לא על חשבון שדה התעופה: עיריית חיפה עתרה נגד קידום תוכנית נמל המפרץ

העירייה טוענת כי הותכנית להקמת הנמל תעצור כל אופציה תכנונית עתידית להארכת מסלול ההמראה בשדה התעופה המצוי בסמיכות ■ "שדה תעופה בחיפה הוא קריטי לפיתוח העיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עינת קליש־רותם
עינת קליש־רותםצילום: אוליבייה פיטוסי

עיריית חיפה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה הגישו היום (ראשון) עתירה מנהלית על החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית להמשיך לקדם את תוכנית נמל המפרץ כשטח תפעולי נמלי, וכן בקשה דחופה לצו ביניים, שימנע את כניסתה לתוקף של התוכנית.

בעקבות העתירה נתן בית המשפט המחוזי צו ביניים המורה כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התוכנית עד דיון בבקשה שנקבע ל-11 ביולי. המשמעות היא עיכוב נוסף לבניית תשתיות נמל המפרץ, שהחל בעקבות הגשת הערר על ידי עיריית חיפה. בין תשתיות בנייה אלה המבנה המרכזי המשמש מרכז ההפעלה של הנמל, שתכנונו הסתיים לפני כשנתיים וחצי, ומתוכו יתבצע ניהול (ניהוג) של חלק ניכר מתפעול הנמל. 

נמל חיפה
נמל חיפהצילום: רמי שלוש

מסלול ההמראה והנחיתה של שדה התעופה בחיפה הוא באורך 1,300 מ"ר, המאפשר שימוש לתעופה ליעדים קרובים בלבד. בשנים האחרונות התגבש תכנון להרחבת שדה התעופה והארכת המסלול ב-300 מטר בלבד, אך גם תכנון זה מתעכב.

שטח הנמל אינו בשטח סמכותה של עיריית חיפה ומוגדר כ"שטח גלילי", כלומר שטח שאין לו רשות מקומית. עם זאת, מכיוון שבבעלות העירייה אחוז בודד משטחו, הדבר אפשר לה להגיש את הערר לוועדה המחוזית לתכנון בחיפה, הכפופה למנהל התכנון, שכאמור דחתה אותו באחרונה.

לטענת העירייה, מטרת קידום התוכנית היא לקבוע הוראות בנייה ושימושים בשטח לצורך הקמת נמל המפרץ, ובכך למעשה לעצור כל אופציה תכנונית עתידית להארכת מסלול ההמראה בשדה התעופה חיפה המצוי בסמיכות, כפי שהיתה במקור במסגרת תמ"א 15 (תכנית מתאר ארצית שעוסקת בתפרושת שדות תעופה). לפי העתירה, עתודת השטח המצויה בהמשך ישיר למסלול ההמראה הקיים והמאושר נכון להיום, מתוכננת כחלק משטחי הבניה המיועדים בתוכנית לשימוש נמל המפרץ, ובנוסף עתידה להיחסם באמצעות מסילת רכבת תפעולית, המובילה אל הנמל, ולשימושו.

מפרץ חיפה הנמל החדש
מפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

העירייה מבקשת להשהות את אישור התכנית עד למיצוי תהליכי התכנון המיטבי הכולל למפרץ חיפה, דהיינו נמל ימי חדש ולצידו אפשרות עתידית להארכת שדה התעופה חיפה. במסגרת תכנון זה, היא מציעה אפשרות להחלפת שטחים במתחם נמל המפרץ המאושר לפי הוראות תמ"א 13/ב/1/1, כך שיינתנו 50 דונם באזור אחר בנמל הימי לצורך שימושי הנמל, מהלך אשר יביא לשחרור השטחים הצמודים לשדה התעופה ויאפשר את הארכת מסלול התעופה במקביל לנמל הימי.

עיריית חיפה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה התנגדו לתוכנית כפי שהופקדה על ידי הוועדה המחוזית, ומעת שהתנגדותם נדחתה והוחלט על אישור התוכנית, עררו על החלטה זו בפני ועדת המשנה לעררים. בשל דחיית הערר, מוגשת עתירה זו, בה מיוצגת העירייה על ידי עורכי הדין עמית חדד, נועה מילשטיין ואליהו וייס ממשרד חדד רוט. "שדה תעופה בחיפה הוא קריטי לפיתוח העיר, מנוף לצמיחתה הכלכלית וקיבוע מעמדה המטרופוליני של העיר", נכתב בעתירה, "לדאבון הלב, העיר חיפה נכשלה פעם אחר פעם במימוש הפוטנציאל הגלום בה. שדה התעופה הוא אלמנט מרכזי שיאפשר לה להשלים את הפער ולהפוך עצמה אבן שואבת לקהלים רבים, דתות שונות, לתיירות ותיירות עסקית, המשרתת את כל צפון המדינה".

שדה התעופה בחיפה
שדה התעופה בחיפהצילום: Oyoyoy

לטענת העירייה, "למרות הצורך בפיתוח הנמל הימי, יש לאפשר הרחבה מרבית של שדה התעופה שחשיבותו לעיר חיפה משמעותית ואף מכרעת (או למצער, לא למנוע אפשרות עתידית להרחבת השדה) – ובוודאי לא לפני שמוצתה הבדיקה התכנונית המתבצעת בימים אלו במסגרת תוכניות תמ"א 2/15 ותת"ל 80 המקבילות, אשר אמורות להסדיר את סוגיית שדה התעופה בהיבטים אלו".

עוד טוענת העירייה כי "יש להשהות את אישור התכנית עד השלמת התיאום עם הגורמים הרלוונטיים להארכת המסלול באופן שיאפשר קיומו כשדה תעופה בינלאומי משמעותי, דבר שאמור להיבחן, להיבדק ולהיות מוכרע בהליך התכנוני המתאים, דהיינו הליך שעניינו ומהותו בחינת צרכי התעופה ובמסגרתו מתוכננת אכן הרחבת שדה התעופה חיפה, ולא באופן עקיף ובמסגרת תוכנית שכלל אינה קשורה או עוסקת בנושא זה".

הזווית הסינית

השפעת אי מתן ההיתרים על העיכוב רבה גם משום שנכון לעכשיו החברה הסינית SIPG אינה מוכנה לבנות את יסודות הבניינים, כך שגם שלב התשתיות מעוכב. 

הדמייה נמל חיפה החדש
הדמיית נמל חיפה החדשצילום: HUE 3D סטודיו

כלי משמעותי נוסף העומד לרשות עינת קליש-רותם במסגרת סמכותה כראשת עיר, מלבד הערר שעשוי לגרום לעיכובים, הוא היתרים לבניית הצירים המובילים לנמל, אותם מחויבת המדינה לספק בחוזה שלה עם המפעילה הסינית, שאמורה להקים חברת "יפה נוף", חברת בת של עיריית חיפה. צירים אלה כוללים את חיבורי הנמל - כבישים ומנהרת תשתיות, המיועדת להעברת כלל התשתיות העיליות והצינרות למיקום תת קרקעי שאמור להבטיח יכולת שליטה וניהול אחד לתשתיות בחיפה. 

על פי ההסכם בין החברה הממשלתית נמלי ישראל האחראית על קידום הנמל, לבין המפעילה הסינית SIPG שזכתה בחוזה ההפעלה של הנמל, הנמל צפוי להימסר ב-2021 עם סיום הקמתו לידי החברה לתקופה של 25 שנה. כרגע אין עיכובים בשל הקדמות בלוחות הזמנים שליעדי הביצוע שהתרחשו קודם לכן, אך הימשכות ההליכים המשפטיים עלולה ליצור עיכובים בהמשך, אם לא יאושר קידום של היתרי הבנייה.

כל עיכוב שיווצר במסירת הנמל למפעילה יגרור עלויות נוספות למדינה, שעשויות להגיע לעשרות מיליוני שקלים על כל שנת עיכוב, בהתאם לכמות השטח שטרם תימסר וייעודה.  זאת בנוסף לעלויות למשק כתוצאה מעיכוב הרפורמה שנועדה ליצור תחרות בענף, על ידי הקמת שני נמלים חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker