אפקט רמון: ירידה של 25% במספר האנשים שטסים לאילת מהמרכז

מגמת הירידה במספר הנוסעים בטיסות פנים לאילת ממשיכה, לאחר ששדה התעופה בעיר נסגר במארס השנה והנוסעים הופנו לשדה רמון החדש ■ ארקיע וישראייר צפו את הירידה בביקוש - וחתכו במספר הטיסות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילת
אילתצילום: עופר וקנין

מגמת הירידה במספר הנוסעים בטיסות הפנים לאילת, שהחלה באפריל עם סגירתו של שדה התעופה במרכז העיר ופתיחתו של שדה התעופה רמון, ממשיכה גם במאי: לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), במאי 2019 נרשמה ירידה של 24.7% במספר הנוסעים הלוך וחזור (101.5 אלף תנועות נוסעים) בטיסות מנתב"ג ומשדה דב לשדה התעופה החדש רמון, לעומת מאי 2018 (134.9 אלף תנועות נוסעים).

נראה כי חברות התעופה המפעילות את קווי התעופה לרמון וממנו למרכז, ארקיע וישראייר, צפו מראש את הביקושים הנמוכים, שכן הן ביצעו רק 1,485 טיסות במאי השנה - נתון הנמוך ב-16.5% לעומת השנה שעברה. עיקר הירידה בהיצע הטיסות הגיע מארקיע, שביצעה במאי האחרון 633 טיסות פנימיות לאילת לעומת 883 טיסות במאי 2018 - ירידה של 28.3%.

נתוני רש"ת מציגים תמונה עגומה במיוחד בטיסות היוצאות מנתב"ג: בחודש שעבר טסו מנתב"ג לרמון ובחזרה רק 38.2 אלף נוסעים - ירידה של 32% לעומת מאי 2018. גם הנתונים משדה דב לרמון ובחזרה לא מעודדים: במאי השנה היו בשדה תעופה זה 59.3 אלף תנועות נוסעים, ירידה של 20.1% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

שדה תעופה רמון 2019
שדה תעופה רמון 2019צילום: אייל טואג

ישראייר וארקיע מציגות שיעורי ירידה זהים של כ-25% כל אחת בתנועות הנוסעים במאי השנה לעומת מאי שנה שעברה. ארקיע הטיסה כ-70 אלף נוסעים במאי 2018 לעומת כ-93 אלף נוסעים במאי 2018, ואילו ישראייר הטיסה כ-31 אלף נוסעים לעומת כ-41 אלף נוסעים.

נסעו במכונית - או פשוט ויתרו?

נתוני הלינות בבתי המלון באילת במאי יפורסמו בעוד שבועיים, ורק אז תתבהר התשובה לשאלה האם הירידה בפעילות שחווה רמון היא רק במספר המגיעים לאילת בטיסות או שמא נופשים רבים בחרו לוותר על ההגעה לעיר בטיסה והעדיפו להגיע אליה ברכב, כפי שהיה באפריל השנה. מרבית הירידה במספר תנועות הנוסעים לאילת באפריל היתה מנתב"ג, אך לצד זאת נרשמה דווקא עלייה של 5% במספר הלינות בבתי המלון באילת לעומת אפריל 2018. מכך ניתן להסיק שהישראלים לא ויתרו על אילת בחג הפסח אלא החליטו לנסוע אליה ברכב ולוותר על הטיסה.

לפני כשבועיים הזהיר ניר דגן, מנכ"ל ארקיע, בכנס של איגוד הטייסים כי הביקושים במאי לטיסות פנים ארציות לאילת צפויים להיות נמוכים ואמר כי "מה שאמרנו שיקרה – קורה. שדה התעופה רמון, נכון לעכשיו, הוא כישלון. רשות שדות התעופה יודעת את זה, שר התחבורה יודע את זה, ויש צניחה ברמות הביקושים לשדה הזה. אנשים שעוברים בו לא רוצים לעבור בו יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker