חולדאי לנתניהו: "פעילות שדה דב לא תעכב את עבודות הרכבת הקלה"

המתנגדים לסגירת שדה התעופה בתל אביב מושכים זמן: ראש עיריית תל אביב-יפו פנה במכתב לראש הממשלה, שבו מבטיח כי המשך פעילות השדה לא תפגע בעבודות הרכבת הקלה ■ במקביל, הוגשה הצעה לסגירת השדה - ללא פירוקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון חולדאי

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, פנה הבוקר (ב') במכתב אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שנדרש להכריע בסוגיית סגירת שדה דב ובסערה הציבורית המתחוללת בימים האחרונים. חולדאי טען כי המשך פעילות שדה דב לא תפגע בעבודות הרכבת הקלה באזור: "חלופת השלביות, שלפיה העבודות על רובע שדה דב יחלו מהחלק המזרחי והשדה ימשיך לפעול עוד כמה שנים לפחות, לא תגרום לאף קושי בביצוע העבודות על הקו הירוק של הרכבת הקלה", כתב חולדאי.

בימים האחרונים הצטרפת אל סבך האינטרסים ומנופי הלחץ המופעלים כדי להבטיח את פינוי השדה וקידום התוכניות ולבניית כ-16 אלף יחידות דיור, גם חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) – החברה הממשלתית המופקדת על תכנון ויישום קווי הרכבת הקלה.

במכתב שנחשף ב-TheMarker, בימים האחרונים ביקשה נת"ע מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לוודא שהיא יכולה להתחיל באופן מיידי את העבודות על הקו הירוק, וביצוע עבודות קידוח בשטחי שדה התעופה כבר ב-2 ליולי. במכתב ששלחה מנהלת מחלקת תכנון הקו הירוק בנת"ע, ענבר קליין, פנתה קליין אל הגורמים המתכננים ברמ"י - צחי דוד, מנהל מרחב עסקי תל אביב וגילי טסלר, מתכננת המרחב - ודרשה לא לעכב את עבודות הקידוח המתוכננות, לפי הסכמי ההתקשרות של נת"ע עם חברת ESC - החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה.

שדה דבצילום: טל כהן

הסכמי ההתקשרות בין החברות נועדו על מנת לבצע קידוחים בקרקע כדי לקחת דגימות שיכתיבו את אופן הטיפול בקרקעות מזוהמות. דגימות קרקע בשטחים ששומשו לטובת תעשיות ויש בהם חשש לדלקים וחומרים שזיהמו את מי התהום ופגעו בקרקע, הם תנאי הכרחי כדי להוציא היתרי בנייה ולקדם את העבודות על הרכבת הקלה. לשם כך, נדרש לבצע עבודות כבר בדופן השטחים, היכן שנמצא היום שדה התעופה, בהן סריקת מתכות מזיקות, קידוחים לדיגום גזים בקרקע ומי התהום שבהם חשש לרעלים. רק לאחר בדיקות הקרקע יובן מהי רמת הזיהום ומה אופי הטיפול הנדרש – טיפול שיכול להימשך חודשים.

עם זאת, נת"ע הבהירה כי למסלול הידוע של הקו הירוק, המתוכנן לעבור בשטחי שדה דב כשהוא יוצא מצומת רוקח וממשיך במקביל לקו החוף עד לאזור מחלף הסירה בהרצליה, ישנו גם תוואי חלופי ברחוב לוי אשכול המזרחי יותר, וגם הוא מקודם במסלולים התכנונים ומאושר סטטוטורית.

חולדאי התייחס גם לסוגיית התוואי החלופי במכתבו והדגיש, "בין אם ברחוב אבן גבירול ובין אם ברחוב לוי אשכול – אין שום מניעה שהשדה ישאר פתוח עוד כמה שנים. הקו הירוק אינו המכשול להפעלת שדה דב, ובכל החלופות לא יעכב את ביצוע העבודות בקו".

נמל התעופה בתמנע ע"ש אילן ואסף רמוןצילום: עינב סיבוני/דניה סיבוס

בכירים ברשות מקרקעי ישראל דוחים את עמדת חולדאי וטוענים כי תוואי אבן גבירול הוא הכדאי והמועדף תכנונית וכי התוואי החלופי ברחוב לוי אשכול הוא חלופה נחותה, בין היתר לאור העובדה שבדיקות הקרקע נדרשים להעשות על שטחי השדה כבר בשבועות הקרובים, כדי שלא יווצרו עיכובים בהפקת היתרים והנחת תשתיות לעבודות העתידיות.

יש דרך חזרה

דרישות אלה של נת"ע ושל רמ"י עומדות בסתירה ליוזמות שמנסים לקדם המתנגדים לסגירת השדה. בפגישה שהתקיימה ביום חמישי עם ראש הממשלה הונחה הצעה לעצירת הפעילות בשדה כמתוכנן ב-1 ליולי, בלי שתפגע בשטחי ובמתקני שדה התעופה ומבלי שיחלו עבודות בשטח.

ההצעה נודעה לוודא שנתב"ג אכן מצליח לתת מענה הולם לתנועות הנוסעים לאילת וכדי לבחון אם סגירת שדה דב אכן מהווה "מכת מוות" לחולים כרוניים ולתיירות לאילת, או שמא ניתן לקיים שגרה תעופתית תקינה על בסיס הטיסות בקו רמון - נתב"ג. ההערכות הן כי ראש עיריית אילת וחברת ארקיע ינצלו את פרק הזמן הזה כמנוף פוליטי להטות את הכף ולדחוק את ההחלטה על סגירת השדה.

רון חולדאי ומאיר יצחק-הלוי במסיבת עיתונאים שקיימו בשדה דב, במארסצילום: אילן אסייג

מנגד מסבירה עו"ד רחל זכאי, אחת הממונות על ניהול קרקעות הגוש הגדול, כי "ברור למדינה שהתנגדות לסגירת השדה היא שבירת כלים שתחשוף את המדינה לרשימת תביעות כבדה שעלולה להביא להפסדים של מיליארדים". לדבריה, "גם הרעיון לסגירת השדה מבלי להפסיק את הטיסות ומבלי שיעשו הליכי פינוי או הריסה של השדה, היא גרירת רגליים ודחיית הקץ", כך זכאי.

בהתייחסותה להצעה לסגירת השדה ללא פירוקו אומרת זכאי, "הנימוק הלוגי שהוצג וטוען שתהיה דרך חזרה הוא שקרי. אי אפשר להמשיך לעבוד על בעלי הקרקע. מי שחושב שאפשר להפוך את שדה התעופה לנרות חנוכה אשר נועדו "לראותם בלבד", טועה. מדובר בהפרה מהותית של ההסכם עם בעלי הקרקע ועם המטרה המהותית של התוכנית – מימוש זכויות הבנייה שלהם על הקרקע".

מנהלי הגוש הגדול נגד ראש עיירית אילת: "זה הזמן למנהיגות אמיתית"

בתוך כך הוציאו הבוקר חמשת מנהלי הגוש הגדול מכתב גלוי נוקב אל ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מי שמוביל את המאבק על השארת שדה דב פתוח לטיסות אזרחיות. במכתב כתבו: "הניסיון למצוא תירוץ ביטחוני להמשך הפעלת שדה דב קרס, כשהסתבר אתמול כי מערכת הביטחון לא רק שאינה רואה בהמשך פעילותו צורך, אלא רואה בכך פגיעה בביטחון המדינה".

עוד נכתב: "ניהלת מאבק למען תושביך, אך הוא תם. האחריות והמנהיגות מחייבים כי תדאג לתושביך ולא תנהל מאבק עקר תוך הטלת רפש לכל עבר ועשיית דמוניזציה לסגירתו של שדה דב. בחרת את הבחירות שלך. אתה הוא שלחצת, קידמת וברכת על הוצאת השדה מאילת, הגם שהמשמעות עבור אילת היתה כתובה על הקיר. אתה הוא שבחרת להציג את מצוקת חולי אילת הנוסעים לטיפולים באזור המרכז במקום להילחם עד חורמה על זכותם של תושביך לרפואה טובה בעירם. זו המלחמה הנכונה ולא תנאי ההגעה של חולים אלה למרכז. זה הזמן למנהיגות אמיתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker