עובדי חברת TWA בישראל מחדשים את המאבק נגד אמריקן איירליינס

חברת American Airlines, אשר רכשה בשנת 2001 את חברת התעופה TWA, התעלמה באופן מופגן ויזום מ-80 עובדי החברה הישראלים אשר הפעילו את קו הטיסות בישראל, ואלה פוטרו לאלתר מיד עם רכישת TWA; ההליכים המשפטיים נמשכו למעלה מ-9 שנים ורק לפני 4 שנים נחתם הסכם פשרה שלא מומש עדין במלואו

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

חברות התעופה אמריקן איירליינס ו- US Airways יתמזגו לחברת התעופה הגדולה בעולם והודיעו, וכי בכוונת החברה להפעיל קו טיסות מארצות הברית לישראל.

"שינוי משמעותי זה בעולם התעופה אזרחית, משלב בתוכו אמת מרה: חברת אמריקן איירליינס, אשר רכשה בשנת 2001 את חברת התעופה TWA, התעלמה באופן מופגן ויזום מ-80 עובדי החברה הישראלים אשר הפעילו את קו הטיסות בישראל, ואלה פוטרו לאלתר מיד עם רכישת TWA. מהלך זה הותיר את עובדי החברה ללא תשלומי שכר עבודה, פיצויי פיטורין וזכויות נוספות בהתאם להסכמי עבודה קיבוציים אשר נחתמו עם ההסתדרות", מסר עו"ד יוני עבדי המייצג את העובדים.

לדבריו, חברת אמריקן איירליינס רכשה בשנת 2001 את חברת TWA, לאותם ימים חברת התעופה השמינית בגודלה בעולם, אשר הייתה בהליכי פשיטת רגל. הרכישה כללה את כל 20 אלף עובדיה בעולם, לרבות קווי התעופה של TWA בכל העולם וחובות TWA, אשר נאמדו בכ-4.5 מיליארד דולר.

"בתהליך הרכישה התבצעה התעלמות מוחלטת מתחנת TWA בישראל, תחנה הפעילה בישראל משנת 1946, ומשמונים עובדיה אשר פוטרו לאלתר. עבודתם של שמונים העובדים הופסקה בגיל ממוצע של למעלה מ-50 שנה, להם ותק עבודה נצבר של 25 שנים בחברה. העובדים נקטו מיד בהליכים משפטיים על מנת לקבל את הכסף המגיע להם לפי חוק, בישראל. הליכים משפטיים אלו נמשכו למעלה מ-9 שנים ורק לפני 4 שנים נחתם הסכם פשרה שלא מומש עדין במלואו: עד כה טרם התקבלו מלוא כספי העובדים שנקבעו בהסכם הפשרה, וכן בהסכם מדובר רק ב-14% מסך הכספים שהעובדים זכאים להם, שנאמדים היום בכעשרות מיליוני שקלים. כעת מתאחדת נציגות קבוצת עובדי TWA לשעבר בישראל במאבק נוסף אל מול חברת American Airlines החדשה", אמר.

אמריקן איירליינסצילום: אי-פי

מאיר קנובל, מנהל לשעבר של תחנת TWA בישראל הסביר כי "נראה שיהיה זה ראוי ביותר אם אמריקן איירליינס תדאג לתקן את העוול אשר עשתה לעובדים הישראלים של חברת TWA אותה רכשה ב-2001, ותשלם לעובדים בישראל את הכספים והזכויות אשר מגיעים להם, בהתאם להסכמים הקיבוציים שהיו בתוקף אז",

עוד מוסיף קנובל כי "המשך ההפליה והתנכרות לעובדים הישראלים ודאי שיביא בצדק לקמפיין ציבורי, תקשורתי שלילי כנגד חברת אמריקן איירליינס בישראל, בשל מעשיה ובעיקר בשל מחדליה במשך שנים, עם הימנעותה מלשלם לעובדי TWA בישראל את מלוא כספי עמלם תוך הפליה אל מול שאר עובדי TWA בעולם".

עו"ד יוני עבדי ועו"ד דור נחמן, המייצגים את הקבוצה במאבק המשפטי הוסיפו ואמרו כי: "בפסק דין בתיק פשיטת הרגל, אשר התנהל בפני השופטת ורדה אלשייך בבית משפט המחוזי בתל אביב, נקבע מפורשות כי חברת התעופה אמריקן איירליינס הפלתה לרעה את העובדים בישראל, התנכרה לעובדים בישראל, וראתה בכוח עובדים מוגן על ידי זכויות סוציאליות 'כנכס מכביד' או 'כפקטור כלכלי שלילי', וכך בעוד שבארה"ב ובכל נציגויות TWA בעולם, העובדים המשיכו לעבוד או פוטרו אך קיבלו את מלוא שכרם, זכויות סוציאליות אחרות ופיצויי הפיטורין אשר הגיע להם".

"בישראל ההסכמים הקיבוציים החתומים בין ההסתדרות וחברת התעופה TWA לא כובדו", הוסיפו עוה"ד. "כמו כן, התחנה בישראל נסגרה, העובדים פוטרו, לא קיבלו את שכרם, לא קיבלו את פיצויי הפיטורין ולא קיבלו שאר הזכויות והתנאים אחרים להם הם זכאים על פי ההסכמים החלים ועל פי כל דין. לאור כל זאת, עובדי TWA בישראל בוחנים כעת את כל האפשרויות העומדות בפניהם על מנת לפעול לקבלת כספם אשר במשך שנים רבות לא שולם באופן מתוכנן על ידי American Airlines. יש להבהיר כי American Airlines בחרה במשך שנים רבות, למעשה ממועד רכישת חברת התעופה TWA, שלא להפעיל קו טיסות בישראל וכעת המדובר בשעת כושר עבור עובדי החברה אשר רואים בכך את הזדמנותם האחרונה לקבל את כספי עמלם ואת זכויותיהם שבדין".

שדה התעופה במיאמי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה