איפה יוקם נתב"ג 2? הצבא רוצה בצפון - התושבים מבקשים בדרום

תושבי הנגב מחדשים את דרישתם, לאחר ששרת התחבורה הודיעה כי בקרוב תעביר את המלצתה למועצה הארצית לתכנון ובנייה ■ החלופה הנוספת: בסיס רמת דוד שבצפון, שמקבל את תמיכת חיל האוויר

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התחבורה, מירי רגבצילום: אוהד צויגנברג
הדר קנה

לאחר שבשבוע שעבר הודיעה שרת התחבורה, מירי רגב, בוועדה לביקורת המדינה כי בשבוע הקרוב תעביר את המלצתה למועצה הארצית לתכנון ובנייה בנוגע למיקומו של שדה התעופה המשלים לנתב"ג, חודשה דרישתם של תושבי הנגב לבחור בבסיס נבטים כיעד לשדה התעופה. היעדים המוצעים לשדה הם נבטים ובסיס רמת דוד שבצפון. ההחלטה הסופית בנושא תתקבל על ידי הממשלה, לאחר המלצות של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. נכון לעכשיו, שתי החלופות על הפרק, אבל הנטייה היא לאופציה שהציע חיל האוויר - בסיס רמת דוד. 

התושבים - ובהם אנשי ענף התיירות, סטודנטים ותושבים מהרשויות השונות באזור - טוענים כי בכל חוות הדעת שנכתבו בעניין נמצא כי מעבר השדה לנגב יסייע לכלכלה המקומית בעשרות מיליארדי שקלים ויביא לחיסכון בעלויות בניית השדה, שיסתכמו בכ-18 מיליארד שקל. לטענתם, הקמת השדה בנגב תוביל ליצירת כ-10,000 משרות, ותוביל לפריחת ענף התיירות והעסקים בדרום. הם קוראים לרגב "להמליץ בהתאם להגיון הכלכלי, החברתי והסביבתי". 

בסיס נבטים בנגבצילום: אליהו הרשקוביץ

"במסגרת תפקידנו, אנחנו מובילים תהליכים עם הרשויות בנגב במטרה להשאיר את בוגרי המכללות והאוניברסיטה בדרום", אומרים יושבי ראש אגודות הסטודנטים בבאר שבע, רום דנן ממכללת SCE, אבי בוחבוט ממכללת קיי, ושיר צדוק מאוניברסיטת בן-גוריון. "ארגונים, פוליטיקאים וגופים ממשלתיים מדברים כל הזמן על כך שהנגב צריך תנופה של אזרחים, שצריך לחזק את הנגב. אבל חייבים לראות גם מה מקימים באזור כדי להפוך אותו לאטרקטיבי לכל הקהילות הצעירות האלה. עולים נושאים שמטרתם לפתח את הנגב, אך בסוף גופים בתוך המדינה נלחמים כדי שהם לא יקרו. נעשה הכל כדי לעצור זאת".

המאבק סביב הקמת שדה התעופה הבינלאומי הבא של ישראל נמשך כבר כמה שנים. באוקטובר 2010 קבעה הממשלה כי המיקום המועדף להקמתו הוא במרחב בסיס רמת דוד והשטחים הסמוכים. עוד נקבע באותה החלטה כי השדה יוקם ויופעל באמצעות המגזר הפרטי. עם זאת, בהחלטת הממשלה צוין סייג, שלפיו המדינה אינה מתעלמת מהוראות חוק התכנון והבנייה, ובהתאם לכך הודיעה המועצה לתכנון ובנייה לפני כשנתיים על הקמת ועדת היגוי בין־משרדית לנושא, שתבחן את החלופות לאיתור שדה משלים מתאים. 

בסיס רמת דוד בצפוןצילום: גיל אליהו

במסגרת עבודת הוועדה אותרו 21 אתרים פוטנציאליים, ולאחר שני סינונים נותרו רמת דוד ונבטים. הוועדה הסבירה את בחירתה ברמת דוד בכך שברשותו יתרונות משמעותיים מבחינת המרחב האווירי וכן מהבחינה הכלכלית. למרות ההמלצה, החליט מנהל התכנון לקדם תכנון של שתי החלופות במקביל.

מערכת הביטחון הביעה את עמדתה בנודע לרמת דוד באופן ברור ונחרץ, הן במסגרת הדיונים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה לאורך השנים, והן בהתייחסויות פרטניות שהועברו לגורמים המוסמכים השונים. לדברי מערכת הביטחון, "ככל שהדברים אמורים בהקשר הביטחוני – אין היתכנות לחיים בצוותא של שדה משלים לנתב"ג במרחב בסיס נבטים, והדבר יפגע קשות בתפקוד חיל האוויר בשגרה ובחירום. עמדת מערכת הביטחון, שלפיה אין תוחלת בהמשך בחינת חלופת נבטים, הובאה בפני המועצה הארצית - אך זו החליטה על המשך קידום בדיקת נבטים אף על פי כן". עמדת משרד הביטחון מנוגדת לעמדת תושבי הצפון, שמתנגדים להקמת השדה ברמת דוד. עם זאת, חלופת הקמת השדה בנבטים זוכה לתמיכה נרחבת של תושבי וראשי רשויות הנגב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker