ובין 4,000 -6,000 נוסעים ביממה.

צוותים מתוגברים של עובדי רש"ת, רשות האוכלוסין ושותפי הפעילות נערכו במעבר הגבול ליציאת אלפי היוצאים לחו"ל וליציאת ישראלים לסיני ולטאבה. רשות שדות התעופה ממליצה לנוסעים לצאת עם דרכון בתוקף ל-3 חודשים לפחות ורישיון נהיגה בר תוקף (ליוצא עם רכב). חניית כלי הרכב במסוף מותרת רק לזמן השהייה בתחומי המסוף לצורך הליך יציאה/כניסה לארץ. מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של הרשות אודות עומסי תנועה במעבר הגבול בטאבה.

רחובות תל אביב ביום כיפור

קווים חדשים לסין: שנחאי - הלוך ושוב - ב-615 דולר

אפשרויות טיסה חדשות מישראל לסין: עם חברת התעופה אזרבייג'ן איירליינס לבייג'ין ועם אוסטריין איירליינס לשנחאי. חברת התיירות "מונה טורס" דיווחה היום (ד') כי תשיק, החל מחודש אוקטובר, קו חדש לבייג'ין באמצעות חברת התעופה אזרבייג'ן איירליינס. זוהי הטיסה השלישית של אזרבייג'ן איירליינס לבייג'ין בישראל. הטיסות החדשות יופעלו מדי יום שישי, החל מה-29.10.15.

הטיסות ייערכו באמצעות מטוסי A319 בקו תל אביב באקו וטיסת ההמשך לבייגין בבואינג 787 ("דרימליינר") ויציעו מחלקות תיירים ועסקים. נחיתת ביניים תתקיים בבאקו, אזרבייג'ן, בבסיס האם של אזרבייג'ן איירליינס, לזמן המתנה קצר מאוד.

מחירי הטיסות לבייג'ין יתחילו ב-615 דולר לאדם, הלוך ושוב. חברת התיירות "מונה טורס" הינה הנציגה הבלעדית של חברת התעופה אזרבייג'ן איירליינס בישראל, חברת התעופה הלאומית של אזרבייג'ן. חברת התעופה מבצעת טיסות מבסיס האם שלה שבבאקו לכשלושים יעדים באסיה ואירופה.

חברת התעופה אוסטריאן איירליינס מסרה היום כי תשיק בשנה הבאה שירות טיסות ליעדים מרוחקים באסיה. החל מ-4 באפריל 2016 תפעיל חברת התעופה הלאומית של אוסטריה מטוס בואינג 777 לשנחאי לאורך כל השנה. באפריל 2016 יוצעו חמש טיסות שבועיות לשנחאי והחל מ-1 במאי 2016 תגדל התדירות לטיסה יומית.

זהו היעד השני של חברת התעופה בסין לאחר בייג'ין. מרחק הטיסה מוינה לשנחאי הוא 8,500 ק"מ ומשך הטיסה כ-10 שעות ו-20 דקות. היעד הוא לא רק מרתק להגיע אליו בטיסה ישירה אלא גם נקודה חשובה לטיסות המשך. כשני שליש מהנוסעים עולים על טיסת המשך בווינה וממשיכים במסעם.

כיום מציעה אוסטריאן איירליינס 26 טיסות שבועיות ישירות לאסיה בתוכנית הטיסות הקיצית שלה. בנוסף ל-5 טיסות לשבוע לבייג'ין מציעה חברת התעופה עד 7 טיסות לשבוע לדלהי במטוס בואינג 767. השירות לבנגקוק וטוקיו מתבצע מדי יום במטוס בואינג 777. בנוסף, תשיק החברה ב-27 באוקטובר 2015 טיסה שבועית ליעד התיירותי קולומבו, בירת סרי לנקה.

רולף קולר, מנכ"ל קבוצת לופטהנזה בישראל, הכוללת את חברות התעופה לופטהנזה, סוויס ואוסטריאן ארליינס, הסבירר כי "בדרך זו אנו מרחיבים באופן משמעותי את מספר הנתיבים הארוכים שלנו ליעדים הרלוונטיים מאוד לאנשי העסקים והמטיילים הישראלים".

שנחאי נמצאת בלוח הטיסות של אוסטריאן איירליינס החל מ-28 באפריל 2004. ואולם, השירות הופסק בינואר 2007 כחלק מארגון מחדש של צי המטוסים ארוכי הטווח של החברה והוצא משירות של מטוסי איירבוס A330 ו-A340.

עם הטיסות החדשות שתפעיל אוסטריאן איירליינס מפעילה קבוצת לופטהנזה טיסות המשך ישירות מפרנקפורט, מינכן, וינה וציריך לעיר חשובה זו של סין. החל מלוח הטיסות הקייצי יוצאות שתי טיסות לשנחאי מפרנקפורט. ההיצע של קבוצת לופטהנזה יכלול חמש טיסות ליום (35 טיסות לשבוע) החל מ-1 במאי 2016. שנחאי היא היעד השישי בלוח הטיסות הקיצי המקבל שירות מארבעת מרכזי התעופה של לופטהנזה ובכך מתווספת לשדה התעופה קנדי בניו יורק, שדה התעופה ניוארק בניו יורק, שיקגו, בייג'ין ודלהי. הטיסות של לופטהנזה, סוויס ואוסטריאן איירליינס פרושות על פני כל היום.

קו הרקיע של שנחאיצילום: BLOOMBERG NEWS

נחתם הסכם שכר קיבוצי בלופטהנזה ישראל

עובדי חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה בישראל יקבלו תוספת שכר בשיעור כולל של 5% כחלק מהסכם עבודה קיבוצי חדש אשר נחתם בין איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות וועד העובדים הישראלים בחברת התעופה הגרמנית לופטהנזה עם הנהלת החברה. נציגי החברה הגיעו במיוחד לישראל לצורך המשא ומתן על ההסכם, שיחול על עשרות עובדיה בארץ. תוקפו של ההסכם ותנאיו מ-1 ביולי 2015 ועד ל-1 בינואר 2017.

מההסתדרות נמסר היום (ד') כי בראש ההסכם נקבע בין הצדדים כי כלל העובדים ייהנו מתוספת שכר בגובה 3.5% שתינתן רטרואקטיבית ממשכורת חודש יולי האחרון. תוספת שכר נוספת, בגובה ממוצע של 2.5%, תחולק לעובדים בהתאם להערכות האישיות על תפקודם. בנוסף לכך, הוסכם כי עובדים אשר הגיעו לתקרת שכרם, בהתאם לדירוגי החברה, יקבלו מענקים חד פעמיים.

עוד נקבע בהסכם כי תעריף דמי ההבראה לעובדי החברה יוגדל ויעמוד על סך 500 שקל ליום. כמו כן נקבע כי העובדים יקבלו קצבת ארוחות בסך 30 שקל ליום.

הצדדים הסכימו גם כי יוארך תוקף תוכנית הפרישה שמציעה החברה לעובדיה, כפי שנקבע בהסכם הקיבוצי הקודם שנחתם אשתקד. לפי תוכנית זו, למשל, עובדים שיעזבו וטרם הגיעו לשנתיים לפני גיל הפרישה, יהיו זכאים ל-165% פיצויי פיטורים ולהטבות נוספות כגון סיוע במציאת עבודה בתוך או מחוץ ללופטהנזה ושכר עבור חודשי ההסתגלות. עובדים שנמצאים שנתיים לפני פרישה יהיו זכאים גם להמשיך לקבל 50% מהמשכורת החודשית שלהם עד שיגיעו לגיל הפרישה ובמקביל לכך ייהנו מהמשך ההפרשה לקרנות הפנסיה.

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות: "אני גאה ומברך את הצדדים על ההסכם אליו הגענו לאחר מו"מ פורה ואינטנסיבי במיוחד. ההסכם, שכולל הטבות כלכליות משמעותיות, משקף את הוקרת התודה וההערכה לעובדי החברה שנפח פעילותה הוא מהמשמעותיים בישראל".

מטוס לופטהנזהצילום: בלומברג

הטיסות לאילת יחודשו במהלך היום

לאחר בחינת תחזית מזג האוויר הוחלט לפתוח את שדה התעופה בעובדה לנחיתה ראשונה בשעה 14:00. נוסעי חברות התעופה הממריאות יגיעו לשדה באילת, משם יועברו באוטובוסים לשדה בעובדה. על הנוסעים להתעדכן בפרטים אצל חברות התעופה.

החל מהשעה 12:30 תחודש פעילות התעופה הפנים ארצית של חברת ארקיע אל שדה התעופה עובדה וממנו. ארקיע מבקשת להודיע לציבור כי לאור השינויים הצפויים בלוחות הזמנים, יעודכנו הנוסעים שטיסתם בקו תוכננה להיום בדבר מועד טיסתם העדכני. "על הנוסעים המבקשים לשוב מאילת להתייצב לטיסה לאחר קבלת ההודעה בדבר מועד טיסתם בשדה התעופה באילת. ארקיע תדאג להסיע את הנוסעים בקו אילת עובדה. אנו מבקשים מציבור הנוסעים להיאזר בסבלנות לאור העיכובים הצפויים במהלך היום", מוסרים מהחברה.

צילום: דודו בכר

בגלל האובך: בוטלו הטיסות הפנים ארציות של ארקיע וישראייר למחר בבוקר

לאחר בחינה של תחזית מזג האוויר הצפוי מחר, בוטלו כל הטיסות הפנים ארציות של חברות התעופה ארקיע וישראייר שהיו אמורות להמריא מחר בבוקר. חברות התעופה יעמידו לרשות הנוסעים אוטובוסים בתשלום משדה דב לאילת ומאילת לתל אביב והנוסעים יהיו זכאים להחזר כספי עבור כרטיסי הטיסה שלא ימומשו.

חברת ישראייר הודיעה כי הטיסות הפנים ארציות עתידות להתחדש מחר (ד') בשעה 11:00 בבוקר וזאת בכפוף לתנאי מזג האוויר, ואילו בארקיע הודיעו כי הטיסות הפנים ארציות בוטלו עד השעה 13:50 והחלטה לגבי הפעילות לאחר שעה זו תתקיים לאחר בחינת צפי מזג האוויר בשעות הבוקר.

אובך בחוף הים בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

בג"ץ: שדה התעופה באילת ימשיך לפעול עד הפעלתו של השדה החדש בתמנע

שדה התעופה באילת ימשיך לפעול כרגיל עד להפעלתו של שדה התעופה החדש בתמנע וכל תוכניות הבניה שמתוכננות להיבנות סביבו יוקפאו - כך עולה מפסק דין של בג"ץ, שנתן אתמול (ב') תוקף להסכמות שאליהן הגיעו רשות שדות התעופה (רש"ת) והמועצה הארצית לתכנון ובנייה שהתנגדה להקפאה.

מדובר במגבלות הבנייה לגובה שנקבעו בתמ"א 15 ונועדו לאפשר את מסלול ההמראה והנחיתה בשדות התעופה. על פי ההחלטה, מגבלות אלה ימשיכו לחול בשדה התעופה באילת עד להפעלתו המלאה של שדה התעופה בתמנע. משמעות הדבר היא כי תוכניות הפיתוח באזור שדה התעופה וסביבתו יוקפאו לשנים הקרובות.

באמצעות עוה"ד שחר בן-עמי ורותם ארביב-קופלניקוב ממשרד שרקון בן-עמי, אשר ושות', טענה רש"ת בעתירתה כי יש לבטל את החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה להסרת סימון שדה התעופה באילת מתמ"א 15. לטענת רש"ת, תמ"א 15 מהווה את הבסיס התכנוני החוקי שמכוחו פועל השדה והיא מגבילה את הבנייה הסמוכה לשדה.

בנוסף טענו ברש"ת כי בהחלטת המועצה הארצית נפלו פגמים מהותיים, וכי החוק לא מקנה למועצה כל סמכות לבטל סימון של שדה תעופה פעיל וקיים בדרגה 2. הדרך החוקית לעשות כן הינה אך ורק בייזום תיקון לתמ"א 15 - תיקון הדורש את אישור הממשלה.

המועצה הארצית טענה כי כל עוד שדה התעופה באילת יישאר מסומן בתמ"א, לא ניתן יהיה להפקיד תוכניות לפיתוח העיר אילת, ולקדם את התוכנית (109/101/02/2) שמציעה תכנון לקרקע עליה בנוי השדה ונמצאת בלב העיר.

נוכח הצורך הקיים בהמשך קיום מגבלות הבנייה בתחום שדה"ת באילת ובקרקעות הסמוכות לו עד לסגירתו המלאה, קבע ביהמ"ש כי על רשויות התכנון להבטיח את המשך קיום המגבלות כל עוד הנן נדרשות. זאת, למרות החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה. לפיכך המדינה הסכימה להמשיך ולקיים את כלל המגבלות הנדרשות עד להפעלתו המלאה של השדה בתמנע.

בגלל האובך: בוטלו הטיסות לאילת וממנה עד סוף היום

עקב תנאי מזג האויר וחוסר היכולת לפעול בשדות התעופה באילת ובעובדה, הודיעו חברות התעופה ארקיע וישראייר כי הם מבטלות את הטיסות אל אילת וממנה עד סוף היום. שתי חברות התעופה יעמידו לרשות הנוסעים אוטובוסים בתשלום עימם יוכלו לנסוע לאילת ולחזור ממנה, והנוסעים יהיו זכאים להחזר כספי בגין הכרטיסים שרכשו.

"תנאי מזג האויר לא צפויים להשתפר במהלך היום ולכן מבטלת ארקיע את הפעילות הפנים ארצית עד סוף היום" נמסר מארקיע. מישראייר נמסר כי "בשל תנאי מזג האוויר מבטלת החברה את טיסותיה הפנים ארציות שהיו מתוכננות להיום עד לשעה 19:30 הערב".

אובך הבוקר בחוף הים בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

ביהמ"ש העליון: הדיון בבג"ץ מחר בגורל שדה התעופה הרצליה לא יאוחד עם עתירה נוספת

בית המשפט העליון דחה בסוף השבוע את הבקשה לאחד בדיון מחר (א') בבג"ץ - לגבי גורלו של שדה התעופה הרצליה, עם עתירה נוספת שהוגשה בעניין פגיעה אפשרית בילדים חולי סרטן המוטסים משדה תעופה זה במקרה שייסגר.

העתירה הנוספת הוגשה על ידי 8 משתמשים בשדה ואגודת התעופה הישראלית. הם טענו, כי עמותת המשתמשים סירבה לצרף אותם לעתירות הקודמות וכי הפסקת הטיסות תפגע באפשרות שלהם להמשיך בתחביבם ובטיסות כייף לילדים חולי סרטן ולנזקקים. בג"ץ ידון מחר (א') בעתירה לגבי המשך הפעילות בשדה התעופה הרצליה או סגירתו על אף שלא נמצא עדיין אתר חליפי לפעילות בו.

בהחלטתו לדחות את האיחוד בין שתי העתירות בדיון מחר (א') בבג"ץ נימק השופט הנדל כי ההליך המשפטי שייערך מחר (א') מצוי בשלב שלאחר מתן צו על התנאי ולפיכך אין מקום לקבל את הבקשה ולאחד בשלב זה את הדיון בעתירתם. "אף הליכים נוספים המתנהלים על רקע סגירת שדה התעופה בהרצליה ובמסגרתם טרם ניתנו צווים על תנאי, לא אוחדו עם ההליך האחר", קבע השופט.

אכזבה לתושבי סובב נתב"ג: העליון צמצם את הפיצוי בגין ירידת ערך הקרקע

אכזבה לתושבים בישובים עוטפי נתב"ג. בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים בעניינים מינהלים, הוציא אתמול (ה') פסק דין שמשמעותו צמצם הפיצוי הכספי שיינתן להם בגין ירידת ערך נכסיהם עקב פרויקט נתב"ג 2000. מדובר בכ-5,000 תביעות בסכום כולל של כ-5 מיליארד שקל. השופט עוזי פוגלמן התערב בפסיקתו ב-7 נושאים ושינה החלטות של בית המשפט לעניינים מנהלים. בשלב זה לא ניתן לכמת באופן כספי את פסיקתו של ביהמ"ש העליון.

"פסק הדין של בית המשפט העליון מהווה אכזבה לתושבים", אמר היום (ו') ל-TheMarker עורך דין משה רז כהן, שייצג במשך כל השנים חלק מהתושבים. לדבריו, "בית המשפט העליון למעשה ניסה ליצור איזון, וכנראה הוטרד מההשלכות של פסק הדין, ובחר לבטל חלקים ניכרים מפסק הדין של בית המשפט המחוזי שבשעתו קיבל את עמדת התושבים".

בעניין מרכזי דווקא נדחתה, לדבריו, טענת רשות שדות התעופה (רש"ת). "המחלוקת בין התושבים לבין רשות שדות התעופה היתה בשאלת נקודת המוצא להערכת הפגיעה. התביעות הוגשו בגין תוספת הרעש הנובעת מהגדלת מספר התנועות הנובע מהגידול בקיבולת של השדה. התושבים סמכו תביעתם על כך שהשדה במצבו הקודם מיועד לקיבולת של 4 מיליון נוסעים בשנה בלבד. התכנית החדשה תמ"א 2/4 מגדילה את הקיבולת ל-16 מיליון נוסעים בשנה. התביעה נסמכה על הרעש הנובע מההפרש בין 4 מיליון לבין 16 מיליון", אמר.

לדברי רז כהן, "רש"ת טענה שגם הנמל במצבו הקודם יועד ל-16 מיליון נוסעים, ולכן אין כל חובת פיצוי. ועדות הערר המחוזיות קבעו שהנמל במצבו הקודם היה מתוכן לקיבולת של 10 מיליון. בית המשפט המחוזי קבע קיבולת של 4 מיליון נוסעים במסגרת ערעור על החלטות ועדות הערר. בית המשפט המחוזי קבע את הפיצוי המשמעותי ביותר. בית המשפט העליון לא קיבל את טענת הרשות ובחר בדרך ביניים שהנמל במצבו הקודם היה בקיבולת של 7 מיליון נוסעים בשנה. מדובר בצמצום הפיצוי לעומת פסק הדין של בית המשפט המחוזי, אולם בשיפור לעומת החלטת וועדת הערר. עוד קבע העליון כי שיעור נזק נמוך מ-5% לא יהיה זכאי לפיצוי. אף בעניין זה צמצם בית המשפט העליון את הזכות לפיצוי". עורך דין רז כהן אמר כי כעת הוא ישקול את המשך ניהול התיק. העניין סבוך והוא יקבל החלטות בחודש הקרוב.

נמל התעופה בן גוריון, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

ישראייר כמעט והכפילה את מספר הנוסעים בתעופה הבינלאומית בחודש אוגוסט

גידול דרמטי של 90% נרשם בתנועת הנוסעים שהטיסה חברת התעופה ישראייר בתעופה הבינלאומית באוגוסט השנה, לעומת החודש המקביל אשתקד. מנתוני סיכום פנימיים של חברת התעופה עולה כי באוגוסט השנה הטיסה ישראייר כ-85 אלף נוסעים, לעומת כ-44 אלף נוסעים ב- 2014 וכ-46 אלף נוסעים ב- 2013.

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס אמר כי "הגידול המשמעותי נובע משילוב של שלושה פרמטרים מרכזיים: התאמת לוח הטיסות של ישראיר לביקוש הגובר והולך של נופשונים וחבילות באיי יוון וברשת האזורית, במסגרתו הכפילה החברה את טיסותיה ליעדים אלו; שינוי באסטרטגיית המכירה של החברה ומעבר ממכירת טיסות למכירת מוצרי נופש; והסתת מרכז הכובד והפעילות ממערב אירופה הקלאסית ליעדי קצה אטרקטיביים דוגמאת טיבליסי וליסבון".

לדברי סירקיס, "היעד של ישראיר הינו לחצות את רף ה-500 אלף נוסעים בקווים הבינלאומיים ב-2015".

החברה מפעילה, בנוסף לשני מטוסי האירבוס שבבעלותה, מטוס חכור נוסף, לכל אורך הרבעון השלישי ואף חכרה עוד טיסות שנועדו לכסות על הביקושים בימי שיא. מעבר למטוסי האירבוס תגברה ישראייר את לוח הטיסות לאי רודוס במטוסי ATR.

(זוהר בלומנקרנץ)

על אף מאמצי ישראל: סגירת קו התעופה של אמריקן איירלינס צוברת תאוצה

סגירת קו התעופה של אמריקן איירליינס לישראל צוברת תאוצה, על אף מאמצי משרדי התחבורה והחוץ למנוע את הפסקת הטיסות מפילדלפיה לנתב"ג וממנה מינואר 2016. משלחת של חברת התעופה האמריקאית תגיע מחר (ג') לישראל, כדי להתחיל ולטפל בסגירת התחנה בארץ.

המשלחת, המורכבת בכירים מהחברה, מגיעים על מנת לבדוק איך תתבצע סגירת הסניף בישראל וכיצד מטפלים ב-19עובדי התחנה ואנשי המכירות שלה כאן.

אפשר והמשלחת אף תעסוק בניסיון לאתר סוכן מכירות כללי (GSA) חדש אשר ימשיך לטפל בעסקי חברת התעופה האמריקאית, לאחר הפסקת הטיסות מפילדלפיה ושיווק ומכירה של כרטיסי טיסה של אמריקן איירליינס ליעדיה האחרים בארה"ב ומחוצה לה.

לדברי מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי, " אנו רואים בחומרה מאוד רבה את ההכרזה על סגירת הקו מפילדלפיה לנתב"ג וממנה, במיוחד מההיבט של פגיעה בצרכן הישראלי. פעילותה של חברת אמריקן איירליינס מבחינתו הייתה מבורכת בכל הנוגע לריסון והפחתת מחיר כרטיסי הטיסה. אנו מודעים, כי מדובר בחברת תעופה פרטית, אך אנו מסתכלים בעין של הצרכן הישראלי. סגירת הקו תיצור פגיעה ברמת השירות ומחיר כרטיסי הטיסה. חברות תעופה אחרות עלולות לנצל את המצב ואנו ננסה למנוע זאת".

במשרד החוץ אמרו בתשובה, כי מדובר בחברת תעופה פרטית אשר למדינת ישראל יקשה להתערב בהחלטותיה המסחריות. אף על פי כן , ייראו מה ניתן יהיה לעשות בנושא.

הטיסה האחרונה בקו מפילדלפיה לנתב"ג תתקיים ב-4 לינואר 2016 והטיסה האחרונה מנתב"ג לפילדלפיה תתקיים למחרת ב-5 לינואר. לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) מאז תחילת 2015 טסו עם החברה 95 אלף נוסעים הלוך ושוב לארה"ב, עלייה של 2.74% לעומת ינואר – יולי 2014.

חברת אל על מצטיידת במטוס חדש

חברת אל על מצטיידת במטוס חדש מדגם בואינג 767-300. המטוס ישרת בצי עד להחלפתו בבואינג המתקדם 787-8.

חברת אל על מצטיידת במטוס רחב גוף חדש. מטוס בואינג מדגם 767-300, משנת יצור 1996 - לשעבר של חברת התעופה אתיופיאן אירליינס, נמצא בשלבי הצביעה האחרונים של חברת אל על במיאמי.

המטוס אשר ישמש לטיסותיה ארוכות הטווח של החברה, עתיד להגיע בשבועות הקרובים ארצה,עם רישום ישראלי.

מחברת אל על נמסר בתגובה, כי "אל על חתמה לפני מספר חודשים על הסכם לחכירה של מטוס 767-300 אשר צפוי להתקבל החברה בתקופה הקרובה ואשר יוחלף ב-2017-2020 על ידי מטוס 787-8".

יצוין, כי חברת אל על הכריזה החודש על תוכנית הצטיידות חדשה בסכום של 900 מיליון דולר. חברת התעופה תרכוש ותחכור 15 מטוסים מדגמי בואינג 787 עם אופציה לרכישת 13 מטוסים נוספים. המטוסים שיירכשו מיועדים לטיסות בטווחים הבינוני והארוך.

חברת אל על הרוויחה 17 מיליון דולר ברבעון השני השנה, למרות ירידה של 11% בהכנסות – כתוצאה מירידה בתיירות הנכנסת, עיתוי חג פסח והחרפת התחרות.

מטוס "אפ" של אל עלצילום: תומר אפלבאום

הנהלת רש"ת תפנה הערב לבית

הנהלת רשות שדות התעופה תפנה הערב לבית הדין לעבודה על מנת לקבל עזרה לצורך ביטול השביתה עליה הכריז ועד העובדים למחר בין השעות 12:00-10:00 בצהריים.

בעקבות ההודעה שיצאה לחברות התעופה אושר לחברות להקדים את מרבית הטיסות המתוכננות בין 10:00 ל-12:00 זמן מקומי. באותן שעות יש 18 נחיתות.

הזזת הטיסות תיצור עומס חריג לפנות בוקר של 46 המראות לא כולל נחיתות ברצף של 3 שעות. מחר צפויים לעבור בנתב"ג 70 אלף נוסעים. ברשות שדות התעופה קוראים לציבור הטסים להתעדכן בחברות התעופה ובאתר האינטרט של הרשות.

עקב השביתה בנתב"ג: חברות תעופה משנות זמנים כדי לצמצם פגיעה בנוסעים

חברות תעופה משנות את לוח טיסותיהן ומקדימות או דוחות את המראותיהן מחר (א') מנתב"ג, עקב השביתה של עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) הצפויה בין השעות 10.00 ל-12.00 בצהריים.

מבדיקת TheMarker עולה כי למעלה מ-10 המראות צפויות בשעתיים אלה מנתב"ג ושביתה תפגע באלפי נוסעים. כך לדוגמא חברת אליטליה הקדימה את טיסתה מספר 815 לרומא, שהייתה מתוכננת להמריא מחר בשעה 10.30 בבוקר, לשעה 10.00 בבוקר. זו השעה שגם טיסת בריטיש איירוויס מספר 166 ללונדון צפויה להמריא וכן טיסת אונור הטורקית לאנטליה.

גם חברת אל על הצטרפה לחברות התעופה הזרות והקדימה את יציאתן של 3 טיסות ודחתה זמן יצאה של טיסה נוספת.

מאל על נמסר, כי מדובר בהקדמת הטיסות לניו יורק, לונדון ומרסי שהוקדמו לשעה 09:30 בבוקר ולדחיית הטיסה לבוקרשט לשעה 13:00 בצהריים.

בין חברות התעופה אשר נוסעיהן עלולים להיפגע נמנות איגיאיין אייר ופגאסוס.

בתוך כך, לא ברור עדיין מה יעלה בגורלן של הטיסות הנכנסות. הערכה היא כי המטוסים יורשו לנחות אך מזוודות הנוסעים לא יעברו לאיסוף כבודה. המשמעות המעשית היא שיבושים ועיכוב בהליך המסירה.

סקנדינביאן איירליינס תפעיל 3 קווים חדשים לארה"ב

בעוד חברת אמריקן איירליינס תפסיק ת קו טיסותיה מישראל לארה"ב וממנה בינואר 2016 הודיעה חברת התעופה "סקנדינביאן איירליינס" (SAS) המפעילה טיסות ישירות בין נתב"ג לקופנהגן וטיסות עונתיות לשטוקהולם, אתמול, על השקת 3 קוים חדשים לארצות הברית: קופנהגן - מיאמי, שטוקהולם - לוס אנג'לס ומיאמי - אוסלו.

במקביל הודיעה סאס כי תגביר את כמות התדירויות בקווים בין קופנהגן לשנחאי, שטוקהולם לניו יורק ושיקגו. לאחרונה הגדילה סאס גם את מספר הטיסות בקו המוצלח שבין קופנהגן לסן פרנציסקו עם פתיחת טיסות יומיות לסן פרנציסקו. במהלך 2015 השיקה סאס יותר מ-13 קוים חדשים והגדילה בחצי מיליון מושבים את ההיצע לעומת עונת החורף הקודמת.

יקי כהן, מנהל SAS ישראל: "הטיסות החדשות של סאס לארה"ב, יאפשרו לנו להציע לנוסע הישראלי בעתיד מוצר מצוין ואטרקטיבי המאפשר להגיע בנוחות, במהירות ובאיכות טיסה גבוהה מת"א ליעדים שונים ומבוקשים בארה"ב דרך שדה התעופה הנוח בקופנהגן".

"הקווים החדשים הישירים, חידוש צי המטוסים שלנו לטווח ארוך, השקת המחלקות החדשות והגברת התדירויות מובילות לכך שלסקנדינביאן איירליינס יש מוצר מעולה לטיסות לארה"ב, בוודאי הטוב ביותר מסקנדינביה. ב-2016 יגיעו טיסות סאס ל-7 יעדים שונים בארצות הברית, בשעות ובתדירויות נוחות", אמר עוד ריקארד גוסטפסון, נשיא ומנכ"ל SAS.

אחרי 12 מיליון שקל ו-3.5 חודשים: מחר ייפתח שדה התעופה בראש פינה

שדה התעופה הפנים ארצי בראש פינה ייפתח מחר (ד') מחדש לאחר שהיה סגור במשך כ-3 וחצי חודשים לצורך שיפוצים, בהשקעה של כ-12 מיליון שקל.

שדה התעופה בראש פינה נסגר לשיפוצים בסוף חודש אפריל השנה למשך שלושה וחצי חודשים, בתקופת הזמן הגרועה ביותר מבחינת חברות התעופה הקלה ובעלי המטוסים הפרטיים, וזאת לאחר שנדחה מסוף 2014. תקופת סוף האביב והקיץ הינה האידיאלית מבחינת מזג האוויר לתעופה הפנים ארצית לצפון, עם כמות התנועה היחסית הגדולה ביותר במהלך השנה מהמרכז לצפון.

רשות שדות התעופה השקיעה 12 מיליון שקל בשדרוג הבטיחות בראש פינה במטרה לחזק את מסלול ההמראות והנחיתות ואת תאורת המסלולים. כמו כן הותאמו המסלולים לשימוש מטוסים עד לגודל מטוס ATR72 ומטוסי ההרקולס הצבאיים, לצרכי פעילויות צבאיות ואזרחיות.

בג"ץ הקדים את הדיון בגורלו של שדה התעופה בהרצליה ל-6 בספטמבר

בית המשפט העליון הקדים ל-6 בספטמבר את הדיון בגורלו של שדה התעופה בהרצליה. בכך נענה בג"ץ לפניית עמותת משתמשי השדה, על מנת להכריע בהמשך הפעילות כדי לצמצם את הנזק הכלכלי אשר נגרם לבתי הספר לטיסה אשר פועלים במקום. הבקשה הדחופה להקדמת הדיון התקבלה, לאחר שמזכירות בית המשפט קבעה בתחילה ל-18 באוקטובר את הדיון בנושא.

על אף ההחלטה להקדמת הדיון, תופסק פעילות בתי הספר והטיסות לשמירת כשירות מה-1 לספטמבר למשך מספר ימים ולפחות עד לקבלת החלטה חדשה, לאחר שקודם לכן דחה בג"ץ וסירב להאריך תוקפו של צו ביניים אשר אפשר המשך פעילות זו בשדה התעופה הרצליה עד לסוף החודש.

בנוסף, קבוצת טייסים בעלי מטוסים פרטיים, אגודת התעופה הכללית ועמותת "חיים" – שבין מגוון פעילויותיה למען ילדים חולי סרטן גם הטיסה אותם בהתנדבות בשדה התעופה הרצליה - פנתה אל בית המשפט בעתירה מקבילה המבקשת להתיר לבעלי המטוסים להמריא ולנחות בהרצליה וכן לאשר הטסת ילדים חולי סרטן.

"אנחנו תולים תקוותנו בשופטים שידעו להנחות את המדינה לקבל את ההחלטה הנכונה, והיא הסדרה חוקית של שדה התעופה הרצליה עד למועד בו יפעל בפעילות מלאה שדה תעופה במרכז הארץ שיענה על כל הצרכים הקיימים והעתידיים של ענף התעופה הכללית בישראל", נאמר באגרת פנימית שהפיץ בסוף השבוע שעבר ועד עמותת משתמשי שדה התעופה הרצליה לחבריו.

שדה התעופה בהרצליהצילום: אייל טואג

רת"א מזהיר את הטייסים: הזהרו מהתקלויות קטלניות עם רחפנים

ריבוי אירועי בטיחות חמורים בהם רחפנים חלפו בגובה טיסה נמוך התרחשו לאחרונה באזור קו החוף בבית ינאי, כך עולה ממסמך פנימי של רשות התעופה האזרחית (רת"א). המסמך, החתום על ידי שי וינר - מפקח מסוקים-מבצעים ברת"א, מתריע בפני מנהלי חברות התעופה השונות, מפני התופעה המסוכנת בה חולפים רחפנים בגובה 100 רגל, גובה הזהה לגובה נסיעה נמוכה של מסוקים ומטוסים, ועלולים להיקלע למנועי כלי טיסה.

"בחלק מהפעמים המסוק הבחין ברחפנים ושינה כיוון ובחלק מהמקרים כלל לא הבחינו בהם. בחליפות אלו קיים פוטנציאל לתאונה קטלנית", נכתב במסמך האזהרה. וינר ביקש להזכיר כי נתיב הטיסה על קו החוף הינו 400 רגל מעל פני הים, התריע מפני תאונות קטלניות בנושא, ואף שוחח אישית עם הטייסים שהיו מעורבים בהתקלויות עם רחפנים.

מבצע למחזיקי כרטיס ויזה: הלוך ושוב לחמישה יעדים באירופה - ב-199 דולר

ויזה אירופה השיקה פלטפורמת תיירות מקוונת- tasti.co.il - המציעה טיסות וחבילות נופש בשיתוף פעולה עם חברת איסתא. האתר, שפתוח לכל מחזיקי כרטיס ויזה בישראל, מציע מבצעי השקה שכוללים טיסות הלוך ושוב לחמישה יעדים באירופה - פריז, ברצלונה, אמסטרדם, נאפולי ומלגה - בעלות של 199 דולר בלבד. עם גמר המלאי, הצעות חדשות אמורות להתווסף ולהתעדכן על בסיס קבוע.

בשלב הראשוני כל ההצעות וההנחות פתוחות כעת לכל מחזיקי כרטיס אשראי ויזה בישראל, אך מפברואר 2016 ואילך ההצעות המסובסדות המוצעות ב-199 דולר יהיו זמינות רק למחזיקי כרטיס ויזה שיבצעו רכישות בסכום מינימלי (עליו תודיע החברה בחודשים הקרובים) בשלושת החודשים שקדמו להזמנה. עם זאת כל שאר ההצעות באתר יהיו זמינות לכל מחזיקי כרטיס ויזה.

ניקולס הס, מנכ"ל ויזה אירופה, שנכח בהשקה בתל אביב, אמר כי "שליש מהאירופאים יוצאים ליותר חופשות מאשר לפני חמש שנים וב-2014 היינו עדים ליותר ממיליארד עסקות, רכישות ומשיכות כסף שמחזיקי כרטיסי ויזה ביצעו במהלך הטיול שלהם. בשבעת החודשים הראשונים של השנה, מחזיקי כרטיסי ויזה מישראל השתמשו בכרטיס שלהם 4 מיליון פעמים בעת שטיילו בחו"ל, עלייה של 14% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. אלה הם מספרים עצומים שמעניקים לנו הזדמנות אדירה לפתח פתרונות חדשניים ונוחים שיספקו את חווית התשלום הטובה ביותר למטיילים בכל רחבי אירופה".

יאיר סולו, סמנכ"ל שיווק בישראל ומלטה, מוסיף כי "מחזיקי כרטיס ויזה יכולים להשתמש בכרטיס הקיים שלהם באתר באופן מיידי - אין צורך לצבור נקודות במשך תקופה ארוכה כדי ליהנות מההצעות והמבצעים הללו".

פריזצילום: Bloomberg

למרות החלטת בג"ץ – הותרו טיסות לצרכי צילום אוויר, הצלה ופינוי משדה התעופה הרצליה

תנועת טיסות לצרכי צילום אווירי, טיסות כיבוי והצלה וטיסות פינוי רפואי, תמשך משדה התעופה בהרצליה - על אף פסיקת בג"ץ מהשבוע שעבר, על הפסקת סדרה של פעילויות תעופה מה-1 לספטמבר.

מסמך פנימי של רשות שדות התעופה מיום 10 באוגוסט מעלה כי מכוני הבדק ימשיכו לפעול בשדה התעופה הרצליה וכי מותרות המראות ונחיתות לצורך ביצוע בדק בלבד, טיסות מבחן או ניסוי לכלי טייס או רכיבי המטוס במסגרת הבדק וגם המראות לצורך העברת כלי טייס משדה התעופה הרצליה לשדה תעופה או מתקן אחר. כל הפעילויות הללו יהיו מותרות עד ה14 לאוקטבר, כחלק מהארכת צו ביניים של בג"ץ מה-15 באפריל למשך חצי שנה.

עם זה, כל פעילות אחרת שאינה מנויה על הפעילות הזו, עפ"י המסמך עליו חתום סמנכ"ל רש"ת למסופי גבול ושדות תעופה פנים ארציים, שלמה אורן, תהייה אסורה מה-1 לספטמבר, עפ"י החלטת בג"ץ.

"מבלי לגרוע מהאמור לעיל ולמען הבהרת הדברים אסורות גם הפעולות הבאות: טיסות הדרכה, לימוד טיסה והכשרת טייסים, טיסות לצורך שמירת כשירות, טיסות מבחן לטייס, טיסות פרטיות, טיסות רומנטיות וכל סוג אחר של טיסות להטסת נוסעים, טיסות ניסוי מכל סוג שהוא, טיסות מסחריות מכל סוג שהוא וטיסות חקלאיות למינהן כגדון הדברה וריסוס", נכתב עוד במסמך רש"ת.

בשיא העונה בנתב"ג: מערכת ביקורת גבולות בכניסות לארץ קרסה

בשיא העונה ויום אחרי היום הכי עמוס בשנה בנתב"ג מערכת ביקורת גבולות בכניסות לארץ נפלה וכתוצאה מכך נוצר עמוס גדול בנתב"ג בכניסה לישראל. באופן זמני עברו בקרי הגבול לעבודה ידנית.ברשות האוכלוסין וההגירה ציינו בצהריים כי המערכת נמצאת בשלבי עלייה מחדש וועובדת באופן חלקי.

כחלק מהתתמודדות עם המצב עלתה המערכת החליפית וברשות שדות התעופה מצפים כי הלחץ יתחיל להשתחרר בהקדם ומוסרים כי "אין פגיעה ביציאה מהארץ. צוות מתוגבר של בקרי הגבול עושה בדקות אלה מאמץ לשחרר את הלחץ".

אתמול היה היום הכי עמוס בנתב"ג בכל הזמנים בו עברו כ-78 אלף איש.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "המערכות המחשוביות קרסו ועברנו למערכות ביקורת גבולות חלופיות. תגבור העובדים תוכנן מראש בגלל הימים העמוסים וללא קשר לנפילת המערכות. במקום יש עומס גדול ונציגי הרשות פועלים למציאת פתרונות כלליים ונקודתיים".

תנועת שיא בנתב"ג: יותר מ-79 אלף נוסעים ב-457 טיסות

אם הייתם היום בנתב"ג בודאי הרגשתם שלא מדובר בעוד יום רגיל. שיא של כל הזמנים נשבר היום בשדה התעופה עם יותר מ-79.8 אלף נוסעים שצפויים לעבור עד סוף היום ב-457 תנועות מטוסים.

אוגוסט הוא החודש העמוס ביותר בנוסעים, ששובר את שיאי כל הזמנים עם יותר מ-2 מיליון נוסעים בטיסות בינלאומיות בנתב"ג. זאת לאחר שחודש יולי הסתכם בעלייה של 20% בתנועת הנוסעים בנתב"ג ותנועת המטוסים עלתה ב-10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

ברשות שדות התעופה שבים וממליצים לנוסעים לבצע את הליך הצ'ק אין (Check In) כבר בבית, להדפיס את כרטיס העלייה למטוס, ולהתחיל את החופשה מבעוד מועד. האפליקציה של נמל התעופה בן גוריון, TLV Airport, מאפשרת לעשות צ'ק אין לטיסה בקלות ובמהירות מכל מקום. האפליקצייה זמינה להורדה בחנויות היישומים Google Play ו-App Store, והכניסה אליה מאפשרת קישור ישיר לביצוע הצ'ק אין באתרי חברות התעופה המאפשרות את השירות.

שניות מאסון בנתב"ג: רחפן כמעט התנגש במטוס

אסון נמנע שלשום (ב') בנתב"ג כאשר מטוס של בריסל איירליינס שהגיע מבלגיה לישראל כמעט התנגש ברחפן. האירוע החמור קרה כשהמטוס מדגם איירבוס 320 התחיל להנמיך גובה לקראת נחיתה, כשלחרדת צוות המטוס הם הבחינו ברחפן מרובע בעל ארבעה רוטורים בצבע כהה חולף על פניהם מימין לשמאל באותו הגובה בטווח של כ-100 מטר בלבד.

הטייסים דיווחו על המקרה לפקח המגדל שהחל לברר את המקרה בעזרת גורמי רשות שדות התעופה, החוקר הראשי רז (רזצ'יק) יצחק, וגורמים מרת"א. המשטרה אף היא עודכנה בפרטי התקרית אך מפעיל הרחפן, שכמעט גרם לאסון, טרם אותר.

"מדובר בתקרית חמורה שמייצגת תופעה מדאיגה שרק הולכת ומתרחבת ואשר מתבטאת בעלייה, בשיעור גידול גבוה, של הטסת רחפנים, פרטיים ומסחריים, ללא רגולציה, ללא תיאום או ללא יידוע של הרשויות המוסמכות" כותב יצחק בדו"ח הבטיחות לגבי האירוע, "תופעה זו נדונה בשנתיים האחרונות במספר גדול של כנסים בינלאומיים, עקב ההבנה כי מדובר בגורם סיכון בטיחותי שעלול לגרום בנסיבות מסוימות, עד כדי הפלת מטוס נוסעים, כל שכן כשזו נעשית בקרבת שדות תעופה.

"חובה להכיר, כי שיעור הגידול של התופעה הוא עצום ובמצב הנוכחי, יש לסגור פערים רבים בתחום הרגולציה והאכיפה, תוך יצירת מודעות אצל מפעילי הרחפנים שרבים מהם לא מודעים ממש לסיכון הבטיחותי והביטחוני שהם יוצרים. האירוע מחייב את גורמי התעופה והאכיפה בישראל לשלב פעילויות, לקיים מפגשים ליידוע ותיאום, זאת כדי לטפל ביעילות בתופעה, במטרה לצמצם את ממדי הסיכון" כותב יצחק.

תוכנית הצטיידות חדשה בארקיע: מוכרת 2 מטוסים ATR ישנים ורוכשת מטוס סילון חדש

חברת ארקיע מחדשת את צי מטוסיה ומוכרת את שני מטוסי ה-ATR הוותיקים – כך נודע היום (ד) ל-TheMarker. שני המטוסים עברו כבר רישום לטובת חברה שוויצרית. במקומם רוכשת החברה מטוס סילון חדש מדגם אמברייר 195 – שלישי במספר.

בענף התעופה העריכו כי לבד מהשקעה בהצערת צי מטוסיה ובשיפור של השירות לקוחות, מדובר במהלך צופה פני עתיד, לקראת סגירתו הצפויה של שדה התעופה דב בת"א ב-2016 והעתקת פעילות התעופה הפנים ארצית לנתב"ג. מטוסי ה-ATR שימשו בעיקר בטיסות משדה התעופה דב בת"א לאילת וממנה.

מחברת ארקיע נמסר בתגובה כי "בכוונת ארקיע להגדיל עוד יותר את צי מטוסי הסילון בכלל והאמברייר בפרט. מטוסי הסילון החדישים מתאפיינים בנוחות טיסה משובחת בקווים הקצרים והארוכים, מטוסים מרווחים ומהירים שמשפרים בהרבה את חוויית הטיסה. מטוסי ה-ATR הצעירים יותר שברשות החברה ימשיכו לשרת את ארקיע ולקוחותיה עוד מספר שנים".

פעילות שדה התעופה בהרצליה תופסק מ-31 באוגוסט

צעד נוסף בדרך לסגירה אפשרית של שדה התעופה בהרצליה. בג"ץ קבע אתמול (ב'), כי שורה של פעילויות שהיו קיימות בשדה עד כה יופסקו החל מ-31 באוגוסט. עם זאת, קבעו שופטי בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ - חנן מלצר, יצחק עמית ואורי שהם, כי לאחר הפגרה יתקיים דיון כולל לגבי גורלו של שדה התעופה ודרכי ההסדרה החלופיות לתעופה האזרחית והפרטית במקום.

בג"ץ דחה את בקשת משתמשי שדה התעופה והאלוף במיל' הרצל בודינגר להאריך את מועד צו הביניים שהוציא בית המשפט בנושא. מדובר בפעילויות שאושרו זמנית לגבי טיסות לצרכי הדרכת לימודי טיסה, הכשרת טייסים ושמירת כשירות טייסים ובטיחות טיסה. עם זאת תימשך הפעלת מכון הבדק בשדה התעופה בהרצליה, המראות ונחיתות לצןרכי הבדק ולשם העברת מטוסים לשדות תעופה אחרים.

בנימוקיהם לדחיית הבקשה ציינו השופטים כי עיריות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו כמו גם הגורמים הממשלתיים, שר התחבורה, רשות שדות התעופה, רשות התעופה האזרחית, היועץ המשפטי לממשלה ועוד, התנגדו לבקשת ההארכה.

"צו הביניים היה מוגבל מלכתחילה בזמן (לשלושה חודשים) לצרכי התארגנות", קבעו השופטים. "ולא השתכנענו כי הארכתו מעבר ל-31.8.2015 אותו קבענו כאן לפנים משורת הדין, תתרום עוד לקידום הפתרונות המהותיים המתבקשים כמכלול. אלה אכן נדרשים ואולם הם ילובנו בעת שמיעת ההתנגדות לצו על תנאי". השופטים ביקשו לקבוע הדיון בהקדם מיד לאחר הפגרה.

באגודת התעופה הכללית, אמרו היום (ג') בתגובה, כי "הנקודה החשובה והמרכזית בהחלטת בג"ץ נוגעת לדיון הרחב והדחוף שהוא מתכנן לקיים מיד עם תום הפגרה בבתי המשפט בתחילת חודש ספטמבר, בהשתתפות כלל הגופים והגורמים הנוגעים לעתיד השדה. השופטים קבעו במפורש כי גורל השדה ועתיד הפעילות התעופתית בו ידונו לצורך קידום הפתרונות המתבקשים כמכלול - לפתרון הסוגיה".

לדברי דובר האגודה, מוטי שוימר, "שדה התעופה בהרצליה הוא מרכז הכשרת הטייסים האזרחיים בישראל וסגירתו ללא חלופה קיימת ופעילה במרכז הארץ, בהתאם להמלצות ועדת בודינגר, תנחית מכה קטלנית על התעופה הכללית והפנים-ארצית במדינת ישראל".

שדה התעופה בהרצליה אמור היה להיסגר ב-15 לאפריל השנה ובשטח המתפנה, 160 דונם, אמורות לקום כ-15 אלף יחידות דיור עם מגוון של שטחים ירוקים. משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, התחייב ש-25% מהבנייה תהיה במחירים מוזלים לזוגות צעירים.

משתמשי שדה התעופה והאלוף במיל, מפקד חיל אוויר לשעבר, הרצל בודינגר, הגישו, מעט לפני מועד הפינוי, עתירה לבג"צ באמצעות עורכי הדין אלון גלנט, ינקי פפר ואיתי קריידן.

בתגובות לבג"צ שהוגשו בימים האחרונים מסתמן כי כל הגופים הקשורים לשדה תומכים בפינויו המיידי, זאת ללא קשר לחלופה שאמורה הייתה להיות בשדה התעופה בעין שמר ושאינה ישימה. מתגובתה של רשות שדות התעופה לבג"צ עולה כי הפעלת השדה גורמת למדינה הפסדים בסך של כ-15 מיליון שקל בשנה. גם התגובות לבג"צ של המועצה לתכנון ובנייה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה ושר הביטחון, קובעות חד משמעית שיש להפסיק את פעילות השדה והעסקים הנמצאים בו ללא שום קשר למציאת שדה חלופי. הגורמים גם טוענים כי כמעט לכל הפעילויות ישנן חלופות וכי העותרים ידעו מזמן על הכוונה לסגירתו ולכן אין עוד תוקף להארכת צו הביניים.

רשות שדות התעופה הציגה לבג"צ פתרונות חלופיים לחניית 108 המטוסים, בשדות התעופה במחניים, שדה דב, חיפה ושדה תימן. הרשות אמרה לבית המשפט כי למכוני הבדק נמצאו בשלב זה פתרונות חלקיים בלבד. בניתיים הוציאו רשות שדות התעופה ומשרד הבטחון מכרז לבחינת חלופות לשדה התעופה בהרצליה במקום השדה בעין שמר. זאת מאחר שבעין שמר הזזת המתקן הצבאי אמורה לעלות כ-500 מיליון שקל ומשרד הביטחון מתנגד לכך.

עיריות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו, באמצעות עורך הדין ליאור כץ, דחו גם בתוקף את הבקשה להארכת הפעילות בשדה. זאת בנימוק שפינוי השדה היה מוחלט וידוע כבר עשרות שנים והוא משמש "תחביב יקר לבעלי ממון ופנאי". עו"ד כץ מציין כי 90% מהפעילות בו היא לימודי טיס וטיסות חוויה בשמי הארץ המופעלות על ידי חברות פרטיות.

עלות לימודי טייס נאמדת במאות אלפי שקלים. "מדובר בבעלי עסקים אשר מעדיפים להמשיך ולהתפרנס מעשירי הארץ אולי מהחשש שאלה יטרחו בנסיעה של שעה או שעתיים רק לשם טיסות להנאתם", מוסיף כץ. עו"ד כץ צירף לתגובתו מכתבים מ-18 מתושבי האזור המופנים לעיריות ולבית המשפט העליון ובהם נכתב על הסבל הרב והסכנה הנגרמים להם בעקבות הפעלת השדה.

"העותרים עשו להם שיטה לנסות ולדחות את הקץ באמצעות בקשות חוזרות ונשנות על אותו הדבר. פעם כ'הבהרה', פעם כ'הרחבה' ופעם כ'הארכה'. הם גם לא מפרטים את היקף הפעילות בשדה והעסקים הנמצאים בו". כץ מסכם: "אי אפשר שלא להזכיר את אי חוקיותו של השדה לגביה נפסק בעבר 'תופעה ששלטון החוק אינו יכול להשלים עמה'".

זוהר בלומנקרנץ ורינה רוזנברג

בקורת בענף התעופה הפרטית על עיכוב בפתיחתו מחדש של שדה התעופה בראש פינה

עיכוב בפתיחתו מחדש של שדה התעופה הפנים-ארצי בראש פינה, מעורר בקורת חריפה בענף התעופה הפרטית והקלה. על אף ההודעה הרשמית שהוציאה בזמנו רשות שדות התעופה (רש"ת) על כך שמשך העבודות יארכו כשלושה חודשים, ממידע שהגיע ל-TheMarker היום (א') עולה, כי פתיחת השדה תתעכב בעוד מספר שבועות.

ל-TheMarker נודע, כי עבודות השיפוץ במסלול מתעכבות וכי הצפי הנוכחי לסיום העבודות עומד על ה-26 לאוגוסט, וגם תאריך זה אינו סופי ועלול להידחות.

טייס ותיק שהרבה לפקוד עם מטוסו את שדה התעופה בראש פינה אמר: "מעט הטייסים שעוד פועלים בהרצליה בגלל המגבלות שהטיל בג"ץ לא יכולים לטוס לראש פינה והשיפוצים מתארכים מעבר לצפוי, על חשבון התעופה, בתקופה הטובה ביותר: אנשים בחופש, מזג האוויר לרוב מתאים לטיסה ואזור הצפון קורץ ללא מעט מאנשי התעופה".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה, כי "הרשות השקיעה 12 מיליון שקל בשדרוג הבטיחות בראש פינה ובמטרה לשדרג ולחזק את מסלול ההמראות והנחיתות למען בטיחותן של חברות התעופה הפועלות בשדה. שדה התעופה נסגר למשך כ-3.5 חודשים ועבודות הסלילה צפויות להסתיים כשבוע לפני התאריך שנקבע. החל מה 15.8 ובדיוק מרבי לתאריך המדויק בו אמורות היו להסתיים העבודות, ועד לתאריך ב 26.8 יסתיימו הליכי השמשת המסלול. במהלך הסגירה חידשה רש"ת את מסלול ההמראות והנחיתות בשדה התעופה בראש פינה לאורך של כ-1,000 מטר, את מערכת תאורת המסלולים בשדה וכן את התאמת המסלול בראש פינה לשימוש מטוסים עד לגודל מטוס ATR72 ומטוסי ההרקולס הצבאי ,לצורך קיום הפעילות הצבאית והאזרחית".

השדה משמש את התעופה האזרחית ליעדים פנים ארציים בטיסות מסחריות של חברת עיט, נחיתות והמראות של מטוסים קלים פעילות של התעופה הכללית והפרטית ספורט אווירי כמו גם צה"ל משתמש בשדה לאימון מטוסי תובלה מסוג הרקולס.

דו"ח החוקר הראשי: מגמת שיפור ברמת בטיחות הטיסה הכוללת ב-2014

ירידה במספר אירועי בטיחות הטיסה – תאונות ותקריות חמורות, נרשמה בכל מגזרי התעופה קרי, בתעופה הבינלאומית, הכללית, החקלאית והספורטיווית בישראל ב-2014 – כך עולה מדו"ח סיכום פעילות משרד החוקר הראשי, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז במשרד התחבורה שהתפרסם אתמול (ה) הגיע לדה מרקר ונחשף כאן בראשונה.

נתון בולט נוסף המאפיין את 2014 הינה עלייה לכאורה, במספר כלי טיס שנמחו בתחום כלי הטייס הבלתי מאוישים והטיסנים. ההסתייגות נובעת בשל נורמת הדיווח במגזרים אלו שאינן כפי שקיימות במגזרי התעופה המאויישים.

בשנת העבודה 2014 דווח למשרד החוקר הראשי על 1,884 אירועי בטיחות טיסה. הדו"ח הסיכום מגלה, כי "עקב טעות בחיל האוויר, לא דווח לחוקר הראשי, משך תקופה ארוכה, על אירועי בטיחות שהם היו עדים להם – מצב זה תוקן ב-2015".

ב-2014 פתח החוקר הראשי בחקירתם או בירורם של 144 אירועי בטיחות טיסה עפ"י החלוקה: 34 תאונות, 63 תקריות חמורות, 41 תקריות אחרות ו-6 תאונות שאירעו בחו"ל עם זיקה לישראל.

"במיון הגורמים העיקרים להתרחשות התאונות והתקריות החמורות, ניכרת כמות גדולה מתוכן שסיבתן העדר ידע תעופתי וחריגה מנהלים", קובע החוקר הראשי. "עלייה זו מיוחסת בעיקר לאירועי תעבורה אווירית ומקורה, הן במגבלות ובאילוצים האובייקטיביים והן במודעות הגבוהה לדיווח הבטיחותי שיש בתחום זה אצל הפקחים ואצל הטייסים. בשנה זו החלה עלייה בכמות הדיווחים בתחום בטיחות הקבינה ומבצעי הקרקע", המשיך רז וכתב בדו"ח הסיכום.

משרד החוקר הראשי פרסם 216 המלצות בטיחות ב-2014 מהן 61% התקבלו ע"י הגורמים שאליהם הן הועברו. מתוך ההמלצות שהתקבלו 55% בוצעו ו-35% עדיין בביצוע.

"בשנת 2014 חלה עלייה במספר הדיווחים שהועברו למשרד החוקר הראשי, אך יחד עם זאת ובשונה לשנה שקדמה, ישנה גם ירידה ברורה במספר האירועים החומרים – תאונות ותקריות חמורות שדווחו. מצב זה מצביע על מגמת שיפור ברמת הבטיחות הכוללת ונדרש לבחון מה תהיינה התוצאות בשנים 2015 ו-2016 כדי לקבוע אם זו מגמה ברורה ועקבית", כתב רז.

טסים לחופשה ביוון? פקחי הטיסה שובתים

היום (ד') צפויים שיבושים בטיסות ובנחיתות בקו ישראל-יוון, כולל האיים, עקב שביתה של פקחי הטיסה היוונים. הפקחים ישבתו היום בין השעה 14.00 בצהריים עד השעה 18.00 בערב. פקחי יוון הודיעו כי יקיימו שביתות נוספות גם בימי שישי ושבת הבאים (ה-14-15 לאוגוסט).

בדיקת TheMarker העלתה, כי חברות תעופה ישראליות, שינו את זמני ההמראה המתוכננים מנתב"ג, כדי לצמצם את הפגיעה בציבור הנוסעים. חלק מהחברות הקדימו את מועדי ההמראה ואחרות דחו את הזמנים. החברות ממליצות להתעדכן בשינויים בלוחות הזמנים.

מאבק סביב הפעלתו מחדש של מנחת המטוסים בקרית שמונה; רת"א זימנה לשימוע את בעל הזיכיון

מאבק חדש סביב הפעלתו מחדש של מנחת התעופה בקרית שמונה לטיסות פנים ארציות נחשף היום (א'). רשות התעופה האזרחית זימנה לשימוע את בעל הזיכיון ויקטור חג'ג, על מנת לבחון את האפשרות לבטל את רישיון ההפעלה שלו. טרם נקבע מועד לדיון.

המאבק מתמקד בין עיריית קרית שמונה, בעלת הקרקע, באמצעות החברה הכלכלית לבין הזכיין המזוהה עם הקמת המנחת ואחזקתו במשך תקופת שנים ארוכה.

אין זו הפעם הראשונה שעימות כזה מתרחש מאחורי הקלעים. לפני כשנתיים ביקשה עיריית קרית שמונה לקיים מרוץ מכוניות במנחת, תחת אותו נימוק. אולם בקשתה נדחתה עקב החשש להרס המנחת והפיכתו למגרש מרוצים, במקום שדה תעופה.

עתה, עם הכוונה לחדש את פעילות התעופה הפנים ארצית לקרית שמונה החל שוב מאבק מאחורי הקלעים סביב הפעלתו.

ויקטור חג'ג אמר כי "השקעתי את נשמתי", כהגדרתו, וכספים לא מעטים בטיפוח ושימור המנחת וכי אין בכוונתו לוותר בקלות על רישיונו. לדבריו, יטען את טענותיו ככל שיידרש, לרבות בנוגע לזכויותיו בקרקע, בפני הרשויות המתאימות במסגרת החוק וכי הוא סמוך ובטוח "שיקבלו את ההחלטות הנכונות, כפי שהיה עד כה".

כפי שנחשף כאן לראשונה בשבוע שעבר, פתיחת קו תעופה חדש לקריית שמונה, נבחנת עתה על ידי רשויות הביטחון. בהמשך לישיבה של ראש עירית קריית שמונה, ניסים מלכה, הפועל לקידום הפרויקט, עם מנהלי חברת התעופה איה התקיימה פגישה נוספת בין מפעיל המנחת בקריית שמונה, ויקטור חג'ג, למנהלי חברת התעופה איה, המבקשת לטוס בקו. כמו כן, התקיימה פגישה נפרדת עם רשויות הביטחון, לקראת פתיחה מחדש אפשרית של המנחת ותחילתן של הטיסות לצפון הארץ.

"איה תעופה מנהלת מגעים עם עיריית קרית שמונה, קרי עם ראש העיר ניסים מלכה ועם סגנו אלי זעפרני. התקיימה פגישת המשך עם מפעיל מנחת קרית שמונה. הצדדים הראו נכונות לחידוש הטיסות לקרית שמונה", אמר מנכ"ל חברת איה תעופה, עו"ד נתנאל (נתי) פרץ.

לדבריו, "כאשר כל הצדדים מעוניינים ויש ציבור שדורש שירות, איה תעופה תשמח להיות שם. התרשמנו כי ראש העיר ומפעיל המנחת ישמחו להחזיר עטרה ליושנה".

ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה אמר, כי "בדקנו אפשרות טיסות לקרית שמונה בימים הקרובים יתקיימו מגעים בין העירייה, החברה הכלכלית ובין חברת איה תעופה".

הטיסות לקרית שמונה הופסקו בעקבות המצב הביטחוני באזור והועתקו לשדה התעופה בראש פינה. חברת התעופה עיט זכתה במכרז של משרד התחבורה לביצוע הטיסות. המנחת בקריית שמונה הוא בזיכיון פרטי ועד כה לא צלחו המאמצים לחידוש הטיסות.

התערבותו האישית של ראש העיר, ואפשרות כניסתה של חברת תעופה חדשה לקו ונכונותו של מפעיל המנחת, אפשר שיקדמו את הפרויקט.

דו"ח חקירה חושף: תאונת התנגשות בין כלי טיס משטרתי למטוס צבאי בשמי נתניה נמנעה; הסיבה לתקרית - חוסר ת

דו"ח חקירה חושף בראשונה: התנגשות בין כלי טיס משטרתי למטוס צבאי התרחשה כמעט בשמי אזור פולג בנתניה עקב טעות וחוסר תשומת לב של פקחי טיסה והבקרה האווירית

התנגשות בין כלי טיס משטרתי למטוס צבאי התרחשה כמעט בשמי אזור פולג בנתניה, עקב טעות וחוסר תשומת לב של בקר אווירי. בעקבות אירוע בטיחות הטיסה החמור נקט חיל האוויר פעולות למניעת הישנות המקרה – כך חושף חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז לראשונה, בדו"ח החקירה אשר הסתיימה בסוף השבוע.

עפ"י ממצאי החקירה שהגיעו לדה מרקר, התאונה האווירית נמנעה ברגע האחרון, לאחר שמכשיר התראה TAS במטוס הצסנה 206 של המשטרה התריעה על הסכנה המתקרבת ממול של המטוס הצבאי מדגם חופית ועצר את הטיפוס לאותו נקודת גובה זהה.

בנקודת עצירת הטיפוס היה הטווח בין שני כלי הטיס מייל אחד בלבד. צוות המטוס המשטרתי - שהתקרב כבר לגובה 1,580 רגל מעל פני הקרקע בהפרדה אנכית של 300 רגל – עצר הטיפוס וחזר לגובה 1,500 רגל מעפ"י והתייצב בגובה זה בעת החליפה בין כלי הטיסה. בעת החליפה בין כלי הטייס התקיימה הפרדה אנכית של 400 רגל.

אירוע בטיחות הטיסה החמור היה ביום ג', ה-30 ביוני סמוך לשעה 15.30 בצהריים באזור שמי מכון וינגייט. מטוס התובלה הצבאי מסוג חופית (ביצ'קראפט בוננזה) סיים פעילות באזור אימונים והיה בדרכו חזרה לשדה התעופה דב בת"א. המטוס המשטרתי היה בדרכו משדה התעופה דב בת"א צפונה.

"האירוע מסווג כתקרית חמורה. הסיכון שהיה טמון בתקרית נגזר מהעובדה שבשלבי התהוותה, לא היה קשר עין בין צוותי הטיסה של כלי הטיס. הבקר לא הבחין בקונפליקט. קשב יושבי עמדת הבקרה בנקודת הזמן הקריטית היה נתון לאירוע בנקודה אחרת במרחב. סביר שגורם זה תרם לחוסר תשומת הלב להוראת הטיסה השגויה. בפועל נמנעה החרפת המצב בזכות התגובה התכליתית של צוות המטוס המשטרתי, אשר הפסיק את הטיפוס, גילה קשר עין והביא לכך שחליפת המטוסים הייתה מבוקרת ובטוחה", כתב החוקר הראשי בסיכום הדו"ח אשר התבסס גם על ממצאי התחקיר של חיל האוויר.

המדינה לבג"ץ: לסגור מיד את שדה התעופה בהרצליה

המדינה דורשת לסגור את שדה התעופה בהרצליה באופן מיידי. בתשובתה לעתירה בנושא, המדינה אף מתנגדת להארכה נוספת בפעילותו של שדה התעופה.

הסיבה העיקרית לעמדתה של המדינה היא סירובה של רשות שדות התעופה להפקיד שיפוי לפיצויים, והמדינה לא מוכנה לעשות זאת במקומה.

מצב דברים זה לטענת המדינה, ידוע מזה שנים למשתמשי שדה התעופה הרצליה שעתרו לבג"ץ ולכן הארכה נוספת לא תועיל.

שדה תעופה הרצליה צילום: עזרא לוי

"בעקבות החלטת בית המשפט הנכבד מיום 14 באפריל 2015 ולצו על תנאי שיצא ביום זה, התקיימו מספר ישיבות במינהל התכנון, בשיתוף גורמי מדינה רבים. מטרת הישיבות הללו הייתה לבחון שוב את האפשרות להמשיך את פעילותו של שדה התעופה באופן חוקי ולכל הפחות להתניע הליך תכנוני שיוביל להכשרתו הזמנית של שדה התעופה, עד לבניית חלופה", נכתב בתשובת המדינה לבג"ץ.

"בסופו של יום החליטו גורמי המקצוע במשרד האוצר ובמשרד התחבורה, כי אין מקום להפקיד כתב שיפוי כדי להתניע מחדש גיבוש תכנית זמנית להכשרת שדה התעופה", נכתב עוד בתשובת המדינה, בשם המועצה הארצית לתכנון ולבניה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה, רשות שדות התעופה (רש"ת) ורשות התעופה האזרחית ושר הביטחון. וכן, עיריות הרצליה, רעננה והמועצה המקומית כפר שמריהו.

עמותת משתמשי שדה התעופה הרצליה והאלוף (במיל) הרצל בודינגר עתרו לבג"ץ ואף השיגו צו על תנאי בו נדרשו רשויות המדינה להבהיר מדוע לא יתאפשר כינוס המועצה הארצית לתכנון ובניה, כדי שתדון במעמדו של שדה התעופה הרצליה וביחס לחלופות אחרות לו בהתאם.

ערב הגשת העתירה החליט היועץ המשפטי לממשלה כי אין עילה להמשך ההימנעות מאכיפת החוק לאחר יום ה-15.4.15 וכי היהמנעות מאכיפת החוק לאחר תאריך זה אינה סבירה עוד.
בג"ץ התיר להמשיך בהפעלה חלקית של שדה התעופה הרצליה באופן זמני.

בתגובה לעמדת המדינה, כפי שנחשפה, מסר מוטי שוימר, דובר אגודת התעופה הכללית: "חשוב להדגיש, כי ההחלטה על גורל השדה נתונה כרגע בידיו של בג"ץ. אנחנו מברכים על כך שבתגובתה לבג"ץ מציינת המדינה כי הרשויות השונות מחפשות חלופות לפעילות השדה אך אנחנו מאוכזבים מכך שטרם נמצאו כאלה. משתמשי שדה התעופה ימשיכו לדרוש מהמדינה להמשיך את הפעלת שדה התעופה באופן מלא עד שיימצא, יוכשר ויופעל שדה תעופה אחר באזור מרכז הארץ. אנחנו מצפים שבג"ץ יקבל את עמדנו שאין להסתפק בפתרונות חלקיים וזמניים שרק יסכנו את קיום ענף התעופה הכללית של ישראל. כפי שאמרנו אינספור פעמים: סגירת שדה התעופה בהרצליה ללא חלופה קיימת ופעילה במרכז הארץ, בהתאם להמלצות ועדת בודינגר ושתי החלטות ממשלה, תביא מכת מוות על הכשרת הטייסים האזרחיים במדינת ישראל, על התשתית החיונית של התעופה הכללית והתעופה הפנים-ארצית.

בית המשפט קבע לפני מספר חודשים, כי במסגרת תשובתם לצו על תנאי, על המועצה הארצית לתכנון ובנייה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה, רש"ת, רת"א ושר הביטחון להגיש דו"ח ובו פירוט של הפתרונות התכנוניים, הביצועיים והמעשיים שהם גיבשו כחלופות לפונקציות החנייה, הבדק ושאר הפעילויות הנעשות כיום בשדה התעופה הרצליה, לרבות לוחות זמנים ותקציבים הדרושים לצרכי החלופות.

כלל משתמשי שדה התעופה בהרצליה ישמחו לראות תוצאות מעשיות לפעילותם של הגופים הנ"ל במציאת חלופה לפעילות השדה, כפי שדרש בג"ץ".

גורם בכיר בענף התעופה, המכיר את הפרטים מקרוב, אמר בשיחה עם TheMarker כי "אי מתן כתבי השיפוי על ידי רש"ת פשוט כובל את המדינה לתשובה שניתנה לבג"ץ, ורואים את זה לאורך כל מכתב התגובה שלהם. במקום להפקיד כתבי שיפוי שמוערכים ב-150-200 מיליון שקל, מעדיפה רש"ת לבזבז כמיליארד וחצי שקל, לפי הערכות מומחים, בתכנון עתידי של שדה חלופי להרצליה, שבוודאות יהיה פחות טוב מבחינת המיקום.

"ההתנהלות של הגופים הממשלתיים היא גרירת רגליים ומסמוס של הטיפול האמיתי בנושא השדה שיכול להיפתר בצורה פשוטה על ידי הכשרתו מבחינה תכנונית ועל ידי הגשת כתבי השיפוי של רש"ת. האיוולת שבחוסר התיאום בין הגופים האמונים על הנושא פשוט זועקת לשמיים. רש"ת הוציאה מכרז לפיתוח עין שמר וביטלה אותו תוך זמן קצר בלי להסביר לאף אחד מדוע הוא בוטל. זה לא שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה, אלא אפילו האצבעות באותה היד, שאחראית מטעם המדינה על פיתוח התעופה בישראל, זזות לכיוונים שונים.

"רש"ת, רת"א, משרד התחבורה ומנהל התכנון פשוט מכוונים לכיוונים אחרים בעליל. המצב כרגע הוא שאף גוף ממשלתי לא עשה דבר לקדם פתרון, אז מה יש להתפלא כשהם פשוט רוצים לסגור את השדה? מבחינתם זה הפתרון הכי קל כדי לא למצוא פתרון. הזוי לראות איך נציגי התעופה הקלה מתרוצצים בין הגופים הממשלתיים ומסבירים להם דברים על נחיצות תחום התעופה הקלה שלנו לתעופה בישראל. במדינה נורמלית אותם גופים ממשלתיים צריכים לשכב על הגדר כדי להגן על הטייסים והמטוסים בתעופה הכללית, לפתח אותם ולקדם אותם מתוך הבנה בסיסית שאין מדינה נורמלית שאין בה תעופה קלה שמהווה את המנוע להכשרת הטייסים האזרחיים שיפעילו את התעופה האווירית הכבדה יותר בעתיד.

"כמות התנועות בשדה ירדה בצורה ניכרת והתעופה הכללית נמצאת בשלבי גסיסה מתקדמים. אני בטוח בדבר אחד: אם חס וחלילה השדה בהרצליה ייסגר וייווצר מחסור טייסים אזרחיים לחברות התעופה יתחיל פה ברדק שיוביל לדבר אחד: הקמת ועדת חקירה ממלכתית על הכשל האיום הזה. כשאותה ועדה תקום, אותם גופים שכיום לא עושים כלום לפתור את עניין השדה יתפסו את הראש ויגידו לעצמם: היינו צריכים ללחוץ על רש"ת פשוט להגיש את כתבי השיפוי ולהכשיר את השדה כמו שצריך. זה היה הצעד הכי קל, הכי הגיוני והכי נכון לעשות".

אל על תבצע שתי טיסות ישירות לאיי סיישל בחג הסוכות

סאן דור באמצעות חברת התעופה אל על תבצע שתי טיסות ישירות לאיי סיישל בחול המועד סוכות. היום נמסר כי במהלך חג הסוכות, (בתאריכים 25-29.9 ו- 29.9-5.10) תוצענה בשיתוף עם חברת ספיריט הפקות עולם, חבילות של טיסה ומלון, במגוון מלונות 3-5 כוכבים, החל מ- 1550 דולר לאדם.
בנוסף השנה מוצעת טיסה במכירה ישירה לקהל ברחב גם על ידי סאן דור שתצא ב-25 בספטמבר בשעה 8:30 במטוס, ותנחת בסיישל לאחר 6 שעות בשעה 16:05 זמן מקומי.

נבחן אישור פתיחת קו תעופה פנים חדש לקריית שמונה

רשויות הביטחון בוחנות פתיחת קו תעופה חדש לקריית שמונה. בהמשך לפגישה בין ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, הפועל לקידום הפרויקט, עם מנהלי חברת התעופה איה - התקיימה פגישה נוספת בין מפעיל המנחת בקריית שמונה, ויקטור חג'ג, למנהלי חברת התעופה איה, המבקשת לטוס בקו. כמו כן, התקיימה פגישה נפרדת עם רשויות הביטחון, לקראת פתיחה מחדש אפשרית של המנחת ותחילתן של הטיסות לצפון הארץ.
"איה תעופה מנהלת מגעים עם עיריית קריית שמונה, קרי עם ראש העיר ניסים מלכה ועם סגנו אלי זעפרני. התקיימה פגישת המשך עם מפעיל מנחת קריית שמונה. הצדדים הראו נכונות לחידוש הטיסות לקריית שמונה", אמר מנכ"ל חברת איה תעופה, עו"ד נתנאל (נתי) פרץ.

דו"ח ראשוני: כשל במצנחון הפותח את המצנח הראשי גרם לתאונה הקטלנית בה ניספה צנחן ישראלי בשווייץ

כשל במצנחון ההוצאה ((PILOT CHUTE) של המצנח הראשי הוא שגרם לתאונה הקטלנית בה נהרג צנחן אקסטרים ישראלי בתאונת קפיצה אווירית לפני שבוע (21.7) בשווייץ – כך עולה ממידע ראשוני שקיבל חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז הנחשף היום (ג').

המצנחון הוא מצנח קטן יחסית, הנמצא בחלקו התחתון של הרתמה, המחוזקת לגב הצנחן. בשחרורו של המצנחון הוא שולף אח"כ את המצנח הראשי מהרתמה ולמעשה מוביל לפתיחת המצנח הראשי.

"המצנחון נמצא באתר התאונה כאשר הוא כרוך סביב עצמו, בפקעת הדוקה, המעלה חשד שטעות בקיפול ובהכנת ציוד הצניחה הובילה לכשל בפתיחת המצנח הראשי. יודגש, כי בקפיצות בסיס נהוג שהצנחן מקפל אישית את מצנחיו ואחראי לציודו", נכתב בהודעת החוקר הראשי.

קפיצת הבסיס התבצעה מהפאה הצפונית של הר אייגר, ליד העיר אינטרלאקן בשווייץ. נקודת היציאה ממנה קפץ הצנחן מכונה "פטרייה" והיא בגובה 3,500 מטר לערך מעל פני הקרקע.

על פי המידע הראשוני שקיבל החוקר הראשי מהגורמים החוקרים את התאונה בשווייץ, "הצנחן פגע בקרקע במהירות טרמינלית (המרבית בנפילה או דאייה כתוצאה מכך שחופת המצנח הראשי לא נפתחה) וככל הנראה הוא נהרג מיד עם הפגיעה בקרקע", המשיך רז וכתב בדו"ח.

מדובר בסוג פעילות ספורט אקסטרים ייחודית הנקראת WING SUIT FLYING שבה הצנחן קופץ מנקודה גבוהה מאוד ובעצם מבצע מעין דאייה, באמצעות חליפה הנפרסת שהוא לובש, תוך שמגיע למהירות גבוהה שסביב 120 עד 200 קמ"ש. הצנחן מוגבל בנתיב הדאייה שלו ועליו לתכנן אותו מראש. בסוף הדאייה, בגובה נמוך שסביב 150 רגל, הצנחן משחרר את מצנחון ההוצאה שביציאתו שולף את המצנח הראשי.

עובדי רש"ת איימו בעיצומים וההנהלה משכה עתירה מביה"ד לעבודה בנושא שכרם

עובדי רש"ת איימו בעיצומים וההנהלה משכה עתירה מביה"ד לעבודה בנושא שכרם. ההנהלה בתגובה: העתירה נמשכה לאור התקדמות במו"מ עם העובדים.

איום בשביתה של ועד העובדים בשיא עונת נסיעות הקיץ השבוע, הביאה את הנהלת רשות שדות התעופה (רש"ת) למשוך במפתיע, עתירה אשר הגישה בית הדין האזורי לעבודה בת"א, בעניין תוספת תשלום גלובלית לציבור העובדים.

הנהלת רש"ת פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בעתירה אשר נועדה לחייב את וועד העובדים להסכים לבטל את תוספת השעות הגלובלית. מדובר בתוספת אוטומטית של 50 שעות ממנה נהנים מנהלי אגפים ומעלה. זאת לאחר שלא הושגה בנושא הסכמה בשיחות בין ההנהלה לוועד העובדים.

המשמעות המעשית היתה קיצוץ של כ-9,000 שקל בחודש לכ-90 עובדים אשר נמנים על אוכלוסיה זו.

כשנודע לוועד העובדים השבוע על העתירה הם פנו להנהלה והתריעו באופן שאינו משתמע לשני פנים, כי ינקטו בצעדי מחאה מעשיים וייפתחו בעיצומים, דווקא בעונת נסיעות הקיץ הנמצאת היום בעיצומה.

בעקבות אזהרת העובדים הנהלת רש"ת משכה את העתירה וחזרה למשא ומתן עם וועד העובדים בנושא.

"התרענו בפני ההנהלה, כי מקומו של נושא שכר הוא במשא ומתן עם וועד העובדים ולא בדיון משפטי. אני שמח כי בהנהלה הבינו את המסר וחזרו לשיחות איתנו", אמרו לדה מרקר עובדים.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה, כי "לאור התקדמות המשא ומתן החליטה ההנהלה למשוך את העתירה".

בית מלון יוקם בראשונה בנתב"ג

בית מלון חדש יוקם בראשונה בנתב"ג. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר היום (ב') כי תפרסם ביום חמישי הקרוב (ה-30.7) מכרז להקמת מלון בצמוד לטרמינל 3 בנתב"ג.
המלון החדש יוקם בשיטת מכרז DBOT - תכנון, בנייה, הפעלה והעברה.

המלון יתפרש על שטח קרקע בגודל כ-7.7 דונם. החברה אשר תזכה במכרז תשקיע בפיתוח הפרויקט ומימונו ותתפעל אותו למשך 25 שנה. הוא יוכל לכלול עד 400 חדרים, אולמות כנסים ואירועים.

עפ"י הודעת רש"ת, "המלון ייבנה בצמוד לטרמינל 3 במיקום נוח בין ירושלים לת"א ויאפשר לנוסעים, צוותי אוויר וללקוחות המגיעים לביקור קצר בישראל ללון במלון חדשני בסמוך לטיסתם".

תנועת שיא במעברי הגבול היבשתיים: כ-14.8 אלף נוסעים עברו במסוף אלנבי

תנועת שיא במעברי הגבול היבשתיים של ישראל, בנוסף לנתב"ג. רשות שדות התעופה (רש"ת) האחראית על מסופי הגבול מדווחת היום (ב') על תנועת שא חדש במסוף מעבר הגבול באלנבי, שנרשמה ביום חמישי האחרון (ה-23.7). עפ"י הנתונים עברו כ-14.8 אלף נוסעים.

מרבית הנוסעים היו פלסטינים ותושבי מזרח ירושלים, היוצאים ונכנסים לחופשה עם סיום עיד אל פיטר ולרגל חופשת הקיץ, האמורה להימשך עד לתחילת שנת הלימודים בספטמבר.

ביום חמישי שעבר אף נרשם יום השיא הראשון בנתב"ג עם כ-70.3 אלף נוסעים ב-430 טיסות בתעופה הבינלאומית. רש"ת תגברה את צוותי העובדים במעברי הגבול בכל שעות הפעילות של המסופים, עם סיום חודש צום הרמדאן.

מסוף אלנבי הינו אחד מחמשת מעברי הגבול היבשתיים בין ישראל לשכנותיה ממזרח ומדרום והוא המעבר הדרומי ביותר על נהר הירדן. הוא ממוקם כחמישה ק"מ מזרחית לעיר יריחו ובמרחק נסיעה של כשעה מרבת עמון. כיום מהווה המעבר את הדרך הקצרה ביותר בין ערי מרכז ישראל לבירה הירדנית.

המסוף משמש למעבר גבול בין ישראל לירדן ובין הרשות הפלשתינית לממלכה האשמית. בנוסף הוא ממש למעבר סחורות בין ישראל והרשות הפלשתינית לבין ירדן ודרכו עוברים פלשתינים ותיירים.

מחאה בפייסבוק כנגד השימוש של אל-על במטוסים וצוותי אוויר של חברות זרות

נוסעים וגולשים פתחו קבוצת מחאה בפייסבוק, "זה לא אל על", כנגד חברת אל על. הקבוצה מוחה על השימוש שעושה חברת אל על במטוסים וצוותי אוויר חכורים בקיץ. הטענות המועלות בסרטוני מחאה שונים, מתריעות כי כאשר נוסעים מזמינים טיסה באל על, הם עולים על מטוס של חברת תעופה זרה.

ביקורת חריפה על טיסות אלה נמתחה מצד נוסעים עוד לפני מהלך המחאה בפייסבוק ופורסמו בהרחבה לפני כשבוע ב-TheMarker.
בחברת אל על לא הגיבו בנושא.

התעופה הפנים ארצית לשדה התעופה בחיפה תושבת מחר (ב') עקב תרגיל ביטחוני

התעופה הפנים ארצית לחיפה וממנה תושבת מחר (ב') עקב תרגיל ביטחוני בשדה התעופה. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר היום (א') כי בין השעה 10.00 בבוקר לשעה 15.00 אחר הצהריים ייערך מחר (ב') תרגיל ביטחוני בנמל התעופה בחיפה.
במהלך התרגיל לא תתקיימנה טיסות מסחריות. יציאה אחרונה של טיסת ארקיע לאילת תצא בשעה 10.00 בבוקר. טיסות פרטיות תפעלנה כרגיל. במהלך התרגיל תהייה נוכחות מוגברת של כוחות ביטחון ומשרת ישראל במנל התעופה בחיפה. יישמעו קולות נפץ ופיצוצים.

חברת הלואו קוסט וויז אייר הפועלת בישראל מפשטת את הליך החלפת הטיסות

מטוס של חברת Wizz Airצילום: Bloomberg

חברת הלואו- קוסט ווייז אייר הפועלת בישראל הודיעה על הליך חדש להחלפת טיסות אשר נועד לפשט שינויים בהזמנת כרטיסי הטיסה. מחברת התעופה נמסר אתמול, כי בהליך החדש יוכלו הנוסעים לשנות את נתיב ותאריך הטיסה במחיר הזול ב-50% מתעריף הכרטיס המקורי אותו רכשו, בצירוף ההפרשים בעלויות המטען והתפעול במידה וקיימים בין הטיסה החדשה למקורית. קרי, עלות מינימלית של 10 יורו ועלות מקסימלית של 60 יורו.

לנוסעי החברה, לעומת לחלק מן החברות האחרות, כבר קיימת האופציה לשנות את נתיב ותאריך הטיסה באינטרנט, במרכז ההזמנות או אצל הסוכנים בשדה התעופה. נוסעים יוכלו להימנע מתשלום על כל שינוי שהוא על ידי בחירה ב-PLUS FARE בעת ביצוע ההזמנה המקורית, או על ידי רכישת שירות WIZZ FLEX בעלות של 10 יורו בלבד לטיסה המתווספים לתעריף הבסיס. שני השירותים הנ"ל מאפשרים ביצוע בלתי מוגבל של שינויים.

דובר חברת WIZZ דניאל דה קארבלהו אמר כי "בעוד כרטיסי לואו-קוסט רבים לא מאפשרים שינויים בטיסות, התעריפים הנמוכים של WIZZ הם גמישים, וההזמנות ניתנות לשינוי בהתאם לצרכיהם של לקוחותינו. אנו מציגים את מודל התעריפים הפשוט הזה כחלק מהפיתוח המתמיד שלנו של שירותים ותהליכים אשר יספקו ללקוחותינו יותר בחירה, אנו פועלים להבטיח להם את החוויה הטובה ביותר מרגע ההזמנה ועד לסוף מסעם".

עיכובים בהמראות מנתב"ג; רש"ת: "בגלל חברות התעופה"

עיכובים של חצי שעה עד שלוש שעות בזמני ההמראות של 8 טיסות מנתב"ג צפויות בשלב זה עד השעה 16.00 אחר הצהריים – כך עולה מבדיקת TheMarker. ברשות שדות התעופה (רש"ת) אמרו בתducv כי העיכובים לא נובעים מעומס הנוסעים הרב והשיא היום (ה) בנתב"ג אלא מסיבות מבצעיות של חברות התעופה השונות.

טיסת אל על 007 לניו יורק שהיתה מתוכננת להמריא בשעה 10:40 בבוקר מנתב"ג נדחתה לשעה 13:30 בצהריים. בחברת אל על אמרו בתשובה לדה מרקר, כי הדבר נובע מחילוף במטוסים וכי הודעה על כך לנוסעים הועברה מראש.

בנוסף, ישנם עיכובים בהמראותיהן של חברות ישראייר לאילת, אוזבקיסטן איירווייס לטשקנט, טורקיש איירליינס לאיסטנבול, אסטרה לברלין, איגייאן אייר לרודוס, בולגריאן אייר לבורגס וטראנס איירו למוסקווה.

איחורים במועדי הנחיתות יהיו בטיסות איגייאן איירמהרקוליון (כרתים), פאגסוס מאיסטנבול ובולגריאן אייר מווארנה.

לעשירים בלבד: שלמו 500 שקל קבלו שרות טיסה מהבית בטיסות אל על

יש לכם 500 שקל ותרצו לחסוך תורים בנתב"ג, תוכלו להזמין שרות טרום טיסה מהבית לטיסות חברת אל על. חברת התעופה הודיעה היום (ד) כי החל מ-2 באוגוסט 2015 תשוב אל על להציע את שירות טרום טיסה מהבית הכולל צ'ק אין ובידוק ביטחוני שיתבצעו בין 27 שעות ועד 8 שעות לפני הטיסה בבית, במשרד או בכל מקום שיבחר הלקוח.

לידיעה המלאה לחצו כאן

מערכת טכנולוגית חדשה – "שער עולמי" שנועדה לשפר ולשדרג הליך השילוח האווירי נחשפה בכנס בינלאומי של פדר

מערכת טכנולוגית חדשה – "שער עולמי" שנועדה לשפר ולשדרג את הליך השילוח אווירי, נחשפה היום (ג') כחלק מכנס בינלאומי של חברת פדרל אקספרס. אוולין כהן, מנכ"ל FedEx Express בישראל אירחה כ-140 מלקוחות החברה לכנס מקצועי בנושא שער עולמי שנערך במלון רויאל ביץ' בתל-אביב.

לכבוד הכנס הגיע מבלגיה מר מארק ואנדייק (Marc Vandijck), מנהל פיתוח עסקי ב- FedEx Express אירופה כדי לכבד בנוכחותו.

הכנס כלל דברי פתיחה וסקירה כללית של אוולין כהן, מנכ"ל FedEx Express בישראל לגבי השינויים המהותיים והטכניים של מערכת "שער עולמי" אשר ישפיעו על תהליך העבודה השוטף ועל השיפורים הטכנולוגיים באתר של פדקס.

משתתפי הכנס שמעו הרצאה בנושא מערכת המכס החדשה "שער עולמי" של גדעון רצר, יועץ למכס ישראל בנושא שער עולמי ומומחה בתחום תהליכי מכס ויבוא, וכן הרצאה של ד"ר צבי ברק מומחה במדעי ההתנהגות בנושא מצוינות.

כמו כן, במסגרת הכנס הוצבו עמדות לרכישת כרטיס חכם בהנחה ועמדה של סוכן מכס מטעם FedEx Express בה ניתנה הדרכה מעשית לרישום וביצוע ייפוי כוח מקוון לחברות שאינן מעוניינות לרכוש את הכרטיס החכם.

דניאל אבלס, מנהל מכירות פדקס אקספרס בישראל אמר: "אנו שמחים ללוות את לקוחותינו בפן המקצועי של נושא שער עולמי".

אדוארדו מנדוסה, מנהל שיווק פדקס אקספרס בישראל אמר: "כחלק מהאסטרטגיה השיווקית, אנו ממשיכים להשקיע משאבים רבים ולקיים עבור לקוחותינו ימי עיון מקצועיים. יום העיון בנושא "שער עולמי" התקיים על מנת שלקוחותינו יקבלו מידע מקצועי ומקיף על המערכת טרם עלייתה לאוויר".

אמריקן אירליינס ויו.אס. איירווייס מאחדות מערכות הזמנה

חברת התעופה אמריקן אירליינס הודיעה היום (ב') על מהלך מיזוג מערכת ההזמנות עם חברת U.S Airways. שעתיד להסתיים ב-17 לאוקטובר השנה. התהליך נועד להעביר את כל טיסות U.S Airways למערכת ההזמנות Sabre. בתום המיזוג כל טיסות U.S Airways יהפכו לטיסות אמריקן אירליינס.

אסתר קסטיאל, המנהלת המסחרית של אמריקן אירליינס בישראל: "תהליך מיזוג מערכות ההזמנות למערכת אחת היא משימה עולמית ענקית של אמריקן אירליינס, שנהפכת בימים אלה לחברת התעופה הגדולה ביותר בעולם".

קסטיאל הוסיפה כי "צוות החברה בישראל משתתף גם הוא בצורה מלאה במהלך מול ציבור הלקוחות וסוכני הנסיעות של אמריקן אירליינס ויעמדו לרשות הלקוחות בכל עניין, בקשה או צורך. אני מודה לסוכני הנסיעות על שיתוף הפעולה המוצלח לאורך כל תהליך האיחוד בין החברות, ומקווה להמשיך ולחזק את הקשרים איתם ועם שאר לקוחותינו גם בעתיד".

דו"ח שנתי חדש: מתגברת התחרות בין חברות התעופה בטיסות לישראל וממנה

כ-80% לפחות מהנוסעים לישראל וממנה יטוסו בקווים שלא יחולו עליהם מגבלות ממשלתיות על תדירות הטיסות במהלך 2018 בה יסתיים היישום המדורג המלא של הליך הגדלת התדירויות בין ישראל לאיחוד האירופי, במסגרת הסכם השמיים הפתוחים - כך חושף דו"ח שנתי חדש של אגף הכלכלה ויחסים בינלאומיים ברשות שדות התעופה (רש"ת) המתפרסם היום (ב').

הדו"ח כולל סקירה על התפתחות צד הביקוש וצד ההיצע במגזר ההובלה האווירית של נוסעים לישראל וממנה ועל התפתחות רמת התחרות בין חברות התעופה. הדו"ח בוחן בין היתר, המשך או שינוי מגמות של ההיצע, הביקוש ורמת התחרות במהלך 2014.

ממצאיו העיקריים של הדו"ח בפרק סיכום ומסקנות מצביעים על כך כי "בחינת התפלגות תנועת הנוסעים לפי קבוצות הנתיבים על ציר הזמן מצביעה על גידול משמעותי במהלך השנים 2014 ו-2013 בנתיבי האיחוד האירופי, טורקיה ורוסיה. הגידול המצרפי בנתיבים אלה הוא בהיקף שנתי ממוצע של כחצי מליון נוסעים בנתיבי איחוד האירופי, כ-300 אלף נוסעים בנתיב לטורקיה וכ-70 אלף נוסעים בנתיב לרוסיה".

שיבושים בהמראות מנתב"ג עקב בעיה של לוחות זמנים בין ישראל ליורוקונטרול

שיבושים קשים ופגיעה באלפי נוסעים בשש טיסות שהיו צריכות להמריא בלילה מנתב"ג לחו"ל, עקב בעיה של לוחות זמנים, שהתגלתה בין ישראל ליורוקנטרול באירופה, האחראי על התעבורה האווירית בשמי היבשת.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר הבוקר (ב') כי "בימים אלה מתקיים משא ומתן עם היורוקנטרול בבלגיה, לאפשר לישראל לעמוד במספר 'הסלוטים' (זמני המראה ונחיתה הקבועים בלוח הטיסות. ז.ב.) שנפתחו כתוצאה מהסכם 'השמיים הפתוחים'. בשעה זו נמצא סמנכ"ל מבצעים בבלגיה, כדי לפתור את הבעיות עם היורוקנטורול".

השיבושים הקשים החלו סמוך לשעה 01.00 אחר חצות הלילה כאשר היורוקנטרול הודיע, באמצעות מגדל הפיקוח של קפריסין, הודיע על דחיית 'הסלוטים' של אותה שעה עד לשעה 02.30 אחר חצות - מעבר לזמן בו נסגר נתב"ג להמראות מטוסים בגלל מגבלות הרעש.

למרות פניית מגדל הפיקוח של נתב"ג, בבקשה להוציא את המטוסים שהיו כבר מוכנים להמראה – מאחר והשדה נסגר כאמור להמראות – הקפריסיאים השיבו בשלילה.
כתוצאה מכך וסגירת נתב"ג להמראות, נפגעו נוסעי שש טיסות שהיו מוכנות וההמראות נדחו לשעה 05.00 לפנות בוקר - מועד פתיחתו מחדש של שדה התעופה.

הנוסעים הורדו בלילה מהמטוסים והוחזרו לטרמינל עד להמראות מחדש לפנות בוקר. מדובר בשלוש טיסות של חברת פגאסוס לאיסטנבול, טיסה של איירופלוט, טיסה של אתיופייאן איירליינס וטיסה של BLV למינסק במזרח אירופה.

התקדמות נוספת לעבר קו תעופה פנים ארצי לקרית שמונה

התקדמות בצעדים לפתיחת קו תעופה פנים ארצי לקרית שמונה. לדה מרקר נודע כי בהמשך לישיבה בין ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, למנהלי חברת התעופה איה, התקיימה פגישה נוספת בין מפעיל המנחת בקרית שמונה, ויקטור חג'ג, למנהלי חברת התעופה איה, המבקשת לטוס בקו.

"איה תעופה מנהלת מגעים עם עיריית קרית שמונה ומפעיל מנחת קרית שמונה. הצדדים הראו נכונות לחידוש הטיסות לקרית שמונה", אמר מנכ"ל חברת איה תעופה, עו"ד נתנאל (נתי) פרץ. לדבריו, "כאשר כל הצדדים מעוניינים ויש ציבור שדורש שירות, איה תעופה תשמח להיות שם. התרשמנו כי ראש העיר ומפעיל המנחת ישמחו להחזיר עטרה ליושנה".

הטיסות לקרית שמונה הופסקו בעקבות המצב הביטחוני באזור והועתקו לשדה התעופה בראש פינה. חברת התעופה עיט זכתה במכרז של משרד התחבורה לביצוע הטיסות. כעת המנחת בקריית שמונה הוא בזיכיון פרטי ועד כה לא צלחו המאמצים לחידוש הטיסות אליו. התערבותו האישית של ראש העיר מלכה, אפשרות כניסתה של חברת תעופה חדשה לקו ונכונותו של מפעיל המנחת, אפשר שיקדמו את היתכנות הפרויקט.

חברת איה תעופה היא פרטית ומתמחה בין היתר בטיסות צילום, טיסות ראווה, טיסות רומנטיות וטיסות פרטיות. החברה פועלת משדה התעופה דב בת"א ורכשה לאחרונה מטוס דו מנועי מדגם פייפר סופר צ'פטיין PA31 בעל 10 מושבים - טייס ותשעה נוסעים, אשר יוכל לפעול בקו החדש לצפון הארץ. ברשותה אף שני מטוסי ססנה מדגם 172 ומטוס ססנה מדגם 207, והיא מפעילה גם מטוס מדגם אצטק PA23.

עלייה של 25% באירועי בטיחות טיסה שדווחו בחציון הראשון של השנה

עלייה של 25% בכמות אירועי בטיחות הטיסה המדווחים בתעופה הכללית, נרשמה במחצית הראשונה של השנה לאחר ירידה של כ-10% ב-2014 - כך חושף דו"ח בטיחות טיסה חדש של רשות התעופה האזרחית (רת"א) למחצית הראשונה של השנה המתפרסם היום (א') והגיע ל-TheMarker.

הדו"ח מציג תמונת מצב מדאיגה בתחום התעופה הכללית, ומתייחס אף לרמת החומרה של אירועי בטיחות הטיסה - כאשר בתעופה הכללית נרשמה עלייה קלה ברמת "החמור" ו"הבינוני", בחציון הראשון של 2015, לאחר ירידה משמעותית בתקופה המקבילה אשתקד.
בנוסף, בתחום כלי הטייס הבלתי מאוישים עלה מ-2 ל-7 מספר הדיווחים על אירועי בטיחות טיסה ואילו בתחום אווירונים זעירי משקל (אז"מ) ירד מספר הדיווחים על אירועי בטיחות טיסה מ-41 בחציון הראשון של השנה שעברה ל-24 במחצית הראשונה של 2015.

כמו כן, חלה ירידה של 20% בכמות אירועי בטיחות הטיסה שדווחו בתחום המובילים (חברות התעופה ז.ב.) חלק עקב ניפוי אירועי בטיחות טיסה שאינם אירוע בטיחותי לפי חוק הטיס.

מבחינת חומרתם, בתעופה הספורטיווית אז"מ נרשמה ירידה קלה בדרגות "חמור" ו"בינוני" ואילו בתחום המובילים נשארו דרגות אירועי בטיחות הטיסה "חמור" ו"בינוני". 60 אירועי בטיחות טיסה בהם היו מעורבים מטוסים אזרחיים וצבאיים נרשמו במחצית הראשונה של השנה - מספר אירועים הדומה לזה של החציון הראשון ב-2014. עוד נתונים בולטים מגלים, כי בהתפלגות לפי סיבות עם אחריות נרשם בתעופה הכללית, גידול דרסטי ל-159 בגורם האנושי, במחצית הראשונה של השנה, לעומת 127 אנוש בחציון הראשון של 2014.

עומסי חג: עומס נוסעים במעברי הגבול בגלל עיד אל פיטר

עומס נוסעים במעברי הגבול היבשתיים נהר הירדן, מעבר יצחק רבין בערבה ומעבר טאבה, צפוי ממחר (ו') ועד יום שני עם יציאתם וחזרתם של החוגגים את עיד אל פיטר וחזרתם ארצה. מרשות שדות התעופה, האחראית על מסופי מעבר הגבול היבשתיים של ישראל, נמסר כי מעברי הגבול תוגברו בצוותי העובדים בכל שעות הפעילות עם סיום צום הרמדן - עיד אל פיטר.

כ-24 אלף איש צפויים לעבור במסופי הגבול של ישראל: ממעבר הגבול בנהר הירדן צפויים לעבור ממחר ועד יום שני כ-2,000 נוסעים, במעבר יצחק רבין צפויים לעבור כ-6,000 נוסעים ובמעבר הגבול טאבה צפויים לעבור כ-16,000 נוסעים.

מנהל מעבר הגבול בטאבה, איציק חי, אמר כי: "מומלץ לנוסעים לעקוב אחר שינויים, ושעות העומס במעבר הגבול בטאבה במיוחד. אנו ממליצים לנוסעים לחזור ולבדוק את תוקף הדרכון ולהוריד את אגרת המעבר באינטרנט באתר רשות שדות התעופה, בכדי לחסוך זמן בטרמינל".

לדברי איציק חי "לרשות הנוסעים במעבר הגבול בטאבה דיוטי-פרי מחודש. נערכנו לקלוט את הגידול הצפוי בתנועת הנוסעים ואנו משפרים את השירות לנוסעים כל העת בכדי לשפר את חווית היציאה והכניסה לארץ".

אנטליה שוב על המפה: גל חדש של נוסעים ותוספת טיסות לטורקיה

ארדואן ורעייתו אמינה בכינוס בחירותצילום: אי־פי

גל חדש של נוסעים ותוספת של טיסות לאנטליה מהיום (ה') - לקראת תום תקופת הרמדאן. מבדיקת TheMarker עולה כי בנוסף להכפלה של מספר הטיסות השבועי, הוסיפו חברות תעופת השכר הטורקיות עשר טיסות מישראל, כדי לענות על הביקוש לקראת חג האיד אל פיטר בסוף השבוע.

לדברי שי פרדו, מנכ"ל KTA אינטרנשיונל, המייצג את חברות השכר הגדולות מטורקיה, אונור וקורדינייאן, "יש גידול משמעותי בתנועת הנוסעים מישראל לאנטליה בשיא חודשי הקיץ יולי-אוגוסט ולא רק מצד המגזר הערבי".

למשל, השבוע תתבצענה 16 טיסות מנתב"ג לאנטליה באמצעות חברות השכר הטורקיות ואילו מהיום (ה-16.7) יתווספו עוד 10 טיסות לאורך שלושה ימים לרגל החג המוסלמי.

פרדו מסביר את הגידול בתנועת הנוסעים מכול המגזרים בישראל לאנטליה, בין היתר, בשקט הדיפלומטי יחסית "והדיבורים על נורמליזציה עם טורקיה", כהגדרתו. לדבריו, מאז שנשיא טורקיה ארדואן נחל מפלה בבחירות לפרלמנט והפסיק את השתלחויותיו בישראל, קיים שיפור באווירה אשר מאפשרת תנועה של ישראלים לאנטליה.

המשבר ביוון תרם אף הוא לדבריו להתעניינות רבה יותר באנטליה כיעד נופש אלטרנטיבי. ואכן, עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) אנטליה תופסת את המקום השני, אחרי כרתים, כיעד הנופש עם מספר הנוסעים הרב ביותר מישראל ביולי-אוגוסט.

לדברי פרדו, על אף הצמצום בתנועת התיירים מרוסיה לאנטליה, בגלל המצב הכלכלי במדינה, נמשכים הטיסות המיוחדות של תיירים מרוסיה דרך אנטליה לישראל. מדובר בטיסות בהן התיירים מרוסיה - אשר נופשים בבתי מלון באנטליה, מגיעים ליום ביקור אחד בישראל, כחלק מחבילת הנופש.

עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), אנטליה נמנית על יעדי הנופש המבוקשים בעונת הנסיעות הקיץ יולי-אוגוסט. בחודש שעבר, יוני, תפסה אנטליה את המקום ה-11 מבין היעדים בעלי המספר הרב ביותר של נוסעים מנתב"ג עם לכ-36.6 אלף נוסעים.

מהיום ולמשך שבועיים לפחות: שדה התעופה בהרצליה משותק

שדה התעופה בהרצליה משותק למעשה מהיום (ד') למשך כשבועיים לפחות, עד לדיון בעתירה לבג"ץ שהגישה עמותת משתמשי השדה לאפשר המשך פעילויות הכשרה של טייסים ושמירה על כשרותם אשר נדחה לתאריך ה-27 ביולי.

ל-TheMarker נודע היום כי בישיבה פנימית סגורה לקראת הדיון בבג"ץ נחשף כי רשות שדות התעופה (רש"ת) מעדיפה שלא להסדיר את המשך הפעילות בהרצליה אלא למצוא שדה חליפי אשר עלותו תהיה בכסף רב.

במסגרת החלטת בג"ץ מה-15.4.2015 הוחלט על מתן צו ביניים על פיו הותרה חניית מטוסים והפעלת מתקני בדק בשדה התעופה הרצליה והמראות ונחיתות לצרכי בדק ולשם העברת מטוסים משדה התעופה למקומות אחרים (ככל שיימצאו כאלה) למשך 6 חודשים מתאריך 15.4.2015.

בנוסף, הותרו טיסות לצרכי בדק, כיבוי אש, הצלה וחירום למשך 6 חודשים מאותו תאריך. טיסות לצרכי הדרכת לימודי טיסה והכשרת טייסים הותרו למשך 3 חודשים מתאריך 15.4.2015. בהחלטתו מיום 1.6.2015 הבהיר בית המשפט כי מותרות גם טיסות לשמירת כשירות טייסים ובטיחות טיסה משדה התעופה הרצליה: שעתיים לטייס בכל חודש.

בית המשפט קבע כי במסגרת תשובתם לצו על תנאי, על המועצה הארצית לתכנון ובנייה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה, רש"ת, רת"א ושר הביטחון להגיש דו"ח ובו פירוט של הפתרונות התכנוניים, הביצועיים והמעשיים שהם גיבשו כחלופות לפונקציות החניה, הבדק ושאר הפעילויות הנעשות כיום בשדה התעופה הרצליה, לרבות לוחות זמנים ותקציבים הדרושים לצרכי החלופות.

עמותת משתמשי שדה התעופה הרצליה, המייצגת מאות טייסים פרטיים ומסחריים, מדריכי טיסה, חניכים, מכונאים, בעלי חברות ועסקים הפועלים בשדה התעופה הרצליה ומפקד חיל האוויר לשעבר האלוף (במיל') הרצל בודינגר, עתרו לבג"ץ להאריך את תוקף צו הביניים לעניין טיסות הדרכה, הכשרת טייסים וכשירות טיסה, שניתן ב-14.5.2015 לתקופה של שלושה חודשים ואשר עתיד להסתיים ב-15.7.

בג"ץ פנה למשיבים וביקש את התייחסותם לעתירה עד ה-27.7, כך שנוצר מצב בו לכאורה, יופסקו פעילויות הכשרת הטייסים והשמירה על כשירותם לטוס בין ה-15.7 ועד ה-27.7, מה שלמעשה גורם להפסקה כמעט מוחלטת של הפעילות האווירית בשדה התעופה ולמכה קשה לחברות התעופה ולעסקים הפועלים בשדה.

באי כוחה של העמותה פנו בעניין זה לבג"ץ, אשר החליט על הארכת הפעילות בשדה במתכונת הנוכחית עד לקבלת החלטה בנושא.

ב-1.7.2015 התקיימה ישיבה בהשתתפות נציגים בכירים מטעם המשיבים לעתירה שהגישה עמותת משתמשי שדה התעופה, בהמשך להוראת בג"ץ למצוא פתרון לסוגיה הסבוכה.

בישיבה השתתפו נציגי המועצה הארצית לתכנון ובנייה וכן נציגים מטעם היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה, רש"ת, רת"א ושר הביטחון וכן גורמים נוספים הרלוונטיים לפתרון הסוגיה במציאת פתרונות שעל המשיבים להגיש לבג"ץ.

נכון לסיום הישיבה, לא התקבלה החלטה ביחס לפתרונות אלה, אך משיחה עם בכיר בענף התעופה, שנכח בישיבה, עולה כי הגורם העיקרי שתוקע את פתרון הסוגיה היא רשות שדות התעופה: "נראה היה כי כלל הגופים מבינים שהפתרון ההגיוני והנכון מכל הבחינות הוא פשוט להסדיר את פעילות שדה התעופה הרצליה מבחינה חוקית. כל שעל רש"ת לעשות הוא להגיש את כתבי השיפוי למועצה הארצית לתכנון ובנייה. המנדט החוקי שלה הוא לפתח ולהפעיל את שדות התעופה בישראל, כולל שדה התעופה הרצליה. למרות שהרווחים שלהם מגיעים מהדיוטי פרי בנתב"ג, אסור לשכוח שהם הגוף האחראי מטעם המדינה לפיתוח שדות התעופה. הסירוב שלהם להגיש את כתבי השיפוי, שיעלו הרבה פחות מהשקעה בהקמת שדה תעופה חלופי במקום חדש, כולל עלויות הפיתוח, הבנייה, העיסוקים המשפטיים מול גופים שונים, כח האדם, המנהלה והלוגיסטיקה, אינו ברור וכלל הגופים שנכחו בישיבה לא הבינו מדוע אינם עושים את הצעד הזה, שגם הגיוני מכל בחינה, כולל כלכלית, וגם תואם את מנדט הפעילות שלהם. הרשות פועלת בניגוד לחוק על פיו היא פועלת".

גורם אחר שנכח בישיבה תיאר את התנהלות הרשות כ"תמוהה ביותר". הגורם הוסיף: "כתבי שיפוי להפעלת השדה כחוק אמנם לא זולים, אבל כל בר דעת מבין שהקמת שדה אחר, במקום הסדרה לא-מסובכת של פעילות שדה התעופה בהרצליה - תעלה הרבה יותר. בלאו הכי אף אחד לא יורה לסגור את הרצליה עד שתוקם חלופה, וזה לא נראה כדבר שיקרה בשנים הקרובות, אז למה רש"ת לא עושה את החשבון הפשוט ומקלה על עצמה ועל כלל הגופים שצריכים לפעול בעניין, כמו שבג"ץ הנחה, ופשוט תוקעים את הכל בשביל כולם? הם גוף ציבורי שלא מתנהל בשקיפות. היינו מצפים מיו"ר הרשות הנכנס, אלוף (במיל') אלי מרום (צ'ייני), להיכנס לעובי הקורה ולהנחות את מי שצריך לפעול כראוי בסוגייה - אך נראה שזה לא ממש מעניין אותו".

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה כי "רשות שדות התעופה פועלת עפ"י מדיניות משרד התחבורה ועל פי החלטות בית המשפט".

שדה התעופה הרצליהצילום: ניר קידר

יונה יהב נגד העתקת שדה התעופה הרצליה לחיפה: "עזות מצח ואטימות"

עיריית חיפה מתנגדת להעתקת חלק מהפעילות של שדה התעופה בהרצליה שצפוי להיסגר לשדה התעופה בחיפה ועתרה הבוקר (ד') לבג"ץ שלא לאפשר למדינה להגדיל את שדה התעופה בעיר.

"המדינה סוגרת את שדות התעופה בגוש דן ואחרי פינוי שדה דב וזה של הרצליה לטובת פרויקטים נדל"ניים היא חושבת שתוכל להעתיק את כל הפעילות המטרידה והמסוכנת לחיפה. זו פשוט עזות מצח ואטימות. חיפה והמפרץ אינם החצר האחורית של מדינת ישראל ופתרון בעיות הנדל"ן של מדינת תל אביב אינו יכול לבוא על חשבון איכות החיים והביטחון של תושבי חיפה והמפרץ", אמר היום ראש עיריית חיפה, יונה יהב.

העתירה מתייחסת לתוכנית להוסיף מקומות חניה למטוסים בשדה התעופה בחיפה, לטובת המטוסים הפרטיים שפונו משדה התעופה הרצליה, לקראת סגירתו. העתירה היא נגד רשות שדות התעופה, משרד התחבורה והיועץ המשפטי לממשלה, למניעת הגדלת שדה התעופה בחיפה לטובת הנושא.

בעתירה, שהוגשה בשיתוף הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, נטען כי "רש"ת הגישה לוועדה המקומית בקשה ליישור וריבוד השטח אותו היא מבקשת להכין עבור חניית המטוסים, תוך שהיא מטעה את הוועדה לחשוב כי מדובר בשטח המצוי בתחום שדה התעופה המאושר ובהתאם לכך ניתן היתר ע"י רשות הרישוי המוסמכת לאשר בקשות תואמות תוכנית מאושרת בלבד.

"במהלך הקמת השטח ביצעה רש"ת עבירת בנייה ובנתה ללא היתר קיר תומך לאורך של כ-250 מטר ובגובה של 3 מטר. עבירת בנייה זו הביאה את העותרת לבדוק ולהבין את המצב התכנוני לאשורו לפיו עצם השימוש בשטח הינו בניגוד לתוכנית החלה. משהתבררה הטעות, הודיעה העותרת כי ההיתר שניתן ע"י רשות הרישוי בטל ומבוטל וכי הבנייה והשימוש המתוכננים הינם בלתי חוקיים בהיותם נוגדים את התוכנית החלה על השטח".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר בתגובה כי "רשות שדות התעופה פועלת על פי כל דין בשדה התעופה בחיפה, כפי שקבע היועץ המשפטי לממשלה. העתירה טרם התקבלה ברש"ת".

יונה יהבצילום: ירון קמינסקי

התאחדות סוכני הנסיעות מבקשים להכריז על קבוצת לופטהנזה בישראל מונופול

בקשה להכריז על חברות התעופה בקבוצת לופטהנזה בטיסות לבריסל, וינה וציריך כמונופול הוגשה לממונה על הגבלים עסקיים ע"י התאחדות סוכני הנסיעות והתיירות. על הקבוצה בישראל נמנות מלבד מלופטהנזה הגרמנית חברות התעופה סוויס, אוסטריין איירליינס ובריסל איירליינס.

הבוקר (ד') נמסר כי הבקשה הוגשה בעקבות הודעת לופטהנזה לציבור סוכני הנסיעות כי החל מיום ה-1 לספטמבר השנה, עליהם להזמין כרטיסי טיסה ישירות דרך אתר ייעודי של הקבוצה, וכי סוכן שיבחר לבצע את ההזמנות באמצעות מערכות ההפצה המקצועיות (GDS) ייקנס בסכום של 16 יורו בגין כל כרטיס שיוזמן.

לדעת ההתאחדות, "יש לראות בהודעתה של קבוצת לופטהנזה צעד אנטי תחרותי מעצם מהותו בכך שהוא מנצל את מעמדה המונופוליסטי של הקבוצה בקווים היוצאים מנתב"ג לבריסל, וינה וציריך".

מההתאחדות נמסר, כי עד היום, 45 יום לפני יישום ההחלטה עליה הודיעה קבוצת לופטהנזה, האתר הייעודי שאמור להוות פלטפורמה להזמנות על ידי משרדי הנסיעות אינו פעיל ואין אפשרות לבחון אותו.

בהתאחדות הביעו דאגה לגבי "הפגיעה הצפויה בצרכן הישראלי ובפרט ביכולת להציג בפניו מגוון של נתיבי טיסה ומחירים".

מקבוצת לופטהנזה ישראל נמסר: "לא ידוע ללופטהנזה על פנייה לממונה על ההגבלים העסקיים. אם וככל שתהיה פניה אל לופטהנזה מהממונה על ההגבלים העסקיים, תשיב לופטהנזה במישרין לפניותיו ולא תעשה כן באמצעות כלי התקשורת".

בעקבות הסכם החילוץ: זינוק יומי של 25% בהזמנות לנופש ביוון לעומת ימי המשבר

כרתיםצילום: Constantine Fraser

הסכם החילוץ בין יוון לאיחוד האירופי מביא היום (ב') לחידוש הזמנות של טיסות וחבילות נופש בישראל לאיים - כך עולה מבדיקת TheMarker. לדברי סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ישראייר, גיל סתיו, "אנו עדים למן שעות הבוקר - עם היוודע דבר ההסכם החדש - לכניסה מאסיבית חדשה של הזמנות לטיסות וחבילות נופש ליוון, בעיקר לאיים". לדבריו, מדובר בגל חדש המהווה גידול של 25% בהיקף ההזמנות היומי, לעומת אלה שנרשמו בממוצע בשבוע האחרון ובהשוואה בימי המשבר.

עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), כרתים (הרקליון) נמצאת במקום הראשון כיעד הנופש המועדף ביותר ביולי-אוגוסט השנה בטיסות מנתב"ג, ורודוס במקום הרביעי.
ביוני השנה טסו כ-28.4 אלף נוסעים מנתב"ג להרקליון וממנה - ירידה של 14.25% לעומת יוני שנה שעברה.

נוסעים: "איכות שירות נחותה במטוס UP החכור"

גל תלונות חדש מצד נוסעים על איכות השירות ונוחות הטיסה ב–UP של אל על, עם הפעלתו הראשונה של המטוס הספרדי החכור לפראג. מדובר בטיסות שהחברה הישראלית מפעילה "בחכירה רטובה" — מטוס ואנשי צוות זרים, באמצעות חברת התעופה טראוול סרוויס, מישראל לצ'כיה.

"אמנם מדובר במטוס מאותו סוג ש–UP מפעילה לפראג, מסוג בואינג 737–800, אך המושבים ומרווח הרגליים קטנים וצפופים בהשוואה לטיסות אל על. חברת טראוול סרוויס, המפעילה את הטיסה, דוחסת יותר נוסעים באותו סוג מטוס. נוסעים שטסים ב–UP אמנם יודעים שהמטוס צפוף, אך מרגישים שהטיסות בטראוול סרוויס צפופות אף יותר", התלונן אחד הנוסעים.

משיחות עם מספר נוסעים מתמידים של אל על, כולם התלוננו על מרווח הרגליים ואי־הנוחות בטיסה לעומת הטיסות במטוסי UP, וכי "הזלזול של החברה בנוסעיה מרתיח".

"ראינו טיסות עם מטוסי UP ליעדי שכר קרובים וזה בהחלט מרתיח. גם שילמנו יותר, גם מדובר בטיסה סדירה וגם ארוכה יותר — אך השירות שאנחנו מקבלים מאל על מועבר לחברה זרה שמספקת אותו ברמה נחותה בהרבה", המשיך הנוסע להתלונן.

"אני מבין שלהפעיל חברה צ'כית בקו לפראג זול יותר לאל על מבחינת הלנת הצוותים וההפעלה מבסיס היעד לתל אביב, אך המסר שזה משדר לנוסעי אל על, כפי שעשתה עם מטוס ה–767 הספרדי, היא כי לא אכפת לה מהנוסעים שלה ושבכל סוג מטוס ושירות שתפעיל בקווים הסדירים שלה יעברו בשתיקה מבחינת הנוסעים שישלמו — יטוסו וישתקו", נאמר עוד.

מאל על נמסר בתגובה: "ביוני עד אוגוסט מבוצעות טיסות UP מתל אביב לפראג, ומפראג לתל אביב, באמצעות חכירה של מטוס 737–800 מחברת Travel Service הצ'כית. הטיסות מבוצעות ברובן בלו"ז שפורסם לטיסות UP ליעד זה. אל על שידרגה את חוויית השירות ובטיסה יוגשו כריך ומשקה ללא תוספת תשלום. נוסעים המעוניינים לשנות או לבטל את טיסתם מוזמנים לפנות לאל על או לסוכן הנסיעות".

מטוס "אפ" של אל עלצילום: תומר אפלבאום

טורקיש אירוויס מובילה מבין החברות הזרות בהטסת ישראלים

חברת התעופה טורקיש איירוויס נמצאת במקום הראשון מבין חברות התעופה הזרות עם המספר הרב ביותר של נוסעים, במחצית הראשונה של השנה, בנתב"ג ובמקום השני אחרי חברת אל על מבין כל חברות התעופה אשר טסות לישראל וממנה.
מנתונים שמפרסמת היום (א') רשות שדות התעופה עולה כי טורקיש איירליינס הטיסה כ-371.5 אלף נוסעים בינואר – יוני השנה – ירידה של 3.3% לעומת המחצית הראשונה של 2014.
במקום הראשון נמצאת אל על אשר הטיסה כ-2.25 מיליון נוסעים במחצית הראשונה של השנה – גידול של כ-5% לעומת ינואר-יוני 2014.

תנועת הנוסעים בחברות התעופה הישראליות עלתה ב-2% ביוני

תנועת הנוסעים שהטיסו ביוני חברות התעופה הישראליות עלתה ב-2% השנה נרשם בנתב"ג על אף ירידה כללית של 3.17% בתנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית באותו חודש, לעומת החודש המקביל אשתקד. היום עברו בנתב"ג 64 אלף נוסעים. בסך הכל מעל 3.2 מיליון נוסעים צפויים לעבור במהלך חופשת הקיץ בנתב"ג, מתוכם ביולי יעברו בנתב"ג 1.56 מיליון נוסעים ובאוגוסט 2015 צפויים לעבור בנמל התעופה בן גוריון 1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% בתנועת הנוסעים.

רעש המטוסים: עשרות פניות של תושבי ת"א לרשות התעופה נגד תכנית הנחיתות

מאבק תושבי תל-אביב ואור יהודה נגד רעש נחיתות המטוסים בנתב"ג מגיע לשיאו ומחר יחול המועד האחרון בהליך השימוע הציבורי, והגשת התנגדויות לתוכנית החדשה של רשות התעופה האזרחית.

לקראת היום האחרון לקבלת תגובות והתייחסויות, ננקטה יוזמה משותפת של מטה המאבק והמשנה לראש עיריית תל-אביב-יפו וחולקו כרוזים לתושבי האזור שקראו להם לפנות אל רת”א ולהביע את התנגדות לתוכנית.

רת"א עידכנה לפני כחודשיים את תוכנית הנחיתות בניסיון לפזר מעט את רעש המטוסים ולפיה מי שלא יזכו לשקט הם תושבי תל אביב ואור יהודה, אשר כל נחיתות הלילה - המהוות כמעט 70% מתנועת המטוסים, בין השעות 01:00 ל-06:00, (כולל סופי שבוע) יעברו מעל ראשם.

ההחלטה כאמור הועברה לשימוע ציבורי, ובשבוע האחרון חולקו אלפי פלאיירים בשכונות כפר שלם, לבנה, מזרח יד אליהו ודרום מזרח אור יהודה, על מנת לעודד תושבים לפנות אל רת"א. עד כה בעקבות חלוקת הפליירים, רת"א כבר קיבלה עשרות פניות של תושבים מדרום תל אביב.

המשנה לראש עיריית תל אביב, וממובילי המאבק ארנון גלעדי, אמר כי "חלוקת הפליירים היא דוגמא למאבק אזרחי חשוב כדי לעודד את התושבים לפנות לרת"א. אני מאמין שהד ציבורי רחב יכול לשנות את ההחלטה. רת"א מכרה אותנו, והעדיפה את שלומן של 200 משפחות עם משקים חקלאיים על פני למעלה מ-150 אלף תושבי דרום-מזרח תל אביב ואור יהודה אנחנו נחושים לשנות את ההחלטה המקוממת".

עורך דין אהרון כהן ממטה המאבק ותושב דרום תל אביב בעצמו אומר "נמאס לנו ולילדים שלנו לא לישון בלילות. התוכנית של רת"א היא אותה גברת בשינוי אדרת ואני קורא לכלל התושבים שקיבלו את הפלייר לפנות לרת"א. זה ביידים שלנו".

מטוס בואינג 787 דרימליינרצילום: REUTERS

מטוס של ארקיע טעה ונחת כמעט על המסלול הלא נכון בנתב"ג

מטוס של חברת ארקיע

אירוע בטיחות טיסה חמור בשמי נתב"ג: צוות טייסי חברת ארקיע טעה והנחית כמעט מטוס נוסעים על המסלול הלא נכון – כך חושף חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז בדו"ח חדש שהתפרסם היום (ה').

מהדו"ח הנושא את הכותרת: "גישה לנחיתה על מסלול שגוי" עולה כי בתאריך ה-18 ליוני, בשעה 21:11 בלילה, במהלך גישה לנחיתה, בהקפת ראיה למסלול 12 בנתב"ג צוות הטייסים – בטיסת ארקיע מספר 5808 – טעה והתיישר בצלע הסופית למסלול 08.

לאחר כ-35 שניות, הצוות זיהה את השגיאה כאשר הקברניט, ששימש כ-PILOT MONITORING התריע בפני הקצין הראשון, ששימש כ-PILOT FLYING.

במקביל, פקח המגדל, שזיהה את המטוס בצלע סופית למסלול 08 דיווח לצוות על הגישה למסלול השגוי.

צוות הטיסה שהיה בתנאי גישת ראייה, תיקן את נתיב הטיסה ונחת בבטחה על מסלול 12.

החוקר הראשי קבע במסקנות הדו"ח כי "התקרית החמורה התבטאה בביצוע גישה לנחיתה למסלול שגוי, בתנאי טיסת ראיה, בלילה. ביטול הגישה בשלב הסופי ותיקון לגישה סופית על המסלול הנכון, בגובה שמעט מתחת 600 רגל מעל פני הקרקע, תוך התייצבות סופית בגישה, מתחת לגובה 300 רגל מעל פני השטח".

חברת התעופה Germania Airline תפעיל קו טיסות שכר חדש לאילת

חברת ריינאייר אינה לבד: חברת התעופה גרמניה הודיעה היום (ה') כי תפעיל קו טיסות שכר חדש מאירופה לאילת.

הטיסות יבוצעו בין שדה התעופה של דיסלדורף לשדה התעופה עובדה, שבנגב. הן יתקיימו פעמיים בשבוע, החל מה-2 בנובמבר השנה במטוס נוסעים מדגם בואינג 737-700.

השבוע הודיעה חברת ריינאייר האירית על כניסתה בראשונה לישראל וחנוכת קווי לואו קוסט משלושה יעדים חדשים ממזרח אירופה: בודפשט, קרקוב וקאוניס (שבליטא) - לאילת.

אפליקציה חדשה של רשות שדות התעופה: צ'ק אין בנתב"ג מהטלפון הנייד

רשות שדות התעופה (רש"ת) השיקה היום (ד') אפליקציה חדשה לביצוע צ'ק אין בנתב"ג באמצעות הסמארטפון. האפליקציה, נמל התעופה בן גוריון (TLV AIRPORT), זמינה להורדה בחנויות היישומים, כאשר הכניסה אליה מאפשרת את הקישור הישיר לביצוע הצ'ק אין באתרי חברות התעופה המאפשרות את השירות.

ריינאייר מגיעה לישראל: תציע כרטיס מאירופה לאילת במחיר של 30 יורו לכיוון

חברת התעופה ריינאייר הודיעה רשמית על כניסתה לישראל. חברת הלואו קוסט תפעיל בשלב ראשון קו טיסות מאירופה לאילת בנובמבר 2016. ל-TheMarker נודע, כי בנוסף מבקשת החברה לבצע טיסות לנתב"ג ככל הנראה מקפריסין.

עפ"י התוכנית החברה תפעיל שש טיסות בשבוע לנמל התעופה עובדה במשך 20 שבועות מיעדים במזרח אירופה כמו בודפשט, קרקוב וקובנה. מחיר הטיסה לכל כיוון יהיה החל מ-29.9 יורו.

משרד התיירות מעודד את ביצוע הטיסות ויסבסד ב-45 יורו כל נוסע של חברת רינאייר. התאחדות המלונות באילת צפויה אף היא לסייע במימון של 15 יורו לכל נוסע.

השתתפות משרד התיירות בהוצאות, היא חלק מהמדיניות לתמרץ כספית חברות תעופה וסיטונאי תיירות להפעיל טיסות ישירות לאילת. לצורך כך הקצה המשרד הממשלתי תקציב של 15 מיליון שקל. צורת עידוד זו שונה מהדרך בה נקט משרד התיירות מול מפעילי טיסות השכר לאילת. אז נהג המשרד הממשלתי לשאת בהוצאה על כל מושב במטוס שלא נמכר, אם התפוסה בו עמדה מתחת ל-80%.

צילום: אי־פי

הסכם שת"פ ראשון מסוגו בין אוניברסיטת ת"א לארגון הבינ"ל של חברות תעופה

אוניברסיטת תל-אביב והארגון הבינלאומי של חברות התעופה IATA הודיעו היום (ב') על חתימת הסכם שיתוף פעולה ראשון מסוגו, לקראת הקמתו של מרכז משותף לחדשנות בתעופה, שמטרתו פיתוח ידע וטכנולוגיות רלוונטי לבטיחות בחברות ובנמלי תעופה.

IATA, ארגון חברות התעופה העולמי, מאגד בתוכו 260 חברות תעופה המייצגות כ-83% מתנועת הנוסעים והמטענים בעולם. הארגון עוסק במגוון רחב של תחומים בעולם התעופה, ובכללם בטיחות, בטחון, נושאים פיננסים, רגולציה, איכות סביבה ומגוון תהליכים, אשר מטרתם פישוט וייעול הליכים באוויר ועל הקרקע.

במסגרת ההסכם, IATA הצטרפה לפורום החברות של מרכז הסייבר של אוניברסיטת תל אביב והייתה בין התומכים בארגון הכנס הבינלאומי לאבטחה קיבנרטית שנערך לאחרונה באוניברסיטת תל אביב.

בין התחומים בהם ישתפו IATA ואוניברסיטת תל-אביב פעולה: מאגרי מידע גדולים, אבטחה קיברנטית, אימות זיהוי, בדיקות בטיחות ואבטחה. במסגרת הפעילות המשותפת, יזהו נציגי IATA, ביחד עם חברת רמות ומרכז הסייבר הבינלאומי של אוניברסיטת תל אביב, ידע וטכנולוגיות רלוונטיים לתחומי התעופה הבינלאומית.

פרופ' רענן ריין, סגן נשיא אוניברסיטת תל-אביב, שחתם על ההסכם מטעם האוניברסיטה, אמר כי "מדובר בצעד חשוב נוסף בקשריה של האוניברסיטה עם חברות בינלאומיות ותעשייה, וכי ההסכם עם ארגון גדול וחשוב כ-IATA מלמד על תפקידה המוביל של אוניברסיטת תל-אביב בתחומי היזמות והחדשנות ובתחומי המחקר".

קובי זוסמן, מנכ"ל IATA ישראל, הוסיף כי "בדומה למאות גופים בין לאומיים, גם IATA ועולם התעופה מעוניינים ליהנות מהטכנולוגיה הישראלית ומהיכולות האקדמיות הקיימות בישראל. "אנו משוכנעים כי שיתוף הפעולה שלנו עם אוניברסיטת תל אביב יהיה בעל ערך רב לתעשיית התעופה". לדבריו, שיתוף הפעולה בין אוניברסיטת תל אביב לבין ארגון IATA יתבסס על השקעות טכנולוגיות ספציפיות ש-IATA ישאף לפתח ולקדם.

נחיתה בנתב"גצילום: עופר וקנין

היכונו לשיבושים בנתב"ג: הסתיימה תקופת הצינון להכרזת סכסוך עבודה ברשות שדות התעופה

השיבושים יחזרו לנתב"ג? הסתיימה תקופת הצינון בת השבועיים להכרזת סכסוך העבודה של ההסתדרות ברשות שדות התעופה (רש"ת) במחאה על הרחבת תופעת עובדי הקבלן ופגיעה בתנאי העובדים. זאת מבלי שהצדדים הגיעו עדיין להסכמות בנושא. המשמעות המעשית היא כי עובדי רש"ת יכולים לפתוח בכל רגע נתון בעיצומים אשר יפגעו בציבור הנוסעים בתחילת שיא עונת נסיעות הקיץ בנתב"ג.

בתשובה ל-TheMarker התריעו היום (ב') בוועד העובדים, בראשותו של פנחס עידן, כי "אנחנו מנהלים בימים אלה משא ומתן מול ההנהלה. אנו מקווים כי נגיע להסכמות ללא צורך בהפעלת צעדים ארגוניים". ברש"ת אמרו כי מתקיימות שיחות עם נציגות העובדים.

במסגרת ההכרזה על סכסוך העבודה, העובדים דורשים להסדיר ולהגביל את סוגיית עובדי הקבלן ברשות מבחינת כמות העובדים, תפקידיהם וזכויותיהם. לטענת ההסתדרות ונציגות העובדים, ההתנהלות הקיימת של הרשות פוגעת פגיעה חמורה בעבודה המאורגנת.

בנוסף לכך, העובדים מוחים על מבוי סתום במו"מ להעסקת בכירים תחת הסכם קיבוצי ועל כך שעובדים נקלטים לתפקידים שונים ללא מכרז, באופן שפוגע בקידום עובדים אחרים ובשקיפות במקום העבודה. עילות נוספות קשורות לאי מתן גמול השתלמות לעובדי הדירוג התעופתי ולדרישה להגנה על כספי הפנסיה התקציבית של העובדים שהופקדו בקרן נאמנות.

עם הכרזת סכסוך העבודה ע"י ההסתדרות ולפני תחילת המו"מ עם ההנהלה, אמר יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן, כי "אנו מנסים להיפגש עם ההנהלה אולם ללא הואיל. הפגישות נדחות שוב ושוב, ובינתיים מספר עובדי הקבלן הולך וגדל בניגוד להסכמים וזכויות הפנסיה של העובדים אינן מובטחות. ועד העובדים מגלה אפס סובלנות לשיטות העסקה פוגעניות ברשות ולא ניתן לכך יד. צר לנו שאנו נאלצים להכריז על סכסוך עבודה, אך נראה כי אין רצון אמיתי לפתור את הפערים באמצעות הידברות".

עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) היום יעברו בנתב"ג כ-52 אלף נוסעים בתעופה הבינלאומית ב-342 טיסות. מספר דומה של נוסעים וטיסות צפוי גם מחר, אך ביום חמישי צפוי להירשם יום שיא ראשון ליולי עם כ-61.3 אלף נוסעים ב-397 טיסות.

צילום: אבישג שאר-ישוב

הותר לפרסום: אזרח ישראלי בין קורבנות אסון המטוס המלזי שהופל מעל אוקראינה

דו"ח סופי בנושא הפלת המטוס המלזי מעל אוקראינה ב-2014 יתפרסם במחצית הראשונה של אוקטובר השנה. באסון נהרג גם אזרח ישראלי - כך עולה מעדכון הרשות החוקרת ההולנדית DSB שהועבר לחוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז.

העדכון נשלח לחוקר הראשי בסוף השבוע שעבר (2 ביולי) מתוקף חובת המדינה המנהלת את החקירה לעדכן מדינות "זכאיות", בהן אלו שאזרחיהן היו מקורבנות התאונה. מדובר בהפלת המטוס המלזי, מדגם בואינג 777 בטיסה MH17 ב-17 ליולי 2014.

המדינות החברות בחקירה הן: הולנד – המנהלת את החקירה, אנגליה, רוסיה, אוסטרליה, ארה"ב, מלזיה ואוקראינה.

קבוצת ממ"ן זכתה במכרז להענקת שירותים לחברות תעופה במיליוני שקלים בשנה

מסוף המטענים של קבוצת ממ"ן זכה במכרז להענקת שירותים לקבוצת חברות התעופה ק.ל.מ, איירפראנס ואליטליה, מהמובילות באירופה. לפי הערכות בענף, מדובר במכרז הנאמד במיליוני שקלים ובלמעלה מ-3,000 טון מטען אווירי לשנה. המכרז שבו התמודדה בין היתר ממ"ן ושנמשך כחודשיים, ייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט 2015. למכרז הוכנסו בנוסף לנושא המסחרי דרישות רבות בנושאי יעילות ואיכות השרות.

המסוף של ממ"ן מספק שירותים לק.ל.מ, איירפראנס ואליטליה מזה שנים רבות והן נמנות על לקוחותיו החשובים. עם הזכייה במכרז תמשיך החברה לספק את שירותיה לחברות אלו, למשך תקופה של לפחות 3 שנים נוספות. איירפראנס מפעילה 21 טיסות שבועיות לפריז, ק.ל.מ מפעילה טיסה יומית לאמסטרדם ואליטליה מפעילה 29 טיסות שבועיות לרומא.

לדברי מנכ"ל קבוצת ממ"ן עופר לינצ'בסקי ומנהל מסוף המטענים אורון טאוסיג: "אנו שמחים ומברכים על המשך שיתוף הפעולה עם ק.ל.מ, איירפראנס ואליטליה. בחירתנו מחדש במכרז מביעה את האמון בנו ובשירותים האיכותיים שמסוף המטענים של ממ"ן מעניק לחברות אלה מזה שנים רבות ונמשיך להעניק שירות איכותי ומקצועי גם בשנים הקרובות".

צילום: בלומברג

תנועת הנוסעים מישראל ליוון שוברת שיאים - איזה אי אתם מעדיפים?

על אף המשבר ביוון, ובזכות שיווק אגרסיבי לצד הוזלה משמעותית, תנועת הנוסעים מישראל לאיים ויעדים ביוון שוברת ביולי-אוגוסט השנה שיאים. מנתוני תחזית פנימיים של רשות שדות התעופה (רש"ת), שהגיעו היום (א') ל-TheMarker ונחשפים כאן בראשונה, עולה כי לכרתים (הרקוליון) - יעד הנופש המוביל בימי הקיץ העמוסים מנתב"ג, יטוסו כ-404.3 אלף ישראלים – גידול של 27.5% לעומת יולי-אוגוסט 2014.

לרודוס צפויה תנועה של 154 אלף ישראלים בשיא חודשי הקיץ - עלייה של 26% לעומת יולי-אוגוסט בשנה שעברה. לאתונה תגיע תנועת הנוסעים מנתב"ג ל-115.1 אלף נוסעים בשני חודשי שיא הקיץ - גידול של כ-16% בהשוואה ליולי-אוגוסט בשנה שעברה. לקוס יטוסו כ-33.3 אלף ישראלים - גידול של 17.6%. לזקינתוס תגיע התנועה ל-15.8 אלף ישראלים - גידול עצום של 180% לעומת יולי-אוגוסט ב-2014.

תנועת הנוסעים מנתב"ג לסלוניקי תעמוד על 11.8 אלף נוסעים - גידול של כ-55% לעומת יולי-אוגוסט 2014 - ואילו לאי קורפו יטוסו כ-10.3 אלף ישראלים - עלייה של 71.7%. עוד 5,142 ישראלים יטוסו ביולי אוגוסט השנה לקרפתוס – עלייה של כ-8%.

בנוסף, התנועה למיקונוס תעמוד על 3,484 ישראלים בלבד - ירידה של כ-54% לעומת יולי 2014, ולסנטוריני - 1,239 נוסעים - ירידה של 73%. ליעד החדש קלמתה צפויים לטוס 561 ישראלים ביולי-אוגוסט השנה.

דווקא עכשיו, יוון: חברת תעופה פולנית תבצע סדרת טיסות מישראל לאתונה בעונת הקיץ

חברת תעופה פולנית ENTER צפויה להפעיל ממחר (ב') סדרה של טיסות מישראל ליוון עבור חברת טיולי השטח טריפולוג'י בעונות הקיץ והסתיו. הטיסות תתבצענה החל מיולי ועד לספטמבר כולל, במטוס מדגם בואינג 737-800.

בכל יום שני החל מחודש יולי עד ספטמבר 2015 תצא טיסה מיוחדת של חברת טריפולוג'י בשעה 09.00 בבוקר מנתב"ג לאתונה למסע בן שמונה ימים. הטיסה חזרה מאתונה תמריא בשעה 13.00 בצהריים כאשר משך הטיסה הוא כשעתיים. חברת טיולי השטח, המתמחה במסלולים הכוללים ג'יפים בנהיגה עצמית, טיולי משפחות בג'יפים, טרקים ומסלולי הליכה, תציע מגוון מסלולים במרכז ובצפון יוון, כמו חוצה פינדוס ביוון האלפינית - 8 ימי נהיגה עצמית בג'יפים או טיול ג'יפים בנהיגה עצמית משולב בנופש בקלאב על הים המיועד בעיקר למשפחות.

טיול ג'יפיםצילום: יואב קווה

ירידה מפתיעה של 3% בתנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית ביוני השנה בנתב"ג

ירידה של 3% בתנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית לישראל וממנה נרשמה ביוני השנה. בנתב"ג עברו 1.38 מיליון נוסעים לעומת 1.42 מיליון נוסעים ביוני 2014. עם זאת, במחצית הראשונה של השנה נרשם גידול של כחצי אחוז והוא הסתכם בכ-6.747 מיליון נוסעים בינואר-יוני השנה, לעומת 6.709 מיליון נוסעים במחצית הראשונה של השנה שעברה - כך עולה מנתוני סכום שפרסמה היום (א') רשות שדות התעופה (רש"ת).

הנתונים מלמדים עוד כי במספר הטיסות בתעופה הבינ"ל נרשמה ירידה של פחות מאחוז אחד ביוני השנה והוא הגיע ל-10,011 תנועות מטוסים, לעומת 10,107 המראות ונחיתות ביוני אשתקד. בענף התעופה הסבירו את הירידה ביוני השנה בכך שהשנה שעברה הייתה שנת שיא בתנועת הנוסעים לישראל וממנה ורק לאחר מבצע צוק איתן שהחל ביולי, החלה תנועת הנוסעים, בעיקר של התיירים, להצטמצם.

בחודשי יולי-אוגוסט השנה צפויים לעבור מעל 3.2 מיליון נוסעים בתעופה הבינ"ל בנתב"ג, מתוכם החודש (יולי) יעברו 1.56 מיליון נוסעים - גידול של 6% לעומת יולי 2014. באוגוסט השנה צפויים לעבור 1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% לעומת אוגוסט בשנה שעברה.

בשיא הקיץ השנה צפויה גם עלייה במספר תנועות המטוסים, כאשר ביולי היא תגיע ל-10,400 תנועות מטוסים ובאוגוסט 10,800 תנועות מטוסים – עלייה של 5% לעומת יולי-אוגוסט 2014. היעדים המועדפים לנופש הקיץ בימים העמוסים בתנועת נוסעים ב-2015 הינם הרקוליון, אנטליה, פריס ורודוס. לאחר ירידות ניכרות בתנועת הנוסעים, חוזרת אנטליה למקום השני מבחינת יעד מועדף בקיץ 2015.

נתב"ג. לא יוצאים בקלותצילום: תומר אפלבאום

קו טיסות ישיר חדש בין חיפה לקפריסין ייחנך בשבוע הבא

בשורה לתושבי הצפון: קו תעופה בינלאומי ישיר חדש בין חיפה לקפריסין, ייחנך לראשונה בשבוע הבא.

חברת התעופה הקפריסאית החדשה Tus Airways תחל להפעיל טיסות בקווים בין לרנקה לחיפה וממנה ובין פאפוס לחיפה וממנה.

הטיסות בקו מפאפוס לחיפה תחלנה ב-7 ליולי ותתבצענה פעמיים בשבוע ואילו הטיסות בקו מלרנקה לחיפה תחלנה ב-15 ליולי ותתבצענה שש פעמים בשבוע.

הטיסות יתקיימו במטוס מדגם סאאב B340 המכיל 34 מושבים.

לא נמסרו פרטים לגבי גובה מחיר כרטיסי הטיסה.

גלובל כנפיים ליסינג השלימה עסקה עם איירבוס ב-38 מיליון דולר

גלובל כנפיים ליסינג, מקבוצת כנפיים אחזקות, הודיעה היום (ה) - בהמשך להודעתה מיום 20 במאי 2015 - על השלמת הסכם לרכישת מטוס מדגם איירבוס 330-200 (שנת ייצור 2000) ישירות מחברת איירבוס. המטוס מוחכר בהסכם קיים לחברת תעופה לאומית ממשלתית בדרום אמריקה לתקופה המסתיימת במהלך החציון השני של שנת 2019.

על פי הסכם החכירה, צפויים התקבולים מדמי החכירה המשולמים על ידי החוכרת, להסתכם לסך של כ-19 מיליון דולר. דמי החכירה הינם קבועים ומשולמים מידי חודש מראש.

היקף העסקה הינו כ-38 מיליון דולר (כולל השקעות במטוס בתקופת החכירה, לגביהן התחייבה גלובל כנפיים). מכלל עלות העסקה מומן סך של כ-14 מיליון דולר באמצעות הלוואה (Recourse) שנטלה החברה מבנק בארץ, כאשר יתרת הסכום תמומן מאמצעיה העצמיים של גלובל ליסינג וכן מהפקדות החוכרת.

כמו כן הודיעה גלובל ליסינג על הארכת הסכמי ההחכרה של שני מטוסי איירבוס 320-200 (שנות ייצור 2001 ו-2002) המוחכרים לבריטיש איירווייס, חוכרת מהותית של החברה, בשש שנים נוספות עד לשנת 2022, עם אופציה לבריטיש איירווייס להארכת ההסכמים בשנתיים נוספות. התקבולים מדמי החכירה צפויים להסתכם לסך של כ-27 מיליון דולר. יתרת עלותם המופחתת של מטוסים אלו הסתכמה בספרי החברה ליום 31 במרץ 2015 לסך של כ-36 מיליון דולר. בכוונת החברה להתאים את ההלוואות בגין מטוסים אלו, הממומנות באמצעות בנק ישראלי, לתנאי הסכמי ההארכה.

התקבולים הצפויים מסך הסכמי החכירה של גלובל כנפיים ליסינג בשנים הבאות, כולל העסקות לעיל, מסתכמים לסך של כ-140 מיליון דולר, מתוכם סך של כ-112 מיליון דולר עד תום שנת 2018.

סידני סלסקי, מנכ"ל גלובל כנפיים ליסינג: "אנו שמחים להודיע על השלמת רכישת מטוס נוסף, רביעי במספר בשנתיים האחרונות, המוחכר בהסכם חכירה קיים ללקוח חדש ועל הארכת הסכמי ההחכרה מול בריטיש איירווייס, שהינה לקוח חשוב ומהותי של החברה. העסקה החדשה מהווה צעד חשוב במימוש השלב השני של תוכניתנו לחידוש הצי ולגיוון החוכרים, זאת לאחר השלמת השלב הראשון של מימוש מטוסים ותיקים בצי. בהיותה רכישה ישירה מחברת איירבוס, היא פותחת עבורנו אפיק פוטנציאלי משמעותי לביצוע עסקאות איכותיות נוספות בהמשך".

מטוסים של בריטיש איירווייז בנמל התעופה היתרוצילום: בלומברג

איירופלוט: ישראל אחת משלושת השווקים המובילים בצמיחה ב-2014

ישראל נמנית על שלושת השווקים המובילים של חברת התעופה איירופלוט בצמיחה כלכלית בשנה החולפת - כך חושף מנכ"ל ויו"ר חברת התעופה הרוסית אירופלוט, ויטאלי סלבייב. בראיון שהעניק במהלך ועידת יאט"א - איגוד חברות התעופה הבינלאומיות השנתית במיאמי - לעיתון חדשות התעופה הבינלאומי (Air Transport News) גילה כי שלושת השווקים המובילים בצמיחה בשנת 2014 היו סין, דרום קוריאה וישראל. לדבריו, אירופלוט הובילה בשנת 2014 כ- 35 מיליון נוסעים - עלייה של 10% לעומת שנה קודם לכן.

מיכאל רותם, מנהל השיווק והמכירות של חברת אירופלוט בישראל, אמר כי "החברה מפעילה מדי יום שתי טיסות ישירות מתל-אביב למוסקבה ומשם למגוון יעדי המשך ברחבי העולם, כל זאת במחירים תחרותיים ובמטוסים חדשים מסוג בואינג 777 ואירבוס 330 . אירופלוט מפעילה בנוסף טיסה יומית לסנט פטרסבורג ושלוש טיסות שבועיות לרוסטוב".

לדברי רותם, "חברת אופן סקיי, הנציג הרשמי של קבוצת אירופלוט בישראל, גאה בתוצאות העסקיות ומודה לסוכני הנסיעות המשווקים את טיסותיה ומזהים את השילוב המנצח של מחירים תחרותיים, מגוון יעדים וטיסות המשך, מטוסים חדשים ונוחים ושירות מעולה".

מרכז הפעילות של אירופלוט הוא שדה התעופה הבינלאומי שרמטייבו שליד מוסקבה והיא מפעילה משם טיסות לכ-120 יעדים ברחבי העולם. החברה משתייכת לברית התעופה Skyteam החוגגת השנה 15 שנים לקיומה.

דיילות של אירופלוט באירוע לכבוד אולימפיאדת החורף בסוצ'יצילום: אלכנסדר מישין

טרמינל חדש במינכן ייפתח ב-2016 - קיבולת הנוסעים תגדל ב-11 מיליון

שלוש שנים וחודשיים לאחר שהחלו עבודות הבנייה, שדה התעופה של מינכן הכריז היום (ה) על לוח הזמנים לפתיחת המתקן החדש - אפריל 2016. הוועדה האחראית מטעם שדה התעופה במינכן (FMG) וחברת לופטהנזה מסרו כי התאריך המדויק באפריל יפורסם בתחילת השנה הבאה.

בדומה לטרמינל 2, המתקן החדש יופעל במשותף על-ידי FMG ולופטהנזה בחלוקת בעלות של 60% ו-40% בהתאמה. במתקן החדש יהיו 27 מקומות חנייה סמוכים למטוסים, מה שיאפשר לנוסעים לעלות למטוס באופן מיידי ללא צורך בנסיעת אוטובוס עד למטוס.

המתקן גם יגדיל את קיבולת הנוסעים של שדה התעופה של מינכן ל-11 מיליון נוסעים בשנה. "המתקן החדש לוקח את שדה התעופה לממד חדש, הן מבחינה כמותית והן איכותנית," אמר ד"ר מיכאל קרקלו (Dr. Michael Kerkloh), נשיא ומנכ"ל FMG. "כתוצאה מכך, חווית השימוש המצוינת של הנוסעים בשדה התעופה ורמת השירות שאנו מעניקים, אשר לאחרונה זכו לכותרות בעקבות הענקת דירוג כלל-אירופי של חמישה כוכבים לשדה, ימשיכו להוות יתרון תחרותי של מרכז טיסות חשוב זה בבוואריה גם בעתיד."

עבור תומס קלוהר (Thomas Klühr), חבר הנהלת לופטהנזה האחראי לפעולות הנוסעים, הכספים והמרכז של חברת התעופה במינכן, מסוף הנוסעים החדש הוא ציון דרך בהתפתחותו של מרכז טיסות חשוב זה במינכן. "עם המתקן החדש נוכל להציע לנוסעים את התשתית האידיאלית כמו גם אווירה ייחודית. כבר היום נחשב טרמינל 2 לאחד הטובים בעולם. האורחים שיעברו במתקן החדש יכולים לצפות לאותה רמה: כהרחבה של טרמינל 2, הוא נבנה כולו בכדי למלא את צרכיהם של נוסעי לופטהנזה."

כטרמינל הראשון הממוקם במרכזו של שדה תעופה בגרמניה, המבנה החדש אינו מאפשר גישה לציבור הרחב. פעולות הצ'ק אין יתבצעו בטרמינל 2 ולאחר מכן יעברו הנוסעים בדיקת דרכונים ומטען לפני שיעלו למערכת תעבורה פנימית שתיקח אותם לטרמינל החדש תוך פחות מדקה. שם ימצאו מגוון של שירותים וטיפול בנוסעים כמו גם אפשרויות רבות לעריכת קניות ומסעדות.

בחודשים הקרובים ישלימו העובדים את גימור הפנים של הבניין החדש ויתקינו בו את הציוד הטכני. בסתיו יתבצעו בדיקות מקיפות לתהליכים המתבצעים בטרמינל. בשנה הבאה יגויסו מאות "נוסעים מדומים" לסייע בהדמיה של האינטראקציה בין כל תהליכי הטיפול המתרחשים במתקן החדש.

שדה התעופה במינכן, גרמניהצילום: מתוך ויקיפדיה

סגן נשיא לופטהנזה: לקו גרמניה-ישראל משמעות רבה - מעבר ליעד מרכזי לתיירות ועסקים

לקו התעופה מגרמניה לישראל משמעות הרבה מעבר להיותו יעד מרכזי לתיירות ועסקים – אומר טמור גודרזי-פור ( Tamur Goudarzi-Pour), סגן נשיא למכירות ושירותים במזרח התיכון, אפריקה ודרום מערב אירופה, בחברת התעופה לופטהנזה.

גודרזי-פור, נשא דברים באירוע "Made in Germany", שנערך השבוע כחלק מכינוס של לשכת המסחר גרמניה ישראל לציון 50 שנה לשיתוף הפעולה הכלכלי והקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, והדגיש את ההצלחה שנחלה קבוצת חברות התעופה בישראל. קבוצת התעופה הגרמנית חוגגת כעת גם את יום השנה ה-60 להשקת שירות טיסות מקומי ובינלאומי באפריל 1955 עם קומץ נתיבים צנועים.

"בנוסף, קבוצת לופטהנזה כולה מתגאה ביותר מ-70 טיסות שבועות המתבצעות על-ידי ארבע חברות תעופה ומחברות את העולם לתל אביב - באופן ששום חברת תעופה אחרת לא עושה, דרך מרכזי תעופה ומרכזים כלכליים חשובים באירופה", אמר רולף קולר, מנהל המכירות של לופטהנזה בישראל.

קולר, הזוקף לזכותו 30 שנות ניסיון בענף התעופה, התייחס להישגיהם של רבים מעובדי לופטהנזה לשעבר, בהם כאלה שתרמו להפיכת חברת התעופה לשגרירת רצון טוב בין גרמניה לישראל, במיוחד בשנים הראשונות לאחר הקמת השירות. בין עובדים אלה מנה קולר את יצחק "צ'קי" זרעוני, הדובר הראשון של לופטהנזה, אשר הלך לעולמו בתחילת 2015.

"כמו רבים מעובדינו, זהרוני הציב את לופטהנזה על המפה והפך את חברת התעופה למותג מוכר בכל בית בישראל. אנו מצדיעים לכל העובדים האלה ולתרומתם", אמר קולר.

על קבוצת לופטהנזה בישראל נימנות חברות התעופה סוויס אינטרנשיונל איירלינס, אוסטריאן איירליינס, בריסל איירליינס וג'רמן ווינגס אשר ב-2014 הטיסו יחדיו, לתל אביב, מעל מיליון נוסעים ממרכזיהן בפרנקפורט, מינכן, ציריך, וינה, קלן, ברלין ובריסל. ממרכזים אלה מציעה לופטהנזה יותר מ-11,000 טיסות בשבוע ל-321 יעדים ב-103 מדינות.

מטוס לופטהנזהצילום: בלומברג

ח"כ רוזנטל לשר התחבורה: "גם בתפקידי העיתונאי אמרו שהכל בסדר עם הבטיחות בנתב"ג ואחר כך יו"ר רש"ת הודח

חילופי דברים חריפים בין שר התחבורה, ישראל כ"ץ לבין ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) היום (ד) במליאת הכנסת בעניין טענות פקחי הטיסה על עומס עבודה בנתב"ג. ח"כ רוזנטל פנה בשאילתה דחופה לשר התחבורה והבטיחות בדרכים בנושא מחסור בפקחי טיסה בנתב"ג. זאת בעקבות חשיפת דה מרקר בסוף השבוע שעבר בנושא.

"אדוני השר, אני אוסיף. בעברי עסקתי בתפקידי העיתונאי בסוגיות הבטיחות בנתב"ג, והתשובה הייתה אז מהרשות אותו דבר: הכל בסדר, הכל בסדר. אחר כך מצאו שלא היה בסדר ואפילו יו"ר הרשות הודח על-ידי השר", הטיח רוזנטל בכ"ץ.

"עכשיו אנחנו לא מחפשים פה איש, אבל אנחנו יודעים את הדברים הבאים. פקח אמור לעבוד 170 שעות בחודש. זו נורמה שהייתה מקובלת עד היום. היום נרשמות כבר 240 שעות, ומדובר במקצוע שברור לנו שהערנות בו היא חשובה ביותר. זה תחת בדיקה. אבל אני יודע שמצבת הפקחים לא הוגדה בנתב"ג באופן יחסי למספר הטיסות ולמספר המשמרות הנדרשות, במיוחד שמפעילים מגדל חדש וכל התהליכים האלה. יש פה פשוט בעיה, שכדאי לעלות עליה לפני, ולא להגיד: למה לא חשבנו על זה לפני? לתשומת לבך", סיים ואמר.

קודם לכן פנה רוזנטל לשר התחבורה בשאילתא, "כבוד השר, לפני כשבועיים הושעה פקח טיסה מתפקידו עקב מעורבותו באירוע בטיחות בנתב"ג. לטענתו של הפקח האירוע הזה קרה בגלל עייפות-יתר שנובעת מעומס יתר שמוטל על הפקחים בגלל מחסור בפקחי-טיסה בנמל-התעופה בן-גוריון. והשאלה שלי: האם זה נכון? ואם כן – מה נעשה לטיפול במחסור החמור של פקחים ובשעות העבודה הארוכות שלהם?".

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כ"ץ השיב ואמר: "אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, השאילתה הועברה להתייחסות רשות שדות התעופה, ולהלן תמצית התשובה שהתקבלה. כמות פקחי הטיסה במגדל בן-גוריון נמצאת בתהליך גידול רציף בשבע השנים האחרונות. קצב הגידול בא להעניק מענה הולם לצרכים המבצעיים של איוש עמדות, פיקוח טיסה, בהתאם לגידול בכמות הטיסות. רשות שדות התעופה ממשיכה ותמשיך בתהליך הוספת פקחי טיסה גם בשנים הקרובות ככל שיידרש".

לגבי האירוע, אירוע הבטיחות הזה שבו היה מאורע הפקח שמדובר בו, המשיך כץ ואמר כי "האירוע נמצא תחת חקירת החוקר הראשי לתאונות אוויר במשרד התחבורה, ולא ניתן להתייחס לטענותיו של הפקח. יחד עם זאת, נמצא בבירור שנערך כי הפקח הועסק במסגרת הגדרות הרגולציה והחוק בנושא שעות עבודה ומנוחה לפקחי טיסה".

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: אילן אסייג

אייר בלטיק מציעה טיסות לסקנדינביה ווילנה ב-250 דולר

חברת התעופה הלאומית של לטביה – אייר בלטיק הודיעה היום (ד') על קטגוריות חדשות של כרטיסי טיסה לציבור נוסעיה בישראל. זאת לאחר שלפני כשבוע הודיעה חברת אייר בלטיק כי תחליף את חברת אייר ליטואניקה אשר השהתה את טיסותיה בעקבות קשיים כלכליים אליה נקלעה, בנתיבי התעופה.

כרטיס "בסיסי" כדוגמת טיסה מתל אביב לוילנה ולארצות סקנדינביה יעלה החל מ-250 דולר כולל מסים ותיק יד על 8 ק"ג שאליו אפשר להוסיף שירותים לפי הצורך.

כרטיס "פרימיום גמיש" יעלה החל מ-446 דולר, והוא יאפשר שינוי תאריך או ביטול תמורת קנס, כבודה אחת לנוסע, צ'ק אין וביטחון במסלול מהיר בריגה והושבה מראש.

אייר בלטיק טסה ליותר מ-60 יעדים מבסיס הבית שלה בריגה, לטביה, לכל היעדים ביבשת אירופה, סקנדינביה, רוסיה, מדינות חבר העמים, וילנה ולאתרי הנופש שעל חוף הים הבלטי ועוד.

חברת טל תעופה היא הנציגה הרשמית בישראל של חברת התעופה אייר בלטיק ומשווקת טיסות ישירות מתל אביב לריגה וחיבורי המשך ליעדים בארצות הבלטיות, בסקנדינביה ובחבר העמים.

אייר בלטיקצילום: אייר בלטיק

עונת הנסיעות החלה: 22 ימי עומס שיא עם מעל 60 אלף נוסעים

הצעה לכותרת: שיא עונת הנסיעות החלה: 22 ימי עומס שיא עם מעל 60 אלף נוסעים בכ-400 טיסות בממוצע צפויים בחודשים יולי-אוגוסט. מדובר בגידול גידול של כ-8% בהיצע טיסות הנוסעים הסדירות בנתב"ג.

אל על צפויה תפעיל למעלה מ-30 טיסות לשבוע לצפון אמריקה וקנדה, ובארקיע קיים ביקוש לחופשות משפחתיות ביוון וקפריסין.

עונת השיא מתחילה: "גידול של כ-20% בהיקף ההזמנות לחו"ל"

שיא עונת נסיעות הקיץ תחל מחר (ד) והשנה צפוי גידול של כ-8% בהיצע טיסות הנוסעים הסדירות לישראל וממנה שיעמדו לרשות הנוסעים, לעומת יולי-אוגוסט 2014. בתנועת הנוסעים תהיה עלייה מצטברת של 13% בתנועת הנוסעים, כאשר ביולי יעברו כ-1.56 מיליון נוסעים - גידול של 6% לעומת יולי 2014, ואילו באוגוסט צפויים לעבור כ-1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% לעומת אוגוסט בשנה שעברה. היעדים מועדפים לקיץ 2015: יוון, טורקיה (כמדינת מעבר), גרמניה, ארה"ב, איטליה וצרפת.

120 חברות תעופה פועלות בנתב"ג מלמעלה מ-60 מדינות ו-200 יעדים. בקיץ 2015 צפויה עלייה גם במספר תנועות המטוסים, כאשר במהלך יולי יעברו בנתב"ג 10,400 תנועות מטוסים ובמהלך אוגוסט יעברו 10,800 מטוסים - עלייה של 5% בתנועת המטוסים.

סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ישראייר, גיל סתיו, אמר היום (ג') ל-TheMarker כי נרשם גידול של כ-20% בהיקף ההזמנות של הנוסעים לחו"ל אשר התבצעו מתחילת החודש (יוני) עבור חודשי הקיץ ותחילת הסתיו (יולי-ספטמבר). זאת לאחר שחברת התעופה הציגה עליית שיא של 160% בדו"ח תנועת היוצאים של רשות שדות התעופה (רש"ת) בחודש מאי בנתב"ג.

"ישנם מספר הסברים לגידול", מסביר סתיו: "אסטרטגיה של מכירת מוצר כולל אשר כולל טיסות, העברות ומלון במחירים משתלמים, והתאמה בתמהיל היעדים אותם משווקת החברה לאור מדיניות השמים הפתוחים. כך לדוגמא צמצמה החברה את טיסותיה לברלין והפסיקה לטוס למוסקבה, ובמקום זאת הגדילה משמעותית את הפעילות שלה בטיביליסי, פראג, בוקרשט, אתונה וטולוז - הן על בסיס צי המטוסים שלה והן במטוסי שכר זר - זאת במקביל ליעדים המסורתיים כגון רודוס ורנה, כרתים ורונה ליסבון".

כמו כן, "חיזוק מוצר הטיולים המאורגנים של נתור מקבוצת ישראייר, וירידה במחיר הממוצע לנוסע של מעל ל-10% בשל התחרות, הגדילה למעשה את הביקושים לנופשים בחו"ל - דבר אשר משתקף בדוח נתב"ג בכמות היוצאים מהארץ ומאפשר ליותר משפחות לצאת לחו"ל. מבצע 'צוק איתן' התקיים בקיץ שעבר ומנע מהרבה משפחות לצאת לחופשה. השנה, ניתן לראות את אותן משפחות 'מפצות' על כך. אנשים מזמינים למועד רחוק יותר ופחות ממתינים לרגע האחרון. בהזמנות שבוצעו בחודש יוני השנה יש גידול של 32% במזמינים לתקופת החגים למול שנה שעברה".

לדברי סתיו, "אם מסתכלים על השנה מנקודת מבטו של הצרכן - אין ספק שהוא הנהנה העיקרי מהתחרות שנוצרה. התחרות הובילה לירידה במחירים מצד אחד והגדלת היצע המוצרים מהצד השני. למול כך, חברות תעופה והתיירות נאלצו להתאים את עצמן למציאות ע"י הורדת העלויות והגדלת היעילות. הדבר בא לידי ביטוי בקיצור סבבי קרקע, התאמת פרופיל השירות בטיסה, צמצום השכבות הניהוליות, פתיחת יעדים חדשים, מעבר לשיווק חבילות נופש ולא רק טיסות בלבד ועוד. לא מן הנמנע שהחברות הישראליות ימשיכו לבצע פעולות משמעותיות על מנת להמשיך לפעול בשוק התחרותי שנוצר".

לדברי שלי זהבי, סמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על, "לוח הזמנים של קיץ 2015 הינו בבחינת אבן דרך בתולדותיה של חברת אל על. החברה מרחיבה את היצע היעדים לצפון אמריקה ומשיקה קו ישיר לבוסטון. 3 הטיסות השבועיות לבוסטון יצטרפו אל מעל 30 התדירויות השבועיות בלו"ז הקיץ של אל על ליעדי צפון אמריקה - ניו יורק, לוס אנג'לס וטורונטו".

לדבריו, "בתכנון לוח הזמנים הושם דגש מרכזי לצרכים השונים של קהל לקוחותינו תוך מתן מענה מקסימאלי במטרה להבטיח את בחירתה של אל על כחלופה הראשונה והמועדפת בטיסות לחו"ל. אנו מתגברים מהותית חלק ניכר מיעדינו באמצעות הוספת טיסות בשעות ובימים המועדפים, משפרים את שעות הפעילות של חלק מטיסותינו הקיימות ומשקיעים בשיפור ושידרוג חווית הטיסה הכוללת. לאל על היצע הנתיבים הישירים הגדול מישראל, החברה פוקדת באופן סדיר כ-37 נמלי תעופה ברחבי תבל".

לדברי מיקי שטרסבורגר, מנכ"ל סאן דור: "יעדי הנופש של סאן דור לעונת קיץ 2015 נבחרו בקפידה ועתידים להגדיל את היצע האפשרויות העומדות בפני הקהל הישראלי, וכן לתרום להגדלת התיירות הנכנסת לישראל. הריביירה הצרפתית היא אחד היעדים הקרובים והנוחים ביותר לתייר הישראלי ומאפשרת חוויית נופש מושלמת לנופש משפחתי. לוחות הזמנים של יעדי הנופש החדשים, ובראשם ניס, מאפשרים חופשות מגוונות - סופי שבוע רומנטיים, חופשות קצרות וקולעות באמצע השבוע וכמובן גם טיולים בני שבוע ומעלה. כחברה בת של אל על, טיסותיה של סאן דור ליעדים אלו יופעלו במתכונת סדירה וניתן לשלבן עם יעדי אל על האחרים באירופה. בנוסף, חברי מועדון הנוסע המתמיד צוברים נקודות בטיסות אלו".

דודו מחלב, מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, אמר כי "הקיץ הקרוב מאופיין בביקושי שיא לחופשות משפחתיות באיי יוון וקפריסין. בתי מלון רבים באיים ובקפריסין עברו מתיחת פנים ומציעים כיום אירוח הכול כלול למשפחות, ופארקי מים בתוך תחומי המלון". לדברי מחלב, העובדה שהמשבר בכלכלה הרוסית הביא לביטול התחייבויות רבות של סיטונאים רוסיים ואפשר לסיטונאים ישראליים להשיג חדרים רבים יותר במחירים נמוכים יותר , בצירוף השחיקה בשער היורו מול הדולר הביאו לכך שהחופשות השנה מוצעות במחירים נמוכים משנה שעברה.

"לתקופות ביקושי השיא, בשבועיים האחרונים של אוגוסט, כבר קשה להשיג מקומות. אולם, עדיין ניתן למצוא חבילות אטרקטיביות ליולי ולתחילת אוגוסט. גם ליעדי אירופה נרשמת בשבועות האחרונים עלייה בביקושים לתקופת הקיץ בדגש על יעדים כמו איטליה והולנד הידועים כאטרקטיביים לחופשה משפחתית", אמר.

זיהום האוויר? אושר פטור ממס על דלק מטוסים עד לסוף 2017

על אף זיהום האוויר, ועדת הכספים אישרה היום (ג') צו המקנה פטור מבלו (מס על דלק) על דלק בנזין 100 אוקטן לתצרוכת בכלי טיס עד סוף דצמבר 2017. בכך האריכה הוועדה את הפטור שניתן מלכתחילה עד סוף דצמבר 2014 ושהאורך אוטומטית עקב תקופת הבחירות עד היום (30.6.15).

הסיבה להארכת הפטור עפ"י רשות המסים - העובדה שהדלקים החלופיים עדיין אינם ברי שימוש ברוב המטוסים, שנדרשים לעשות הסבה מהותית לצורך כך. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לרשות המסים ולאוצר לבחון מתן תמריץ להסבת מטוסים לדלקים ירוקים יותר כאוקטן 95 ו-98.

מנהל תחום בכיר תכנון וכלכלה ברשות המסים, קובי בוזו: "בנזין 100 אוקטן ודלק סילוני. קבענו שיהיו פטורים מבלו עד סוף 2014 בגלל שהם מזהמים ולא צריכים לעודד אותם. הוראת השעה התארכה בשל הבחירות עד להיום, 30.6.15, ועתה מכיוון שעדיין הדלקים החלופיים, 95 ו- 98 אוקטן אינם בשימוש במרבית סוגי המטוסים המתדלקים בבנזין 100 אוקטן ומחייבים שינוי מהותי במטוסים, מבקשים להאריך את הצו עד ה-31.12.2017".

יו"ר אגודת התעופה הכללית בישראל, שי פופר: "רוב השימוש להכשרת טייסים ולא לפנאי וספורט. הדלק זה המרכיב הכי יקר בשעת טיסה". שלמה סם אלימלך מאגודת התעופה: "מדברים על מעבר לדלקים ירוקים יותר ולא מזהמים כבנזין 95 ו- 98 אוקטן אבל אין כל תמריץ להשתמש בהם. אין עליהם פטור מבלו והם יקרים משמעותית מ-100 אוקטן". מנהל מחלקת הנדסה ברשות התעופה האזרחית, תמיר ברעם: "מכיוון שעלות הדלק מרכיב עיקרי אנחנו בעד, מכיוון שככל שאתה טס יותר אתה טייס טוב יותר. 95 ו-98 עדיין בשולי השימוש בתעופה האזרחית". בוזו השיב על אי מתן ההטסה לדלקים הירוקים יותר: "הבעיה שהדלקים 95 ו- 98 מיועדים גם לתחבורת רכבים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "אתה לא יכול לבודד רק לתעופה? פטור מבלו על דלק מזהם כאוקטן 100 עומד בניגוד למדיניות לעידוד דלקים ירוקים". בוזו השיב: "ברגע שהדלק הוא דו-שימושי, לא ניתן לפקח על-כך שההטבה לא תנוצל לטובת מטרות תחבורה בכלי רכב". מנהל מגידו תעופה בע"מ, איתן מלמד: "שיהיה פיקוח. היום כל טיסה מתועדת ונרשמת וניתן לדעת בדיוק לאילו מטרות שימש הדלק".

יו"ר הוועדה גפני קרא לרשות המסים לבחון את הנושא: "לא ייתכן שבגלל חשש מעבריינות יימנעו תמריצים לשימוש בדלקים ירוקים יותר, ואם מישהו גונב או מרמה ועושה שימוש בדלק לצורך תחבורה, תוך ניצול ההטבה שלא כדין, יש למצות עמו את הדין. זו לא סיבה למנוע את התמריץ. גם השרים להגנת הסביבה תומכים במתן התמריץ הזה". גפני קרא לחברי ועדת הכספים "לאשר לעת עתה את הצו מכיוון שאין כרגע חלופה אחרת. יחד עם זאת, אם מסבסדים, אכן יש לעודד שימושים בדלקים ירוקים ולא להסתפק בתירוצים של זליגת דלקים לשימוש בתחבורה. יש לפקח ולבצע רישום של השימוש בדלקים ואז לא תהיה בעיה".

גם ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) מחה על מתן עידוד להמשך שימוש בדלק מזהם. "זה עומד בניגוד לכוונה לתמרץ יתר שימוש בדלקים ירוקים בכל התחומים, בין בתעופה ובין בתחבורה, וכאן אנחנו עושים בדיוק את ההיפך", אמר. כאמור גפני החליט לאשר את הצו, שאכן אושר בסופו של דבר ע"י הוועדה, אך חזר על דרישתו מהאוצר ורשות המסים לבחון את הנושא מחדש.

תדלוק מטוס בנתב"ג. למצולם אין קשר למקרה

מחירי כרטיסי הטיסה ירדו ב-20%-30% עקב "שמים פתוחים"

מחיר כרטיסי הטיסה מישראל ירדו בשיעורים של 20%-30% כתוצאה מהסכם השמיים הפתוחים מול האיחוד האירופי – כך עולה מתוצאות מחקר מקיף של רשות התעופה האזרחית (רת"א) שבדק השפעת מדיניות "השמים הפתוחים" על תעריפי הטיסות, הנחשף היום (ב') לראשונה.

מחקר אגף כלכלה ויחסים בינלאומיים ברת"א ממאי 2015 קובע כי "חלו ירידות מחירים משמעותית כתוצאה ממדיניות השמים הפתוחים". במונחים נומינליים, חלה ירידה של עד כ-20% במחירי טיסות ישירות אל מערב ומזרח אירופה. בנוסף, חלה ירידה של כ-30% במחירי טיסות לא ישירות אל יעדי מערב אירופה ושל כ-20% במחירי טיסות לא ישירות אל צפון ודרום אמריקה, המזרח הרחוק ואוסטרליה.

המחקר משווה בין מחירי הטיסות מישראל אל יעדים נבחרים בעולם בין התעופה שלפני החתימה על הסכם "שמים פתוחים" לבין התקופה שלאחר הפעימה הראשונה ליישום ההסכם. "תוצאות המחקר הינן חד משמעיות ומבליטות באופן מובהק את השפעות הליך הליברליזציה בענף התעופה הבינלאומית לישראל וממנה בכלל ואת השפעות הסכם 'שמים פתוחים' בפרט, על מחירי הטיסות", נקבע במחקר. "ירידות המחירים הללו הינן פועל ישיר יוצא של גידול בתחרותיות בענף התובלה האווירית - דבר שהביא לגידולים משמעותיים בהיצע הטיסות".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ: "הסכם השמיים הפתוחים הוא הצלחה גדולה, שמוכיחה פעם נוספת שהתחרות היא התשובה האמיתית לפירוק המונופולים ולשיפור השרות לאזרח. הטיסות לחו״ל הפכו למוצר עממי וזמין עבור כל ישראלי, והתוצאות נראות בשטח, עם הגידול במספר הטסים. עם פיתוח תשתית תיירות נאותה ואטרקטיבית, יהיה גם זינוק במספר התיירים שיגיעו לישראל, ויתרמו למשק הישראלי תרומה חשובה במקומות עבודה ובהכנסות. הישג הגדול הוא בכך שחברות התעופה הישראליות, שהתנגדו להסכם, הצטרפו לתחרות, פתחו קווים מוזלים ואפילו קלטו עובדים נוספים בשל הגידול במספר הטסים".

מטוסי חברת איזיג'טצילום: בלומברג

מהשבי הסורי לראשות מכון מחקר תעופתי בישראל

חילופי גברי בראשות מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. תא"ל (במיל') אברהם (עשה) עשהאל מונה לראש מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. היום (ב') נמסר כי עשהאל יחליף בתפקידו את תא"ל (במיל') אסף אגמון, שכיהן בתפקיד בעשר השנים האחרונות.

במסגרת תפקידו יוביל עשהאל את פעילות המכון בתחומי החלל, הביטחון, חקר התעופה האזרחית והצבאית, ויהיה אחראי על הקשר של המכון עם רשויות תעופה ממשלתיות, מרכזי מחקר, מוסדות אקדמיים, גופים וארגונים הפועלים בתחומי בטיחות, ביטחון, כלכלה, רגולציה, תכנון ותשתיות – בארץ ובעולם וכן על הקשר עם תורמי וידידי המכון.

תא"ל (במיל') אברהם עשהאל, בן 64, מביא עימו ניסיון רב בתחום התעופה והביטחון לאחר קריירה צבאית ארוכה כטייס ומפקד, והינו בעל ניסיון תעופתי של אלפי שעות טיסה. עם סיום קורס הטיס, הוצב כנווט קרב על מטוסי פאנטום בטייסת 201 בה שירת במספר תפקידים מבצעיים. במלחמת יום הכיפורים, הופל מטוסו בעת פעילות מבצעית בסוריה במבצע "דוגמן 5" לתקיפת סוללות הנ"מ של הצבא הסורי. עשהאל נפצע ברגלו, אשר נקטעה בשבי הסורי. בשנת 1974 שב מהשבי לישראל ועם המשך הטיפול והשיקום התעקש לחזור לפעילות מבצעית והוסב לנווט תובלה.

מסלולו הצבאי המשיך כנווט במטוסי תובלה וביון ולאחר מכן התמנה למפקד מגמת ניווט קרב בבית הספר לטיסה של חיל האוויר ולתפקידים במטה חיל האוויר. לאחר תפקידים אלה קודם ומונה למפקד בסיס עובדה, ומדריך ראשי במכללה לביטחון לאומי. כתת-אלוף כיהן כקצין חינוך ראשי ונספח צה"ל בצרפת ולאחר שחרורו ניהל את קורס ההכנה לנספחי צה"ל ברחבי העולם. עשהאל מחזיק בתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן ובתואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.

"ישנה התעניינות במתחש ביוון – אין ביטולים"

"ישנה התעניינות רבה במתרחש ביוון, אך אין ביטולים", אמר היום (ב') ל-TheMarker גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של קבוצת ישראייר. "היום אפילו נכנסו הזמנות חדשות", המשיך ואמר.

לדבריו, בניגוד לתיירים ממדינות אירופה אשר מרבים לטייל באתונה ובערים הגדולות ביוון, עיקר תנועת הנוסעים מישראל היא לחופשות באיים. "מבחינה זו הנוסע הישראלי מגיע לאתר נופש או בית מלון, כאשר כבר כוסה מבחינה כספית". לדבריו, הקבוצה מקיימת דו שיח שותף מול הספקים ביוון ואין שם כרגע שום בעיה.

חוף ואי, כרתיםצילום: משה גלעד

תיירים מסין ומבלרוס יוכלו להנפיק אשרות בכניסה לישראל

שר הפנים, סילבן שלום, אישר מהלך הפוטר בעלי דרכונים מסין ותיירים מבלרוס להצטייד מראש באשרה לפני הגיעם ארצה. היום (ב') נמסר כי האשרה תונפק לנוסעים ממדינות אלה בכניסה לארץ.

לגבי המהלך מול סין אמר שלום כי "זהו נדבך נוסף לקידום ולהידוק היחסים בין שתי המדינות. אנו נקבל בברכה דיפלומטים אשר יגיעו מכל סיבה, בין אם לצורכי תיירות ובין אם לביקור רשמי"

באשר לבלרוס אמר שר הפנים כי "זהו צעד משמעותי אשר נועד לפתח ולתרום לענף התיירות, בתקווה שמספר התיירים מבלרוס יגדל".

תיירים מסין בחוף קיסריה. ארכיון

חיפאים, היכונו: "תרגיל ביטחוני רועש" יתקיים מחר בשדה התעופה

תרגיל ביטחוני ייערך מחר (ב') בשדה התעופה של חיפה. מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי החל מהשעה 10.00 בבוקר ועד השעה 17.00 בערב יתקיים מחר (ב') "תרגיל ביטחוני רועש", בשדה התעופה של חיפה. במהלך התרגיל ישמעו קולות ירי וכן תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון.

טיסת הבוקר של ארקיע המתוכננת להמריא מחיפה לאילת, תצא במועדה. השדה אף ימשיך בפעילות אווירית לתעופה הכללית והפרטית.

אחרי ההתפתחויות ביוון: "דאגה וחשש" אצל חברות תעופה ומארגני נסיעות

חברות תעופה ומארגני נסיעות בישראל עוקבים "בדאגה ובחשש", כהגדרתם, אחרי ההתפתחויות ביוון וההתרחשויות אשר יכולות להשפיע על תנועת הנוסעים.

"הבעיה כרגע היא עם משיכת מזומנים ביוון. הנוסעים מישראל יוכלו להמשיך ולשלם בכרטיסי אשראי או לבוא מצוידים מראש בכסף מזומן ומבחינה זו לא צריך להיות שום קושי", אמר היום (א') מנהל בכיר מחברת תעופה ישראלית אשר משווקת גם חבילות נופש לאיי יוון.

לדבריו, במהלך היום התקבלו בחברה פניות מצד נוסעים אשר התעניינו לדעת אם יש שינויים בטיסות או בחבילות הנופש אשר רכשו. לדברי המנהל הבכיר, לחברות התעופה והמארגנים בישראל אין בשלב זה גם כן שום בעיה מול הספקים ביוון. שכן, אי היציבות במדינה נמשכת כבר מזה זמן רב והצדדים נערכו להתמודד בהתאם עם המשבר.

יוון בכלל והאיים בפרט הם מיעדי הנופש המרכזיים בעונת נסיעות הקיץ מישראל. עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), יוון תופסת את המקום ה-11 מבין המדינות עם המספר הרב ביותר של נוסעים מישראל. מתחילת השנה טסו כ-165.1 נוסעים מנתב"ג ליוון - גידול של כ-23.5% לעומת ינואר-מאי 2014.

דגל יוון מתנוסס מעל האקרופוליס באתונהצילום: רויטרס

שדה התעופה באילת חזר לפעול

(עדכון) שיבושים בתעופה הפנים ארצית. שדה התעופה באילת נפתח לתנועת נוסעים לאחר שנסגר מוקדם יותר היום עקב מזג האוויר והראות הלקויה.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי שלוש טיסות עם כ-210 נוסעים שהיו בדרכם לאילת הוחזרו למרכז בגלל סגירת שדה התעופה בדרום. ברשות שקלו להעתיק את התעופה הפנים ארצית משדה התעופה אילת לשדה התעופה עובדה.

מטוס ארקיע בשדה התעופה באילתצילום: מורי חן

אל על דוחה טענות ארגון נעמ"ת ודרישתה לבטל את ההוראה בנושא נעלי העקב של דיילות האוויר

חברת אל על דחתה היום (א') את טענות ארגון נעמ"ת ודרישתה לבטל את ההוראה בנושא נעלי העקב של הדיילות אוויר, ולא תפנה לערכאה משפטית.

סמנכ"לית השירות באל על, יהודית גריסרו, אמרה, כי "באל על מכבדים מאוד את הדיילות והדיילים. עם זאת חלק מתפקידם הוא לייצג את החברה. לכן מתבקשות הדיילות להיות בלבוש ייצוגי עד כניסתם של הנוסעים למטוס".

לדברי גריסרו, "לצורך כך השקיעה חברת אל על ברכישת נעליים אורתופדיות בעלות עקב רחב של עד 5 ס"מ".

סמנכ"לית השירות המשיכה והדגישה, כי "במהלך הטיסה עצמה, עובדות הדיילות בנעלי עבודה אורטופדיות שנרכשו אף הן ע"י החברה. באל על דוחים את הטענות של יו"ר נעמ"ת".

אל על חנכה קו תעופה ישיר חדש לבוסטון

חברת אל על חנכה אמש (שבת) קו תעופה ישיר חדש לבוסטון, ארה"ב. טיסת הבכורה מספר LY015 המריאה סמוך לחצות מנתב"ג. שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, מנכ"ל אל על דוד מימון והרב יצחק דוד גרוסמן, גזרו את הסרט וקיבלו את הנוסעים לבוסטון.

"אני נרגש מפתיחת הקו הישיר של חברת אל על לבוסטון. הקו יביא לצמיחה ביחסים הכלכליים בין ישראל לבוסטון – בירת ההיי-טק של ארה"ב ויקרב בין אנשי בוסטון לישראל", אמר שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו.

לדברי מנכ"ל אל על, דוד מימון, הוא רואה "ערך אסטרטגי בחיזוק הפעילות בצפון אמריקה. במסגרת זו, שמה לה חברת אל על כמטרה להתרחב ולצמוח בקווי הטיסה ליבשת, תוך יצירת מענה למגמות ולצרכים של המגזר העסקי והתיירות ותוך טיפוח תנועת התיירות לישראל. בוסטון היא יעד פופולרי מאוד לתנועה העסקית וכעת עם פתיחת הקו אנו מאמינים כי יהפוך גם ליעד נופש פופולרי של משפחות ישראליות".

הקו החדש יפעל שלוש פעמים בשבוע מנתב"ג – בימי ראשון, שלישי וחמישי באמצעות מטוסים מדגם בואינג 767-300 בתצורה של 218 מושבים, מתוכם 22 מושבי מיטה במחלקת העסקים ו-28 מושבים במחלקת תיירים פלוס. זמן הטיסה הוא 12:15 שעות.

איזיג'ט משיקה קו אמסטרדם-ת"א ב-47 יורו לכיוון

חברת הלואו קוסט איזיג'ט מרחיבה עוד את פעילותה בישראל: חברת התעופה הודיעה הבוקר (ה) כי תחנוך קו תעופה חדש מנתב"ג לשדה התעופה סכיפול באמסטרדם וממנה. זהו היעד העשירי שאיזיג'ט משיקה בישראל.

מהיום ניתן לרכוש כרטיסים לטיסה - שתחל לפעול מאוקטובר השנה (טיסה ראשונה תמריא ב-25 באוקטובר) 4 פעמים בשבוע (בימי שני, רביעי, חמישי ושבת) ולאורך כל השנה. המחיר, כולל מסים: 48.49 יורו מנתב"ג לאמסטרדם; מאמסטרדם לנתב"ג - 46.49 יורו.

איזיג'טצילום: יח"צ איזיג'ט

בית הדין האזורי לעבודה בת"א מתערב בסכסוך ברש"ת

בית הדין האזורי לעבודה בת"א מתערב בסכסוך ברשות שדות התעופה (רש"ת). בתום דיון סוער שנערך אחר הצהריים – בתביעת רש"ת להוציא צו מניעה למניעת המשך השיבושים, החליטה סגנית הנשיאה, השופטת הדס יהלום, כי "מתברר שהמחלוקת עמוקה ביותר וטעונה בירור מעמיק ובמיוחד לאור הדברים שנשמו מטעם העובדים לעניין העומס הרב המוטל עליהם בתקופה זו של השנה.

"בשלב זה הוצעה הצעה לפיה העובדים יחזרו לעבודה כפי שעבדו בעבר ואילו המבקשת - רשות שדות התעופה (רש"ת), תדאג שיינתנו לעובדים הפסקות ראויות כדרישת הדין - באופן שיאפשר להם לאכול, לשתות ולנוח במהלך המשמרת לאחר 3 עד 5 שעות עבודה".

עוד הציע ביה"ד, כי במקביל ייקבע מועד נוסף לדיון לשבוע הבא כאשר הצדדים ידברו ביניהם עד לדיון. הצדדים הביעו הסכמתם להצעת בית הדין ולפיכך לא הוצא צו כלשהו.
יו"ר וועד עובדי רש"ת פנחס עידן, שייצג בעצמו את העובדים בדיון המשפטי אמר בתום הדיון: "אני מתחייב לעשות את המקסימום האפשרי כדי לא לפגוע בציבור הנוסעים לחו"ל ולפעול בהתאם להחלטת בית המשפט".

הסכסוך בנתב"ג מחריף: יו"ר ועד רשות שדות התעופה מתריע מפני המשך השיבושים

הסכסוך בנתב"ג מחריף: הנהלת רשות שדות התעופה (רש"ת) פנתה היום (ד) לבית הדין האזורי לעבודה בת"א כדי להוציא צו שימנע את המשך השיבושים בנתב"ג. הדיון נקבע לשעה 16.00 אחר הצהריים. יו"ר וועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת), פנחס עידן, התריע מפני המשך השיבושים בנתב"ג עקב מחסור בכוח אדם ארעי, במיוחד בתחום התפעול (העמסה ופריקת מזוודות), הנובע מאי הערכות מתאימה מצד ההנהלה. בשיחה עם TheMarker האשים את ההנהלה באזלת יד בהיערכות לשיא עונת הקיץ בנושא.

גם בקרב מגזר פקחי הטיסה המצב לדבריו חמור. לדברי עידן, מחייבים את הפקחים לעבוד שעות נוספות אשר מגיעים לעיתים לסך של 240 שעות בחודש, בעוד המכסה עומדת על כ-170 שעות.

הבוקר השביתו העובדים את העמסת ופריקת מזוודות הנוסעים – צעד מחאה בנושא זה - לאחר שהעובדים במשמרת הלילה סיימו את מכסת המטוסים והפסיקו לפרוק ולהעמיס את הכבודה. כתוצאה מכך נפגעו נוסעיהם של כעשר טיסות. עם הגעת משמרת הבוקר של העובדים העיכובים בהעמסה ובפריקת המטענים הצטמצמה "והפקק האווירי" של גל המראות השתחרר בהדרגה.

מרשות שדות תעופה (רש"ת) נמסר כי "ההנהלה אשר מודעת לפגיעה בציבור הנוסעים עושה כל שלעל ידה כדי להשיב את יחסי העבודה לסדרם". בוועד עובדי רש"ת דחו את הטענה על נקיטת עיצומים ומסרו כי "לא מדובר בשיבושי עבודה אלא במחסור בכוח אדם ארעי. לצערנו ההנהלה לא נערכה מבעוד מועד להגדיל את כוח האדם לקראת העלייה במספר הנוסעים בחודשי הקיץ. אנו קוראים להנהלה לפתור מיידית את מצוקת כ"א ולמנוע פגיעה בנוסעים.

יצוין, כי השיבושים היום בנתב"ג הם בנוסף לסכסוך העבודה שהסתדרות אישרה השבוע ברשות שדות התעופה במחאה על הרחבת תופעת עובדי הקבלן ופגיעה בתנאי העובדים. המשמעות המעשית היא כי אם בעוד שבועיים לא תושג הסכמה בין ההנהלה לעובדים בנושא זה, יוכלו העובדים לפתוח בעיצומים ללא הגבלה אשר משמעותם פגיעה בציבור הנוסעים בתחילת שיא עונת נסיעות הקיץ בנתב"ג.

במסגרת ההכרזה על סכסוך העבודה, העובדים דורשים להסדיר ולהגביל את סוגיית עובדי הקבלן ברשות מבחינת כמות העובדים, תפקידיהם וזכויותיהם. לטענת ההסתדרות ונציגות העובדים, ההתנהלות הקיימת של הרשות פוגעת פגיעה חמורה בעבודה המאורגנת.

בנוסף לכך, העובדים מוחים על מבוי סתום במו"מ להעסקת בכירים תחת הסכם קיבוצי ועל כך שעובדים נקלטים לתפקידים שונים ללא מכרז, באופן שפוגע בקידום עובדים אחרים ובשקיפות במקום העבודה. עילות נוספות קשורות לאי מתן גמול השתלמות לעובדי הדירוג התעופתי ולדרישה להגנה על כספי הפנסיה התקציבית של העובדים שהופקדו בקרן נאמנות.

ברשות שדות התעופה (רש"ת) אמרו בתגובה כי אין בכוונתה להתייחס לסכסוך העבודה שהוכרז ע"י ההסתדרות וכי תמשיך לנהל את המשא ומתן עם העובדים על הסכמי העבודה.

פנחס עידןצילום: איליה מלניקוב

הנוסעים המתמידים מצטרפים למחאה נגד אל על: "חוסכים על גבינו"

מתרחבת המחאה מצד נוסעי אל על לגבי השימוש שהיא עושה במטוס חכור מספרד על טייסיו וצוותו, בטיסותיה לשורת יעדים באירופה. לראשונה נמתחת ביקורת חריפה מצד נוסעיה המתמידים בנושא "יש לנו טיסה לרומא ב-26.6 ושלחו לנו הודעה יבשה מחברת אל על שנטוס במטוס ספרדי חכור. שלחתי מייל לשירות לקוחות פעמיים שאינני מוכן לטוס במטוס אנונימי זה. אנחנו טסים עם חברת אל על 25 שנה לפחות בתדירות של פעם בחודש", התלוננו זוג הנוסעים המתמידים (השמות שמורים במערכת) באוזני TheMarker.

"לפני חודש, בחזרתי מרומא, הם ביטלו את טיסת הבוקר חזרה לתל אביב מסיבות מסחריות וניסו להעביר אותנו לטיסת הלילה. רק לאחר 6 שיחות ומשלוח מייל תקיף מצידי הם ויתרו והעבירו אותי לטיסת בוקר של אליטליה, אבל היה מאבק מביש בגלל הרצון שלהם לחסוך על גבינו", המשיך הזוג והתלונן.

לאחר פניית TheMarker לחברת התעופה, קיבל זוג הנוסעים תשובה מקשרי הלקוחות של חברת אל על הנחשפת כאן: "כתוצאה מהגברת הפעילות ועל מנת לתת מענה לביקוש, יתופעלו חלק מטיסותינו לרומא, לרבות הטיסה ב-26 ביוני 2015, במטוס מסוג 767-300 מחברת Privilege Style הספרדית. בהתאם לתנאי התובלה, חכירת מטוסים הינה פרקטיקה מקובלת בענף התעופה ונועדה להבטיח כי נוכל למלא את מחויבויותינו כלפי הנוסעים ולהביאם ליעדם, בפרט בעונת הקיץ העמוסה. צר לי על תחושותיך. עם זאת, חשוב שתדע כי החברה שנבחרה לבצע את השרות עבור אל על הינה חברת תעופה מוכרת, המחזיקה בכל הרישיונות וההיתרים הנדרשים לביצוע הפעילות וקיבלה את אישור הרשויות הישראליות. אנו עושים המרב על מנת להעניק שירות דומה לזה הנהוג בטיסותינו. שירותי הקרקע ניתנים ע"י אנשי הצוות של אל על, בטיסה יהיו נוכחים גם אנשי צוות של אל על דוברי עברית שיסייעו בשירות. פרופיל השירות יינתן בהתאם למחלקה כנהוג בטיסות אל על".

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "מסיבות מבצעיות חכרה אל על מטוס של חברת Privilege Style הספרדית אשר יפעל בין ה-15 ביוני עד סוף חודש אוגוסט 2015. המטוס, מדגם בואינג 767-300, ישובץ לפעילות הרגילה של החברה ועשוי לשמש ליעדים שונים באירופה. במטוס 247 מושבים המחולקים לשתי מחלקות שירות: 18 מושבי עסקים ו-229 מושבי תיירים. צוות הטייסים והדיילים הינו ספרדי ולצוות יצטרף נציג שירות מטעם אל על לסייע בשרות. תהליך הביטחון והבידוק יתקיים בטרמינל 3 כנהוג בטיסות אל על. מומלץ להגיע לבידוק כ-3 שעות לפני הטיסה. שרותי הקרקע יבוצעו על ידי אנשי השירות של אל על. השירות בטיסה הינו בסטנדרט השירות המוגש בטיסות אל על".

מטוס של אל על

תנועת נוסעים דלילה לאילת מנתב"ג במאי – ירידה של כ-12%

דו"ח סכום נתוני תנועת נוסעים בטיסות פנים ארציות של רשות שדות התעופה (רש"ת) חושף כי כ-55.6 אלף נוסעים טסו מנתב"ג לאילת וממנה במאי השנה, לעומת כ-63.4 אלף נוסעים בחודש המקביל ב-2014 - ירידה של 12%.

למן תחילת השנה הצטמצמה תנועת הנוסעים מנתב"ג לאילת וממנה בשיעור כולל של כ-2.7% לעומת ינואר-מאי בשנה שעברה והגיע לכ-277.6 אלף נוסעים לעומת כ-285.4 אלף נוסעים בינואר-מאי 2014.

תנועת המטוסים קטנה אף היא בשיעור של כ-14.3% במאי והגיעה ל-590 המראות ונחיתות במאי השנה לעומת 689 תנועות מטוסים במאי 2014. למן תחילת השנה נרשמו 2,908 תנועות מטוסים בתעופה הפנים ארצית מנתב"ג לאילת וממנה, בהשוואה ל-3,157 המראות ונחיתות בינואר-מאי 2014.

מעל 3.2 מיליון נוסעים צפויים לעבור במהלך חופשת הקיץ בנתב"ג

עלייה מצטברת של 13% בתנועת הנוסעים צפויה בשיא עונת הנסיעות - הקיץ. מתחזית שפרסמה היום (ב') רשות שדות התעופה עולה כי במהלך יולי יעברו כ-1.56 מיליון נוסעים - גידול של 6% לעומת יולי 2014 - ואילו באוגוסט צפויים לעבור כ-1.7 מיליון נוסעים - עלייה של כ-7% לעומת אוגוסט בשנה שעברה. היעדים מועדפים לקיץ 2015 הינם: יוון, טורקיה (כמדינת מעבר), גרמניה, ארה"ב, איטליה וצרפת.

120 חברות תעופה פועלות בנתב"ג מלמעלה מ-60 מדינות ו-200 יעדים. בקיץ 2015 צפויה עלייה גם במספר תנועות המטוסים, כאשר במהלך יולי יעברו בנתב"ג 10,400 תנועות מטוסים ובמהלך אוגוסט יעברו 10,800 מטוסים - עלייה של 5% בתנועת המטוסים.

לדברי מנהל נתב"ג, שמואל זכאי, "אנו ממליצים לנוסעים לבצע את הליך ה'צ'ק אין' בנוחות המרבית בביתם, באתרי חברות התעופה. היום ניתן, בנוחות מרבית ובקלות, לבצע 'צ'ק אין' (רישום לטיסה) בבית, לחסוך זמן בטרמינל וליהנות מחוויית שהייה בנמל התעופה. ניתן לבצע 'צ'ק אין' גם בעמדות ה'קיוסקים' לרישום עצמי לטיסה הפזורות לשירות הנוסעים באולמות היוצאים בנמל התעופה. השימוש ב'קיוסקים' קל, נוח וידידותי ומאפשר הליך נוח באופן עצמאי לנוסעים".

לדבריו, "למעשה, השיפור בשירות לנוסעים יורגש הקיץ כבר בשערי הכניסה לנתב"ג. הוספנו מקומות חנייה לטווח ארוך, הוספנו אמצעים טכנולוגיים המשפרים את הליך היציאה והכניסה לארץ, גם בביטחון, בביקורת הגבולות וכאמור בעמדות הרישום לטיסה. כל השיפורים שנעשו לקראת עונת הנסיעות של קיץ 2015 נועדו לשרת את ציבור הנוסעים ולשפר את חווית היציאה והכניסה מהארץ. עם הרישום העצמי לטיסה בבית, ניתן היום גם להוריד את אפליקציית TLV AIR PORT המכווינה את הנוסעים לחניות נתב"ג ולדלפקי הטיסה".

זכאי הוסיף ואמר כי "טכנולוגיות הבידוק הביטחוני מאפשרות לכלל הנוסעים בידוק מהיר ושוויוני, ביקורת הדרכונים מאפשרת מעבר מהיר ללא צורך בעמידה בתורים, כך שכלל הנוסעים יוכלו ליהנות ממה שיש לטרמינל להציע, כגון תערוכות, מופעים המתוכננים במהלך הקיץ, מרחבי פעילות, משחק והנאה לילדים וחוויית קניות מהנה ב'דיוטי-פרי' המתחדש בנתב"ג".

צילום: מוטי מילרוד

תוספת שכר, מענק ופרישה מרצון: הסכם קיבוצי חדש באל על

בתום משא ומתן לילי ארוך, בהשתתפות יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הגיעו הצדדים – הנהלת אל על ונציגות העובדים בחברה - להסכמה על מתווה ועקרונות הסכם עבודה קיבוצי חדש. השיחות עם הטייסים התקיימו בנפרד. שיחות המו"מ על ההסכם החדש התקיימו במשך תקופה מאוד ארוכה והיו מלווים במשברים רבים ואי הסכמות.

קליק לעיקרי הסכם העבודה הקיבוצי החדש באל על

באוינג 777 של אל עלצילום: via Bloomberg News

מתחדש המאבק נגד סגירת שדה התעופה דב בת"א

מתחדש המאבק נגד סגירת שדה התעופה דב בתל-אביב. מטה המאבק שהקים ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, יתכנס מחר (ב') בבוקר לדון בנושא. בתום המפגש המשותף תצא קריאה לממשלת ישראל, "לדחות את סגירת שדה דב האזרחי עד לשנת 2019 - מועד פני השדה הצבאי, לפי החלטת הממשלה 2392 מיום 4.1.2015 - ובזמן זה למצוא פתרונות ראויים לעיר אילת, שיבטיחו את המשך חיבורה למדינת ישראל".

למטה המאבק שותפים ראשי העיר אילת וחבל איילות, בכירי תעשיית התיירות התעופה והמסחר, אנשי אקדמיה, ונציגי מערכות הבריאות.

שדה דבצילום: דודו בכר

הסכם חדש עם אלביט: כים ניר תפעיל את טייסת כיבוי האש למשך 8 שנים

חברת התעופה כים ניר חתמה על הסכם חדש עם חברת אלביט - זכיינית משרד הביטחון, להפעלת מערך כיבוי אש מהאוויר בישראל - למשך תקופה של שמונה שנים. בענף התעופה העריכו כי היקף העסקה הוא 15-20 מיליון שקל בשנה.

מדובר בהפעלתה של טייסת כיבוי האש שתמנה בסך הכול 14 מטוסי אייר טרקטור מדגם AT 802. טייסת כיבוי האש פועלת מ-2 מנחתים עיקריים: מגידו וקדמה. כים ניר היא חברת תעופה פרטית אשר מונה 34 כלי טיס ועוסקת בתחומי פעילות שונים כמו למשל ריסוס חקלאי וטיסות פרטיות.

ביטולי טיסות, שיבושים ותקלות: מה קורה לטיסות יונייטד איירלינס לישראל?

מה קורה לטיסות יונייטד איירליינס לישראל? נוסעים בחברת התעופה האמריקאית בישראל התלוננו על שיבושים ותקלות בלוח הטיסות הסדיר של חברת יונייטד איירליינס בחודש האחרון. לטענת נוסעים, חברת התעופה הפועלת באופן סדיר בין ארה"ב לישראל וממנה, ביטלה לא אחת במפתיע במהלך החודש טיסות שהיו קבועות בקו מניו ארק לנתב"ג וממנה. כמו כן, נגרמו עיכובים ושינויים בלוח הטיסות הקבוע של החברה האמריקאית.

"הגעתי לפני כשבוע לטיסה מניו ארק ארצה. גילתי כי הטיסה מאוד צפופה. מזל שיש לך מקום, כי רק אתמול התבטלה טיסה, אמרה לי נציגת החברה. אין זו הטיסה היחידה אשר בוטלה בחודש האחרון וכי יש תקלות ושיבושים בלוח הטיסות הסדיר של החברה מארה"ב לישראל בכל החודש האחרון", התלונן נוסע מתמיד של חברת יונייטד איירליינס.

לדבריו, כאשר פנה מכוח מעמדו כנוסע מתמיד לחברת התעופה, בניסיון לברר מה פשר ביטולי הטיסות השיבושים והתקלות בטיסותיה של החברה בקו מארה"ב לישראל וממנה, הוסבר לו כי חברת התעופה סובלת ממחסור במטוסים, מצפה לקבל חדשים מבואינג ובינתיים נאלצת לבטל טיסות. "תשובה זו מקוממת אף היא. מדוע דווקא בקו לישראל פוגעים?", אמר.

גם בסוף השבוע האחרון (ה-18.6) בוטלה טיסה של יונייטד איירליינס, מספר 090 מניו ארק לנתב"ג וממנה ואפילו היום (א') נרשם עיכוב של שלוש שעות מהזמן המתוכנן של המראת טיסת יונייטד איירליינס, מספר 085 מנתב"ג לניו ארק.

מחברת יונייטד איירליינס נמסר בתגובה כי "חברת יונייטד איירליינס מתנצלת בפני לקוחותיה על אי הנוחות שנגרמה לאחרונה בגין איחורים וביטולים בטיסות לתל אביב. אנו נוקטים בצעדים לשפר את האמינות התפעולית".

עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) חברת התעופה יונייטד איירליינס נמנית על עשרת חברות התעופה הגדולות ביותר אשר פועלות בנתב"ג. כך לדוגמא למן תחילת השנה הטיסה חברת התעופה האמריקאית כ-146.7 אלף נוסעים בקו מארה"ב לישראל וממנה - ירידה של כ-2.5% לעומת ינואר-מאי 2014 - ותפסה את המקום החמישי מבין כלל חברות התעופה אשר פועלות בנתב"ג.

מטוסים של יונייטד בשדה התעופה ניוארק

בדרך לעיצומים? יו"ר ההסתדרות מתערב אישית בסכסוך בין ההנהלה לעובדים באל על

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מתערב אישית בניסיון למנוע שיבושים בטיסות אל על בשיא עונת נסיעות הקיץ. ל-TheMarker נודע כי יו"ר ההסתדרות ייפגש היום (א') עם ראשי החברה ונציגות העובדים במשותף, כדי לפשר בסכסוך על חתימת הסכם עבודה קיבוצי חדש.

זאת לאחר ששיחות המשא ומתן בין הצדדים נכשלו. קודם לכן פנתה נציגות העובדים להסתדרות בבקשה להכריז על סכסוך עבודה, שיאפשר נקיטת עיצומים עד כדי שביתה.
בתוך כך החריפה בסוף השבוע המחלוקת בין נציגות העובדים להנהלה, בעניין החתמה ביומטרית בעזרת טביעת אצבע. במכתב ששיגר יו"ר נציגות העובדים שרון בן יצחק לציבור עובדי החברה הוא הורה להם שלא לשתף פעולה בנושא עם ההנהלה.

"לאחרונה פנתה הנהלת החברה לעובדים בבקשה לשתף פעולה בהחתמת נוכחות ביומטרית בעזרת טביעת אצבע. היות והנהלת החברה מפירה את הסכם העבודה במגוון רב של סעיפים, דורסת את זכויות העובדים ומעכבת את הסכם העבודה מעל לשלוש שנים, הנכם מתבקשים שלא לשתף פעולה עם הנהלת החברה בנדון", כתב יו"ר הנציגות לעובדים.

היום (א'), עפ"י הודעת מחלקת משאבי אנוש קרקע, צריכים עובדי בניין ראשי ישן, בתי מלאכה והאנגרים, להתייצב בחדר ישיבות קב"ט החברה, על מנת לתת את טביעות האצבע שלהם ואילו מחר (ב') הונחו להגיע עובדי המוקד, עובדי חברת סאן דור - החברה הבת של אל על לטיסות שכר וכן עובדי בניין תחזוקה והנדסה.

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "מדובר בחלק ממהלך כולל אשר נעשה בידיעת יו"ר נציגות העובדים ומטרתו להוסיף לעובדי אל על את האפשרות לדווח על נוכחות גם באמצעות טביעת אצבע. זאת בנוסף לאפשרות להעביר כרטיס עובד, כפי שניתן היה לעשות מאז ומעולם וניתן גם כיום. מטרת המהלך היא להקל על אמצעי דיווחי הנוכחות של העובדים ולאפשר חלופה נוספת על זו הקיימת כיום".

המו"מ על הסכם קיבוצי באל על נכשל - ובמועצת העובדים דורשים להדיח את הוועד

במועצת העובדים של חברת אל על דורשים מההסתדרות לפזר את נציגות העובדים הקיימת ולהכריז על בחירות חדשות, לנוכח כשלון המשא ומתן עם ההנהלה על הסכם עבודה קיבוצי חדש. במכתב ליו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, טוענים שמונה חברים ממועצת העובדים כי ב-12 לינואר השנה הוחלט, פה אחד, כי במידה ונציגות הוועד הנוכחי לא תביא לחתימת הסכם עבודה בתוך 3 חודשים מיום ההצבעה, תפוזר המועצה ויתקיימו בחירות כלליות לוועד עובדי אל על.

"משתם הזמן וההסכם כאמור לא הבשיל לכדי חתימה - הגם שעבר עוד כחודש נוסף מהמועד הנקוב - יש לקיים את החלטת הוועד לאלתר ולקיים בחירות כלליות למועצת העובדים", כתבו נציגי העובדים ליו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות. "מזה כ-4 שנים חברת אל על, על עובדיה, מצויה ללא הסכם עבודה בתוקף. נציגי הוועד הנוכחי לא הצליחו לעמוד ביעד העיקרי לחתום על הסכם עבודה שיטיב עם העובדים. משכך, יש לתת את הזכות הדמוקרטית והחוקית לעובדים נוספים להתמודד בבחירות דמוקרטיות ולנסות להגיע להסכם, כאמור לטובת החברה ועובדיה", סיימה פניית השמונה לאדרי.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, אמר כי "ההסתדרות עושה ותעשה כל מאמץ בכדי לסיים את ההסכם הקיבוצי באל על יחד עם נציגות הנוכחית. ההסתדרות תשקול את צעדיה בהתאם להתפתחויות במו"מ".

אבי אדרי

כל הביטולים ועיכובי הטיסות לאחר הפרסה האווירית של אל על

שיבושים בטיסות אל על היום (ה') בקו מארה"ב לישראל וממנה, עקב השלכות התקלה הטכנית שגרמה אתמול למטוס נוסעים של החברה מדגם בואינג 747-400, שהיה בדרכו לניו יורק, לשוב ולנחות בנתב"ג לאחר כ-12 שעות טיסה.

טיסה מספר 002 מניו יורק, שהייתה צריכה להחזיר את הנוסעים מארה"ב ולנחות היום בשעה 12.25 בצהריים בוטלה. בנוסף, טיסה אל על מספר 007, שהייתה מתוכננת להמריא בשעה 10.40 הבוקר מנתב"ג לניו יורק, מתעכבת. הטיסה תצא בשעה 12.10 בצהריים - איחור של כשעה וחצי. כמו כן, טיסת אל על מספר 028 שצפויה להמריא מחר (ו') לניו ארק בשעה 07.00 בבוקר, תתעכב גם היא ותצא רק ב-08.00 בבוקר - איחור של שעה.

לאחר סיבוב הפרסה: מטוס אל על נחת בשלום; הנוסעים הועברו לטיסות חלופיות

לאחר שמטוס נוסעים של חברת אל על, שהיה אתמול בדרכו מישראל לארה"ב, נאלץ לכבות את אחד מארבעת מנועיו בגלל תקלה טכנית, הטיסה נחתה בשלום בסמוך לשעה 22:30 בלילה. הנוסעים הועברו לטיסות חלופיות במהלך הלילה, בהן של חברות תעופה זרות, ולא רק של אל על.

לפרטים נוספים על הדרמה שהתחוללה אמש בשמי אירופה

סיבוב הפרסה של מטוס אל עלצילום: planefinder.net

מספר הנוסעים הבינלאומיים 
בישראייר זינק במאי ב-162%

מספר הנוסעים שהטיסה חברת התעופה ישראייר בתעופה הבינלאומית מנתב"ג ואליו במאי 2015 זינק ב-161.7% לעומת מאי 2014 - כך עולה מדו"ח שפירסמה שלשום רשות 
שדות התעופה.

תנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית הסתכמה במאי ב–1.29 מיליון נוסעים - ירידה של 0.9% לעומת מאי 2014. חברות התעופה הישראליות הטיסו כ–478 אלף נוסעים בתעופה הבינלאומית, שהיוו 37% מכלל הנוסעים שעברו בנתב"ג. אל על הטיסה את הנוסעים במספר הגדול ביותר, ואילו ישראייר הטיסה כ–41 אלף מהם.

גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר, אמר: "ישראייר הבינה שבמציאות החדשה חוסנה של החברה יגיע מגמישות תפעולית ושינוי תפישה. לאור מדיניות שמיים פתוחים, התאמנו את עצמנו למציאות החדשה". לדבריו, "מצד אחד, שינינו את תפישת ההפעלה של המטוסים שלנו למודל 'רזה' יותר. שינינו את פרופיל השירות בטיסות, וכעת אנו מוכרים מזון ולא מגישים אותו. צימצמנו משמעותית את זמן הקרקע בין טיסה לטיסה. התאמנו את עלויות האחזקה של המטוסים בשיתוף עם 'לופטהנזה טכניק'. צומצמה שכבה ניהולית וכעת אנחנו ארגון 'שטוח' יותר, רזה יותר ויעיל יותר. מצד שני, חיזקנו את הפעילות הסיטונית שלנו — הגדלנו את היתרון היחסי שלנו ברכש של בתי מלון בחו"ל, ויצרנו ערך אמיתי ללקוחות בשיווק של חבילות הכוללות טיסות, העברות ומלון". בנוסף, החברה צימצמה לדבריו את פעילותה ביעדים רווחיים פחות, כמו מוסקווה וברלין, ונערכה להפעלת יעדים חדשים, כמו טביליסי ובוקרשט.

לא מתרגשים מארדואן: הישראלים חוזרים לטורקיה - ועדיף בטורקיש איירליינס

לאן העדיפו הישראלים לטוס? טורקיה הייתה המדינה בעלת נפח תנועת הנוסעים הגדולה ביותר מישראל ואליה במאי האחרון עם 136 אלף נוסעים שהיוו 10.53% מהיקף תנועת הנוסעים בחודש זה בנתב"ג – כך עולה מדו"ח סכום נתוני תנועת נוסעים ומטוסים למאי שפרסמה אתמול (ג') רשות שדות התעופה. מבין המדינות המובילות, העלייה הגבוה ביותר לעומת מאי שעבר נרשמה בתנועת הנוסעים לאוקראינה, יוון, ובריטניה.

הדו"ח מגלה עוד כי חברת התעופה טורקיש איירליינס הפכה לחברת התעופה הזרה בעלת מספר הנוסעים הרב ביותר אשר פעלו במאי השנה בנתב"ג עם כ-70.8 אלף נוסעים - גידול של כ-4% לעומת מאי בשנה שעברה. המשמעות העיקרית של הנתונים היא שהישראלים העדיפו את טורקיה כיעד ראשון לטיסות המשך, בנוסף לביקורים במדינה זו.

עם זאת, שדה התעופה בעל נפח התנועה הגבוה ביותר במאי השנה היה שדה התעופה שרל דה גול בפריז אליו וממנו טסו כ-69.7 אלף נוסעים - ירידה של 8% בהשוואה למאי שעבר.

עוד מגלה הדו"ח החודשי, עליו חתום מנהל נתב"ג שמואל זכאי, כי חברות התעופה הישראליות הטיסו במהלך מאי כ-478.3 אלף נוסעים, שהיוו 37% מכלל הנוסעים שעברו בנתב"ג – עלייה מזערית של 0.74% לעומת מאי שעבר.

מבין חברות התעופה הישראליות בולטת ישראייר שתפסה את המקום השני, אחרי חברת אל על (ומקום שישי בדירוג הכללי) עם כ-41.3 אלף נוסעים – גידול שיא של 161.7% לעומת מאי בשנה שעברה.

גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר, אמר בתשובה כי "ישראייר הבינה שבמציאות החדשה, חוסנה של החברה יגיע מגמישות תפעולית ושינוי תפיסה. ואכן, כך אנו מתנהלים כבר תקופה לא קצרה. לאור מדיניות 'שמים פתוחים' התאמנו את עצמנו למציאות החדשה".

לדבריו, "מצד אחד, שינוי תפיסת ההפעלה של המטוסים שלנו למודל 'רזה יותר' - שינינו את פרופיל השירות בטיסות על מטוסי ישראייר וכעת אנו מוכרים מזון ולא מגישים אותו, צמצמנו משמעותית את זמן הקרקע בין טיסה לטיסה, התאמנו את עלויות האחזקה של המטוסים בשיתוף עם 'לופטהנזה טכניק', צומצמה שכבה ניהולית וכעת אנחנו ארגון 'שטוח' יותר, רזה יותר ויעיל יותר. מצד שני, חיזקנו את הפעילות הסיטונאית שלנו - הגדלנו את היתרון היחסי שלנו ברכש של בתי מלון בחו"ל, ייצרנו ערך אמיתי ללקוחות בשיווק של חבילות הכוללות טיסות, העברות ומלון".

בנוסף, החברה צמצמה לדבריו פעילותה ביעדים פחות רווחיים כגון מוסקבה וברלין, ונערכה להפעלת יעדים חדשים כגון טיביליסי ובוקרשט, בהם יתרונה בא לידי ביטוי בצורה טובה יותר. "בזכות פעולות אלו ונוספות הצלחנו לצלוח את שנת 2014 ולראות שיפור משמעותי ברבעון הראשון של שנת 2015. לא מזמן דיווחנו על רכישה של מטוס נוסף שצפוי להיכנס לפעילות במאי שנה הבאה עם אופציה לעוד מטוס בשנת 2018, בשל מבנה הפעילות של החברה הכוללת גם חכירת מטוסים זרים, יוכל המטוס החדש הצפוי להגיע במאי, לייצר תפוקה ולהביא ערך לחברה וללקוחות החל מהיום הראשון", סיים ואמר.

תנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית עמדה במאי השנה בסך הכול על 1.29 מיליון נוסעים - ירידה מזערית של 0.87% לעומת מאי 2014. תנועת המטוסים הבינ"ל עמדה במאי על 9,530 תנועות מטסים ומגלמת עלייה של 0.35% בהשוואה למאי 2014.

טורקיש איירליינסצילום: בלומברג

הסלון האווירי בפריז: שלוש חברות רכשו מבואינג מטוסים ב-12.6 מיליארד דולר

יצרנית המטוסים בואינג ממשיכה לבצע עסקות בסלון האווירי בפריז, והיום (ד') מדווחת על הזמנות לאספקת מטוסים - מחברות התעופה קוריאן אייר, וולגה דנייפר ואת'יופיאן איירליינס - בהיקף כולל של 12.6 מיליארד דולר:

חברת התעופה קוריאן אייר חתמה על מזכר הזמנות לרכישת 30 מטוסי 737MAX 8, שני מטוסי 777-300ER ואופציה ל-20 מטוסי 737 MAX נוספים, בשווי כולל של 3.9 מיליארד דולר. קוריאן אייר מפעילה 87 מטוסי בואינג בהם 737,747 ו-777. בנוסף מפעילה החברה צי מטוסי מטען שכולו מתוצרת בואינג והוא כולל 27 מטוסי בואינג 747-400, 747-8 ו-787.

"הסכם זה מעיד על תהליך המודרניזציה של קוריאן אייר ואנו מחוייבים להביא לחברה את דור המטוסים החדש, הידידותי לסביבה והחסכוני בדלק, המעניק חוויית טיסה יוצאת דופן לנוסעים", אמר וולטר צ'ו, סגן נשיא לשיווק, קוריאן אייר.

חברת התעופה וולגה דנייפר, מובילה עולמית בשינוע מטען ייחודי גדול וכבד, חתמה על מזכר הבנות עם בואינג לרכישת 20 מטוסי מטען מדגם בואינג 747-8 בהיקף כולל של 7.4 מיליארד דולר. "השותפות עם בואינג מאפשרת לנו להמשיך לשרת את לקוחותינו הגלובליים בטכנולוגיה הייחודית המוצעת על ידי צי מטוסי ה-747 שלנו", אמר אלכסיי איסקין, נשיא קבוצת וולגה דנייפר. צי מטוסי המטען של וולגה דיינפר כולל 10 מטוסי אנטונוב 124-100, 5 מטוסי איליושין 76TD-90VD וכן 14 מטוסי 747 מדגמים שונים.

חברת התעופה אית'יופיאן איירליינס הזמינה 6 מטוסי בואינג 787-8 "דרימליינר" בשווי כולל של 1.3 מיליארד דולר. מטוסי ה"דרימליינר" מתווספים ל-13 מטוסי ה-787 שהחברה כבר מפעילה כחלק מהאסטרטגיה שלה להגדיל את תפוסת הנוסעים ואת גמישות היעדים אל ומאת אדיס אבבה.

"במסגרת מפת הדרכים של חזון 2025 שלנו ופרוייקט המודרניזציה וההרחבה של צי המטוסים של החברה, אנו ממשיכים להשקיע במטוסים מודרניים ומתקדמים טכנולוגית", אמר טיבלד גברה-מריאם, מנכ"ל את'יופיאן איירליינס. תוספת חדשה זו לצי המטוסים שלנו תיטיב עם החברה בשל עלויות התפעול הנמוכות ותגביר את חוויית הטיסה הכוללת של לקוחותינו. הבואינג 787 כבר זכה להכרה של לקוחות אנו פועלים תמיד להעניק ללקוחותינו את המטוסים המועדפים עליהם".

את'יופיאן איירליינס היא חברת התעופה האפריקנית הראשונה המפעילה את ה-787 "דרימליינר". צי מטוסי הנוסעים של החברה כולל מטוסי בואינג בלבד מהדגמים 737, 757, 676, 777 ו-787 והחברה מפעילה גם מטוסי מטען בהם 777 ו-737-400F.

צילום: בלומברג

בדרך לתביעה? נכשל ניסיון להסדיר את נושא נעלי העקב

נכשל ניסיון להסדיר ללא תביעה משפטית את נושא נעלי העקב של הדיילות באל על. יו"ר ארגון נעמת גליה וולוך נפגשה הבוקר (ג') עם יהודית גריסרו, המשמשת כסמנכ"לית לקוחות בחברת אל על, זאת לאחר שפנתה למנכ"ל החברה אתמול בדרישה לבטל את ההנחיה החדשה של החברה, במסגרתה הן יהיו מחויבות לנעול נעלי עקב עד לסיום עליית הנוסעים למטוס - אותה החלטה אשר הביאה להתפרצות 'מחאת הדיילות'.

הפגישה הסתיימה ללא הסכמות, ובסיומה נקבעה פגישה נוספת המיועדת להתקיים מחר (ד') כשבמקביל הולך וגובר לחצן של דיילות החברה, אשר זכו אתמול לגיבוי גם מוועד עובדי החברה אשר הורה להם שלא לקיים את ההוראה.

יו"ר ארגון נעמת גליה וולוך: "הגעתי הבוקר לפגישה עם נציגות 'אל על' לאחר שהבעתי אתמול בצורה מאד חדה את יחסי להחלטה המקוממת של החברה, לצערי בשלב זה טרם הגענו להבנות, אולם אני מחויבת לפעול למען דיילות החברה ולהבטיח כי ההנחיה שנכפתה עליהן תבוטל לאלתר".

בואינג עם הזמנות של 9 מיליארד דולר

יצרנית המטוסים המובילה בואינג מדווחת מהסלון האוירי בפריז על הזמנות נוספות בהיקף של למעלה מ-9 מיליארד דולר. ההזמנות התקבלו מחברת הליסינג למטוסים הסינית Minsheng, חברת התעופה Ruili Airlines וחברת התעופה Sriwijaya Air, לאספקת 62 מטוסים ממשפחת ה-737.

חברת הליסינג למטוסים Minsheng חתמה על מזכר הבנות לרכישת 30 מטוסים – חלקם מסוג בואינג 737 הדור הבא, וחלקם מסוג 737 MAX.

וונג פוהו, סמנכ"ל תעופה במינשנג אמר כי הודות לחדירה המתמשכת של חברות לואו קוסט וחברות תעופה אזוריות, שוק המטוסים צרי הגוף צפוי להיות הדינמי ביותר ובעל הצמיחה הגבוהה ביותר בתעשייה. הדגמים שהוזמנו משלבים יעילות, אמינות ונוחות ונותנים מענה לדרישות של לקוחותינו".

הסתיימו עיצומי העובדים בנתב"ג: ההנהלה קיבלה את דרישתם לתשלום נוסף

הסתיימו עיצומי העובדים ברשות שדות התעופה (רש"ת) לאחר שהגיעו להסכמה עם ההנהלה בדבר דרישותיהם. מפעילי "השרוולים" בטרמינל נתב"ג נקטו אתמול בלילה צעדים במחאה על אי קבלת תנאי תשלום שדרשו. כתוצאה מכך נגרמו אמש עיכובים בהמראות מטוסים מנתב"ג.

היום (ג') דווח כי ועד העובדים והנהלת רשות שדות התעופה הגיעו לסיכום לפיו יקבלו עובדי "השרוולים" את השכר בגין חצי שעת חפיפה עבור כל השנים בהם הם מועסקים.

יו"ר ועד עובדי רש"ת, פנחס עידן, אמר בתגובה כי "העובדים ביצעו את העבודה בפועל ורק הגון שיקבלו שכר בעבור עבודה שבוצעה. אני שמח שההנהלה הסכימה לתקן את העוול שנעשה לעובדים אלה".

פנחס עידןצילום: איליה מלניקוב

למרות מחאת הנוסעים: 
אל על חכרה מטוס ספרדי על צוותו

חברת אל על תפעיל 151 טיסות במטוס מדגם בואינג 300–767 שחכרה על צוותו ("חכירה רטובה") מחברת Privilege Style הספרדית — כך עולה מלוח הטיסות הפנימי של החברה, שהגיע לידי TheMarker. הטיסות יהיו לשורה של יעדים באירופה — ברצלונה, אמסטרדם, מרסיי, פריז, רומא, מינכן, מילאנו, לוטון, לונדון ומדריד — והפעילות עם החברה הספרדית צפויה להימשך עד 
31 באוגוסט.

הטייסים והדיילים בטיסות יהיו ספרדים, ויסייע להם צוות של אל על — שגם יבצע את שירותי הקרקע. לא יהיה שינוי במדיניות הכבודה שנהוגה באל על, ושירות המזון והמשקאות יהיה תואם לשירות שניתן בחברה הישראלית. בענף התעופה מעריכים כי אל על מסתייעת בחכירת מטוסים ואנשי צוות מחברות זרות בשל מחסור בטייסים, וכן ומשום העומס הרב של טיסות 
בעונת הקיץ.

המטוס כולל 247 מושבים בתצורה של שתי מחלקות בלבד: מחלקת עסקים עם 18 מושבים ומחלקת תיירים שבה 229 מושבים. אין בו מחלקת תיירים פלוס, כך שנוסעים שרכשו מושב במחלקת תיירים פלוס יקבלו החזר.

כמו כן, אל על החלה אתמול להפעיל טיסה לליסבון במטוס חכור מחברת תעופה זרה אחרת — טרוול סרוויס, והיום תצא טיסה מוחכרת לזאגרב. זאת, בנוסף לטיסות UP עם אותה חברה צ'כית שהחלה לבצע מתחילת החודש טיסות לפראג, שימשיכו להתקיים עד 31 באוגוסט.

אל על הרחיבה את הטסת נוסעיה בחברות תעופה זרות בעונת הקיץ למרות מחאות הנוסעים, שלטענתם נאלצו לטוס בחברת תעופה זרה — על אף שרכשו כרטיסים לחברת התעופה הישראלית מתוך כוונה לטוס עמה.

מטוס של חברת Privilege Style הספרדיתצילום: Gordon Zammit, מתוך ויקיפדיה

טיסת אל על מסין לישראל תתעכב ביממה עקב תקלה טכנית

שיבושים בטיסות בין סין לישראל: טיסת אל על מספר 096 מבייג'ינג שהיתה צריכה לנחות היום (ב') בשעה 04.00 לפנות בוקר, לא המריאה בגלל תקלה טכנית במטוס. הטיסה תצא באיחור רב מחדש ויחול עיכוב של קרוב ליממה – 18.5 שעות מהזמן המקורי, וצפויה לנחות רק בשעה 22:30 הלילה בנתב"ג.

אייר אירופה תטיס ישראלים לשבוע הגאווה במדריד

חברת התעופה הספרדית אייר אירופה, הפועלת בישראל הכריזה היום (א') על מחיר כרטיסי טיסה במחירים מיוחדים לישראלים, שירצו לקחת חלק בשבוע הגאווה במדריד, שיתקיים השנה בתחילת חודש יולי.

אייר אירופה מציעה למזמינים במהלך חודש יוני, מחיר כרטיס טיסה החל מ-250 דולר במחלקת תיירים, ומחיר כרטיס טיסה החל מ-707 דולר הלוך ושוב במחלקת עסקים.

עוד מציעה אייר אירופה מחירים נוחים ליעדים כמו איביזה, פלמה דה מיורקה ועוד יעדים בספרד, לטסים בסמוך לשבוע הגאווה. מחיר כרטיס טיסה לאיביזה יעלה החל מ -350 דולר כולל מסים והיטלים וכרטיס טיסה לפלמה דה מיורקה החל מ-350 דולר.

מדוע אין טיסות פנים ארציות לקריית שמונה?

"משרד התחבורה מכשיל הפעלת טיסות פנים ארציות לקריית שמונה במקום לשדה התעופה ראש פינה שנסגר זמנית לצורך שיפוצים ופוגע בשרות לתושבי הצפון" - כך מאשים אלי פרץ, מבעלי חברת עיט, בעל הזיכיון לביצוע הטיסות. עקב עבודות שיפוץ המסלול נסגר שדה התעופה בצפון למשך כשלושה חודשים וחברת התעופה נאלצה להפסיק את טיסותיה.

בשיחה עם TheMarker אמר פרץ כי "משרד התחבורה הוא היחיד שאינו מוכן לקדם את נושא העתקת הפעילות באופן זמני לקריית שמונה. נפגשתי עם מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) יעקב גנות, שמוכן להעביר אנשי ביטחון מראש פינה זמנית לקריית שמונה. בעל המנחת במקום מוכן אף הוא לקלוט את המטוסים".

לדברי פרץ, משרד התחבורה מסבסד, עפ"י תנאי הזיכיון, את הטיסות לראש פינה, בסכום של כמיליון שקל בשנה, המאפשר את הפעלת קו התעופה הפנים ארצי במחיר כרטיסי טיסה זולים יותר. "לא ביקשתי שום דבר אשר חורג מתנאי ביצוע הטיסות שקיימים עתה, כדי לטוס זמנית לקריית שמונה. זאת על אף שמדובר במרחק טיסה רב יותר המצריך ממני יותר הוצאות דלק. משרד התחבורה לא יכול לטעון, כי אין לו כסף לסבסד את הטיסות לקריית שמונה, כיוון שהוא תוקצב מראש, מבלי לקחת בחשבון את סגירתו הזמנית של שדה התעופה בראש פינה", אמר.

שדה התעופה בראש פינה נסגר מסוף החודש שעבר (ה-26.4) למשך כשלושה וחצי חודשים (עד ה-1.8) לצורך שיפוץ המסלול, בהשקעה של כ-12 מיליון שקל.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "שדה התעופה בראש פינה נסגר באופן זמני לצורך שידרוג הבטיחות בשדה. הביקוש לטיסות לראש פינה פחת בצורה משמעותית בשנים האחרונות. בימים אלה נדונה ההתקשרות החוזית בין משרד התחבורה למפעיל הטיסות לראש פינה".

הסגירה אף החריפה את הפגיעה בתעופה הכללית, הקלה והפרטית כאשר שדה התעופה הרצליה נסגר בפניה מה-15 לאפריל בהחלטת בג"ץ. שכן, ייגרע שדה תעופה פנים ארצי נוסף, ממנה יוכלו המטוסים הקלים והפרטים לפעול – להמריא ולנחות.

השדה אף משמש בסיס מטוסים לכיבוי אש, מסוקים ושל חיל האוויר.

רשות שדות התעופה (רש"ת) תכננה לסגור את שדה התעופה בראש פינה לצורך השיפוצים עוד בשנה שעברה (מה-31 באוגוסט ועד 15 בדצמבר 2014) אולם דחתה את ביצוע העבודות ברגע האחרון.

טרמינל הנוסעים ממוקם בכניסה הראשית של השדה. בסמוך לטרמינל נמצא מסוע למעבר כבודה. במקום דלפקי בידוק טיסה ומזנון לשרות הנוסעים ומלוויהם. תנועת הנוסעים השנתית עומדת כל כ-15 אלף נוסעים בממוצע ו-9,000 תנועות מטוסים לשנה.

שדה התעופה בראש פינהצילום: YM

ישראל כ"ץ: "נבחן הקמת שדה תעופה חליפי לנתב"ג - על אי שייבנה על הים"

משרד התחבורה ייבחן הקמת שדה תעופה בינלאומי חדש חליפי לנתב"ג על אי חדש בים. "אנחנו נמשיך לפתח את המדינה, נמשיך לפתח את התעופה. אני מקווה שנוכל לחנוך בקרוב מגדל דומה גם בשדה התעופה 'רמון' בתמנע, שנמצא בשלבים מתקדמים. בעתיד הרחוק יותר אני מתכוון להקים צוות בשיתוף הגורמים המקצועיים שיבחן את הסוגיה של הקמת אי בים עם שדה תעופה וכך נרחיב את הפעילות התעופתית בישראל", אמר שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ. זו הפעם הראשונה שאופציה זו מתקבלת ע"י המשרד הממשלתי.

בחנכו מגדל פיקוח חדש אתמול (ג') בנתב"ג, המשיך ואמר שר התחבורה והמודיעין כי "המגדל הזה הוא מגדל חדיש שנבנה בסטנדרטים הבינ"ל המחמירים והגבוהים ביותר, יש לו תרומה רבה לפיתוח התעופה האזרחית במדינת ישראל, בהמשך ישיר לשדרוג המסלולים, ובהמשך לכל הטמעת והתקנת האמצעים החדישים. כמו תמיד, גם המגדל הזה בנוי בסופו של דבר על הפקחים עצמם ועל איכותם. מדינת ישראל מצטיינת בפקחים מהשורה הראשונה. כ"ץ קבע מזוזה במגדל הפיקוח החדש בנתב"ג, על אף שהמגדל ייחל לפעול רק בעוד כמה חודשים. הוא עבר מאחריות יחידת ההנדסה ליחידת המבצעים של רש"ת.

מדובר במגדל פיקוח חדש שהושקעו בו כ-100 מיליון שקל והוא מתנשא לגובה רב של כמאה מטרים ונחשב לאחד מהגבוהים בעולם. השימוש בו ישפר את רמת בטיחות הטיסה בנתב"ג והוא ישתלב בהשלמת פרויקט המסלולים שהושקעו בו כ-3 מיליארד שקל.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי "בתחום הבטיחות פועלת רש"ת בהתאם לתקנות וסטנדרטיים בינלאומים מתקדמים מובילים. רשות שדות התעופה השקיעה בשנים האחרונות כ- 3.7 מיליארד שקל לביצוע מגה פרויקטים לאומיים בתחום הבטיחות, בהם: יישום כל דו"חות מומחי התעופה (ועדת לפידות ומומחי ה- F.A.A); היום בן גוריון מהמובילים בעולם בהטמעת טכנולוגיות בטיחות; מערך מסלולים חדש בהשקעה של כמיליאד שקל (ישראל מהראשונות בעולם שהתאימה תשתיות מסלוליל לאיירבס 380); סימולטור סוכה מהמתקדמים בעולם לפיקוח טיסה; סימולטור מכ"מ; מערכת תיאום מידע מבצעי (מתמ"מ); מערכת שליטה ובקרה על התנועה הקרקעית ASMGCS; מערכת לגילוי וזיהויי עצמים זרים - Foreign Object Debris - FOD"

מלבד השר כ"ץ, לקחו חלק באירוע מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) יעקב גנות ומנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) יואל פלדשו.

שר התחבורה ישראל כ"ץ מתקין מזוזה במגדל פיקוח בנתב"גצילום: ניר קידר / רשות שדות התעופה

בעקבות מזג האוויר בצפון ארה"ב: עיכוב בטיסה מנתב"ג לניו יורק

שיבושי טיסה בין ארה"ב לישראל וממנה היום (ד') עקב פגעי מזג אוויר בצפון אמריקה. טיסת יונייטד איירליינס מספר 085 שהיתה מתוכננת להמריא בצהריים מנתב"ג לניו יורק, תתעכב בכשלוש שעות ותצא לדרכה רק בשעה 15.00 אחר הצהריים.

איבריה מגדילה ל-15 את מספר טיסותיה השבועי לישראל

חברת התעופה הספרדית, איבריה מרחיבה את פעילותה בישראל, מגדילה ומשדרגת מספר הטיסות השבועי לישראל וממנה במטוס חדש מדגם איירבוס רחב גוף מדגם A-330-300.

במפגש עם נציגי התקשורת בישראל מסרו אתמול (ב') בתל אביב, מנהלת חברת התעופה איבריה לאזורי אירופה אפריקה, סליה מונוז ומנהלת חברת התעופה הספרדית בישראל, יעל קטן, כי איבריה מגדילה את ההיצע הטיסות לישראל ב-30% במהלך 2015, ותגדיל ל-15 טיסות בשבוע מאוגוסט. כמו כן שימוש במטוסים A330-300 על 278 מושביהם, המצוידים במחלקות החדשות של חברת התעופה למרחקים ארוכים.

כיום מפעילה איבריה 14 טיסות לשבוע בקו נתב"ג – מדריד כאשר מאפריל שתיים מתוך הטיסות השבועיות החלו להתבצע במטוסים רחבי הגוף של איירבוס. הפעלתם תגדל בהדרגה בטיסות מישראל.

החל מספטמבר 2015 תציע איבריה טיסה שבועית שלישית במטוס A330-300 בנתיב זה והיא מתכננת להגיע לטיסה יומית במטוסים בעלי גוף רחב כאשר ייקלטו המטוסים שנרכשו לאחרונה.

לדברי קטן חברת התעופה הפועלת בקו נתב"ג - מדריד מאז 1983, "עוברת תהליך של התחדשות הכולל תדמית מותג חדשה, מטוסים חדשים ומחלקות למרחקים ארוכים, בנוסף להשקעה גדולה לשיפור החוויה של לקוחותיה בכל שלבי המסע: מרכישת הכרטיס ועד להגעה ליעד".

הודות לשינויים בתפעול בשנת 2014 הייתה איבריה לדבריה, חברת התעופה הבין לאומית השלישית בדייקנותה, על פי Flightstats. בשישה מאחד עשר החודשים האחרונים, איבריה הצליחה למקם את עצמה במקום הראשון בדירוג זה. במקרה של הטיסות בין תל אביב ומדריד, הדיוק עומד על 88%.

68% מהנוסעים הטסים באיבריה ממשיכים את מסעם מעבר למדריד. שעות הטיסה של חברת התעופה הספרדית בין תל אביב למדריד מאפשרות טיסות המשך ל-27 יעדים נוספים בספרד, ליסבון ופורטו שבפורטוגל, 19 ערים באמריקה הלטינית וחמישה יעדים בארצות הברית. בין השווקים התורמים תעבורה רבה לנתיב זה בולטים: בואנוס איירס, מקסיקו, מיאמי, ניו יורק, סאו פאולו, סן חוסה (קוסטה ריקה), שיקגו, סנטיאגו (צ'ילה), פנמה, בוגוטה ולימה.

כיום היא מציעה כאמור 14 טיסות שבועיות בין שתי המדינות, המופעלות במטוסי A319 המצוידים ב-122 מושבים, ו-A330-300 החדשים עם 278 מושבים. בשנת 2015 תציע איבריה קרוב ל-200 אלף מושבים בין תל אביב למדריד.

מגדל הפיקוח החדש ייפתח עוד כמה חודשים - טקס קביעת המזוזה ייערך היום

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ייקבע כבר היום (ג') בטקס מיוחד בצהריים (11.30) מזוזה במגדל הפיקוח החדש בנתב"ג, על אף שהמגדל ייחל לפעול רק בעוד כמה חודשים.
מבדיקת TheMarker עולה כי על אף טקס קביעת המזוזה, מגדל הפיקוח החדש בנתב"ג יחל לפעול רק בעוד מספר חודשים. עם זה בנייתו הושלמה והוא יועבר, כחלק מטקס קביעת המזוזה, מאחריות יחידת ההנדסה ליחידת המבצעים של רש"ת.

תנשא לגובה רב של כמאה מטרים ונחשב לאחד מהגבוהים בעולם. השימוש בו ישפר את רמת בטיחות הטיסה בנתב"ג והוא ישתלב בהשלמת פרויקט המסלולים שהושקעו בו כ-3 מיליארד שקל.

לבד משר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ייקחו חלק באירוע, מנכ"ל רשות שדות התעופה (רש"ת) יעקב גנות ומנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) יואל פלדשו.

המשפחה נסעה לוונציה - ואל על השאירה את המזוודות בנתב"ג

חברת אל על תאלץ לפצות כספית זוג נוסעים וילדיהם, בגין איחור במסירת כבודתם - שכללה חמש מזוודות, מנתב"ג לוונציה. המשפחה הגישה תביעה לבית משפט לתביעות קטנות בחיפה, לקבלת פיצוי בסך של 11,760 שקל.

עפ"י פסק הדין, עם נחיתתם בשדה התעופה בוונציה התברר כי אף אחת מ-5 המזוודות לא הועלתה למטוס, וכי כל המזוודות נותרו בשדה התעופה בן גוריון. בשל כך נותרו ללא כל ציוד, לרבות ציוד אישי. בלית ברירה, נאלצו לרכוש ציוד אישי חיוני להם ולילדיהם, עד שהתקבלו בידיהם המזוודות בחלוף שלושה ימים מהגעתם לוונציה. הנתבעות בתיק זה - חברת אל-על ורשות שדות התעופה (רש"ת) - הטילו האחריות לנזק זו על זו.

בית המשפט קבע את אחריותה של חברת אל על לנזק שנגרם לכבודת התובעים. אל על לא הוכיחה כי עשתה כל שיכלה למניעת הנזק, בין היתר, בהיעדר פיקוח משמעותי ואפקטיבי מצד רשות שדות התעופה (רש"ת) במסגרת השימוש במערכת הבידוק והמיון של המזוודות.

השופטת לוי יטח הורתה לחברת אל על לשלם לתובעים הוצאות לתקופה בה המתינו למזוודות - סך של 2,458 שקל, וכן הוצאות משפט בסך של 400 שקל. עם זאת, לא אושרה בקשת הפיצוי בגין עגמת נפש לאור עיקרון ייחוד העילה הקבוע בסעיף 10 לחוק התובלה האווירית (קובע כי אחריותו של המוביל תבוא במקום אחריותו לפי כל דין אחר).

בשל התקלה, שפגעה באופן גורף בטיסות שיצאו באותו היום, הוגשה תביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בירושלים, שטרם אושרה לדיון כתביעה ייצוגית וטרם הוכרעה.

הכנסייה-מסגד, מראה מבחוץ. סמוך לרובע הידוע כגטו היהודיצילום: CASEY KELBAUGH / NYT

הקיבוצניקים ניצחו: חברת התעופה כים ניר הרסה ופינתה את המנחת בבארי

מאבק הקיבוץ הצליח: חברת התעופה כים ניר פינתה בסוף השבוע שעבר את מתקניה מהמנחת שבשדות קיבוץ בארי שבנגב. קודם לכן הגיש הקיבוץ עתירה לבית המשפט נגד המשך פעילותה של חברת התעופה במקום. המבנים שנהרסו ופונו ע"י חברת התעופה הם מחסן חומרים, מבנה סככה, שני מבני אסבסט, מבנה חדר פיקוד ושני מבנים יבילים.

בחברת כים ניר אמרו כי חברת התעופה מילאה אחר צו של בית המשפט בנושא והרסה את המבנים במנחת. החברה מחפשת אחרי מקום פעולה חליפי בקיבוצים אחרים שבאזור.

קיבוץ בארי מדרום הארץ דרש לסגור את מנחת המטוסים הפועל בתחומו ללא רישיון עסק והגיש באפריל עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד המועצה האזורית אשכול, ראש המועצה (המשמש גם כראש רשות העסקים) ונגד חברת התעופה כים ניר. העתירה הוגשה על רקע החלטת המועצה האזורית אשכול לדחות את בקשת הקיבוץ לפעול לסגירת מנחת מטוסי הריסוס של כים ניר, הפועל בתחום הקיבוץ, זאת לאחר שבית המשפט כבר הורה לסגור את פעילותו ביוני.

הקיבוץ, באמצעות עו"ד לירון רז ממשרד עו"ד חגי שבתאי שפירא, טען כי "חברת כים ניר מקיימת מזה שנים רבות פעילות עסקית של מנחת מטוסי ריסוס בסמוך לקיבוץ ובשטח הקיבוץ, ללא רשיון עסק כנדרש וללא רשות הקיבוץ". לטענת קיבוץ בארי, "פעילות המנחת כוללת שימוש בחומרים מסוכנים, וזאת מבלי שמתבצע הפיקוח הסביבתי ההכרחי, וכי המבנים משמשים את פעילות המנחת פולשים לקרקעותיו של הקיבוץ ללא רשותו וללא קבלת היתר בנייה". בעתירתו ציין הקיבוץ כי לפני כמה שנים הורשעה כים ניר, על פי הודאתה, בעבירות תכנון ובנייה שיוחסו לה, ואף ניתנו ביחס לפעילות המנחת צווי הפסקת שימוש והריסה. אולם, מועדי ביצוע הצווים נדחו ליום 11.6.15.

פניות הקיבוץ למועצה לנקיטת צעדי האכיפה נגד המנחת נענו בשלילה ובנימוק כי לגישתה של המועצה, כלל לא נדרש רישיון עסק לפעילות המנחת. בעתירה שהגיש דחה הקיבוץ את תשובת המועצה וציין כי פעילות המנחת חייבת בקבלת רישיון עסק, כי נדרש אישור המשרד להגנת הסביבה כגורם מאשר ומפקח לפי חוק רישוי עסקים, וכי חובתו של ראש רשות רישוי עסקים לאכוף את החוק כנגד פעילות המנחת.

לפיכך ביקש הקיבוץ מבית המשפט להורות למועצה לנקוט בפעולות אכיפה כנגד פעילותו של המנחת, וכן לפעול להגשת כתבי אישום כנגד מפרי החוק ולהוציא צווי סגירה למקום.נ עו"ד לירון רז ציינה כי מי שהיה ראש המועצה וראש רישוי העסקים בתקופה הנוכחית ועד לאחרונה הוא ח"כ, חיים ילין (יש עתיד), שאף היה עד לאחרונה חבר קיבוץ בארי.

מטוס ריסוס בנגב

על אף הביקורת: אל על מרחיבה הטסת נוסעיה בחברות תעופה זרות

על אף הביקורת שמתחו נוסעים, אל על הודיעה בסוף השבוע שעבר לסוכני הנסיעות והתיירות, כי טיסות סאן דור תחת קוד אל על, לליסבון ולזאגרב, יבוצעו במטוס חכור של חברת התעופה הצ'כית טרוול סרוויס. מדובר "בחכירה רטובה" קרי שבו גם המטוס וגם הצוות הם זרים.

מתחילת החודש עברה אל על להטיס את נוסעי UP שלה מנתב"ג לפראג וממנה גם כן באמצעות אותה חברת תעופה צ'כית ושיטת החכירה של המטוס על צוותו הזר, עד ה-31 באוגוסט.

הפעם מדובר בטיסות מנתב"ג לליסבון וממנה ממחר (8.6) ובימי ב' הבאים ה-15.6, 22.6 ו-29.6 ובטיסות לזאגרב, בימי שלישי ה-9.6 ו-16.6. הטיסות שיבוצעו על ידי השכר הזר גוררים אף שינוי בלוח הטיסות של דחייה בכשעה מהזמן המתוכנן.

בענף התעופה מעריכים כי המעבר הנרחב יותר בחברת תעופה זרה ובשיטת חכירה מלאה של המטוס על צוותו, נובע ממחסור בטייסים, בפרט בצי מטוסי הבואינג מדגם 737 אשר פועלים בטיסות UP של החברה ובעומס הטיסות הרב בשיא עונת הקיץ.

באל סרבו להתייחס לנושא.

הנוסעים התלוננו - ואל על קיבלה הערה על התורים בדלפקי Up בטרמינל 1

נוסעי אל על בטיסות UP מתלוננים על זמן המתנה ממושך ותורים ארוכים במיוחד בדלפקי החברה בטרמינל 1 בנתב"ג. התופעה מוכרת לרשות שדות התעופה (רש"ת), והיא אף פנתה לאל על בעניין זה והעירה לה על כך.

הטיפול בנוסעים בטיסות המוזלות של אל על, תחת המותג Up, הועתק מטרמינל 3 לטרמינל 1 כדי לחסוך בהוצאות. נראה כי אל על אינה מאיישת בכוח אדם מספיק את כל עשרת הדלפקים שהועמדו לרשותה במקום. בתוך כך, הועלו טענות מצד נוסעים לגבי בעיות מיזוג אוויר, מחסור במעליות למשפחות ונכים, ולגבי קיוסק קטן שנפתח רק באחרונה בטרמינל 1.

אגרת נוסע יוצא מטרמינל 3 היא 26.3 דולר, בעוד נוסע הממריא מטרמינל 1 משלם מחצית הסכום. האגרה נגבית כחלק ממחיר כרטיס הטיסה ומועברת לרש"ת על ידי חברות התעופה.

מאל על נמסר בתגובה: "טיסות Up הועתקו לטרמינל 1 במסגרת הרצון של רש"ת וחברות התעופה לבדל את טיסות הלואו־קוסט. התורים בטרמינל 1 אינם שונים מהתורים בטרמינל 3 בשעות השיא".

מרש"ת נמסר: "טרמינל 1 לטיסות לואו־קוסט שירת 10 מיליון נוסעים ומאפשר כיום לכמיליון נוסעי טיסות הלואו־קוסט ליהנות מרמת שירות טובה ומאפשרות בחירה לטיסות מוזלות במחירים נמוכים במגוון עשיר של חברות תעופה ויעדים באירופה. בטרמינל יש שירותי חיבור ל–Fi־Wi - שירות חינם, בשונה מטרמינלים בעולם לטיסות סדירות, ובטח לטיסות מוזלות, עגלות נוסעים חינם, נקודות הסעדה - רשת קפה קפה, מכונות לממכר מזון ושתייה, מכונות המרת מט"ח, חניונים ארוכי טווח וקצרי טווח, שאטלים חינם, מעליות לנוסעים נעזרים ומשפחות. הבדיקה הביטחונית בטרמינל היא קצרה ביותר מאז כניסתה של מערכת HBS (מערכת אוטומטית של כבודת נוסעים, ז"ב) והנוסעים ממשיכים ישירות מהביטחון אל דלפי הבידוק של חברות התעופה בזמן קצר ביותר ביחס לכל טרמינל בעולם".

עיכובים בהמראות מנתב"ג בעקבות תרגיל פיקוד העורף

התרגיל המתמשך של פיקוד העורף גורם לעיכובים בהמראות בנתב"ג. עד השעה 23:00 יעוכבו טיסות של חברת אל על לשורה של יעדים: לליסבון, ברלין, פריס, פראג, בוקרשט, מילאנו, יוהנסבורג והונג קונג. כמו כן יעוכבו טיסות של חברת בריטיש איירווייס ללונדון, חברת ישראייר לבורגס, חברת טראנס אויה לליאון, חברת איזיג'ט ללונדון וטיסות חברת ווייז אייר לבודפשט, וילנה וקטאוביץ'.

עד השעה 18:30 בערב המריאו הטיסות המעוכבות של חברת אל על לוינה, ניו יורק, לרנקה ואמסטרדם, טיסות חברות התעופה טורקיש איירליינס ופגאסוס לאיסטנבול, חברת בריסל איירליינס לבריסל וחברת לופטהנזה לפרנקפורט.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי "עוקב עומס מטוסים ותרגיל חיל האוויר המשפיעים על ויסות התנועה במרחב הקפריסאי נכון לשעה 19.30 בערב מעוכבות 16 טיסות, מהן 2 תמראנה בדקות הקרובות. לפניית רשות שדות התעופה לחיל האוויר, יחול שינויים בתרגיל, בכדי לא לפגוע בתעופה האזרחית".

חברת התעופה אמריקן איירליינס בישראל מגדילה את נקודות הבונוס לטסים במחלקות היוקרה

חברת התעופה אמריקן אירליינס, הפועלת בישראל הודיעה היום (ד') על שיפורים והטבות לנוסעי מחלקות היוקרה ותעניק נקודות בונוס נוספות על אלו עליה הכריזה בתחילת השנה.

חברי מועדון AAdvantage הרוכשים כרטיס טיסה במחלקה ראשונה או במחלקת עסקים ב-American Airlines ,US Airways או עם שותפים נבחרים – יקבלו בונוס של עד 6,000 מיילים, נוסף על המיילים הבסיסיים ובונוס רמת השירות הקיימים וזאת עד ה-31 בדצמבר 2015.

מאי מאכזב: ירידה של כאחוז בתנועת הנוסעים בתעופה הבינ"ל בנתב"ג

ירידה מפתיעה של כאחוז בתנועת הנוסעים בתעופה הבינלאומית לישראל וממנה נרשמה במאי בנתב"ג, לעומת החודש המקביל אשתקד - כך עלה מנתוני סיכום פנימיים של רשות שדות התעופה (רש"ת).

בענף התעופה העריכו כי הירידה בתנועת התיירים לא התאוששה מאז מבצע "צוק איתן". ואכן התפלגות התנועה מלמדת כי 633.9 אלף נוסעים נכנסו במאי השנה דרך נתב"ג - ירידה של 1.02% לעומת מאי אשתקד. מספר היוצאים הגיע ל-657.1 אלף נוסעים - ירידה של 0.71%.

מתחילת השנה עברו בסך הכל 5.36 מיליון נוסעים בתעופה הבינלאומית בנתב"ג, לעומת 5.28 מיליון נוסעים בינואר-מאי 2014 - גידול של כ-1.5%.

נוסעים זועמים: "ביצוע טיסות UP אל על לפראג עם חברת תעופה צ'כית - הונאה"

ביקורת חריפה על חברת אל על וזעם מצד נוסעים שהזמינו טיסות UP לפראג והתבשרו כי יאלצו במקום לטוס בחברת תעופה צ'כית. החל מאתמול (ה-1 ביוני) ועד סוף הקיץ (ה-31 באוגוסט), תתבצענה טיסות UP של חברת אל על מנתב"ג לפראג וממנה, באמצעות מטוס וצוות חכור של חברת התעופה הצ'כית טרול סרוויס ("חכירה רטובה"). זאת במקום מטוס החברה הרגיל מדגם בואינג 737 שביצע עד כה את הטיסות.

"חברת אל על הודיעה לסוכנים על השינויים שלושה ימים בלבד לפני תחילת השינויים, מה שהותיר אותי ועוד רבים אחרים בתחושה חמוצה. רכשתי חבילת נופש בפראג בטיסות UP, במחיר גבוה במאות שקלים לעומת חבילה עם אותו מלון בטיסות טרול סרוויס, מתוך ידיעה שאטוס במטוס שהוא אמנם בתצורת לואו-קוסט, אך לא צפוף כמו מטוס של טיסות שכר כמו מטוסי טרול סרוויס ובשעות נוחות. החבילות המקבילות בטיסות של טרול סרוויס היו זולות יותר, והשינוי שערכה אל על, ברגע האחרון, כשרוב הנוסעים כבר רכשו מראש את הכרטיסים לתקופת הקיץ, מרגיש כמו מחטף ו'עבודה בעיניים' כלפי הלקוחות", התלונן נוסע (השם שמור במערכת) שרכש טיסת UP של חברת אל על לחודש (יוני) לפראג והתבשר על השינוי המפתיע.

"לא צריך להיות שרלוק הולמס כדי לדעת שאם קיים מחסור בטייסים בצי ה-737 שלא יתמלא בקיץ ושמטוס 767 נכנס לפעילות בקו לבוסטון במהלך יוני שייגרע מחלק מהפעילות לאירופה יוצר עומס מבצעי בטיסות החברה. הפתרון שהם מצאו, על ידי הפעלת הקו כולו, לרוב פעמיים ביום, בחכירה רטובה, לא מתאים לחברה גדולה כמו אל על. הציפייה מבחינת הלקוחות היא לטוס במוצר עליו הם שילמו ולא לקבל הפתעות ושינויים ברגע האחרון. גם אם הייתי רוצה לבטל או לשנות את החבילה, תנאי הכרטוס כובלים אותי לטוס במטוס שמראש ובכוונה רציתי להימנע מלטוס בו, רק שהפעם, עוד שילמתי על כך מחיר גדול יותר", המשיך וטען.

מכאן עולה לדבריו, שהמצב שנוצר נובע מאחת משתי האפשרויות הבאות: "הראשונה, שהחברה לא התכוננה כראוי לעונת הקיץ ושלפה את הפתרון ברגע האחרון כמוצא אחרון שלא יפגע בטיסות החברה. השנייה, שהחברה ידעה מראש על השינויים שיהיו בקיץ אך כדי לא למנוע פגיעה בכירטוסים הודיעה על המהלך לסוכנים וללקוחותיה ברגע האחרון. כך או כך, שתי האופציות גרועות ומריחות מאוד לא טוב. בפעם הבאה אשקול יותר מפעם אחת אם לטוס איתם".

יצויין כי לצוות הטיסה הצ'כי יצטרף איש צוות של חברת אל על, לכל טיסה. לנוסעים יוגשו כריך ומשקה ללא תשלום. את שרותי הקרקע יעניקו צוותי אל על. עם זה, שעת הטיסה מפראג לנתב"ג נדחתה לשעה מאוחרת יותר והיא תתבצע ב-23.30 לפני חצות, במקום 22.15.

בענף התעופה העריכו כי אחת הסיבות לשינוי היא המחסור בטייסים בצי מטוסי הבואינג מדגם 737 הפועלים בצורה אינטנסיווית במיוחד בקווי החברה ליעדים באירופה.

מחברת אל על נמסר בתגובה: "במהלך החודשים יוני עד אוגוסט יתבצעו טיסות UP מתל אביב לפראג ופראג לתל אביב באמצעות חכירה של מטוס 737-800 מחברת Travel Service הצ'כית. הטיסות יתבצעו ברובן בלו"ז שפורסם לטיסות UP ליעד זה. אל על שדרגה את חווית השירות ובטיסה יוגשו כריך ומשקה ללא תוספת תשלום. נוסעים המעוניינים לשנות או לבטל את טיסתם מוזמנים לפנות לאל על או לסוכן הנסיעות".

ישראייר רכשה מטוס נוסעים חדש עבור טיסותיה הבינלאומיות ליעדים באירופה

חברת התעופה ישראייר מצטיידת במטוס נוסעים חדש מדגם איירבוס A-320. טקס החתימה על רכישת המטוס החדש מיצרנית המטוסים האירופית נערך היום (ב') עם משלחת של נציגי חברת איירבוס שהגיעו ארצה. עלות המטוס החדש כ-45 מיליון דולר. חברת ישראייר שילמה מקדמה בסך 10 מיליון דולר ונמצאת במשא ומתן עם בנק זר על השלמת התשלום, בנוסף מהון עצמי.

לחברה יש כיום 2 מטוסים מדגם זה. המטוס השלישי החדש יגיע ארצה במאי 2016. לקראת כניסתו לשרות, החלה חברת התעופה בגיוס טייסים חדשים. מדובר ב-15 טייסים חדשים אשר יקלטו בחברה. המטוס ישמש את החברה בטיסותיה הבינלאומיות ליעדים באירופה.

בנוסף, בכוונת חברת התעופה להצטייד במטוס רביעי נוסף מדגם איירבוס במהלך 2018.
המטוס החדש שנרכש יגיע עם יכולות נשיאת משקל גבוהה בטון אחד מיכולתם של מטוסים שנמצאים כיום בשרות החברה, ובמבנה כנפיים שיאפשר חסכון רב יותר בדלק.

מנכ"ל חברת ישראייר, אורי סירקיס אמר היום כי "נתוני המטוס החדש משפרים את טווח הטיסה וכושר נשיאת הנוסעים והכבודה. כתוצאה מכך, תוכל החברה לבצע איתו 'טיסות סקי' בעונת החורף מאתגרים, שעד היום משקל ההמראה היה מגבלתי. כך לדוגמא, בחורף האחרון יכולנו לטוס מנתב"ג לאינסברוק רק עם 140 נוסעים, בעוד עם המטוס החדש ניתן יהיה לשאת 160 נוסעים. לליסבון אנו מוגבלים ל-115 נוסעים, בעוד במטוס החדש נוכל לקחת 165 נוסעים. המטוס החדש אף מצויד במערכות קשר וניווט מתקדמות שיאפשרו, לדברי סירקיס, לבצע טיסות ליעדים באפריקה כמו למשל זנזיבר וטנזניה, שאליהם עתה אנו לא טסים במטוסינו".

מטוס ישראיירצילום: מוני שפיר

שיבושים בטיסות אל על מישראל לארה"ב בשל תקלה טכנית במטוס

שיבושים קשים הבוקר בטיסות אל על מישראל לארה"ב. טיסה 001, ועליה 367 נוסעים, היתה אמרוה להמריא מנתב"ג לאחר חצות, אך במטוס נתגלתה תקלה טכנית והטיסה נדחתה ל-05:00. אולם, לאחר ההמראה הנוספת לפנות בוקר שבה וחזרה התקלה במטוס מדגם בואינג 747-400 והוא נאלץ לשוב ולנחות בשעה 9 בבוקר בנתב"ג. מחברת אל על נמסר כי היא העמידה לרשות הנוסעים מטוס חליפי אשר צפוי לצאת בשעה 11:00 וכי היא מתנצלת בפני הנוסעים, אך בטיחות הטיסה היא ערך עליון. התקלה הטכנית היא במערכת להפשרת הקרח.

בגלל סערת גשמי קיץ בקנדה: שיבושים בטיסות בקו טורונטו-נתב"ג

שיבושים בתעבורה האווירית בין קנדה לישראל וממנה, בגלל פגעי מזג האוויר בצפון אמריקה. ל-TheMarker נודע כי מטוס אייר קנדה, שעמד כבר להמריא הלילה מטורונטו, נאלץ להפסיק את תהליך ההמראה ולשוב אל "השרוול" בטרמינל עקב סערת גשמי קיץ עזה שפקדה בדיוק את העיר.

כתוצאה מכך, ייגרם אף עיכוב של קרוב לשלוש שעות במועד ההמראה המתוכנן היום (א') של טיסת אייר קנדה, מספר 085, שהייתה קבועה להמריא מנתב"ג ב-11.45 לפני הצהריים ונדחתה בשלב זה ל-14.45 בצהריים. בטיסה זו כ-240 נוסעים.

מדובר במטוס מדגם 787 שהחל את תהליך ההמראה בטורונטו. אולם, לפני שהאיץ לקראת ניתוקו מהמסלול, התחזקה מאוד סערת הגשמים העזה והקברניט החליט לעצור את ההמראה ולשוב אל עמדת החניה. לאחר שמזג האוויר נרגע מעט, שב והמריא המטוס באיחור לישראל.

מנהלת אייר קנדה בישראל, רות בן צור, אמר בתשובה ל-TheMarker כי "בתקופה זו של השנה פוקדים את קנדה סערות גשמים עזות שמאפיינות את תחילת הקיץ באזור זה של המדינה. אלה מונעות לא פעם את פעילות המטוסים שצריכים להמריא מטורונטו, במיוחד בזמני שיא של הסופה. ברור לכולם, שחברת התעופה לא תסתכן במצב זה בהמראת מטוסה וחייבת להמתין עד שוך הסערה ולצאת אז לדרכה. זה מה שעשינו".

לדברי בן צור, "מה שחשוב הוא הטיפול הנכון בנוסעים. אף על פי שמדובר בפגעי מזג אוויר, קרי כוח עליון, אנו נטפל כמובן בכל הנוסעים מנתב"ג שיושפעו מהעיכוב בהמראה של 2.45 שעות. כל הנוסעים יקבלו שוברים לארוחה קלה ושתייה. לאלה שיש טיסות המשך מטורונטו, נדאג לשבצם על טיסות החברה. אם יהיו נוסעים שיאלצו ללון לילה בטורונטו כדי לטוס על טיסת המשך בחברת תעופה אחרת, נממן את שהייתם בבתי מלון בעיר".

טורונטוצילום: Benson Kua

נציגות עובדי אל על להסתדרות: הכריזו על סכסוך עבודה

נציגות עובדי אל על פנתה להסתדרות בדרישה להכריז על סכסוך עבודה בחברה. המהלך הדרמטי ננקט לאחר שהשלמת הניסוח הסופי של טיוטת הסכם העבודה הקיבוצי החדש, נקלע ברגע האחרון למשבר. המחלוקת שהתעוררה בין העובדים להנהלה מתייחסת לסעיף הפרישה מעל גיל 60.

במקביל, החלה נציגות העובדים בהיערכות לקראת הצבעה של העובדים על אישור סכסוך העבודה לאחר שיוכרז ע"י העובדים. לצורך ביצוע צעדי מחאה כחלק מסכסוך העבודה נדרש רוב של 70% מכלל עובדי אל על.

המשמעות המעשית היא שבאם יאושר סכסוך העבודה יוכלו העובדים, לאחר שבועיים, להחריף את מאבקם עד כדי שיבוש והשבתה של טיסות החברה לקראת שיא עונת נסיעות הקיץ.

מחברת אל על נמסר בתגובה כי לא תתייחס לנושא.

בתוך כך נודע עוד כי התבצעה פנייה אחרת, בשבוע שעבר, של עובד החברה להסתדרות, לקיים בחירות כלליות למועצת העובדים עקב כשלון המשא ומתן עד כה על חתימת הסכם עבודה קיבוצי חדש, בהתאם להחלטת מועצת העובדים מה-12.1.2015.

עפ"י החלטה זו, נבחר אז לתפקיד יו"ר מועצת העובדים חדש אשר הועמדו לרשותו שלושה חודשים על מנת להשלים מו"מ עם ההנהלה על הסכם עבודה קיבוצי חדש. במידה ולא יצליח, תתפזר מועצת העובדים כולה ויתקיימו בחירות כלליות למועצת העובדים ולעומד בראשה.

"משהסכם כזה אין, ותאריך היעד הגיע, אבקשך להפעיל החלטה זו לאלתר. שכן, כלל יסוד המחייב את כולנו הינו שהסכמים והחלטות דמוקרטיות יש לכבד. ציבור העובדים באל על, אליו מחויבת הנציגות וההסתדרות זכאים לייצוג ראוי והולם", נאמר בפנייה להסתדרות בעניין זה.

צילום: אי־פי

אנשי הצוות חשו ברע מסיבה לא ברורה - וטיסת איזיג'ט מלונדון לנתב"ג שבה על עקבותיה

שיבושים בטיסות חברת התעופה איזיג'ט מבריטניה לישראל וממנה בסוף השבוע: מטוס של חברת התעופה שהמריא אתמול (ו') משדה התעופה לוטון בלונדון לנתב"ג, שב על עקבותיו ונחת חזרה בבריטניה, מפני שכמה מאנשי הצוות חשו ברע מסיבה לא ברורה.

מדובר בטיסה מספר EZY2083 אשר המריאה לישראל. כאשר המטוס מדגם איירבוס A-320 היה מעל בלגיה דיווחו כמה אנשי צוות שהיו על סיפונו כי אינם מרגישים בטוב. הקברניט החליט להחזיר את הטיסה ללונדון.

הטיסה נקבעה לשוב ולהמריא רק אתמול (שבת) פעם נוספת לנתב"ג.

איזיג'טצילום: יח"צ איזיג'ט

שינויים במתכונת הלואו קוסט UP - טסים אל על לפראג עם מטוס וצוות צ'כי

בפעם הבאה שתטוסו בחברת אל על לפראג תופתעו לגלות כי אתם במטוס צ'כי על צוותו. חברת אל על הודיעה היום (ה) לסוכני הנסיעות והתיירות על שינויים במתכונת מותג הלואו קוסט UP לעונת הקיץ.

החל מתחילת השבוע הבא, ה-1 ביוני, ועד סוף הקיץ, ה-31 באוגוסט, תתבצענה טיסות UP של חברת אל על מנתב"ג לפראג וממנה באמצעות מטוס וצוות חכור של חברת התעופה הצ'כית טרול סרוויס ("חכירה רטובה"), במקום מטוס החברה הרגיל מדגם בואינג 737 שביצע עד כה את הטיסות.

לצוות הטיסה הצ'כי יצטרף איש צוות של חברת אל על, לכל טיסה. לנוסעים יוגשו כריך ומשקה ללא תשלום. את שרותי הקרקע יעניקו צוותי אל על. עם זאת, שעת הטיסה מפראג לנתב"ג נדחתה לשעה מאוחרת יותר והיא תתבצע ב-23.30 לפני חצות, במקום 22.15.

בענף התעופה העריכו כי אחת הסיבות לשינוי היא המחסור בטייסים בצי מטוסי הבואינג מדגם 737 הפועלים בצורה אינטנסיווית במיוחד בקווי החברה ליעדים באירופה.

בחברת אל אל אישרו את הדברים.

צילום: תומר אפלבאום

אימה בכדור פורח: נוסעת נפצעה במהלך נחיתת חירום של בלון בצפון הארץ

נוסעת מבוגרת נפצעה במהלך נחיתת חירום של בלון מאויש (כדור פורח) בצפון הארץ. היא פונתה לבית החולים ע"י קרובי משפחתה. חוקר תאונות אוויריות ראשי, במשרד התחבורה עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז פתח בחקירה.

ממצאי בדיקה ראשונים שהגיעו היום ל-TheMarker עולה כי ביום ראשון, ה-10 למאי, המריא בלון מאויש בשעה 06.20 בבוקר כשבתוך הסל 12 נוסעים, פרט לטייס. ההמראה התבצעה משדה חיטה קצור, שנמצא מדרום לצומת עין חרוד, סמוך לגלבוע. בזמן ההמראה בשטח לא הייתה רוח כלל. לאחר ההמראה, בגובה 200 מטר, החל הבלון לרחף צפונה, עם רוח של 5 קשרים לערך. במהלך הטיפוס לגובה 2,500 רגל התחזקה הרוח, מכיוון דרום מערב, עד לכדי 14 קשרים.

באזור תל יוסף, הטייס החל להנמיך בקצב של 600 רגל לדקה, חיפש מקום לנחיתה ותכנן אותה למרגלות הר כוכב הירדן. הטייס תכנן לנחות בשדה שנראה לו מתאים, אך סמוך לנחיתה, חגה הרוח במעט לכיוון צפון, במהירות 12 קשר ושינתה את כיון תנועת הבלון.
הנחיתה בוצעה בשעה 07.10 בשדה עם בולדרים, כקילומטר מערבית לכוכב הירדן. הסל ובו הנוסעים נגרר כ-20 מטר לערך.

חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה מגלה בדו"ח כי "בשנים האחרונות אירעו מספר נחיתות מאולצות בגלל רוח, שבעטיין נגרמו פציעות לנוסעים", ומעיר כי "נוסעים המזמינים טיסה בבלון מצפים ממטיסי בלון מאוייש לקחת בחשבון שהתחזית לעולם איננה מדויקת ולכן נכון לקחת מקדמי זהירות ומקדמי ביטחון, בכל הקשור ליציאה לטיסה".

עפ"י רז, "עיקר פעילותה של החברה המפעילה היא באזור בו נחת הבלון ולכן נכון היה שמהפעיל יבדוק ויסמן עבורו מספר אזורי נחיתה, בפריסה המתאימה לשטח הפעלת הבלונים, כך שהטייסים יוכלו לבחור שדה מתאים, עפ"י הנתונים ותנאי הסביבה של כל נחיתה". החוקר הראשי דוגל "בגישה הבטיחותית ומעודד מפעילים וטייסים המעורבים באירועי בטיחות לא חמורים לנסח בסיועו תחקירים מטעמם כדי לקדם את בטיחות התעופה ולייצר מוטיבציה פנימית לפתח אצלם את תרבות התחקור המקצועי הכן".

כדור פורח. צילום ארכיון

אל על במו"מ עם אתיופאיין איירליינס לרכישת מטוס בואינג 767-300

אל על מרחיבה את צי מטוסיה רחבי הגוף. החברה נמצאת במשא ומתן עם חברת אתיופיאין איירליינס על רכישת מטוס מדגם בואינג 767-300, כך נודע ל-TheMarker.
מדובר באפשרות לחכור או לקנות את המטוס על מנת להגדיל צי מטוסים רחבי גוף זה של החברה. זאת על רקע תוכניותיה של חברת אל על להרחיב את פעילותה בצפון אמריקה ופתיחתו של קו תעופה חדש ישיר לבוסטון.

באחרונה כבר האריכה חברת אל על את המשך החכרתם של מטוסי בואינג 767-300 אשר ברשותה. כך לדוגמא, באפריל השנה התקשרה חברת התעופה הישראלית עם AERCAP HOLDINGS NV בהסכמים להארכת חכירה של 3 מטוסי נוסעים מדגם 767-300 לתקופות נוספות מ-21 לנובמבר 2015 למשך תקופה נוספת של 61 חודשים, מ-5 לנובמבר 2016 לתקופה נוספת של 29 חודשים ומה-30 בדצמבר 2017 לתקופה נוספת של כ-21 חודשים. לחברת אל על אופציה לסיום הסכמי החכירה החל מה-1 בינואר 2017 בהודעה של 12 חודשים מראש.

בנוסף, חתמה החודש החברה על מכתב כוונות ל"חכירה יבשה" (מטוס בלא אנשי צוות) של מטוס בואינג מדגם 767-300ER עם חברת PACIFIC AIRCRORP באמצעות חברת SKY HOLDING COOMPANY אשר מנהלת את המטוס עבור המחכירה. המטוס הינו משנת יצור 96' וצפוי להתקבל בחברה בספטמבר השנה.

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "החברה בוחנת מעת לעת את הרחבת צי המטוסים ומדווחת על כך בצינורות המקובלים".

מטוס ישראייר שעוכב בליסבון שב לפעילות - המריא לטיסה מיוחדת עבור אלביט

מטוס חברת ישראייר שעוכב בליסבון ושוחרר, שב והשתלב בפעילות הסדירה והבוקר (ד') כבר המריא בטיסה מסחרית חדשה לאירופה. ל-TheMarker נודע כי המטוס, מדגם איירבוס A-320, נחת בשעה 06.15 הבוקר בנתב"ג ריק מנוסעים, לאחר שהחברה הישראלית הגיעה להסדר עם חברת יורואטלנטיק על תשלום החוב.

מספר שעות לאחר ששב מליסבון, חזר המטוס והמריא הבוקר בטיסה מסחרית מנתב"ג ליוון. מדובר בטיסה כחלק מפרויקט מיוחד של חברת ישראייר עם חברת אלביט שהחל בתחילת החודש. חברת התעופה מטיסה במחזורים את עובדי אלביט לנופש ביוון.

החזרת נוסעי הטיסה המקורית במטוס שעוכב בליסבון הושלמה עוד אתמול. 89 מהנוסעים שנותרו – מתוך 154 הנוסעים בסך הכול - הוחזרו אתמול ע"י חברת ישראייר בטיסה מיוחדת שביצעה עבורה חברת ארקיע. מדובר בטיסה שהייתה במקור מתוכננת לשוב ארצה בלא נוסעים, אך ישראייר העלתה עליו את נוסעיה. קבוצה ראשונה של 65 נוסעים הוחזרה עוד שלשום בלילה ע"י חברת תעופה אחרת.

מנהל השיווק והמכירות של ישראייר, גיל סתיו, אמר היום כי "אנו שמחים שהאירוע הסתיים במהירות - תוך 24 שעת - עם פגיעה מינימאלית בציבור הנוסעים, ושכרגע ניתן לחזור לפעילות חדשה. המטוס שחזר מליסבון כבר נמצא באוויר במשימות אחרות".

משבר מטוס ישראייר שעוכב בפורטוגל הסתיים אתמול לאחר שמנכ"ל חברת ישראייר, אורי סירקיס, ועמיתו יו"ר חברת יורואטלנטיק, תומס מטלדו, הודיעו סמוך לחצות הלילה כי במהלך פגישה שהתקיימה ביום שלישי בליסבון, סיימו החברות במיידי סכסוך משפטי שהחל בשנת 2007.

"הצדדים הגיעו להבנות לגבי הסכום אותו תשלם חברת ישראייר לחברת יורואטלנטיק והאחרונה תימשוך את בקשת עיכוב מטוס ישראייר בליסבון", נאמר בהודעת חברת ישראייר.

מדובר היה בסכסוך כספי בגובה של כ-2 מיליון דולר, אך בהודעת החברה הישראלית לא נמסרו פרטים על גובה הסכום המדויק עליו סיכמו שני הצדדים. הצדדים סיכמו עוד ביניהם כי "עם סיום הסכסוך המשפטי, יחלו תהליכי שיתוף פעולה מסחריים בתחום התיירות והמלונאות", נאמר עוד בהודעת חברת ישראייר.

ברשות שדות התעופה מאיימים בצעדי מחאה - שיפגעו בתנועת הנוסעים בנתב"ג

ועד האקדמאים ברשות שדות התעופה (רש"ת) מאיים לנקוט בצעדי מחאה אשר יפגעו בתנועת הנוסעים בנתב"ג במחאה על עמדת ההנהלה במו"מ איתם. ל-TheMarker נודע, כי היום (ג') כינס הוועד אסיפת עובדים, לאחר שביום חמישי האחרון הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה. זאת בעקבות הימנעות מקידום המו"מ ושורה של הפרות ההסכמים הקיבוציים שמבצעת הנהלת הרשות.

לטענת ועד העובדים, עיקר המחלוקת בין נציגות העובדים להנהלה היא בנוגע לתנאי הפנסיה של העובדים וכן שינויים חד צדדיים שנוקטת ההנהלה במטרה לייצר צורות העסקה עוקפות, כמו עובדי קבלן, פרילנסרים ומיקור חוץ. "אנחנו כבר שנים נאבקים בשיטות העסקה פוגעניות ברשות ויצירת סוגים שונים של עובדים. אולם נראה שההנהלה מתעקשת במקום לצמצם את התופעה, להרחיבה", אמר היום באסיפה יו"ר ועד האקדמאים ספי נצר.

אם לא יושגו הסכמות משמעותיות בין הצדדים בטווח השבועיים המוקנים להודעת הסכסוך, יוכלו העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים. מחר צפויים הצדדים להיפגש בניסיון לקדם את את השיחות.

ברשות שדות התעופה שלושה ועדים: הוועד הכללי, ועד הנדסאים, טכנאים ומהנדסים, וועד האקדמאים. בוועד האקדמאים חברים כ-160 עובדים, מרביתם בתפקידי ניהול.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר היום בתגובה ל-TheMarker כי "ההנהלה מנהלת משא ומתן עם ועד האקדמאים על מכלול נושאים שעל הפרק. ההנהלה לא מנהלת מו"מ מעל דפי העיתון".

צילום: מוטי מילרוד

חברת ק.א.ל להטסת מטענים מתרחבת: מגייסת טייסים חדשים

חברת התעופה ק.א.ל - קווי אוויר למטען - מתרחבת: ל-TheMarker נודע היום (ג') כי חברת התעופה להטסת מטענים החלה בגיוס טייסים חדשים. זאת לקראת הרחבה אפשרית של פעילותה - הוספת יעדים וטיסות מטען. אפשר שהחברה תצטייד כחלק מתוכניתה החדשה במטוס מטען נוסף.

מדובר בגיוס טייסים לצי מטוסי מטען מדגם בואינג 747-400 של החברה. בין הדרישות, גיל מינמלי - 25, לפחות אלף שעות טיסה, כאשר ניסיון במטוסים רב מנועים ובמטוסים סילוניים מהווה יתרון. המועד האחרון להגשת מועמדות נקבע ל-2 ביוני.

צי החברה מונה כיום שני מטוסי מטען יעודיים הטסים ל-4 יעדים באירופה (המרכזי שבהם ליאז' בבלגיה) ולארה"ב (ניו-יורק). עפ"י נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), חברת ק.א.ל הטיסה באפריל השנה את המספר הרב ביותר של כ-4.3 אלף טון מטען במטוסיה - גידול של כ-4.5% לעומת אפריל 2014 - והייתה שותפה להתאוששות בהטסת מטעני יבוא ויצוא לישראל וממנה.

בשליש הראשון השנה נרשם גידול של כ-3.5%. היא הסתכמה ב-96.1 אלף טון מטענים לעומת כ-92.8 אלף טון מטענים בינואר-אפריל 2014. באפריל השנה שונעו כ-22.4 אלף טון מטענים בנתב"ג, לעומת כ-21.6 אלף טון מטענים באפריל בשנה שעברה - גידול של כ-3.65%. התפלגות הטסת המטענים באפריל השנה מלמדת כי במטוסי מטען יעודים הוטסו כ-12.6 אלף טון מטענים לעומת כ-11.4 אלף טון מטענים באפריל אשתקד - גידול של 9.76%.

לעומת זאת, במטוסי נוסעים הוטסו כ-9.8 אלף טון מטענים באפריל השנה, לעומת כ-10.1 אלף טון מטענים באפריל בשנה שעברה - ירידה של כ-3.2%.

במטוסי נוסעים תפסה חברת אל על את המקום הראשון, מבין כל חברות התעופה, באפריל השנה בנתב"ג, עם כ-4.2 אלף טון מטענים – ירידה של כ-8.3% לעומת אפריל 2014.

הטענת מטוס בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

עוד לפני תחילת שיא עונת הקיץ: נבלמה מגמת הירידה בתנועת הנוסעים בקו נתב"ג-אילת

נבלמה מגמת הירידה בתנועת הנוסעים בתעופה הפנים ארצית מנתב"ג לאילת וממנה, ובאפריל השנה נרשם גידול של כ-1.3% בתנועת הנוסעים בתעופה הפנים ארצית מנתב"ג לאילת וממנה, לעומת החודש המקביל אשתקד. אולם, בסך הכול ירדה תנועת הנוסעים בצורה מזערית, ב-0.03% בשליש הראשון של השנה, לעומת ינואר-אפריל 2014 - כך עולה מדו"ח סכום נתונים חדש של רשות שדות התעופה (רש"ת) שהגיע ל-TheMarker.

באפריל השנה טסו מנתב"ג לאילת וממנה כ-54.4 אלף נוסעים, לעומת כ-53.7 אלף נוסעים באפריל 2014. זאת לאחר שבמארס השנה טסו כ-57.6 אלף נוסעים - ירידה של 5.72% לעומת מארס אשתקד, ובפברואר השנה טסו כ-53.3 אלף נוסעים – ירידה של כ-7.6%, ואילו בינואר השנה טסו כ-56.5 אלף נוסעים - גידול של 14.25% בהשוואה לינואר 2014.

העלייה במספר הנוסעים מנתב"ג לאילת וממנה נרשם באפריל השנה, למרות צמצום של כ-3.5% בתנועת הנוסעים אותו חודש שהסתכמה ב-602 תנועות מטוסים בהשוואה ל-624 תנועות מטוסים באפריל 2014. בסך הכול למן תחילת השנה, נרשמו 2,318 תנועות מטוסים, לעומת 2,468 תנועות מטוסים בינואר-אפריל 2014 - ירידה של כ-6%.

התפלגות התנועה מלמדת כי חברת ארקיע הטיסה כ-38.2 אלף נוסעים באפריל השנה - גידול של 9.1% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, ואילו חברת ישראייר הטיסה כ-16 אלף נוסעים - ירידה של כ-13.6%. בסך הכול הטיסה ארקיע למן תחילת השנה כ-150.9 אלף נוסעים - גידול של כ-2% לעומת ינואר-אפריל 2014, ואילו חברת ישראייר הטיסה כ-70.6 אלף נוסעים - ירידה של כ-4.2% לעומת השליש הראשון ב-2014.

חברת התעופה אייר בלטיק תחליף את חברת אייר ליטואניקה שקרסה כלכלית

חברת התעופה הלאומית של לטביה - אייר בלטיק, תחליף את חברת אייר ליטואניקה בנתיבי התעופה שלה. זאת לאחר שחברת אייר ליטואניקה השהתה את טיסותיה בעקבות קשיים כלכליים אליהם נקלעה.

היום (ב') דווח, כי חברת טל תעופה היא הנציגה הרשמית בישראל של חברת התעופה אייר בלטיק ומשווקת טיסות ישירות מתל אביב לריגה וחיבורי המשך ליעדים בארצות הבלטיות, בסקנדינביה ובחבר העמים. "אייר בלטיק מיהרה להיחלץ לטובת הנוסעים שברשותם כרטיסי טיסה שרכשו באייר ליטואניקה והזמינה אותם לפנות אליה", נאמר בהודעת החברה היום.

בנוסף, אייר בלטיק הודיעה, כי החל מספטמבר תפעיל טיסות מוילנה ,בירת ליטא, ל-6 יעדים באירופה. בחברת אייר בלטיק הוסיפו, כי הם מתכוננים לחזק את מעמדם בנמלי התעופה של לטביה, ליטא ואסטוניה ויציעו תעריפי טיסה מוזלים ללקוחות חברת Air Lituanica שהזמינו טיסות לקיץ הקרוב. בחברת אייר בלטיק משוכנעים, כי חברת תעופה אחת צריכה לפעול באזור מדינות הבלטיות.

מטוס ישראייר ביצע נחיתת חירום בנתב"ג - בפעם השנייה בשבוע

מטוס של חברת התעופה ישראייר ביצע היום נחיתת חירום היום (ב') בנתב"ג. זו הפעם השנייה בתוך שבוע שתקלה טכנית במטוס מדגם ATR גורמת למטוס החברה לנחיתת חירום.

הפעם מדובר בטיסה שהמריאה משדה התעופה דב בתל אביב בדרכה לאילת. על המטוס היו כ-80 נוסעים. זמן קצר לאחר ההמראה הכריז הטייס על מצב חירום ופנה לנחות בנתב"ג. לשדה הוזעקו כוחות כיבוי והצלה מחוץ לנתב"ג, שכן מדובר היה במצב חרום בדרגה 2 - אחת לפני התרסקות בחומרתה.

מחברת ישראייר נמסר כי "המטוס נחת בשלום. בשלב זה מתבצע תחקיר ראשוני לנסיבות המקרה וטיפול בנוסעים".

בסוף השבוע שעבר נאלץ מטוס של ישראייר לבצע נחיתת חירום בשדה התעופה עובדה שבנגב. כאן מדובר היה אמנם באותו דגם מטוס, אך הוא המריא מאילת בדרכו לתל אביב. במקרה זה מדובר היה בתקלה באחד מהמנועים.

עומס שבועות בנתב"ג: טורקיה ויוון בראש רשימת היעדים המועדפים

עומס של כ-49 אלף נוסעים צפוי מחר (ב') בנתב"ג עם השלמת החזרה של נופשי חג השבועות בחו"ל לישראל. מנתוני תחזית פנימיים של רשות שדות התעופה (רש"ת) שהגיעו לידי TheMarkerעולה כי תנועת המטוסים תגיע מחר ל-325 מטוסים.

היום (א') חג השבועות עברו כ-40.5 אלף נוסעים ב-279 תנועות מטוסים ואילו בשבת עברו רק כ-20.5 אל נוסעים ב-145 תנועות מטוסים. ביום חמישי (ה-21.5) נרשם עומס רב של כ-58.7 אלף נוסעים בתעופה הבינלאומית. תנועת המטוסים הגיעה אותו יום ל-381 המראות ונחיתות. בסך הכול עברו כ-104 אלף נוסעים ב-709 טיסות בשלושת הימים האחרונים (ששי עד ראשון) כאשר יוון וטורקיה עמדו בראש רשימת היעדים של הטיסות מישראל במהלך תקופת נסיעות החג.

תנועה ערה במיוחד הייתה בטיסות הלואו קוסט שפועלות מטרמינל 1 וביום חמישי שעבר היא הגיעה לכ-3,400 נוסעים ב-24 המראות מנתב"ג. בתעופה הפנים ארצית לאילת וממנה נרשמו באותו יום 18 טיסות נכנסות ויוצאות. בסך הכול הגיעה תנועת המטוסים הכללית ביום חמישי האחרון ל-430 המראות ונחיתות בנתב"ג.

.

צילום: אבישג שאר-ישוב

חברת הלואו קוסט האוסטרית ניקי תפסיק טיסותיה לישראל

חברת תעופת הלואו קוסט האוסטרית ניקי (NIKI) תפסיק באוקטובר את טיסותיה לישראל וממנה.

לא נמסרה סיבת ההפסקה, אך נראה, כי מדובר בתחילת עונת נסיעות הסתיו והחורף, שתנועת הנוסעים בה פוחתת בדרך כלל לעומת שא עונת נסיעות הפסח. זאת על אף שוינה משמשת יעד ממנו יוצאים חובבי סקי החורף לאתרי הגלישה והנופש השונים.

כמו כן סבלה חברת התעופה מירידה בתנועת הנוסעים בקו לישראל ממנה. חברת ניקי מבצעת כיום שלוש טיסות לשבוע בקו נתב"ג-וינה..

מטוס ישראייר עם 76 נוסעים ביצע נחיתת חירום בשדה התעופה עובדה

מטוס של חברת התעופה ישראייר ביצע נחיתת חירום בגלל תקלה טכנית בשדה התעופה עובדה שבנגב. מדובר בטיסה מספר 432 של חברת התעופה הישראלית, המפעילה קו תעופה פנים ארצי סדיר ממרכז הארץ לאילת וממנה. על המטוס 76 נוסעים והוא נחת עתה בשלום.

עובדה משמש כשדה תעופה צבאי אך פתוח גם לתעופה אזרחית, בדרך כלל לתעופה בינלאומית שנוסעיה ממשיכים לאילת. מדובר היה במצב חירום בדרגה 2 שהיא אחת בחומרתה לפני התרסקות. במצב חירום מסוג זה לא מסתפקים בכוחות ההצלה והכיבוי המוצבים דרך קבע בשדה התעופה ומוזעקים כוחות תגבור מישובי האזור.

מחברת התעופה ישראייר נמסר בתגובה כי "לאחר המראת המטוס מאילת לתל-אביב, התקבל חיווי על בעיית לחץ שמן באחד המנועים. הקברניט קיבל החלטה מטעמי בטיחות לנחות בשדה התעופה בעובדה".

אל על ישראייר מטוסיםצילום: אלון רון

עומס שבועות בנתב"ג: צפי לכמאה אלף נוסעים בכ-700 תנועות מטוסים בתוך יומיים

תנועת נופשי חג השבועות החלה היום (ה') ובנתב"ג צפוי עומס של כ-58.7 אלף נוסעים בתעופה הבינלאומית. נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) מלמדים כי תנועת המטוסים תגיע היום (ה) ל-381 המראות ונחיתות.

תנועה ערה במיוחד תהיה בטיסות הלואו קוסט שפועלות מטרמינל 1 והיום היא תגיע לכ-3,400 נוסעים ב-24 המראות מנתב"ג. בתעופה הפנים ארצית לאילת וממנה צפויות היום 18 טיסות נכנסות ויוצאות. בסך הכל תגיע תנועת המטוסים הכללית היום בנתב"ג ל-430 המראות ונחיתות.

מחר מתוכננות בתעופה הבינ"ל 126 טיסות יוצאות ועוד 130 טיסות יוצאות (256 טיסות בסך הכל). תנועת הנוסעים תגיע מחר לכ-37.9 אלף נוסעים, מהם כ-19.3 אלף נוסעים יוצאים.

למה מנעו מזוג חסידי ברסלב לעלות על טיסה בנתב"ג?

בחברת ג'ט אייר פליי (JETAIR) סירבו אמש לעלות לטיסה זוג הנמנה על חסיד ברסלב, שרצו לטוס עם בנם התינוק לעשות את ברית המילה אצל רבם, הרב אליעזר ברלנד בהולנד.

מדובר בטיסה מספר 2660 שעמדה להמריא אתמול בשעה 20.30 בלילה לבריסל. לטענת החברה, הם לא מטיסה תינוקות בני פחות משמונה ימים. מקורב לבני הזוג הנמנה על חסידות ברסלב, סיפר היום (ד') ל-TheMarker כי "סוכן הנסיעות שהזמין לזוג עם התינוק את הכרטיסים טען שדיבר מראש עם החברה ונאמר לו שלא תהיה כל בעיה להטיס את התינוק". אולם, בפועל האחראי טיסה סירב לדבריו להעלות את התינוק והמשפחה נאלצה לחזור במפח נפש הביתה ולעשות את טקס ברית המילה בישראל. לדבריו, "עד היום כבר טסו למעלה מ-20 תינוקות לעשות ברית אצל הרב אליעזר ברלנד בהולנד ומעולם לא נתקלו בבעיה שכזאת".

חסידים ממתינים לטיסות לקראת ראש השנה. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: דודו בכר

מסיבות בריכה, טיולי שטח וחיי לילה: ישראייר משיקה מותג חדש לנוסעים צעירים

חברת התעופה ישראייר הודיעה היום (ד') על השקת מותג חדש - "ISRAIR YOUNG" לנוסעיה הצעירים. מדובר במיזם משותף עם חברת הכנסים והנשפים RBG, בו מציעה החברה חבילות נופש ייחודיות, המתאימות לקהל הגילאים 17-18, ליעדים "החמים" באירופה, בהם: זקינטוס, מליה בכרתים ובורגס שבבולגריה, בחודשים יולי אוגוסט.

לדברי גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות בישראייר, "החבילות נבנו בהתאמה לקהל הגילאים הצעיר ומציעות חופשה קיצית, במחיר 'שפוי' במרחק טיסה אל היעדים הפופולאריים ביותר. השקת מותג Israir Young מהווה חלק משורה של פעולות התומכות באסטרטגיית החברה בפנייה לקהלים חדשים, וזאת באמצעות הרחבה וגיוון יריעת המוצרים אותן מציעה ישראייר".

כך לדוגמא, האי היווני זקינטוס יציע לצעירים מגוון מסיבות בריכה, טיול במערות הכחולות ומסיבת הצבעים הידועה בעולם. עיירת הנופש בורגס שבבולגריה תציעה שלל אופציות לבילוי, החל מספורט ימי וכלה בטיולי שטח ובמסיבות רבות, ואילו מליה שבכרתים תציעה שפע מסיבות ,פעילויות ספורטיביות שונות וחיי לילה עשירים.

חבילות הנופש כוללות: טיסות ישראייר, העברות משדה התעופה למלון ובחזרה, לינה בבתי דירות במיקומים הכי טובים שיש – קרוב לחופים ולמועדונים הכי נחשבים, כניסה חינם לשתי מסיבות ונציג ישראלי 24/7 שייתן מענה לכל לשאלה.

מסיבת בריכה במליה, כרתיםצילום: אליאב ממן

מה מטריד מנהלי חברות תעופה בנתב"ג? כיסאות גלגלים ונוסעים שלא מבינים את השפה

בעיות שעלולות להיווצר כתוצאה מהמעבר לשימוש רחב היקף "בקיוסקים" לצ'ק אין עצמאי ע"י הנוסעים בטרמינל 3 הועלו ע"י מנהלי חברות תעופה זרות, בפגישה אתמול (ג') עם מנהל נתב"ג. ל-TheMarker נודע כי מנהלים הביעו דאגה, בין היתר מקשיים שעלולים להיווצר עם נוסעים בכיסאות גלגלים או עם נוסעים שלא מבינים את השפה.

עפ"י התוכנית החדשה, "יוצף" הטרמינל "בקיוסקים" החל מתחילת יוני, על חשבון דלפקי חברות התעופה. מדובר בכמה עשרות "קיוסקים" ובטרמינל כבר החלו עבודות ההכנה של התשתיות. רשות שדות התעופה (רש"ת) אף מתכוונת לצאת במסע פרסום נרחב בכלי התקשורת בנושא. הקמפיין יעודד את הנוסעים לבצע את צ'ק אין מהבית או "בקיוסקים" ולחסוך זמן לפני הטיסה.

בפגישה הוסבר למנהלים כי דיילות ודיילים יעמדו ליד "הקיוסקים" על מנת לסייע לנוסעים שיתקשו לעשות שימוש בטכנולוגיה החדשה. כמו כן, יעמדו לרשות הנוסעים דלפקי חברות התעופה שימשיכו לפעול במתכונת מצומצת.

מרשות שדות התעופה לא התקבלה תגובה בנושא.

קודם לפגישה מתחו מנהלי חברות תעופה זרות ביקורת על תוכניתה של רשות שדות התעופה להציף את הטרמינל "בקיוסקים" לצ'ק אין עצמאי של הנוסעים ופקפקו ביעילותה לענות על בעיות העומס הצפויות בנתב"ג.

מדובר בתוכנית להציף את אולם היוצאים בטרמינל 3 "בקיוסקים" לשרות עצמאי של הנוסעים לחו"ל, על חשבון דלפקי חברות התעופה. המהלך נועד לייעל את תהליך הצ'ק אין ולענות על בעיית עומס הנוסעים שצפויה להחריף בעונת הקיץ, עם כניסתן של חברות תעופה חדשות, הגדלת מספר הטיסות והיעדים, כחלק מיישומו של שלב נוסף בהסכם לפתיחת השמיים לתחרות עם האיחוד האירופי.

צילום: דודו בכר

ביקורת חריפה על משרד התחבורה: "התנהלות הכושלת" בטיפול בקו התעופה לראש פינה

אלי פרץ, מנכ"ל ומבעלי חברת התעופה עיט ובעל הזיכיון לביצוע הטיסות, מותח ביקורת חריפה על משרד התחבורה על "התנהלות הכושלת" בטיפול בקו התעופה הפנים ארצי הסדיר לראש פינה. לדבריו, עקב עבודות שיפוץ המסלול נסגר שדה התעופה בצפון למשך כשלושה וחצי חודשים, חברת התעופה נאלצה להפסיק את טיסותיה. "המצב רע מאוד. הקו לראש פינה, כנראה לא מעניין את משרד התחבורה. לא ייתכן לסגור קו תעופה סדיר פנים ארצי לצפון הארץ, מבלי לספק אלטרנטיבה לנוסעים", אמר היום (ג') פרץ ל-TheMarker.

עוד פרטים על הביקורת נגד משרד התחבורה וגורלו של שדה התעופה בראש פינה

שדה תעופה ראש פינהצילום: YM

שניידר אלקטריק תקים את מערך האנרגיה החשמלית לשדה התעופה החדש תמנע

תאגיד ניהול האנרגיה העולמי שניידר אלקטריק נבחר ע"י חברת מנוליד חרות מערכות בע"מ מקבוצת י.ש. האחים יעקובי להקמת מערך אספקת החשמל לשדה התעופה הבינלאומי בתמנע, שעתיד להוות שדה התעופה הבינלאומי האזרחי השני במדינה. היקף העסקה מוערך בעשרות מיליוני שקלים וכולל את ציוד המיתוג, ואת מערכת השליטה והאוטומציה של המערך האנרגטי במתח הגבוה.

שדה התעופה כולל בין השאר מסלול להמראות ונחיתות באורך 3,100 מ“ר שיאפשר למטוסי סילון גדולים להמריא ממנו לכל יעד באירופה, מגדל פיקוח בגובה 45 מ“ר, אזורי תפעול, טרמינל נוסעים מרווח בשטח של כ-28,000 מ“ר שייתן מענה לכ-1.8 מיליון נוסעים בשנה ברמת שירות גבוהה, 8 עמדות חניה למטוסים רחבי גוף ובינוניים, 9 רחבות חניה למטוסי טורבו-פרופ, חנויות דיוטי-פרי, מערך כבישים חדש ומגרשי חניה.

שדה התעופה הבינלאומי תמנע על שם אילן ואסף רמון מתוכנן להחליף את נמלי אילת ועובדה וישמש כנמל תעופה בינלאומי נוסף של מדינת ישראל לטיסות פנים ולטיסות בינלאומיות. הנמל החדש בתמנע, 19 ק“מ צפונית לאילת, ישמש כנמל תעופה בינלאומי ופנים ארצי של מדינת ישראל בעיקר לטיסות לאירופה וממנה וכן לטיסות פנים ארציות. שדה התעופה שצפוי להיות מוכן לפעילות ב-2017, יאחד את פעילותם של שני נמלי התעופה הדרומיים הקיימים - אילת ועובדה.

שדה התעופה העתידי בתמנעצילום: הדמיה: מן שנער אדריכלים

רויאל ג'ורדניאן מרחיבה פעילותה בישראל: תשווק טיסות לארה"ב

רויאל ג'ורדניאן מרחיבה את פעילותה בישראל ותשווק טיסות לארה"ב דרך ירדן במטוסי הדרימליינר מדגם בואינג 787.

מנהלת רויאל ג'רדניאן בישראל, דבורה ברוכשטיין, אמרה כי "בשל הביקוש הרב מישראל לצפון אמריקה, רויאל ג'ורדניאן בהחלטה אסטראטגית מקדמת מחירי היכרות לקהל הישראלי מעכשיו עד לסוף שנת 2015. עם קבלת מטוסי הדרימליינר בואינג 787 החדשים, רוצה החברה לפרוץ את השוק הישראלי לצפון אמריקה בקוויה".

לדבריה, כחלק מהרחבת הפעילות בקו הטראנס אטלנטי, חברת רויאל ג'ורדניאן מאפשרת לכל נוסע לשלוח 2 מזוודות של 23 ק"ג כל אחת ועוד תיק יד במשקל 8 ק"ג. כל זאת במחיר מבצע לניו יורק ליציאות עד 30 ליוני בהחל מ- 650 דולר (כולל 2 מזוודות חינם). מחירי טיסה בחודשי הקיץ יחל מ-1,000 דולר, כולל מסים והיטלי הדלק ו-2 מזוודות לנוסע.

עיכובים בטיסות אל על בקו ת"א-ניו יורק בגלל תקלה טכנית במטוס

טיסת אל על מספר 007 שעמדה להמריא בשעה 14:30 בצהריים מנתב"ג לניו יורק, נדחתה והיא תמריא בעיכוב רק בשעה 16:00 אחר הצהריים.

השיבושים החלו אתמול (ב') לאחר שחל עיכוב בהמראת המטוס מנתב"ג לניו יורק בגלל תקלה טכנית והוא המריא באיחור. לפיכך, גם הטיסה חזרה מארה"ב התעכבה ומשום כך המטוס ימריא היום (ג') באיחור של שעה וחצי מנתב"ג.

בענף התעופה אמרו, כי בעונת נסיעות הקיץ יש יותר תקלות במטוסים מפני העומס הרב בהפעלתם.

המאבק על רעש המטוסים מתחדש

משרד מבקר המדינה בוחן את תלונתו של המשנה לראש עיריית תל אביב-יפו ארנון גלעדי בדבר החלטת וועדת המשנה לערערים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, לדחות פה אחד את הערער שהגישה רשות שדות התעופה (רש"ת) בדבר השימוש במסלול התעופה החדש (מסלול 21) בנתב"ג - כך נודע (ב') היום ל-TheMarker.

במקביל, הגישה רש"ת תביעה לביהמ"ש המחוזי בלוד - עתירה מנהלית נגד המועצה הארצית לתכנון ובנייה על שלא מאפשרת פעילותם של מטוסים בעלי 4 מנועים על המסלול החדש בנתב"ג. בפנייתו החדשה למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מתריע גלעדי כי למן החלטת ועדת הערער ב-24 לפברואר 2014, "קרמו עור וגידים מספר מהלכים משפטיים ותכנוניים אשר עלולים ליצור עובדות בשטח ולכן נדרשת התערבות בהולה של המבקר לבדיקת כלל הסוגיות שעל הפרק, ובראשון ההחלטה מעוררת המחלוקת של ועדה המשנה לערערים".

בתוכנית המתאר הארצית 4-2 (נתב"ג 2000) נאסר על רשות שדות התעופה (רש"ת) להנחית מטוסים רחבי גוף בעלי 4 מנועים על המסלול המגיע מצפון לנתב"ג. איסור זה הושג עוד בשלהי שנות ה-90, כתנאי להסכמה ואי התנגדות ישובי הסביבה לאישור תוכנית המתאר.

עם סיום סלילת המסלול החדש מצפון לדרום ביקשה רש"ת באחרונה "לעקוף" תנאי זה בנימוק הטכני של "שימוש חריג". בקשתה זו נדחתה ע"י הוועדה המחוזית אשר קבלה את עמדת ישובי הסביבה. אזי עתרה רש"ת כנגד הוועדה המחוזית, בפני המועצה הארצית לתכנון ובנייה. זו קיימה דיון סער וכפי שדווח כאן החליטה לדחות את בקשת רש"ת וקיבלה שוב את עמדת ישובי הסביבה.

עתה, עותרת רש"ת בשנית, בפני בית המשפט המחוזי, כנגד המועצה הארצית וכלל ישובי הסביבה. בעתירה החדשה דורשת רש"ת לבטל את החלטת המועצה הארצית בטענות שונות - משפטיות ועובדתיות. רש"ת מסתמכת בין היתר על חוות דעת של מומחה רעש מטעמה, ד"ר יורם קדמן.

המשמעות המעשית היא חידוש המאבק סביב סוגיית רעש המטוסים בנתב"ג - נושא רגיש על כל המשתמע מכך והשפעתו על תושבי הישובים בסובב נתב"ג.

משרד מבקר המדינה הסבירו בתשובה ל-TheMarker כי הנושא מוכר ונמצא בבחינה אצל הגורמים הרלוונטיים. מדובר בשלב ראשוני לפני קבלת החלטה על ביצוע בדיקה. הימצאותו של העניין בערכה משפטית תקרין על קבלת ההחלטה על ביצוע הבדיקה.

רעש מטוסים בעת המראות ונחיתות מטוסים בשמי מושב בני עטרותצילום: ניר כפרי

שיבוש בטיסת רויאל גו'רדניאן מנתב"ג לעמאן בגלל תקלות טכניות

שיבושים בטיסה בין ישראל לירדן: טיסת רויאל ג'ורדניאן RJ343 שהייתה מתוכננת להמריא בשעה 08.15 בבוקר מתעכבת מזה כשעתיים בנתב"ג. הנוסעים נותרו לשבת במטוס.

מבדיקת TheMarker עלה כי בתחילה התגלה כשל בבקרה הטכנית של המטוס. לאחר שהתגברו על התקלה והוחלט להעלות את הנוסעים למטוס, התגלתה תקלה נוספת - הפעם במערכת הקשר.

מחברת רויאל גורדינאן נמסר בתגובה, כי התקלות תוקנו והמטוס עומד להמריא. לדברי מנהלת החברה בישראל, דבורה ברוכשטיין העיכוב לא ייפגע בטיסות ההמשך של הנוסעים מישראל דרך עמאן.

רויאל ג'ורדניאןצילום: מתוך ויקיפדיה

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט