רשות שדות התעופה: אם לא יגובש מתווה להחזרת הטיסות - כל העובדים יצאו לחל"ת

ועד עובדי רשות שדות התעופה דורש ממשרד הבריאות להחזיר את הטיסות הסדירות ■ אם לא יגובש מתווה עד יום ראשון הבא - יעברו לעבוד במתכונת יום כיפור

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג (למצולם אין קשר למאמר)
נתב"ג, למצולם אין קשר לנאמרצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) מבקש להפעיל לחץ על משרד הבריאות להחזרת הטיסות הסדירות ומזהיר כי אם לא יגובש מתווה עד השבוע הבא - הרשות תעבור לעבוד במתכונת יום כיפור.

"לצערנו, משרד הבריאות עדיין לא נקב במועד לחזרת הטיסות. 2,500 עובדי רש"ת נמצאים בחל"ת, והחל מ-1 ביולי יפסיקו לקבל תשלום", הודיע הוועד הבוקר (שלישי) למשרד הבריאות. "אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש"ת יצאו לחל"ת ביום ראשון הקרוב. המשמעות היא שחברות התעופה לא יקבלו שירותים. הצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום, והשדה יעבוד במתכונת יום כיפור".

בשלב זה, ההגבלות על טיסות עדיין לא הוסרו ולא ניתן תאריך מדויק לפתיחת הגבולות. ההגבלות הקיימות קובעות שהנוחתים בישראל מחויבים בבידוד של שבועיים, וכניסת זרים לישראל עדיין אסורה. בימים אלה מתקיימים דיונים אינטנסיביים בין משרד החוץ למשרד התיירות, שבהם דנים בין היתר בעיתוי פתיחת הגבולות וחידוש הטיסות הבינלאומיות למדינות הירוקות - שבהן שיעור התחלואה בקורונה נמוך. כך למשל ביוון, קפריסין, מונטנגרו, גיאורגיה, איי סיישל ואוסטריה.

במשרד התיירות חוששים שפתיחת הגבולות בין ישראל למדינות כמו יוון וקפריסין תביא בעיקר לתנועה חד-צדדית מחוץ לישראל, ותפגע בתיירות הפנים. החשש הוא שתיירים ממדינות אלה ימעטו להגיע לישראל, והישראלים יעדיפו לטוס לשם על חשבון חופשה במלון או צימר בארץ.

כמו כן, יש עדיין סוגיות פוליטיות ובריאותיות שלא נפתרו בין המדינות, לגבי כללי הדיווח, הריחוק החברתי שיחולו על התיירים הנכנסים, האחריות בין מדינות אם יתגלו חולי קורונה במהלך חופשה וכן סוגיית תמחור ביטוחי הנסיעות. סוגיות אלה מקשות על קביעת תאריך יעד ממשי. תחילה דובר על חידוש הטיסות באמצע יוני, ואולם כעת מדברים על תחילת יולי לכל המוקדם.

בעקבות המגפה חלה ירידה דרמטית בנתוני הכניסות והיציאות לישראל, וכן במספר הטיסות. באפריל היתה ירידה של 95% בתנועת הנוסעים הבילאומית בנתב"ג לעומת 2019. אפריל בשגרה הוא חודש עמוס בשדה התעופה, בשל חג הפסח. חברות התעופה סבלו מירידה חדה ברמת הביקושים לטיסות, שהתבטאה בביטולי טיסות וירידה באחוזי התפוסה של המטוסים. רש"ת וחברות התעופה הן הנפגעות העיקריות מהמשבר - והן נאלצו לנקוט בצעדים חמורים כמו הוצאת אלפי עובדים לחל"ת וקיצוץ רוחבי של 15%-10% בשכר העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker