הטיסן התרסק בקהל, חוקר התאונות מאשים את רשות התעופה האזרחית

באירוע לפני כחודשיים בכרמיאל לא היו נפגעים ■ חוקר תאונות אוויריות ראשי מתריע על ליקויים בענף הטיסנאות ומפגני אוויר בישראל

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז מתריע על ליקויים בענף הטיסנאות וארגון מפגני אוויר בישראל ומאשים את רשות התעופה האזרחית (רת"א) באזלת יד בטיפול בנושא.

בדו"ח חקירה חדש שפירסם אתמול (ד') והגיע ל-TheMarker הוא מותח ביקורת חריפה על רת"א וחושף כי טיסן סילוני של מטוס קרב מדגם F-15, התרסק בתוך קהל צופים במנחת ציקלון, בכרמיאל. בדרך נס לא היו נפגעים בנפש בקהל אשר כלל מספר רב של ילדים.

בהתאם לדו"ח, ביום שישי ה-10 באוקטובר, התקיים אירוע שכלל מופע אווירי, רביעי מסוגו, של טיסנים לזכרו של טייס חיל האוויר ניר לקריף ז"ל שנהרג באסון היסעור ברומניה ביולי 2010. בסביבות השעה 11:15 בצהריים טיסן סילוני דמוי מטוס F-15 של חיל האויר באורך כשני מטרים, מוטת כנף באורך של כמטר וחצי ומהירות מקסימלית בטיסה אופקית של 250 קמ"ש - המריא בהתאם ללו"ז המופע והספיק לבצע שני יעפים.

ביעף השני, בהיותו בפנייה ימנית לנחיתה, שקע במהירות גבוהה לתוך קהל הצופים וחבט בקרקע, תוך שפגע והתרסק באחד ממחסומי ההפרדה שהוצבו על המסלול ונעצר.

במסקנותיו מפנה החוקר הראשי אצבע מאשימה בגלוי כלפי רשות התעופה האזרחית (רת"א) ומטיל עליה את האחריות למחדלים בענף הטיסנאות וארגון מפגני ראווה אוויריים בישראל וקובע: "בהעדר הגדרות למופע אווירי, כללים מנחים לאופן תכנונו וביצועו ובעיקר בהעדר מגבלות בטיחות לקיום המופע האווירי, בקרבת בני אדם וקהל צופים, כפי שקיים במדינות מתוקנות, אין למארגנים וליועצי הבטיחות מסמך מנחה ורשמי לפיו הם יכולים לפעול. בהגעה למצב אחראית בעיקר רשות התעופה האזרחית (רת"א), עקב מודעות חלקית, משך עשרות שנים, לצורך למסד זאת. התפתחות התופעה של מפגנים אוויריים מסוגים שונים, מחייבת את פעילותה המידית והתכליתית של רת"א להסדרת הנושא".

דרוש סדר בהתנהלות רת"א. לטיסן המוצג אין קשר לכתבה

עוד קובע החוקר הראשי במסקנותיו, כי "בחינת מצבה של התעופה הספורטיבית בישראל, על האתגרים והמשימות הטבעיות שרובצות לפתחה של הרשות המסדירה אותה, למול המצב הנוכחי ותפישת הנושא על ידי רת"א, מצריכה פתרון מעשי של הקמת רשות מוסמכת לתעופה ספורטיבית במשרד התחבורה, כפי שקיים במשרד התרבות והספורט, לגבי הנהיגה הספורטיבית והצלילה הספורטיבית".

ברשות התעופה האזרחית (רת"א) סירבו להגיב.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי