הפגישה בין נתניהו לראש עיריית אילת הסתיימה ללא תוצאות: "הפנה אותנו ליועמ"ש"

מנהלי הגוש הגדול בתל אביב אינם מרוצים מהרעיון ומאיימים: "אם לא יחל הפינוי מיד עם הפסקת הטיסות - נראה בכך הפרה של התחייבות המדינה, שתג המחיר שבצדה ברור" ■ בתום פגישתם של ראש הממשלה וראש העיר אילת הוחלט כי סגירת השדה לא תידחה

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב
שדה דבצילום: טל כהן

ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, נפגש היום (ה') עם האדם היחיד שיכול לדחות את מועד סגירת שדה דב המתוכנן ל-1 ביולי: ראש הממשלהף בנימין נתניהו - המכהן גם כשר הביטחון. ואולם ל-TheMarker נודע כי יצחק הלוי יצא מאוכזב לאחר שנתניהו הודיע לו כי לא תהיה דחייה.

יצחק הלוי מסר בשיחה עם TheMarker: "אמרתי לראש הממשלה שאם יסגרו את שדה דב יהיה כאוס גדול, ושהיתרי בנייה לשטח שיסגר ינתנו רק בעוד כמה שנים - אז אין שום בעיה להמשיך להפעיל את שדה התעופה. נתניהו אמר שיש בהצעה שלנו היגיון והציע שנקיים בשבוע הבא פגישה עם היועץ המשפטי לממשלה, כדי לבחון את הסוגיה המשפטית של סגירת השדה". 

מנהלי הגוש הגדול אינם מרוצים מהרעיון, ומאיימים כי "אם יופסקו הטיסות ולא יחל הפינוי מיד לצורך הקמת התשתיות והקו הירוק בכללם - עבודות שאמורות להתחיל כבר ב-2 ביולי - נראה בכך הפרה יסודית ובוטה לכל דבר ועניין, שתג המחיר שבצידה ברור. המדינה קיבלה מבעלי הקרקע 4 מיליארד שקל בזכויות בנייה, ופטור מתשלום דמי שימוש של למעלה ממיליארד שקל נוספים. זאת תמורת התחייבותה לפנות את שדה דב תוך זמן סביר והתחייבותה הנוספת כי הטיסות האזרחיות משדה זה תיפסקנה לפני הפסקת הטיסות הצבאיות.  הזמן הסביר חלף זה מכבר. אי עמידה של המדינה בהתחייבותה לפינוי השדה ביום 1 ביולי 2019 ואיחור כלשהו של הפינוי ולו קל שבקלים, משמעו החזרת הסכומים שלעיל לבעלי הקרקע והפסד הכנסות של כ-12 מליארד שקל למדינה".

לאחר שבפגישה שהתקיימה הערב לא הושג שום סיכום אופרטיבי, נערכים באילת להמשך המאבק הציבורי בשיתוף פעולה עם ההסתדרות. השבוע הודיע יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, כי ההסתדרות תתמוך במאבק נגד סגירת שדה דב, וכי הוא בוחן את המשך צעדיו. לדברי בר-דוד, "סגירת שדה דב תהיה בכייה לדורות. זו החלטה לא נכונה שתפגע בכלכלת אילת, בתעסוקה, בתיירות הפנים והחוץ, בחולים, באקדמיה ובתשתיות. ניתן להמשיך להפעיל את המסלול תוך כדי התחלת הבנייה ממזרח למערב. הרי יש עוד שנים רבות לפנינו עד שתחל הבנייה. סגירת השדה כרגע היא חוסר אחריות ואסור לעשות זאת".

ביום השני הקרוב צפויים לצאת מאילת לירושלים עשרות אוטובוסים שיסיעו את תושבי העיר להפגנת מחאה שתיערך בשעה 16:00 מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור. לאחר ההפגנה יאיישו תושבי העיר אילת את אוהל המחאה שיוקם בגן הוורדים מול הכנסת.

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אמר: ״אנו נמצאים בישורת האחרונה של מערכה ארוכה למניעת סגירת שדה דב ולניתוק העיר אילת ממרכז הארץ. שדה דב הוא צינור החמצן שלנו וסגירתו מאיימת על העיר, על כלכלתה ועל פרנסתנו. זאת בתקופה בה העיר אילת עומדת לקראת שגשוג ופריחה. דווקא כעת מוצאת הממשלה ללא שום סיבה לסגור את שדה דב ולפגוע בנו אנושות. לנו לא נותר אלא לקחת את עתידנו בידינו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker