רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

האם באמת כל הטיסות הפנים ארציות לאילת יצאו הקיץ מנתב"ג? רשות שדות התעופה (רש"ת) פנתה שלשום (ב') לחברות התעופה הישראליות שפועלות בשדה דב, והודיעה להם כי שדה התעופה יסגר ב-1 ביולי. תאריך זה אינו חדש לחברות התעופה, שכן זה התאריך בו אמור שדה התעופה הצבאי להיסגר ועמו גם האזרחי - אבל מתברר שחברות התעופה הפועלות בשדה התעופה עדיין הופתעו לקבל את המכתב המדובר.

בשלב זה ישראייר וארקיע עדיין מוכרות כרטיסי טיסה לתקופת הקיץ לטיסות היוצאות גם משדה דב, מתוך הערכה כי בסופו של דבר סגירתו של שדה התעופה תידחה שוב.

זו לא הפעם הראשונה שרש"ת שולחת לארקיע וישראייר מכתב המעדכן לגבי מועד סגירתו המתוכננת של שדה דב, אך זה המכתב המפורט ביותר בנושא עד כה. תנועת הנוסעים הפנים-ארצית בישראל מסתכמת בכ-1.4 מיליון נוסעים בשנה, משדה דב ומנתב"ג יחדיו. ברש"ת טוענים כי נתב"ג ערוך לקבל את כל הפעילות הפנים ארצית, אך גורמים שונים בענף התעופה אומרים שהעניין מוטל בספק - אלא אם הפעילות תבוא על חשבון הפעילות הבינלאומיות של חברות הלואוקוסט. בכל אופן, ארקיע וישראייר טרם פנו לקבלת סלוטים (שעות המראה ונחיתה) לקיץ לפעילות הפנים-ארצית מנתב"ג.

שדה דב
שדה דב צילום: עופר וקנין

במכתבו של עודד אזולאי, מנהל שדה דב, לחברות התעופה נכתב כי "בהתאם להוראות צו רשות שדות התעופה ובהתאם להודעת שר הבטחון מ-3 ביוני 2018, תופסק פעילות התעופה הצבאית והאזרחית בשדה דב החל מ-1 ביולי 2019. על חברות התעופה המסחריות - לרבות ארקיע, ישראייר, עיט וטמיר תעופה, וכל חברה נוספת הפועלת מטעמן - להיערך ללא דיחוי להעתקת פעילותן, באופן שמיום זה תבוצע כל הפעילות המסחרית מנתב"ג".

אזולאי מסייג כי ההוראות שניתנות על ידו הן "ככל שלא תתקבל החלטה אחרת". זאת כנראה לאור הדחיות הרבות שחווה שדה התעופה באשר לסגירתו.

"העיר אילת תרעד ותרעיד את המדינה"

בעקבות מכתבו של אזולאי, מטה המאבק למניעת סגירת שדה דב - הפועל מטעם תושבי העיר אילת וגורמי התיירות והתעופה - קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו "להתעשת ולא להעדיף את בעלי ההון ואת עמדת פקידי האוצר ורמ״י, שרואים לנגד עיניהם רק כסף, ומעדיפים דיור יוקרתי לאורך הים על פני תושבי אילת. יודגש כי בשיחות פרטיות מודים ביושר כל אנשי רשות שדות התעופה כי נתב"ג כורע תחת העומס, וכי לא יוכל להכיל אליו את פעילות שדה דב. העיר אילת תרעד ותרעיד את המדינה נוכח הזנחת האינטרסים הלאומיים והפקרת תושביה בידי ממשלת נתניהו. זוהי גזירה קשה שלא נוכל לעמוד בה".

עוד טוענים במטה כי "סגירת שדה דב תהיה בכייה לדורות ותמיט מכה קשה על תושבי אילת הזקוקים לשדה לשם קבלת שירותים רפואיים ואחרים, על כלכלת אילת ועל ענף התיירות בעיר. הכוונה לסגור את שדה דב מתחברת להיפרדות ממשלת ישראל מתשתיות תעופה, ובהמשך לסגירת שדות התעופה בעטרות, קרית שמונה ומחניים ולצמצום השדה בחיפה. יש לחתור לקיים את התכנית המאפשרת בניית 8,000 דירות ממזרח למערב תוך הותרת מסלול וטרמינל קטן שימשיכו להוות את צינור החמצן מלב גוש דן לאילת הרחוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker