"ארקיע רוצה לפטר מאות עובדים - לא ניתן לזה לקרות"

אחרי סגירת שדה דב: ארקיע מתכננת לפטר כ-250 עובדים - וההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה: "כמעט כל עובד שני בחברה יילך הביתה" ■ מחר יקיימו העובדים אסיפות הסברה - ייתכנו שיבושים בלוח הטיסות ■ ארקיע: "ארגון מחדש הוא מהלך טבעי"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי נקש
אבי נקש, הבעלים של ארקיעצילום: תומר אפלבאום

חברת ארקיע מתכננת לפטר 250 מעובדיה בעקבות סגירת שדה דב, ולהוציאם כבר בימים הקרובים לחופשה כפויה בת שבוע. בעקבות זאת הכריזה ההסתדרות לפני זמן קצר סכסוך עבודה בחברה. מחר (ד') יקיימו העובדים אסיפות הסברה בכל מוקדי החברה בארץ, ובשל כך ייתכנו שיבושים בלוח הטיסות.

ארקיע אחראית על 66% משוק התעופה הפנים ארצי לאילת. במידה שמספר הנוסעים בקו יירד, בעקבות סגירת שדה דב, היא תיפגע יותר מישראייר. עם זאת, ארקיע לא תוכל לטעון כי סגירת שדה דב היא זו שגרמה לירידה במספר הטיסות שלה לאילת, מאחר שבאפריל היא העבירה חלק גדול מהפעילות שלה לטיסות בינלאומיות. המהלך הוביל לעלייה של 47% בכמות הנוסעים דרך החברה לחו"ל, לעומת אפריל 2018. במאי האחרון נרשמה ירידה בהיצע הטיסות של ארקיע לאילת ובחזרה ל-663 טיסות, לעומת 883 טיסות במאי 2018, ירידה של 28.3%.

לטענת ההסתדרות, "ביטחונם התעסוקתי של עובדי ארקיע הוסדר בהסכם הקיבוצי שנחתם בין הצדדים ב-2013. בהתייחסות להפסקת פעילותו של שדה דב, עולה כי בכוונת החברה לבצע פעולות חד-צדדיות, ובהן פיטורי מאות עובדים, ללא שיתופה כמתחייב של נציגות העובדים".

ההסתדרות קוראת להנהלת ארקיע לעצור את הצעדים שמנוגדים לטענתה להוראות ההסכם הקיבוצי, ולפעול בשיתוף פעולה עם ההסתדרות וועד עובדי ארקיע, על מנת לבחון את החלופות שמייתרות את פיטורי העובדים ולהגיע להסדרה מוסכמת של הסוגיה.

נציגות העובדים טוענת כי גילתה הבוקר, יומיים לאחר סגירת שדה דב, כי אין בכוונת מנכ"ל ארקיע ניר דגן להעביר את עובדי החברה המועסקים בשדה דב לנתב"ג, וכי לא נעשתה על ידיו כל היערכות לצורך עבודת ארקיע בשטחי נתב"ג. "כמעט כל עובד שני בחברה יילך הביתה", אמרו בהסתדרות.

מההסתדרות נמסר עוד כי "אנו מצרים על כך שבעלי ארקיע ומנכ"ל החברה בוחרים בראש ובראשונה לפגוע בהון האנושי ובעובדי החברה שהצעידו אותה להישגים חסרי תקדים בענף התעופה, מתוך אהבה ומסירות למקום עבודתם. חבל שבמקום להיערך בצורה נכונה ולראות איך צולחים יחד עם העובדים את המשבר, בוחרים בארקיע להשליכם ולהכניס את החברה כולה לכאוס. ההסתדרות תעמוד כחומה בצורה מאחורי עובדי ארקיע המסורים ולא תיתן למי מהנוגעים בדבר להתייחס לעובדים כבני ערובה. על הנהלת ארקיע לחזור בה מכוונותיה, לכבד את עובדיה ולחזקם במקום לעשות את ההיפך".

בשעה האחרונה התקיימה פגישה בין עליזה בלאיש, יו"ר ועד העובדים, וניר דגן. לדברי אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה, בפגישה התברר לבלאיש כי לדגן כבר יש רשימה שמית מוכנה של כ-250 עובדים מתוך כ-700 עובדי החברה שמועמדים לפיטורים, שלא יקלטו לפעילות הפנים ארצית שהועברה לנתב"ג.

"זו החלטה שרירותית. זה ספין להכניס את עצמם למו"מ אולי לקבל שיפוי מהמדינה", טען אדרי. "שדה דב נסגר רק אתמול, אף אחד לא יודע מה תהיה רמת הפגיעה בארקיע, כל דבר צריך להיות במידתיות ביחס לפגיעה ואף אחד לא יודע את רמת הפגיעה. אז למה הוא רוצה לפטר 250 עובדים? משהו כאן עקום ולא מסתדר עם ההגיון הבריא. יש שם אנשים עם משכנתאות וילדים, ככה מתנהלים עם בני אדם?"

אדרי תוהה לגבי מניעיו של דגן במהלך זה, שכן רק לפני כשבוע חתמה ההסתדרות עם דגן על הסכם התייעלות לפיו 70 עובדים יפרשו מעבודתם. "יש כאן משהו מוזר. הרי הפחתנו את מספר העובדים בהסכם ההתייעלות שחתמנו עליו רק עכשיו, וכשחתמנו עליו ידענו ששדה דב עומד להיסגר. אולי הוא מנסה לייצר באמצעות העובדים לחץ על הממשלה כדי שיקבלו ממנה פיצוי כלשהו" אמר אדרי.

דגן היה ממובילי המאבק נגד סגירת שדה דב. חברת ארקיע לא נערכה מראש למעבר הפעילות לנתב"ג מתוך אמונה, שהתבררה כמוטעית, כי שדה התעופה לא יסגר. בכל פעם שנשאלה הנהלת החברה מדוע היא ממשיכה למכור כרטיסי טיסה משדה דב לאילת למרות ששדה התעופה צפוי להיסגר, היא מסרה את אותה התגובה שטענה כי "לאור העובדה כי לנתב"ג אין כל יכולת להכיל אפילו 5% מפעילות שדה דב ולאור התיקון בחוק שדה דב המאפשר לשר הבטחון להאריך את פעילות השדה, ממשיכה ארקיע למכור כרטיסים לטיסות משדה דב לאילת, וזאת בהעדר כל חלופה אחרת".

יו"ר ועד העובדים הארצי של ארקיע עליזה בלאיש: "הופתענו לגלות באמצעי התקשורת על הכוונה לפטר מספר בלתי מבוטל של עובדים, אך אין בכוונתנו לאפשר ולו לרגע להנהלה שלא לכבד הסכם קיבוצי קיים בדבר העברת העובדים משדה דב לנתב"ג. אין שום סיבה שעובדים מסורים ומקצועיים אלה יסיימו את דרכם בארקיע. נילחם בהחלטה בכל אמצעי שיעמוד לרשותנו על מנת למנוע גזירה אומללה זו".

מארקיע נמסר בתגובה: "בתקופה של שינויים מהותיים בתעופה הפנים ארצית הכוללים סגירת שדה תעופה משמעותי כשדה דב - יש לבצע ארגון מחדש, זהו מהלך טבעי. ישראל אינה מדינה זולה למחיה ולעסקים, רבים התחומים שבהם עלויות חברת תעופה ישראלית יקרות בהרבה מהמתחרים המגיעים מחו"ל. לכן, חובה עלינו להיות יעילים ולתת שירות איכותי במחיר תחרותי. ארקיע תעשה כל מה שצריך כדי להצליח במשימה זו, אנו משוכנעים שעובדי ארקיע שהם גם שותפים בחברה יהיו שותפים גם בתהליך ההתייעלות". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker