מנהל רת"א אישר הפרה של העוצר הלילי בנתב"ג - בניגוד לסמכותו

בית המשפט המחוזי בלוד הורה על ביטול ההחלטה של מנהל רשות התעופה האזרחית, לאפשר המראות לאומן סמוך לראש השנה בין 1:40 ל-5:00 ■ "העדיפו את הזכות של כ-25 אלף מאמינים על פני זכותם של כחצי מיליון תושבים לשינה רציפה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסידים באומן
חסידים באומןצילום: MENAHEM KAHANA / AFP / GETTY IL

בית המשפט המחוזי בלוד הורה על ביטול החלטת מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), יואל פלדשו, לאפשר המראות לאומן סמוך לראש השנה בין 1:40 ל-5:00 - שעות שבהן חל איסור להמריא מנתב"ג. "מנהל רת"א חרג מסמכותו כשהתיר הפרה של שעות העוצר - שלא על פי הקריטריונים שנקבעו בהחלטת שר התחבורה", קבע בית המשפט.

פלדשו אישר את ההמראה של ארבע טיסות בשעות העוצר ב-27 ספטמבר, בנוסף לשלוש טיסות שאותן הוא יכול לאשר באופן חריג. בנוסף, מנהל רשות שדות התעופה האזרחית אישר את ההמראה של 14 טיסות בשעות העוצר ב-29 בספטמבר, ערב ראש השנה.

עיריית ראשון לציון ועיריית חולון, ששטחים שלהן נמצאים סמוך לנתיבי ההמראה, עתרו לבית המשפט בטענה כי החלטת רת"א פוגעת בזכותם של כחצי מיליון תושבים לשינה נטולת הפרעות. עוד נטען בעתירה כי ההחלטה ניתנה ללא סמכות, מאחר שהטיסות לאומן לא נכנסות תחת הקטגוריה סיבות חריגות.

"חברות התעופה מבקשות לנצל את ההזדמנות להעשיר את קופתן, מבלי לקחת מרווחי זמן נאותים, כשהן מודעות מראש לעיכובים הצפויים. הן מנסות לשבץ כמה שיותר טיסות ביממה, בשיתוף עם רשות שדות התעופה הנהנית מהביקושים האלה בזכות אגרות, דיוטי פרי וכו'", נטען בעתירה.

נתב"ג
נתב"גצילום: תומר אפלבאום

רת"א ורש"ת טענו מנגד כי בסמוך לראש השנה קיים ביקוש לכ-140 טיסות ומכאן הצורך בחריגה משעות העוצר. "בשנה זו הדברים נכונים ביתר שאת. מאחר שהחג חל ביום ראשון, לוח הזמנים צפוף יותר", נטען. עוד הוסיפו כי בהתאם להחלטת משרד התחבורה, יש לאשר באופן חריג המראה של טיסות בשעות העוצר מאחר שלא ניתן לשלב את כל הטיסות בשעות הפעילות הרגילות, ויש לשמור על פעילות תקינה של שדה התעופה. פלדשו הוסיף כי הטיסות לאוקראינה ממריאות באמצעות מספר מצומצם של חברות תעופה, העושות שימוש חוזר בחלק מהמטוסים. לכן לא ניתן לצמצם את מספר הטיסות ולשלב את כולן בזמני הטיסה הרגילים בנתב"ג. 

בית המשפט קבע כי הפרת שעות העוצר צריכה להיות רק בנסיבות חריגות. "החלטת מנהל רת"א מפרה את האיזון העדין, ומעדיפה את הזכות של כ-25 אלף מאמינים על פני זכותם של כחצי מיליון תושבים. האינטרס הציבורי שתכליתו הקפדה על שעות העוצר, וביתר שאת בסמוך למועד החג, גבר על האינטרס של ציבור מאמינים שאינו רב (יחסית)", נכתב בפסק הדין, "במה שונה ציבור חסידי ברסלב? מדוע מנהל רת"א סבור כי יש לכבד את רצונם? מדוע הוא מאפשר 'רכבת אווירית' של סבב מטוסים בנסיבות המתוארות"? השופטת ורדה מרוז הוסיפה כי "החלטת המנהל משרתת בעיקר אינטרסים מסחריים של חברות התעופה וייתכן אף של רש"ת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker