התחרות מתגברת: חברה ישראלית חדשה בשוק טיסות הנוסעים

נסללה הדרך לכניסתה של חברת תעופה ישראלית רביעית לשוק התעופה האזרחי: חברת התעופה קאל, שעד היום עסקה בהטסת מטענים בלבד, הגישה באחרונה לרשות התעופה האזרחית בקשה להתחיל להטיס גם נוסעים - והבקשה צפויה להתקבל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס
מטוסצילום: Bloomberg

חברת התעופה קאל, שעד היום עסקה בהטסת מטענים בלבד, הגישה באחרונה לרשות התעופה האזרחית (רת"א) בקשה להתחיל להטיס גם נוסעים. גורמים ברת"א אמרו ל-TheMarker כי הבקשה תאושר, כך שלמעשה נסללה הדרך לכניסתה של חברת תעופה ישראלית רביעית לשוק התעופה האזרחי.

כיום פעילות בישראל שלוש חברות תעופה בלבד - אל על ישראייר וארקיע. מי שצפוי ליהנות מהצעד של קאל יהיה הנוסע הישראלי, שכעת יותר חברות יתחרו על היכולת למכור לו כרטיסי טיסה - מה שיכול להוריד את מחירם.

לכל אחת מחברות התעופה הישראליות יש בעיות משלה. אל על הציגה באחרונה דו"חות כספיים מאכזבים במיוחד, שבמסגרתם דיווחה על רווחים של 27 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019 - ירידה של 35% לעומת הרבעון המקביל ב-2018. בשנים האחרונות סובלת החברה מירידה בנתח השוק שלה בנתב"ג בעקבות כניסתן של חברות תעופה זרות, בעיקר בתחום הלואוקוסט, שמצליחות ללמשוך את הנוסעים הישראלים. את 2019 סיימה אל על עם 5.8 מיליון תנועות נוסעים - עליה של כ-3% לעומת שנה שעברה.

ארקיע נמצאת בימים אלו בקשיים כלכליים לאחר סגירת שדה דב ושדה התעופה באילת ופתיחתו של נמל התעופה רמון. צעדים אלה גררו ירידה משמעותית בביקוש לטיסות פנים-ארציות מהמרכז לאילת - שהיו מקור הכנסה מרכזי לחברה. ארקיע נפגעה גם בפעילות הבינלאומית שלה, בקו שפתחה לבנגקוק לפני כשנה ונאלצה לסגור באוקטובר האחרון לאחר שספגה בו הפסדים. בעקבות כל אלו, וטעויות ניהוליות נוספות, החברה הודיעה באחרונה על פיטורים של כ-100 עובדים מכלל המחלקות בחברה, לרבות אנשי תחזוקה, דיילים טייסים. מעבר לכך, החברה הודיעה על קיצוץ רוחבי בשכר של 15%-35%. עם זאת, ארקיע תסיים את 2019 עם עלייה של 11% בפעילות הבינלאומית שלה - מ-686 אלף תנועות נוסעים ב-2018 ל-760 אלף תנועות נוסעים ב-2019.

ישראייר, מקבוצת אי.די.בי, אמנם רשמה עלייה של 17% בפעילותה הבינלאומית בנתב"ג בשנה שעברה, ואף עקפה את ארקיע, כשהטיסה 767 אלף נוסעים (הלוך ושוב) לחו"ל. ואולם לפי הדו"חות הכספיים של החברה, היא הרוויחה רק 11.4 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019 — ירידה של 23% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018.

הירידה ברווחים היתה אמורה להיות משמעותית יותר, עקב סגירת שדה דב ביולי 2019, אך ישראייר הצליחה למתן את הפגיעה באמצעות צעדי התייעלות שכללו פיטורי עובדים וגידול בהכנסות ממכירת שירותים נלווים לטיסה. זאת, לאחר שבאפריל 2019 החברה החלה לפעול במודל לואוקוסט, והגיעה להכנסות של 2.6 מיליון דולר ברבעון. בנוסף, החברה הסיטה את אחד ממטוסי ATR-72 שטסו ממרכז הארץ לאילת, לטיסות בינלאומיות - בעיקר לטיסות משדה התעופה בחיפה או טיסות לקפריסין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker