הדר קנה
הדר קנה

בעוד חברות התעופה הישראליות - אל על, ארקיע וישראייר - נאבקות על המשך דרכן, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל פירסמה נייר עמדה הקורא להקים חברת תעופה חדשה שאליה ימוזגו שלוש החברות. 

על המכתב חתום מנכ"ל הלשכה, יוסי פתאל, והוא יוגש היום (ה') לוועדת הכספים של הכנסת ולמשרד התיירות. "החברה החדשה תקלוט את עובדי החברות הקיימות אל תוך מבנה ניהולי, תפעולי וכלכלי המתאים למציאות הנוכחית ולזו המתהווה", כתב פתאל, "בומקביל, נדרשת הסדרה של עיוותים בזכויות טיסה אל ישראל".

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסתצילום: לשכת מארגני תיירו

הוא מסביר כי פתרון זה מוצע כדי לתקן את הליקויים ששררו בענף עד כה, וקורא "לנצל את המשבר לארגון מחדש של ענף התעופה הישראלית, באופן שיבטיח לא רק שרידות אלא גם שיפור ביעילותו ובכושרו התחרותי. הסתפקות בתיקון הקיים, שעוד לפני המשבר סבל מליקויים מבניים שהעיבו על יכולתו ועתידו, תהיה בבחינת הנצחת בעיות וליקויים קיימים. הדוגמה הבוהקת היא פעילות חברת התעופה הטורקית, הנהנית ממעמד מוביל בנתב״ג מול אפס פעילות ישראלית לטורקיה". 

חברות תעופה רבות ברחבי העולם נקלעו למצוקה בעקבות משבר הקורונה, והן מבקשות מהממשלות שלהן חילוץ כלכלי. בתוך כך, איגוד התעופה הבינלאומי (יאט"א) פירסם שלשום תחזית קשה הרבה יותר מזו שפירסם ב-24 במארס: ירידה של 48% במספר הטסים השנה, לעומת ירידה של 38% בתחזית הקודמת, ואובדן הכנסות של 314 מיליארד דולר (לעומת 252 מיליארד דולר בקודמת).

בישראל, חברות התעופה, ובראשן אל על, מבקשות חילוץ מהמדינה על ידי הלוואות בערבות מדינה, והנושא נמצא במשא ומתן משרד האוצר. על פי הערכות, אל על תקבל הלוואה של 350–400 מיליון דולר לחמש-שבע שנים, בערבות של 75%–80% מהמדינה. בתמורה מבקשת המדינה מהחברה לבצע התייעלות נרחבת הכוללת פיטורים מאסיביים.

פתאל טוען כי יש חשיבות גדולה לחברת תעופה לאומית, וכי ההשקעות האדירות של ממשלות בעולם ישליכו גם על כושר התחרות של חברות התעופה. "התעופה הישראלית התקשתה מאוד לפני המשבר ותתקשה עוד יותר ביציאה ממנו ולאחריו, לאור התחרות האגרסיבית הצפוייה בין חברות התעופה - שיתומרצו גם הן לעניין התחרות בידי ממשלותיהן". הוא מעריך כי הענף בעולם יתאושש מהר מהצפוי, באמצעות תמריצים והשהיית אכיפת כללי חוקי הגבלים עסקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker