שקט, אין מטוסים: התוכנית לצמצום הרעש בנתב"ג בלילה

התוכנית שמגבשות רש"ת ורת"א תפזר את נחיתות הלילה כך שעומס הרעש על מסלול 12 יפחת ■ היקף הנחיתות מתל אביב יצומצם ל-20%

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית מגבשות תבנית תפעול חדשה לנתב"ג, שתפזר את נחיתות הלילה כך שעומס הרעש על מסלול 12 יפחת. המשמעות המעשית היא, בין היתר, צמצום היקף נחיתות הלילה מעל שמי תל אביב מ–36% ל–20%.

המתווה החדש יכלול העברת חלק מנחיתות הלילה למסלול 30, ובמידה קטנה יותר למסלול 21 — והוא יהיה תואם למגבלות הרעש בתוכנית המתאר הארצית 2–4. התוכנית החדשה נחשפה בישיבה של הוועדה הציבורית במשרד הפנים לנושא נחיתות המטוסים בנתב"ג, בראשותה של אילנה שפרן, בסוף דצמבר. פרטיה המלאים נקבעו להיות מוצגים עד תחילת השבוע הבא לפני הוועדה.

צילום: via Bloomberg News

במהלך הישיבה הציגו נציגים של משרדי הממשלה השונים, רשויות התעופה, חברות תעופה וגופים כלכליים את עמדותיהם בנושא נחיתות הלילה ואפשרות צמצומן בנתב"ג.

נציגי משרד הכלכלה טענו כי "כמחצית מנחיתות הלילה הן של חברות תעופה זרות, שרגישות לחלונות המראה ונחיתה. חברות תעופה בינלאומיות זרות גדולות, שהפעילות שלהן בישראל מהווה חלק קטן מכלל פעילותן, ייבחרו שלא להגיע לישראל אם לא יוכלו לנחות בלילה. הדבר יגרום לפגיעה בתחרותיות ולהעלאת תעריפים. חברות הלואו־קוסט פועלות בשעות הלילה. עוצר נחיתות יגרום לביטול הטיסות הזולות, וצמצום נחיתות הלילה יגרום לעיכוב באספקת טובין למפעלים ולצורך באחסון המטענים לזמן ארוך בנתב"ג. מדובר בהפסדים של מיליארדים למשק".

עמדת נציגי משרד התיירות היתה כי "הפחתת נחיתות לילה בנתב"ג תמנע את יישום הסכם שמיים פתוחים שעליו חתומה המדינה. לצמצום נחיתות הלילה השלכות מרחיקות לכת על התיירות. העברת חלק מנחיתות הלילה לשעות היום תגרום לכך שהטיסות שיוסטו ליום לא יגיעו כלל לישראל".

לעומת זאת, נציגי המשרד להגנת הסביבה טענו כי "מטרת השינוי צריכה להיות הקטנת מספר האנשים החשופים לרעש. האופציה הטובה ביותר היא הפחתת מספר נחיתות הלילה. לחשיפה לרעש ניתן לתת מחיר כלכלי, כפי שנעשה למשל סביב נמל תעופה הית'רו בלונדון, שבו נבדק ונמצא שעלות חשיפת אדם לרעש מוערכת ב–500 יורו".

עמדת נציגי משרד הבריאות בישיבה היתה כי "יש חשיבות להעברת חלק מהנחיתות למסלולים אחרים. נכון לחלק את הרעש בין אזורים שונים ובין שעות שונות במהלך היממה".

נציגי אל על אמרו בישיבה כי "כל הגבלה פוגעת משמעותית בחברת אל על ובחברות תעופה זרות, אך ביחס לאל על הפגיעה משמעותית יותר, כי נתב"ג הוא נמל הבית שלה. 50% מהנחיתות של אל על הן בשעות הלילה — בין עשר בלילה לשש בבוקר. כל הפחתה של מספר נחיתות הלילה בנתב"ג היא פגיעה בלתי הפיכה עבור אל על. הפסקת נחיתות הלילה לא תאפשר סבב של שני של מטוסי החברה, שנותן הצדקה כלכלית לפעילותה".

נציג עיריית תל אביב־יפו הציג נתונים לגבי מטרד הרעש מעל שמי העיר וכמות החשיפה של התושבים. נציגי היישובים מצפון לנתב"ג הביעו מנגד חשש כי פיזור הנחיתות והעברת חלקם למסלול 21 תגרום לרעש מעל בתיהם.

"ישראל אינה קלה לתפעול תעופה"

לטענת יאט"א, הארגון הבינלאומי של חברות התעופה בישראל, "מדינת ישראל אינה קלה לתפעול תעופה. בישראל רגולציה משמעתית וקשה לחברות תעופה להתנהל בה. ככל שיש יותר הגבלות על נתב"ג, חברות התעופה יבחרו לא להגיע לישראל. מציאת פתרון לרעש לא צריך להיות רק מול חברות התעופה — אלא יש למצוא איזון. באירופה נסגרים שדות תעופה בלילה רק במקומות שבהם יש שדה חלופי באותו מרחב".

בתום הישיבה המליצה הוועדה לרשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית "לעדכן את תבנית התפעול המבצעי של נתב"ג, תוך מתן שיקולים להפחתת נחיתות הלילה על מסלול 12, התאמה למגבלות הבניה הקבועות בתמ"א ובחינת הפחתת נחיתות הלילה שאינן הכרחיות מתוקף הסכמים (סלוטים היסטוריים) בנתב"ג או בנמלי היעד, כגון טיסות פרטיות וטיסות שכר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות