לקראת הכרעה: "נתניהו נוטה לסגור את שדה דב - ולהעניק חבילת הטבות לאילתים"

מקורבים לפגישה שנערכה אתמול עם נתניהו התרשמו כי הוא מחפש פתרון אחר לתושבי אילת: "ראש הממשלה לא היה מעורה בפרטים" ■ נציגי האוצר אמרו בפגישה: לא הגיוני ש-200 תושבים יפערו בור תקציבי של 8 מיליארד שקל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שדה דב
שדה דבצילום: עופר וקנין
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

לפי הערכות, שדה דב ייסגר ביום שני - למרות המאבק העיקש של תושבי אילת. נתניהו צפוי לקבל היום (חמישי) את ההחלטה הסופית.

מקורות המעורים בפרטי הפגישה שהתקיימה אתמול בלשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע למשמעויות של סגירתו המתוכננת של שדה דב ב-1 ביולי טוענים: "הרגשנו שהוא נוטה לא לשנות ההחלטה - ולסגור את שדה דב".

בפגישה השתתפו, בין היתר, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט; המשנה ליועץ המשפטי, ארז קמיניץ; שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ; נציגי מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל; נציגי אגף התקציבים במשרד האוצר; ועו"ד רינה מיוחס מפרקליטות המדינה.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Ammar Awad/רויטרס

נציגי משרד האוצר עידכנו את נתניהו כי המשמעות של דחייה - ולו ביום אחד מבחינת בעלי הקרקעות הפרטיים - היא אובדן הכנסות של 8 מיליארד שקל למדינה. נציגי משרד המשפטים הסבירו לראש הממשלה כי דחייה של יום בסגירת שדה דב היא הפרה של ההסכם. מנגד, סמוטריץ' הציג בפני נתניהו את המתווה לדחיית פינוי השדה בשלוש שנים, תוך כדי שיווק הקרקעות וקידום מתן היתרי בנייה עד למציאת פתרונות אופטימליים למען תושבי אילת.

מקור הבקיא בפרטים אמר כי "מבחינה תכנונית, הבהירו לנתניהו שאין אפשרות להפעיל מסלול או חלק מהשדה במקביל לחפירות או לבנייה". לדבריו, "למרות הפרסומים בתקשורת, נראה כי ראש הממשלה לא היה מודע לכל הפרטים, ועכשיו ירד לו האסימון לגבי המשמעות. הוא אמר שזאת החלטה שיש תג מחיר גבוה מאוד בצדה. הוא אמור לקבל את ההחלטה היום, והרושם הוא שהוא לא הולך לשנות את ההחלטה. כל אנשי המקצוע שהיו שם אמרו שאין מאיפה לקחת את התקציב של 8 מיליארד שקל".

המקור הוסיף: "הכל יכול לקרות, במיוחד בתקופת בחירות, אבל הכיוון הוא לסגור את השדה ולהעניק חבילת הטבות לתושבי אילת. אחד הנוכחים בפגישה הציג בפניו נתון שלפיו יש בסך הכל 200 תושבי אילת הטסים באופן כמעט יומיומי למרכז. נצידי האוצר אמרו כי לא הגיוני ש-200 תושבים יפערו בור תקציבי של 8 מיליארד שקל, ולכן צריך למצוא פתרון אחר שיכול לפצות".

בצאתו מהפגישה אמר סמוטריץ': "אני מאמין במתווה שהוצג, וחושב שיש לו היתכנות להשאיר את נתיב האוויר פתוח. בכל מקרה ובכל החלטה שתתקבל, נעמוד לצדם של תושבי אילת ונעשה את המקסימום שביכולתינו למזער את הפגיעה בתושבי אילת והפריפריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker