גל ביטולים למלונות בכל הארץ: "חוששים מהנסיעה עם הילדים"

ישראלים רבים החליטו לוותר על תוכניות הנופש שלהם ולהישאר בבית, בתקופת חגים במגזר היהודי והערבי, שמלווה בדרך כלל בתפוסה גבוהה במיוחד במלונות, באכסניות ובצימרים ■ תיירנית: "אני מעריכה שעד כניסת השבת כבר נהיה באפס אחוזי תפוסה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון של רשת אוליבצילום: רשת מלונות אוליב

שרון טייץ ומשפחתה היו אמורים לנסוע הבוקר עם עוד תשע משפחות חברים למלון באילת. אתמול בצהריים, אחרי האזעקה בתל אביב, עיר מגוריהם, החליטה הקבוצה, שמונה כ-40 אנשים, לבטל את ההגעה. "לא רצינו להיות עם ילדים באוטו, הרגשנו שנסיעה כזו היא לא בטוחה, גם אחרי ששמענו את כל האירועים בכבישים, החסימות ויידוי האבנים, וגם אחרי המטח לבאר שבע - לא ידענו לאן זה יגיע. לנסוע במצב כזה נראה לי לא נורמלי, הנסיעה נראית מתוחה מדי".

הקבוצה התלבטה מיום רביעי, ואתמול ביטלה את ההגעה סופית. "זה לא היה נראה לי המסר הנכון להעביר לילדים, שבזמן שמגייסים חיילי מילואים והבנים שלנו בצבא, שאנחנו נהיה בבטן-גב באילת, שכשאחרים חווים פחד - אנחנו נהיה בחופש".

עיד אל פיטר וחג השבועות שיצאו השנה צמודים, היו אמורים לספק המון עבודה למקומות האירוח ברחבי הארץ. ביום רביעי היו אמורות להתחיל החגיגות בקרב המגזר הערבי, כשרבים תיכננו לנפוש בבתי המלון, ולאחר מכן, לקראת סוף השבוע, האוכלוסייה היהודית היתה אמורה להצטרף לחופשת שבועות.

צימרים ריקים בצפוןצילום: גיל אליהו

כל התוכניות האלה ירדו לטמיון, וישראלים רבים החליטו להישאר בבית בימים הקרובים, מה שהוביל לגל ביטולים של הזמנות קיימות בכל רחבי הארץ. בעוד לפני יומיים, אילת ואזור הצפון עדיין היו מנותקים מפני הפגיעה הכלכלית והתיירותית בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני, ואולם היום גם אזורים אלה אינם חסינים.

"אני מסתכלת על לוח ההזמנות של החדרים אצלנו - והכל נופל כמו מגדל קלפים", אומרת דבורה בונן-ווליניץ, מנהלת אגף התיירות בחברה להגנת הטבע, שמפעילה תשעה בתי ספר שדה ברחבי הארץ. מדובר על 360 חדרים שהיו אמורים להיות מלאים עד אפס מקום בימים הקרובים, כולל חג השבועות, ונותרו ריקים. לדבריה, "גל הביטולים גורף בכל הארץ - מדרום עד צפון".

צימר בצפון. גל ביטוליםצילום: דורון גולן/ג'יני

בונן-ווליניץ מספרת כי "עד אתמול הצפון היה בטוח, אבל אתמול נורתה רקטה לשלומי ואנשים איבדו את הביטחון שלהם גם שם, ובית הספר שדה באכזיב התרוקן במהרה. בתחילת השבוע עוד העברנו לצפון הזמנות של משפחות שחששו להגיע לדרום - לא היה מקום להכניס סיכה בצפון, היתה לנו רשימת המתנה לשם, אבל אתמול הכל השתנה. אתמול היתה הקריסה הגדולה, ואני מעריכה שעד כניסת השבת כבר נהיה באפס אחוזי תפוסה".

השינוי שהוביל למבול הביטולים קשור גם למצב הרוח הלאומי, שגורם לאנשים לרצות להישאר בבית וגם להתפרעויות בכבישים שונים ברחבי הארץ, שמעלים את החשש מפני נסיעה בטוחה. "כל ידיעה שעלתה על כביש חסום או זריקת אבנים, גם אם זה בדרכים חלופיות, גרמו לאנשים לפחד - וזה מובן לנו לגמרי. אנשים מגיעים ללון אצלנו כדי לטייל באזור, אנחנו לא בית מלון שמגיעים אליו כדי להישאר בו. אנשים מגיעים כדי לטייל, ומבחינתם המצב לא בטוח כרגע", אומרת בונן-ווליניץ.

התפוסה באילת צנחה

על אף הריחוק הגיאוגרפי, באילת הסיטואציה דומה. מלונאים מהעיר שדיברנו עמם ביום רביעי היו עדיין אופטימיים ודיווחו על תפוסות גבוהות כמקובל בתקופה האחרונה, בוודאי לקראת סוף שבוע ארוך עם חג, אולם היום התמונה השתנתה - ורבים ביטלו גם את החופשות באילת.

אזור המלונות באילתצילום: מורי חן

בכיר באחת מרשתות המלונות שפועלים באילת מאשר כי אין ספק שמצב ההזמנות היום אינו דומה לזה שהיה ביום רביעי. "בהחלט יש ביטולים לא מעטים, ואני יודע שזה ככה בכל העיר".

שמוליק שלם, הבעלים של אכסניית הנסיך הקטן באילת, מספר כי האכסנייה היתה בתפוסה מלאה עד אתמול, וירדה ל-15%. "כולם ביטלו. ביומיים האחרונים אני מקבל מסה של ביטולים. המצב על הפנים. גם באכסניות הסמוכות המצב זהה. אנשים מתקשרים ואומרים שאין להם מצב רוח, או שהכבישים סגורים ואי אפשר לעבור. אין מה לעשות, אנחנו במלחמה, וזה ממש עצוב. אילת היתה צריכה להיות מלאה בחג הזה, והיא כבר לא תהיה. אני רואה שכולם מציעים חדרים באתר בוקינג, שעד לפני כמה ימים בכלל לא היו למכירה. סגרתי את אפשרות המכירה בבוקינג לימים הקרובים כבר לפני שלושה שבועות. אי אפשר היה למצוא חדר".

שלם מספר כי גם אורחים מהמגזר הערבי היו אמורים להתארח אצלו - וביטלו. "גם הם מפחדים". 

ערבים ויהודים חוששים לנפוש יחד

גם למקומות האירוח בצפון, שעד לפני יומיים היה מקור לשקט ורוגע ומקום מפלט, אין נחת. עופר חיות, מנכ"ל רשת מלונות רימונים ואוליב, אומר כי אין אזור בארץ שלא נפגע מהמצב. "בכל מקום נפגענו, זה הרס את שבועות ואת עיד אל פיטר. היו לנו הזמנות של ערבים מיום רביעי שביטלו כי חששו להיות עם יהודים, פשוט פחדו לצאת ולהסתובב בחוץ. היו גם יהודים שהתתקשרו ושאלו אם יהיו אורחים מהמגזר הערבי במלון, וכשאמרו להם שבהחלט ייתכן, - הם ביקשו לבטל את ההזמנה".

הרשת, שמפעילה בתי מלון בגלבוע, בנהריה בכנרת ובאזורים נוספים, היתה אמורה להיות בימים אלה בתפוסה מלאה, אך כרגע היא נמצאת ב-30%-40% תפוסה. "אנחנו יודעים שזה לא הסוף. יש גל ביטולים מטורף, שהתחיל עוד לפני הירי לשלומי, אורחים שומעים על מה שקורה בכבישים והם מבינים שעכו ונהריה צמודות ולא רוצים להסתכן. אנשים לא רוצים לצאת מהבית כשרואים מה שקורה בחוץ, אי אפשר לדעת מאיפה זה יבוא". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker