בית המשפט התערב - וצרכנים שהזמינו כרטיסי טיסה יקבלו החזר

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי ארגון התעופה הבינלאומי יאט"ה לא יוכל לפגוע בסוכני נסיעות שלא העבירו לו את כספי כרטיסי הטיסה שבוטלו עקב משבר הקורונה ■ המשמעות: כעת יוכלו הצרכנים לקבל בחזרה את כספם בחזרה על טיסות שבוטלו

הדר קנה
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מגפת הקורונה, נתב"ג ריק
מגפת הקורונה, נתב"ג ריקצילום: גיל כהן מגן

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע אתמול (חמישי) כי ארגון התעופה הבינלאומי יאט"ה לא יוכל לפגוע בסוכני נסיעות שלא העבירו לו את כספי כרטיסי הטיסה שבוטלו עקב משבר הקורונה. בעקבות ההחלטה יוכלו כעת הצרכנים לקבל בחזרה את כספם על הכרטיסים שבוטלו

בימים האחרונים נוצר סכסוך בין סוכני הנסיעות הישראלים לבין ארגון יאט"ה, שמאגד חברות תעופה זרות. יאט"ה דרש מסוכני הנסיעות לשלם את התשלום החודשי למסלקה, כולל את התשלומים להזמנות טיסה שבוטלו, שבגינן זכאים הצרכנים להחזר דרך סוכני הנסיעות. חרף פניות חוזרות מצד התאחדות משרדי הנסיעות, סירבו ביאט"א לקזז מהתשלום החודשי של הסוכנים את הסכומים של הכרטיסים שבוטלו על ידי הצרכנים, וכן אלה שבוטלו על ידי חברות התעופה. בכך, הם מנעו למעשה את האפשרות שהכסף יוחזר לצרכנים. 

אם היו מעבירים הסוכנים את הכספים עבור ההזמנות שבוטלו, היו חברות התעופה חייבות מאות מיליוני דולרים לסוכנים עבור לקוחותיהם. לאור מצבן הקשה של חברות התעופה, היה קיים חשש שהן לא יוכלו להשיב את הכספים עבור ההזמנות שבוטלו, ומאות מיליוני הדולרים היו יורדים לטמיון. יאט"ה אף איימו כי במידה והסוכנים לא ישלמו על הכרטיסים שהוזמנו - יישלל להם הרשיון הנדרש להזמנת טיסות בינלאומיות.

הסכסוך הגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב, והשופטת תמר אברהמי קיבלה את עתירת סוכני הנסיעות הישראלים - והוציאה צו מניעה זמני עד יום שני ה-23 במארס, האוסר לנתק מהמערכות סוכני נסיעות שלא העבירו לחברות התעופה תשלומים עבור נסיעות שבוטלו.

במקביל, פנה בהקשר זה גם עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, אל חברות התעופה הזרות וציין כי "עמדת הרשות היא כי בעסקה עם צרכן ישראלי שנעשתה עם סוכן ישראלי, חוק הגנת הצרכן וחוק שירותי תעופה חלים גם על חברות התעופה הזרות".

מהתאחדות סוכני הנסיעות נמסר: "חברות תעופה שנמצאות בסכנת פשיטת רגל ממשית היו עשויות להוריד איתן לטמיון מאות מיליוני דולרים עבור כרטיסי טיסה שבוטלו. יאט"ה חברה אל חברות התעופה הזרות במטרה לפגוע עוד יותר בסוכני הנסיעות ולסכן את כספי הלקוחות, כל זאת כדי לנסות להציל את החברות עצמן מהתמוטטות". סוכני הנסיעות יוצגו בעתירה על ידי עו"ד שלומי ברדוגו ועו"ד דרור שטרום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker