אל על שילמה לטייסיה 82 מיליון שקל תמורת שקט תעשייתי

טייסי אל על יזכו לתוספת שכר מדורגת של 35%-42% ויספקו להנהלה גמישות בהפעלת הטייסים ■ איחוד ציי המטוסים יחסוך בהוצאות שכר וכוננות, ותתאפשר הגדלת פעילות בלי לקלוט טייסים נוספים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על
מטוס אל עלצילום: 2015 Boeing

סכסוך העבודה הקשה בין חברת אל על לטייסיה, הסתיים לפני 3 שבועות בהסכם שנחתם לאחר יותר משנתיים של משא ומתן והליך גישור ממושך.

שני הצדדים שמרו על חשאיות פרטיו הכספיים של ההסכם. אל על, שמחויבת כחברה ציבורית לדווח על הסכמים מהותיים לפעילותה, הסתפקה בקביעה שההסכם אינו צפוי להשפיע מהותית על תוצאותיה הכספיות, אלא שמתברר כי הוא מביא לשינוי משמעותי בשיטות העבודה של הארגון החולה, ועשוי לספק לו סיכוי לשרוד במלחמה המחריפה בשוק התעופה. הטייסים מצדם הבטיחו עלייה בתקציב השכר שלהם, וזאת שלושה ימים בלבד לפני כניסתן לתוקף של תקנות התעופה החדשות (Flight Time Limitations), שמגבילות את מספר שעות הטיסה של טייסים בפרקי זמן של שבוע (60 שעות), חודש (290 שעות עבודה מתוכן 100 שעות טיסה) ו-1,000 שעות טיסה לשנה.

תקנות אלו היו עלולות לגרום לירידה של עשרות אחוזים בשכרם של טייסי אל על, שהסתכם ב-533 מיליון שקל ב-2017, והתבסס על מספר גבוה של שעות נוספות שהושגו בין היתר בעבודה מאומצת בשעות שיא הביקוש של הקיץ ועונת החגים, ומסיבות קצת פחות תמימות, כמו הקפצת טייסים לטיסות שלא אוישו בשל טענות למחלת הטייס המיועד, או בשל מחסור בטייסים כתוצאה מהסכמי העבודה של טייסי החברה.

שכר הבסיס יעלה מדי שנה

תקציב השכר של טייסי אלעל

ההישג הבולט של טייסי אל על בהסכם החדש הוא "הלבנת" חלק ניכר מתשלומי השכר שקיבלו, הודות לניצול היעדר התכנון של מערך כוח האדם של החברה מצד אחד, וניצול ציני של יכולתם להשבית את לוח הטיסות ולאלץ את החברה לבטל טיסות תוך נזק תדמיתי - או לחלופין לחכור מטוסים וצוותי טיסה של חברות אחרות בעלויות שהגיעו לעתים לעשרות מיליוני דולרים לשנה. חלק ניכר מתוספות השכר הפכו לשכר הבסיס של הטייסים, והמשמעות היא שיחולו עליהם כל ההפרשות הסוציאליות, כמו הפרשות לקופות גמל, לפנסיה, לביטוח לאומי, לביטוח בריאות ולקרן השתלמות.

ההסכם שנחתם באוקטובר 2018 לתקופה של 6 שנים, קובע שהעלות הבסיסית של שכר אנשי צוות אוויר תהיה 635 מיליון שקל לשנה. עלות זו כוללת את שכר הבסיס, תשלום על שעות נוספות, פיצויים על פעילות ושעות נוספות גלובליות, והטבות שונות כמו גילום שווי כרטיסי טיסה, ארוחות, שי לחג ופדיון חופשה וימי מחלה. תקציב זה אינו כולל תשלום מענקי רווחים, מענקים אישיים ותוספות שכר מותנות ביצועים. שכר הבסיס של הטייסים יועלה כבר החודש מ-457 שקל לשעה ל-620 שקל לשעה, ל-635 שקל לשעה בנובמבר 2019 ול-650 שקל לשעה בנובמבר 2020.

העלות הבסיסית של שכר אנשי צוות אוויר מבוססת על 167 אלף שעות מטוס, 541 טייסים פעילים ו-19 מפקחי טיסה שכוללים טייסים בעלי תפקידים מנהליים כמו ראש מנהל הדרכה ומנהל צי.

ההסכם מתיר חריגה של 15 מיליון שקל כלפי מעלה מעלות ההסכם, כאשר חריגה גדולה יותר תקוזז מהמענק עבור עמידה ביעדים שישולם בשנה שלאחר מכן, ובעוד שחריגה כלפי מטה של יותר מ-15 מיליון שקל תביא להגדלת המענק.

אל על תשלם לאנשי צוות האוויר מענק של עד שכר בסיס אחד לשנה, בכפוף לכך שישלים לפחות 75 שעות קרדיט (הזמן שחולף מסגירת דלתות המטוס ועד לפתיחתן ביעד) בממוצע לחודש, ובתנאי לכך שלא יהיו לו כל אירועי ירידה מפעילות במהלך השנה.

מעבר לכך זכאים אנשי צוות האוויר להטבות שונות כמו 4 כרטיסי טיסה הלוך ושוב לשנה, והטסת בני המשפחה בטיסות חג שהוא מטיס. הטייסים קיבלו גם זכות וטו דה פקטו על עסקות מיזוג ורכישה של החברה משום שאל על הסכימה שבמקרה של מיזוג לא יהיה איחוד רשימת טייסים בין טייסי אל על לחברה הנרכשת או המתמזגת, ומטוסי אל על יוטסו רק על ידי טייסיה.

פחות שעות נוספות לטייסים, הצוות בטיסות ארוכות לא יוכפל

אל על מצידה זוכה בכמה הישגים חשובים שעיקרם שקט תעשייתי וגמישות בהפעלת טייסי החברה באופן שיביא להתייעלות בהוצאות השכר, ויכולת להגדיל את הפעילותה תוך ניצול הגאות במספר הנוסעים בנתב"ג מבלי לקלוט טייסים נוספים. טייסי החברה הסכימו להסיר את מגבלת התכנון החודשי של שעות העבודה הכוללות, שקבעו כי כל טייס ישובץ לעד 85 שעות עבודה בחודש, ומעבר למספר זה יקבל תוספת של 50% לשכרו. בנוסף שונתה מגבלת התכנון מ-85 שעות ל-105-110 שעות לחודש בציים צרי הגוף (מעבר אחד במטוס ) ול-110-115 שעות בחודש בציים רחבי הגוף כמו 787. הסרת מגבלת התכנון פירושה חסכון בהוצאות השכר בשל תשלום מספר נמוך יותר של שעות נוספות.

מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין
מנכ"ל אל על, גונן אוסישקיןצילום: סיוון פרג'

טייסי אל על הסכימו לוותר על הסעיף בחוזה העבודה שקובע שטיסות שאורכן מעל 10 שעות יאוישו בצוות כפול, כלומר ב-2 קברניטים וב-2 קצינים ראשונים, כך שמעתה החברה תוכל לאייש טיסות אלו ב-2 קברניטים וקצין ראשון אחד .

יתרה מזו ציי המטוסים 787 ו-777 יאוחדו לצי אחד, כך שהחברה תוכל להשתמש בטייסים להטסת מטוסים בשני הציים - מצב שנמנע ממנה כיום, כאשר כל טייס מצוות לצי אחד ואינו יכול להפעיל מטוס בצי אחר. איחוד הציים יאפשר גם להקטין את מספר הכוננים לטיסות, משום שטייס 777 יוכל לשמש ככונן לשני סוגי המטוסים. הגמישות הגדולה יותר של שיבוץ  הטייסים, פירושו שאל על נמצאת עתה עם עודף טייסים בהשוואה למצבה ב-2017, כך שרמת הפעילות שבוצעה על ידי החברה ב-2017 יכולה הייתה להתבצע עם 470 טייסים. ההסכם החדש לא רק יאפשר לאל על לאייש במלואו את לוח הטיסות מבלי להיחשף לאירועים כמו ביטול טיסות, הקפצת טייסים ברגע האחרון לטיסות לא מאוישות תוך תשלום שעות נוספות  במקרה הטוב, או חכירת מטוסים. היא תוכל להגדיל את פעילותה ולהגביר את ניצול מטוסי ה-787 (דרימליינר) שנרכשו בעלות (ישירה או באמצעות דמי חכירה) של 2 מיליארד דולר ולהפסיק או לפחות להאט את המגמה של ירידה בנתח השוק של החברה שגורמת לירידה, בהנחה שהיא מקבלת מרשות שדות התעופה על האגרות שהיא משלמת.

רתימת טייסי אל על להסכם, כולל מתן בונוס מותנה הישגים אישיים וקבוצתיים והפסקת סכסוך העבודה, עשויה גם להביא להתייעלות בתחום צריכת הדלק שהייתה 24% מהוצאותיה של החברה ב-2017. חסכון של 1%-3% בצריכת הדלק הסילוני שהוצג על ידי הטייסים כיעד אפשרי במהלך הגישור פירושה חסכון של 4-12 מיליון דולר לשנה במונחי הפעילות ומחירי הדלק של 2017. חסכון זה שיושג על ידי אופטימיזציה של משקל המטוס, כולל מלאי הדלק שיישא, גובה הטיסה ותוואי הטיסה, עשוי להחזיר חלק מהעלייה הצפויה בתקציב השכר של הטייסים,

חסכונות נוספים יושגו על ידי קיצור זמני השהייה של הטייסים בחו"ל - כך למשל הסכימו הטייסים להוריד את זמן השהיה בניו יורק מ-27 שעות ל-24 שעות, ואת זמני השהייה בישראל לאחר רצף של טיסות מ-46 ל-36 שעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker