בעקבות סגירת שדה דב: ארקיע זימנה 100 עובדים לשימוע לפני פיטורים

בימים האחרונים 100 דיילים וטייסים של החברה קיבלו מכתבי הזמנה לשימוע ■ הסיבה: ירידה בהכנסות בגלל סגירת שדה דב ■ כחלק מהליך ההתייעלות מתוכנן גם קיצוץ שכר רוחבי

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
דיילת ארקיע מטוס
דיילת במטוס ארקיע

המשבר בחברת התעופה ארקיע הגיע לעובדים: בימים האחרונים שלחה החברה לכ-100 עובדים, מכלל מגזרי התעסוקה בחברה כולל דיילים וטייסים, מכתבי הזמנה לשימוע לפני פיטורים.

בחברה עובדים כיום כ-600 עובדים. הפיטורים המתוכננים הם חלק מהליך התייעלות, שמתקיים בשיתוף ההסתדרות ומול נציגות העובדים. את ההליך החברה צפויה לעבור בחודשים הקרובים, והוא יכלול גם קיצוץ שכר רוחבי לכלל עובדי החברה. בשלב זה לא ברור מה יהיה גובה הקיצוץ בשכר.

הרקע למהלכים הקשים המתוכננים בארקיע הוא הירידה בביקוש לטיסות הפנים של החברה מהמרכז לאילת, בעקבות סגירת שדה דב. טיסות אלה היו חלק מרכזי בפעילות החברה, וההתמעטות בהן גרמה לירידה ניכרת בהכנסות. לצד זאת, היו לארקיע הפסדים בקו שפתחה לבנגקוק לפני כשנה, שלא עמד בציפיות. הקו נסגר בחודש שעבר.

תנועת הנוסעים הפנים ארצית לאילת נמצאת בירידה משמעותית מאז סגירתו של שדה התעופה באילת ופתיחתו של רמון - וזו המשיכה גם לאחר סגירת שדה דב. בחודשים ינואר-אוקטובר טסו מיליון נוסעים מאילת למרכז ובחזרה, לעומת 1.2 מיליון נוסעים בשדה התעופה באילת בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 14%.

ארקיע האמינה עד הרגע האחרון ששדה דב לא ייסגר, ושראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימצא פתרון בדקה ה-90, שיאפשר את המשך פעילותו. סגירת השדה, שהיה שדה הבית של החברה, אילצה את ארקיע להעביר את כלל הפעילות הפנים ארצית שלה לנתב"ג - דבר שגרם לזעזוע חמור בחברה.

ימים ספורים לאחר הסגירה הודיע אבי נקש, שהיה יו"ר החברה בזמנו, על הליך פיטורים נרחב. "במאי היו לנו 20 אלף נוסעים פחות מבאותה תקופה בשנה שעברה", אמר באסיפת עובדי החברה שהתקיימה ב-3 ביולי. "איבדנו הכנסות בשווי 4 מיליון שקל. אפשר להתעלם ואז החברה תימחק תוך כמה חודשים, או לצמצם את מספר העובדים. המצב לא טוב. אם אנחנו רוצים להתקיים, חלק מהעובדים צריכים לעזוב".

עם זאת, 24 שעות לאחר מכן הוא חזר בו. ארקיע הודיעה על החלטתה לבטל את הפיטורים, וכי כל העובדים שהוצאו לחופשה כפויה יחזרו לעבודה סדירה. כעת מתברר כי הליך ההתייעלות שתוכנן בזמנו ייצא לפועל בדרך זו או אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker