מאוחר מדי? נתניהו יבקש מהממשלה לסגור את נתב"ג לשבועיים באופן מיידי

ראש הממשלה קיים בסוף השבוע דיונים בנושא, וצפוי לדרוש מחר לסגור את שדה התעופה. בכיר באחת מרשויות התעופה: "עכשיו סוגרים את נתב"ג? הרי ברור לכולם שהמוטציות של הנגיף כבר כאן"

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, לפני כשבועיים
נתב"ג, לפני כשבועיים (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: תומר אפלבאום

האם נתב"ג ייסגר לטיסות נוסעים? ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בסוף השבוע דיונים בנושא, וצפוי להביא מחר (יום א') הצעה לממשלה לפיה הטיסות לישראל וממנה ייעצרו לחלוטין למשך שבועיים, על מנת למנוע כניסת מוטציות נוספות של נגיף הקורונה. בדיונים השתתפו שר הבריאות יולי אדלשטיין, שרת התחבורה מירי רגב, ראש המל"ל, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד התחבורה, ממונה הקורונה, ראש שירותי הבריאות במשרד הבריאות, ראש רת"א, היועץ המשפטי לממשלה ובכירים נוספים.

בדיון סוכם באופן עקרוני, בכפוף לאישור הממשלה, על איסור כניסה ויציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות; צמצום היתר ההגעה לנתב"ג, כך שיתאפשר רק במקרים חריגים שיאושרו על ידי ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה; וגיבוש מתווה נפרד למקרים הומניטריים שיצריכו טיסות מיוחדות. סוכם כי ההגבלות יחולו על טיסות נוסעים למשך 14 ימים, וייכנסו לתוקף לאחר אישור הממשלה.

מדובר בהחמרת ההנחיות שאושרו רק השבוע, שלפיהן כל נוסע שנכנס לישראל יצטרך לעבור בדיקת קורונה 72 שעות לפני המראתו. הפעם האחרונה שנתב"ג נסגר היתה בסגר בפסח האחרון, למעט טיסות חריגות שאושרו למטרת חזרת ישראלים - ארבע טיסות מארה"ב ואחת מגיאורגיה.

בנוסף, ההנחיה מגיעה באיחור ניכר לעומת מדינות רבות. בענף התעופה נשמעו השבוע טענות שלפיהן אם ישראל היתה נוקטת אמצעי זהירות כמו במדינות אחרות, אפשר היה לעצור את יבוא תחלואת הקורונה בקלות כבר לפני חודשים רבים - אך החלטות לא ענייניות ושיקולים פוליטיים מנעו יישום של הגבלות הכרחיות.

"עכשיו סוגרים את נתב"ג? הרי ברור לכולם שהמוטציות של הנגיף כבר כאן", אמר השבוע ל-TheMarker בכיר באחת מרשויות התעופה, שייעץ והיה מעורב בקבלת החלטות במשבר הקורונה. "סוגרים את דלת האורווה אחרי שהסוסים ברחו, רק בגלל שיקולים פוליטיים. קל עכשיו להפנות את האשמה לנתב"ג, אבל לא שם הבעיה - נתב"ג הוא קבלן ביצוע, מה שאומרים לו לעשות, הוא עושה. הבעיה היא הממשלה, שיכלה לשנות את החוק ולחייב את הנכנסים לישראל בבדיקות קורונה כבר לפני כמה חודשים".

מבדיקת נתוני החוזרים לישראל מכל המדינות בעולם, שביצע משרד הבריאות לבקשת TheMarker, עולה כי בשלושת החודשים האחרונים שבו לישראל הכי הרבה חולי קורונה מטורקיה - ואחריה מאיחוד האמירויות ומארה"ב.

מהנתונים שנבדקו מ-17 באוקטובר עד 17 בינואר עולה כי הגיעו לישראל בסך הכל כ-386 אלף נוסעים. מטורקיה הגיעו כ-55 אלף נוסעים, מתוכם 832 התגלו כחולי קורונה עד שבעה ימים מעת כניסתם.

טורקיה היתה בתקופת הבדיקה מדינה אדומה (שחלה על כל המגיעים ממנה חובת בידוד של עשרה ימים) - מה שעשוי להעיד על כך שרוב הנוסעים שהגיעו ממנה לא באו לישראל למטרות נופש אלא הגיעו בטיסות קישור ממדינות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker