חברות התעופה יחויבו להחזיר כסף על כרטיסי הטיסה שבוטלו עד 1 באוקטובר

ההשפעה העיקרית של המהלך תהיה על אל על, שחייבת 1.1 מיליארד שקל לעשרות אלפי לקוחות שרכשו ממנה כרטיסים וטיסתם בוטלה

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסי אל על בנתב"גצילום: דודו בכר
הדר קנה

כל חברות התעופה יידרשו להחזיר את הכסף לצרכנים על כרטיסי טיסה שבוטלו בשל משבר הקורונה עד 1 באוקטובר - כך סוכם במתווה משותף של שר הכלכלה, עמיר פרץ; שר המשפטים, אבי ניסנקורן; ושרת התחבורה, מירי רגב. ההשפעה העיקרית של המהלך תהיה כלפי אל על, שחייבת 1.1 מיליארד שקל לעשרות אלפי לקוחות שרכשו ממנה כרטיסים וטיסתם בוטלה, לא כולל טיסות שהוזמנו ליולי־אוגוסט ועדיין לא בוטלו. 

לפי המתווה, 1 באוקטובר הוא התאריך האחרון להשבת הכספים. חברות תעופה שלא יצליחו להוכיח כי היתה להן ירידה בהכנסות של 70% ייאלצו להחזיר את הכסף מיידית עוד לפני כן. אם אל על תגיע עד אז להסדר או תנפיק את הפעילות, היא תיאלץ להחזיר את הכספים באופן מיידי.

הסיכום של ניסנקורן ופרץ מצריך תיקון חקיקה בשלוש קריאות. רק לפני כשלושה שבועות (ב-6/7), ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את התיקונים (הוראת שעה) לחוק התעופה, שהאריכו את הזמן להחזר כספי על טיסה שבוטלה מ-21 יום מרגע הביטול ל-90 יום - או לאחר 30 יום מכניסת הוראת השעה לתוקף, המאוחר מביניהם. המשמעות של התיקון היא שהחברות חייבות היו להתחיל להחזיר כסף כבר מ-14.8. מאחר שסביר כי הדיונים לגבי אל על לא יסתיימו עד אז, החליטו השרים להאריך את זמן ההחזר לאוקטובר.

"השר פרץ יחד עם השר ניסנקורן פעלו כדי להחזיר לצרכנים את כספם עבור חופשה בחודשי הקיץ, שלא יכלו לממש עקב הקורונה", נמסר מטעם פרץ. "היום, כשהמשק מצוי במשבר תעסוקתי חמור, אלפי השקלים האלה יכולים לתת אוויר לנשימה למשפחות רבות, שכספם הוקפא". 

במשך כל תקופת משבר הקורונה אל על לא החזירה את הכסף ללקוחות, ובאופן רשמי הסתפקה בהודעה, שלפיה תענה לבקשות בנוגע להחזרים כספיים עם חזרת החברה לפעילות רגילה. דבריה נאמרו על רקע העובדה שקופת החברה היתה ריקה.

בסוף יולי סלל דירקטוריון אל על את הדרך להנפקת החברה, על פי דרישת משרד האוצר. הדירקטוריון אישר לבצע את ההנפקה שבמסגרתה תגייס החברה 150 מיליון דולר בהנפקת מניות, שבה התחייבה המדינה לרכוש את כל המניות שלא יירכשו על ידי הציבור.

ההנפקה צפויה להתבצע עד סוף אוגוסט או תחילת ספטמבר, והחברה עתידה להגיש טיוטת תשקיף עד יום שישי (7 באוגוסט). משרד האוצר התנה את מתן ערבות מדינה להלוואה של 250 מיליון דולר, בהשלמת הנפקת מניות לציבור, וכן את מתן אישורו לשחרור 57 מיליון דולר מעודפי הכספים שהצטברו בקופת הפיצויים של עובדי החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker