טסתם עם הילדים באל על ללונדון? יכול להיות ששילמתם 100 דולר יותר מדי

מגיש התביעה הייצוגית נגד החברה, טוען כי החברה גובה מסי נמל של 78 ליש"ט מלקוחות בגילי 15-12 על טיסות ללונדון - אף שמסים אלה בוטלו על ידי הרשויות בבריטניה כבר ב-2016 ■ אל על: "כתב התביעה טרם התקבל באל על ואנו למדים עליו מכלי התקשורת"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על
מטוס אל עלצילום: 2015 Boeing

אל על גובה מסי נמל באופן פסול מלקוחות בני 15-12 שטסים עמה ללונדון, שכן מסים אלה בוטלו על ידי הרשויות בבריטניה כבר במארס 2016 – כך נטען בבקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך כ-4 מיליון שקל, שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים.

על פי הדין הבריטי, חברות תעופה אינן נדרשות לשלם לרשויות המס בבריטניה אגרת נוסע (Air Passenger Duty) עבור נוסעים שטרם מלאו להם 16 שנים. לפי הבקשה, אף שאל על יודעת כי לקוחות בגילי 15-12 אינם נדרשים לשאת בתשלום האגרה אם הם רוכשים כרטיס במחלקת התיירים הבסיסית, היא בכל זאת בוחרת לגבות מנוסעים היוצאים מבריטניה לישראל רכיב משמעותי זה, שמסתכם ב-78 ליש"ט.

לטענת התובע, יצחק מוריה סטופיצססקי, שהגיש את הבקשה לתביעה באמצעות עו"ד מיכאל אדלר ממשרד אדלר שחר אדלר ושות' ומשרד שפירא בר-אור מצקין ושות', אל על מציינת בעת הליך הרכישה באותיות קטנות, שלא כל אחד יכול להבחין בהן, כי הלקוחות זכאים להשבת חלק מסי הנמל, וכי הם נדרשים לפנות למוקד הטלפוני שלה לשם השלמת הליך רכישת הכרטיסים, או לפנות אליה בבקשה לקבלת החזר. כל זאת בלי שהיא מציינת באיזה סכום מדובר, וכשלמעשה היא מגלגלת את מלוא האחריות בעניין על כתפי הלקוחות. "תוצאתה של מדיניות זו של אל על, ושל דרך הרכישה שאותה היא עיצבה, היא אפוא בהתעשרות בלתי צודקת על חשבון לקוחותיה", נכתב בבקשה לתביעה ייצוגית.

צילום: צילום מסך מאתר אל על

הטקסט לגבי השבת מסי הנמל מופיע בתחתית העמוד המפרט את נתוני הטיסה, תחת קטגוריה של הערות לתעריף. לפי הבקשה, "הודעה זו מופיעה לאחר שהלקוח כבר בחר את הטיסות וסכום הרכישה כבר נסכם עבורו. הודעה זו מופיעה בכל ההזמנות הנעשות באתר אל על, בין אם ההזמנה היא ללונדון או ליעדים אחרים, ובין אם היא נעשית עבור נוסעים צעירים שטרם מלאו להם 16 שנים". סטופיצססקי רכש מאתר האינטרנט של אל על את כרטיסי הטיסה לנכדו ולא הבחין בהודעה כלל, ובהתאם גם לא פנה למוקד הטלפוני של החברה לצורך קבלת הפטור ממסי הנמל. במקביל, אל על גם לא יידעה אותו בעניין זה כאשר שלחה אליו את כרטיסי הטיסה.

לפי הבקשה, לאל על אין קושי טכני או תפעולי שמונע ממנה את האפשרות שלא לגבות מהלקוחות הרלוונטים את מסי הנמל האמורים, שכן כאשר בוחנים את מערכת הכרטיסים של החברה בכל הנוגע לתינוקות או לילדים עד גיל 12, מתברר כי החברה מזינה את הפטור באופן אוטומטי בהליך הרכישה. "הווה אומר, אל על יכולה להזין את הפטור אוטומטית גם בעיניים של יתר הלקוחות הפטורים מתשלום האגרה, וכך למנוע את התעשרותה הפסולה על חשבון הנוסעים", נכתב בבקשה. "חרף העובדה שאל על מאפשרת ללקוחותיה לבחור בקטגוריית 'נוער', שנבלעת לתוך קטגוריית 'צעיר', בפועל קטגוריה זו כלל אינה מובאת בחשבון - ורכיב מסי הנמל שנגבה ממבוגר זהה לחלוטין לרכיב שנגבה מהצעיר".

מבדיקה שערך TheMarker עולה כי חברות תעופה אחרות שפועלות בקו ישראל-לונדון, כמו בריטיש איירוויז ואיזיג'ט, לא פועלות כמו אל על, וגובות מלכתחילה סכום שלא כולל את מסי הנמל עבור נוער וילדים מתחת לגיל 16.

מחברת אל על נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם התקבל באל על ואנו למדים עליו מכלי התקשורת, דבר המעיד על כך שמטרת התביעה תקשורתית ותו לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker