מגיעים לאילת באוטו: תנועת הנוסעים בטיסות לרמון צנחה בנובמבר ב–30%

בטיסות הפנים ארציות מהמרכז לאילת היתה ירידה של 15.4% מתחילת השנה לעומת השנה שעברה - אך במלונות בעיר לא היתה ירידה בתפוסה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה התעופה רמון
שדה התעופה רמוןצילום: אייל טואג

רשות שדות התעופה (רש"ת) פירסמה היום את נתוני תנועות הנוסעים בטיסות הפנים ארציות בחודש שעבר, שממשיכים להציג תמונה עגומה של פעילות התעופה מנתב"ג ושדה התעופה בחיפה לשדה התעופה רמון. הסיבות לכך הן סגירת שדה דב ומעבר הפעילות במרכז לנתב"ג, וסגירת שדה אילת והמעבר לפעילות ברמון שנמצא אף הוא מחוץ לעיר.

בנובמבר נרשמו 88.5 אלף תנועות נוסעים (הלוך וחזור) בקווים אלה, ירידה של 30% לעומת הפעילות בתקופה המקבילה אשתקד. בסך הכל מתחילת השנה בוצעו 1.1 מיליון תנועות נוסעים, ירידה של 15.4% לעומת 1.29 מיליון תנועות בשנה שעברה. מכיוון שארקיע מחזיקה ב–70% מנתח השוק של הפעילות הפנים ארצית, היא זו שסופגת מדי חודש את מרבית הפגיעה של הירידה בביקושים. בנובמבר היא הציגה ירידה של 28% בפעילות ל–62.4 אלף תנועות נוסעים, לעומת ירידה של 35% בקרב חברת ישראייר שהציגה פעילות של 25.4 אלף תנועות נוסעים בלבד. גם בפעילות הבינלאומית נרשמה ירידה בתנועת הנוסעים של ארקיע — 13%. עם זאת, לפי נתוני רש"ת, חברת התעופה מדורגת במקום החמישי בנתב"ג מתחילת השנה עם 733 אלף תנועות נוסעים בינואר־נובמבר, המשקפות עלייה של 11.5% לעומת חודשים אלה בשנה שעברה.

מטוס של ארקיע
מטוס של ארקיעצילום: דוברות ארקיע

הירידה בפעילות הפנים ארצית, שמציגים נתוני רש"ת, תואמת את ההערכות של גורמי התעופה והתיירות שהוצגו בפני מקבלי ההחלטות לפני סגירת שדה דב. עם זאת, בניגוד להערכות כי גם בתי המלון באילת ייפגעו — אלה ממשיכים לשמור על נתוני לינות דומים לשנה שעברה. הישראלים לא מוותרים על נופש באילת, אך נראה כי מכיוון שזמן ההגעה בטיסה וזמן הנסיעה לשם נהפכו לדומים — רבים החליטו להגיע לעיר ברכב.

פער בין התחזיות למציאות עולה מסקר שערך משרד התיירות במאי, לקראת סגירת שדה דב, לבחינת הרגלי הנסיעה מהמרכז לאילת. בסקר, שנחשף בעקבות בקשת חופש מידע של עמותת הצלחה, השיבו 46% מהנשאלים שסגירת שדה דב תשפיע על נסיעותיהם לאילת במידה רבה, 34% השיבו שכלל לא תשפיע, ועוד 11% טענו כי היא תשפיע במידה מועטה. היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, עו"ד אלעד מן, אמר: "חשיפת מסמכים הנוגעים לבחינה, תכנון והערכות של רשויות להתפתחויות בשטח, מאפשרת השוואה בין התחזיות המקדימות לאופן שבו התרחשו הדברים בפועל, ומעשירה את השיח העובדתי בנושאים שונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker