ישראל במו"מ עם עשר מדינות ירוקות לפתיחת השמים

איתן בן דוד, המשנה לראש המל"ל, בדיון בוועדת הקורונה: "גובש תו כחול להפעלת נתב"ג, אך בגלל מצב התחלואה הוא טרם הופעל" ■ פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "לא ייתכן שיש מתווה לתו כחול ולא מציגים אותו"

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, באפריל (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר אפלבאום
הדר קנה

במסגרת דיון בוועדת הקורונה נחשף היום כי גובש כבר תו כחול לפתיחת השמים וכי ישראל במשא ומתן עם עשר מדינות ירוקות, אך הוא מתעכב בשל מצב התחלואה.

איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי (המל"ל), אמר בדיון: "גובש תו כחול להפעלת נתב"ג וחברות התעופה הנוסעות לישראל וממנה, אך בגלל מצב התחלואה הוא טרם הופעל. אנחנו במגעים עם נציגי עשר מדינות ירוקות, כדי שיאפשרו כניסה של ישראלים אליהן, ללא חובת בידוד. מתווה התעופה יובא בימים הקרובים לקבינט הקורונה, ומקווה שנהיה אנשי בשורה".

דבריו עוררו הדים בוועדה, שכן רבים מהנוכחים לא הבינו מדוע המתווה לא מוצג. פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, מתח על כך ביקורת בדיון: "לא יכול להיות שיש מתווה לתו כחול ולא מציגים אותו. צריך להתנהל ביושר – לפרסם את המתווה ואת ההתנגדויות לו בכנסת ולנהל דיון מקצועי".

כבר ב-29 ביולי הודיע המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, כי נציגי משרד הבריאות ייפגשו היום עם נציגי המטה לביטחון לאומי (המל"ל) לשם גיבוש מתווה לפתיחת השמיים, וצוין כי השמיים יכולים להיפתח כבר באמצע אוגוסט, יעד שבשלב זה נראה לא ריאלי.

יו"ר הוועדה יפעת שאשא־ביטון (כולנו בליכוד) אמרה: "בעולם אנו מוגדרים 'מדינה אדומה', אך אנו החיים בישראל יודעים שמלבד המשבר הרפואי והכלכלי החיים נמשכים היטב. ניתוח הנתונים מקרין על הדימוי שלנו בעולם – ולכן יש להקפיד על פילוח הנתונים, ולוודא שכאשר אדם מת מקורונה, המחלה אכן היא הגורם למותו ולא מחלות הרקע. יש לייצר פתרון הוליסטי, ולא להסתפק בפתרונות מקומיים לקבוצות אלו ואחרות".

איתן בן דוד, המשנה לראש המל"ל, השיב: "השמיים פתוחים ומעולם לא נסגרו, כמובן לפי כללי משרד הבריאות. ביחס למספר התושבים, התחלואה בישראל היא אחת הגבוהות בעולם, והיא מוגדרת 'מדינה אדומה'. לכן רוב מדינות העולם לא מכניסות ישראלים, או לחלופין דורשות מהם בידוד הרמטי".

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, אמר: "מסד הנתונים שלנו מחמיר. שיעור התחלואה שלנו הוא פי עשרה מהסף של מדינה ירוקה, ויש לנו עוד דרך ארוכה לעשות. איננו ממציאים הגדרות לישראל, אך בגלל הגדרות האיחוד האירופי איננו יכולים להיכנס למדינות האיחוד. אנו מגבשים מתווה לכניסת תיירים לישראל ממדינות ירוקות, ובקבינט הקורונה הקרוב יוצג מתווה לנסיעת ישראלים.

"כניסת ישראלים ממדינות אדומות לישראל תותר רק בתום 14 ימי בידוד. מומחים ואנשי מקצוע נכנסו לישראל בהליך מוקפד. יצרנו סלון פגישות לאנשי עסקים בנמל התעופה, אך ברור כי זה אינו פתרון אופטימלי. יש התלבטות עדיין בהפעלת מעבדה בנתב"ג. לגבי הטיסות לאומן, עמדתנו כי יש לאסור אירוע של 30 אלף איש ברחוב וחצי, וזו גם עמדת ממשלת אוקראינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker