ההכרעה על עתידו של שדה דב: נתניהו וסמוטריץ' ייפגשו מחר בערב

השניים צפויים להיפגש יחד עם נציגי משרדי האוצר והמשפטים כדי לבחון את מתווה הצעת החוק שגיבש סמוטריץ' - במטרה לדחות את סגירתו המתוכננת של השדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייפגש רק מחר (ד') ב-18:00 בערב עם שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', נציגי משרד האוצר ונציגי משרד המשפטים, על מנת לבחון את מתווה הצעת החוק שגיבש סמוטריץ' בעניין שדה דב. שר התחבורה מעוניין לדחות את סגירתו המתוכננת של שדה דב ב-1 ביולי לתקופה של שלוש שנים לפחות.

הפגישה בין נתניהו לסמוטריץ' ונציגי הממשלה האחרים היתה אמורה להתקיים כבר אתמול (ב') בצהריים אך זו נדחתה, ורק בשעה האחרונה נקבע מועד חדש - גם הוא לא מיידי - כך שנראה כי נתניהו לא ממהר לקבל החלטה בנושא שדה דב. אם נתניהו יחליט לקדם את הצעת החוק, יישארו לכנסת יומיים בלבד על מנת להוביל חקיקת בזק.

בתוך כך ועדת הכספים של הכנסת קיבלה היום את הצעתו של סמוטריץ' לדחיית מועד הפינוי. בדיון שנערך בראשות ח"כ משה גפני, הצביעו חברי הוועדה פה אחד בעד ההצעה. להצבעה זו אין משמעות אופרטיבית לגבי הסגירה, שכן נתניהו הוא זה שצריך להחליט אם לקבל את המתווה שהציע סמוטריץ', ולהעלות את הצעת החוק הממשלתית לקריאה ראשונה בכנסת. ואולם קולו של נתניהו טרם נשמע, ונראה כי רק מחר בלילה, לאחר הפגישה המכרעת, תתבהר התמונה.

שדה דבצילום: עופר וקנין

סמוטריץ' טען בדיון כי "מתווה החוק לדחיית סגירת שדה דב לעוד שלוש שנים מציע 100% רווח ו-0% נזק. הכל יתקדם כרגיל: הליכי התכנון, בדיקות הקרקע ואפילו השיווק. נעגן בחוק את זכויות אנשי הגוש הגדול, כך שאף אחד לא ייצא ניזוק". לעומת זאת, עו"ד רחל זכאי, שמייצגת את בעלי הקרקעות הפרטיים בגוש הגדול, הבהירה כי הם לא מוכנים לקבל כל מתווה שיוביל לדחיית מועד הפינוי.

בתוך כך התקיים היום בצהריים דיון בבית משפט השלום בהרצליה, לבקשת מנהלי הגוש הגדול ובנוכחות נציגות ממשרד היועץ המשפטי לממשלה. בדיון ניסו מנהלי הגוש הגדול להתריע מפני הפרת ההסכם ולחייב את המדינה לעמוד בהתחייבויותה לפינוי השדה ב-1 ביולי.

נציגת המדינה שהופיעה בבית המשפט טענה כי בשלב זה לא נעשה שום מהלך מעשי או של חקיקה שמעיד על נסיגת המדינה מהתחייבויותה, ונמנעה מלתת הצהרות או להביע את עמדתה לגבי הצעות החוק המקודמות.

ממקורות במשרד המשפטים עולה כי בעוד הדרגים המקצועיים הבכירים מתנגדים לקידום החקיקה, שתחשוף את המדינה לתביעות כספיות גדולות בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ועד למיליארדים בודדים, הרי ששר המשפטים החדש, אמיר אוחנה, נמנע מלהתערב בנושא ולתת הצהרות ומשאיר את ההכרעה בעניין קידום החקיקה לנתניהו.

בית המשפט הוסיף והבהיר בתום הדיון כי לא בסמכותו של בית משפט השלום להעביר ביקורת על הליכי חקיקה. מכאן, שאם תקודם חקיקה שסותרת החלטות קודמות של המדינה, הרי שהערכאה השיפוטית העומדת לרשותם של בעלי הקרקעות הפרטיים ומנהלי הגוש הגדול היא בג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker