אחרי הביקורת: כל ישראלי יוכל לחזור לארץ - גם מבלי שיוגדר כמקרה הומניטרי

במשרד התחבורה נערכים להחזרת ישראלים בשבוע הבא בטיסות מפרנקפורט, מדובאי ומארה"ב

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, השבוע
נוסעים בנתב"ג. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: מוטי מילרוד

אחרי שבועיים שבהם ספגה הממשלה ביקורת על האופן שבו סגרה בחופזה את נתב"ג והשאירה אלפי ישראלים בחו"ל ללא כל אפשרות לחזור לביתם, אישרה אמש (ה') הממשלה כמה קריטריונים נוספים לקבלת אישור יציאה וחזרה לישראל מוועדות החריגים. בעקבות כך, כל אזרח ישראלי יוכל לחזור לביתו מבלי להידרש להוכיח כי חזרתו קשורה למקרה הומניטרי.

לפי הקריטריונים החדשים של ועדת החריגים בדבר כניסה לישראל, כל אזרח ישראלי שיצא כדין מישראל, לפי ההגבלות שחלו בעת שיצא, ומקום מגוריו הקבוע בישראל, יהיה זכאי לחזור לארץ. בנוסף יהיו זכאים לחזור אזרחים ישראלים לצורך קבלת טיפול רפואי חיוני שאינו סובל דיחוי; לצורך השתתפות בהלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה; לצורך סיוע לקרוב משפחה מדרגה ראשונה הנמצא במצוקה, ושאין ביכולתו להסתייע באדם אחר הנמצא בישראל; לצורך הגעה להליך משפטי שאותו אדם צד לו, בעל מעמד בו, או נדרש להשתתף בו, ובתנאי שהשתתפותו מרחוק אינה מתאימה בנסיבות העניין; לצורך הומניטרי או צורך אישי מיוחד המחייב כניסה לישראל; לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ של ישראל או לצורך חיוני הנוגע לביטחון המדינה; ונשים בשליש השלישי להריונן.

בתוך כך הממשלה אישרה את הארכת התקנות האוסרות כניסה ויציאה מהארץ ב-14 ימים עד ה-20 בפברואר.

בנוסף, במשרד התחבורה נערכים להחזרת ישראלים בשבוע הבא בטיסות שיצאו מדובאי לישראל במטרה להחזיר את מאות הישראלים שנשארו שם ללא כל אפשרות לחזור לישראל, זאת לצד טיסות מארה"ב וגם מפרנקפורט. בתחילת השבוע אמורים להתפרסם מועדי הטיסות הצפויות, על מנת לאפשר לנוסעים להיערך עם רכישת הכרטיסים וקיום בדיקות קורונה מקדימות על פי ההנחיות.

במקביל, גם הורחבה אפשרות היציאה מישראל ולמעשה הוחלט כי כמעט כל מי שצריך לצאת - צפוי לקבל אישור. הוחלט כי תתאפשר יציאה מישראל למי שאינו אזרח ישראל או תושב קבע, ולמי שמחזיק במקום מגורים קבוע מחוץ לישראל. בנוסף היציאה תתאפשר למי שוועדת החריגים אישרה את יציאתו לצורך טיפול רפואי, השתתפות בהלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, לצורך סיוע לקרוב משפחה מדרגה ראשונה הנמצא במצוקה, לצורך הגעה להליך משפטי, לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ של ישראל או ביטחון המדינה, ולצורך הומניטרי או צורך אישי מיוחד המחייב יציאה מישראל.

מי שאינו אזרח ישראל או תושב קבע רשאי להיכנס לישראל באישור ועדת חריגים, אם הוא מבקש להיכנס לצורך הומניטרי או צורך אישי מיוחד המחייב כניסה לישראל; לצורך הניהול התקין של יחסי החוץ של ישראל או מטעמי ביטחון המדינה; אם הוא ספורטאי מקצועי המבקש להכנס לצורך השתתפות בתחרות; ומי שזכאי למעמד עולה או לזכויות עולה ושלא ניתן לדחות את עלייתו.

מי שאינו אזרח ישראל או תושב קבע והוא בן זוג של אזרח ישראל או תושב קבע או הורה לילד שהוא אזרח ישראל או תושב קבע רשאי להיכנס לישראל באישור ועדת חריגים ובהתקיים הסייגים לגבי אזרח או תושב.

פניה לוועדת החריגים תתבצע באמצעות טופס מקוון שיהיה זמין באתרי משרד החוץ, הבריאות, רה״מ ורשות האוכלוסין וההגירה, בליווי מסמכים רלוונטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker