רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

עיריית חדרה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר הגישו אתמול (א') עתירה לבג"ץ נגד הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל), רשות שדות התעופה (רש"ת), רשות התעופה האזרחית (רת"א), וכן שרי התחבורה והאוצר. בעתירה דרשה העירייה לבטל את הבחירה בחדרה מזרח כחלופה להקמת שדה תעופה במקום שדה התעופה בהרצליה, ולחזור ולקיים דיון נוסף בכל החלופות, לרבות חלופת פיזור השימושים לכמה שדות תעופה קיימים.

עתירה זו מוגשת לאחר שלפני כחודשיים החליטה הוועדה לתשתיות לאומיות כי אין אפשרות לפזר את השימושים והשאירה על כנה את ההחלטה על חלופת חדרה, במקום שדה התעופה בהרצליה שאמור להיסגר בעוד כשנתיים.

בעתירה נטען כי הליך בחירת החלופות היה פגום מיסודו, שכן אתר חדרה מזרח לא נכלל עם רשימת האתרים שנקבעו בתמ"א 15 לשדה תעופה. אי לכך ההכרזה על חדרה מזרח נעשתה בהיעדר סמכות וחוסר סבירות לדיון במסגרת הוות"ל ומהווה עקיפת המועצה הארצית והוראות תמ"א 15, תוך חריגה מהמסגרת שיועדה לתוכנית תשתית לאומית. "בתחילה אותרו 45 אתרים אפשריים למיקום שדה תעופה חלופי להרצליה, שחלקם מעוגנים בתמ"א 15 ויתרתם אתרים שנבחנו במסגרת תמ"א 15א' שמעולם לא קיבלה תוקף", נכתב בעתירה.

עוד נטען כי ההכרזה על התוכנית בהתייחס לחלופת חדרה מזרח, התבצעה בלי שהוצגה לעירייה התוכנית המוצעת ולא ניתנה לה שהות ללמוד את התוכנית ולהגיב בצורה מסודרת. "הלכה למעשה לא ניתן לבצע בחינה אמיתית של האפשרות להקמת שדה תעופה באתר פלוני בלי לפנות לרשות המקומית ולוועדה המקומית שבתחום אותו אתר ולבקש מהן נתונים והתייחסות לעצם האפשרות וההיתכנות להקמתו של שדה תעופה שם, וכל החלטה בדבר ניקוד האתרים המוצעים בלא בדיקה בסיסית זו היא החלטה נמהרת ופזיזה המתקבלת בלא תשתית עובדתית מינימלית", נכתב בעתירה. בעתירה נטען כי התוכנית סותרת תוכניות מאושרות (כולל תוכנית המתאר של חדרה), מהווה הגבלה על התפתחות העיר, ופגיעה סביבתית קשה.

בנוסף, נטען כי רשות שדות התעופה היא יוזמת התוכנית וגורם בעל עניין, ועדיין מילאה בהליך קבלת ההחלטות תפקיד מכריע, תוך ניגוד עניינים: "סדרי הדיון במקרה זה השתבשו, שעה שרש"ת מילאה הן תפקיד של מגישת התוכנית והן תפקיד דומיננטי ואף מכריע בקבלת ההחלטות בדבר עיצוב התוכנית, קביעת תנאי הסף, בחירת החלופות לבחינה, קביעת אמות המידה לניקוד החלופות השונות ואף התייחסות מקצועית לחלופות שנבחנו".

עוד טוענים בעתירה כי היתה התעלמות מחלופת אפס ׁ(חלופת אי-ביצוע) ומסבירים כי "אילו היתה נבחנת חלופת הסדרתו של שדה התעופה הרצליה היתה חלופה זו זוכה לניקוד הגבוה ביותר בהשוואה לכל החלופות האחרות על פי אמות המידה שנקבעו בידי גורמי התכנון עצמם".

מרש"ת נמסר בתגובה: "סקר האתרים לבחינת מיקום להקמת שדה חלופי לשדה התעופה הרצליה בוצע על פי הנחיית הוועדה לתשתיות לאומיות בהליך מקצועי וסדור, שכלל את שיתוף ציבור. ההליך הסתיים עת הודיעה הועדה לתשתיות לאומיות כי היא מאשרת את אתר חדרה מזרח כחלופה הנבחרת על בסיס 'בחינה מקצועית, מורכבת ומעמיקה'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker