מנכ"ל אל על: רת"א כשלה בהסדרת חידוש טיסותיהן של חברות התעופה לטורקיה

רת"א: "הגענו מול רשות התעופה הטורקית להסכמות אשר מאפשרות את חידוש הטיסות. אישור ביטחוני נמצא בסמכות השב"כ"

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

מנכ"ל אל על היוצא, אליעזר שקדי, מותח בקורת חריפה על רשות התעופה האזרחית (רת"א) בענין אזלת ידה בהסדרת טיסותיהן של חברות התעופה הישראליות לטורקיות.

במכתב תלונה חריף ששיגר בסוף השבוע שעבר למנהל רת"א, גיורא רום והגיע ל-The Marker, מביע שקדי את א"כזבתו", כהגדרתו, מכך שטיפולה של רת"א בנושא "מוציאה מכלל אפשרות את מימוש הכוונה והתוכניות של חברת אל על" לטוס מה-1 לאפריל השנה לשורת יעדים בטורקיה.

בכוונת חברת התעופה היה לטוס לאיסטנבול, אנטליה ומרמריס כבר מתאריך זה. "גם על מועד חידוש הטיסות לאנטליה כיעד הראשון אין כל התחייבות ברורה", המשיך שקדי וכתב לרום.

"אנו רואים במדינת ישראל וברת"א את הגורמים האחראים לפתרון כל הסוגיות מול הטורקים ואין זה הוגן להטיל את האחריות לפתרון הנושא על אגף הביטחון באל על, אשר לצורך הינו שלוחה מקצועית אוטונומית של מדינת ישראל", הדגיש מנכ"ל אל על.

"אני שב ומציין את העיוות המתמשך והמתעצם של אי השוויוניות המסחרית והעסקית בין החברות הישראליות והטורקיות ושב ודורש מרת"א למנוע אישור הגדלת פעילות של החברות הטורקיות לישראל עד להסדרת פעילות מלאה וסדירה של החברות הישראליות לטורקיה".

אליעזר שקדי צילום: עופר וקנין

חברות התעופה הישראליות – אל על, ארקיע וישראייר, הפסיקו לפני כארבע שנים את טיסותיהן לטורקיה, בגלל סירובה של אנקרה לאשר את דרישות הביטחון של ישראל. לעומת זאת, חברות תעופה טורקיות – סדיר ושכר, ממשיכות לטוס ארצה ואף הגדילו באופן משמעותי את מספר הטיסות בקווים מטורקיה לישראל וממנה.

"האתגר בחידוש הטיסות הישראליות לטורקיה נובע מאילוצי ביטחון פנים ישראליים, ולא מהפרת הסכם כלשהו מצד השלטונות הטורקיים. רשות התעופה האזרחית (רת"א) הגיעה מול רשות התעופה הטורקית להסכמות אשר מאפשרות את חידוש הטיסות", השיב רום לשקדי.

"על מנת להוציא את אפשרות הפעלת הטיסות מהכוח אל הפועל, יש צורך בהקמת מנגנון אבטחה ביעד הספציפי, דבר הנמצא באחריות אגף הביטחון של אל על ומהלווה בהקצאת משאבים כספיים ואנושיים לא מבוטלים. משכך, הוחלט לפעול כך שהטיסות יתחדשו בצורה מדורגת. לאחר בחינת הביקושים מצד החברות הישראליות, הוחלט להתמקד בחידוש הטיסות לאנטליה תחילה. רק לאח מכן תיבחן האפשרות לקיים טיסות ישראליות ליעדים נוספים בטורקיה", המשיך מנהל רת"א והסביר.

לדבריו, ההקמה של מערך ביטחון ולוחות הזמנים להקמה תלויים בגורמים שאינם בשליטת רת"א. כמו כן, ההחלטה סופית לאישור ביטחוני של הטיסות נמצאת בסמכות שירות הביטחון הכללי (השב"כ) באשר לדרישה שלא לאשר טיסות לחברות תעופה טורקיות, השיב רום, כי "היתרי ההפעלה שניתנו לחברות התעופה הטורקיות מחוייבים על פי הסכם התעופה הקיים מזה עשרות שנים בין המדינות, שאינו כולל מגבלות קיבולת או מובילים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי