עיריית כפר סבא פותחת במאבק נגד נתיב טיסה חדש העובר מעל לעיר

הקמתו של מסלול חדש בשדה התעופה בן גוריון נמצאת בימים אלה בשלבי בנייה ופיתוח מתקדמים ■ על מנת להגיע למסלול זה מתכננים ברת"א מסלול שיחלוף מעל העיר כפר סבא, דבר שעשוי לפגוע לטענת התושבים באיכות חייהם ■ ראש העיר לשר התחבורה: רשות התעופה האזרחית (רת"א) פועלת בניגוד לחוק

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

עיריית כפר סבא הכריזה היום (א') על "פתיחת מאבק ציבורי חריף" שנועד למנוע את מעבר נתיב התעופה מעל העיר כפר סבא. כחלק מצעדי המאבק הוקם מטה הכולל בכירים בהנהלת העיר, יועצים בתחום התעופה ויועצים משפטיים בתחום התעופה וחוק התכנון והבנייה.

במכתב ששלח ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, לשר התחבורה ישראל כ"ץ ולמנהל היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה במשרד הפנים, הוא קובע נחרצות, כי "עיריית כפר סבא תתנגד בכל דרך אפשרית להסטת מסלול מעל העיר", וקבע, כי "מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) חרג מסמכותו ופועל בניגוד לחוק".

בנוסף, שלח בן חמו מכתב למנהל היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה ובו דרש פרטים וקיום חקירה אודות הפרה מתהווה של הוראות תוכנית המתאר הארצית, ולמצות חקירה בעניין עד תום.

השכונה הירוקה בכפר סבא צילום: מוטי מילרודצילום: מוטי מילרוד

עוד שלח ראש העיר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו הוא ביקש לפעול על פי סמכותו כראש התביעה הכללית, "למניעת הפרה מתהווה של הוראת תוכנית מתאר ארצית, ובמידת הצורך, לעתור בבקשה לצו מניעה כנגד מנהל רשות שדות התעופה האזרחי".

הקמתו של מסלול חדש בשדה התעופה בן גוריון נמצאת בימים אלה בשלבי בנייה ופיתוח מתקדמים. על מנת להגיע למסלול זה מתכננים ברת"א מסלול שיחלוף מעל העיר כפר סבא, דבר שעשוי לפגוע לטענת התושבים באיכות חייהם באופן משמעותי.

לטענתם, על אף תוכנית המתאר הארצית, שאושרה על ידי ממשלת ישראל, שינה מנהל רשות התעופה את התוכנית על דעת עצמו.

"שינוי ללא סמכות"

מטוס ממריא מנמל התעופה בן גוריון

בשנים האחרונות מממשת רשות שדות התעופה (רש"ת) את שדרוג המסלולים והתשתית הקרקעית והחלה בהקמתו של נתיב נחיתה והמראה חדש. בתוכנית המתאר הארצית נקבעו מספר קריטריונים להסדרת הנושא. בין היתר נקבע כי על פי "תבנית התפעול המועדפת" המסלול המועדף לנחיתות יהיה המסלול ממערב למזרח (ולא זה שאותו מתכננים להעביר מעל כפר סבא), ואילו רק בשעות העומס ינחתו המטוסים גם על מסלולים 21 ו-30 מצפון לדרום וממזרח למערב בהתאמה. על מסלול 21 החדש ינחתו מטוסים בעלי שלושה מנועים או פחות.

"כיום, עם סיום העבודות, ראו לנכון ברשות שדות התעופה (רש"ת) וכן ברת"א, לשנות בלא כל סמכות בחוק את תבנית התפעול המועדפת אשר נקבעה בתמ"א, ואשר אושרה על ידי ממשלת ישראל, דבר שאמור לפגוע קשות באיכות חייהם של תושבי העיר כפר סבא והסביבה", התלוננו התושבים.

במכתבו לשר התחבורה, באמצעות עורך הדין, אבנר ירקוני (לשעבר מנהל רשות התעופה האזרחית), מבהיר ראש העיר כפר סבא כי ״על פי התוכנית החדשה הופך להיות הנתיב החדש מסלול הנחיתה העיקרי, וזאת בניגוד לתוכנית התפעול עליה הוחלט לפני שנים אחדות. כמו כן, על פי התוכנית החדשה ובניגוד בוטה וחזיתי לתצהירים ולעדויות קודמים אשר ניתנו על ידי מנכ"לי ומומחי רשות שדות התעופה... קובע מנהל רת"א כי בשעות העומס ינחתו המטוסים גם על הנתיב החדש. על פי הערכת מומחים, מדובר בקביעת מדד 'שעת עומס' פיקטיבי על-יסוד קביעה משוללת יסוד".

עוד הבהיר בן חמו כי גם טענותיו של מנהל רת"א בדבר העובדה שלא רק התושבים ביישובים הסמוכים לנתב"ג צריכים לחלוק בנטל הרעש שלשדה התעופה הבינלאומי, "אינן מקובלות וזאת בשל העובדה כי שיקולים אלו וגם אחרים נלקחו כבר בחשבון בהליכי אישור תמ"א 2/4 ולרבות בהתאם למסקנות תסקירי ההשפעה על הסביבה, והם שהביאו הרי מלכתחילה לגיבוש תבנית התפעול המועדפת. טובים ונכבדים שיקוליו, ככל שיהיו, אין מסורה בידי מנהל רת"א כל סמכות או רשות להפר את הוראת תבנית התפעול הנ"ל, בניגוד להוראת תמ"א 2/4", המשיך ואמר המכתב.

עוד כותב ראש העיר, "סמכות זו שמורה למוסדות התכנון, ולמוסד התכנון העליון במדינת ישראל - ממשלת ישראל". אי לכך, מבקש ראש העיר משר התחבורה כשר הממונה על רשות התעופה האזרחית ועל רשות שדות התעופה, למנוע הפרה מתהווה של הוראת תכנית מתאר ארצית, ובמידת הצורך להורות למנהל רשות התעופה האזרחית לשנות את החלטותיו בהתאם.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "התמ"א (תכנית מתאר ארצית) החלה על נתב"ג, מאפשרת נחיתת מטוסים על מסלול 21 ובהתאם לכך, כניסת המטוסים מכוון צפון. התמ"א קובעת קווים כללים בלבד לתפעול נתב"ג ומנהל רת"א אחראי על יישומם. כמו כן הוא מוסמך מכוח חוק הטיס, לקבוע את נתיבי הגישה האווירית אל נתב"ג ומכוח סמכותו כדין קבע את תבנית התפעול המבצעי של נתב"ג. טענות נציגי כל הישובים עליהם ישפיע נתיב הגישה החדש נשמעו בהליך רשמי וסדור והערותיהם נלקחו בחשבון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"