"טייס שלנו ירוויח חצי מזה של אל על": טייסי ארקיע מאיימים לשבות

הטייסים טוענים כי בניגוד לחברות אחרות, הנהלת החברה לא נערכה כראוי לתקנות ה-ftl שעתידות להיכנס לתוקפן בתחילת נובמבר - ובעקבות כך יפגעו תנאי עבודתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת ארקיע
מטוס של חברת ארקיע

טייסי חברת ארקיע הכריזו היום (ד') על סכסוך עבודה ביניהם לבין הנהלת החברה - מה שעלול להוביל לעיכובי טיסות ואף ביטולים. הטייסים טוענים כי בניגוד לחברות אחרות, הנהלת החברה לא נערכה כראוי לתקנות ה-ftl שעתידות להיכנס לתוקפן בתחילת נובמבר - ובעקבות כך יפגעו תנאי עבודתם.

בשיחה עם טייס בחברה הוא טוען כי בעקבות התנאים החדשים שנדרשים "טייס ירוויח אצלנו עכשיו חצי מטייס אל על. כל חברות התעופה נערכות לתקנות האלה מראש ואפילו באל על הגיעו כבר להסכמות".

נראה כי הסכסוך נמצא רק בין הטייסים להנהלה ולא נרשם עיכוב בטיסות היוצאות או הנכנסות של החברה.

תקנות ה-ftl החדשות עומדות ליצור מציאות חדשה לכל חברות התעופה בעולם כאשר חלקן נערכות לכך מזה חודשים רבים. התקנות החדשות נועדו להבטיח את בטיחות הטיסה, והן מגדירות מחדש את כללי המנוחה. כך למשל, הן מחייבות את הטייסים ב-36 שעות מנוחה רצופות לאחר שבעה ימי עבודה.

תקנות אלה צפויות גם להגביל את שעות העבודה של הטייסים, ולא יאפשרו להם לעבוד שעות נוספות מעבר לזמן שנקבע בתקנות, כך שטייס לא יעבוד יותר מ-60 שעות בשבוע, 190 שעות בחודש ו-1,800 שעות בשנה. בניגוד למצב כעת, ברוב המקרים יכללו שעות העבודה החדשות של הטייסים גם את זמן ההגעה לנמל התעופה, התדריך שלפני הטיסה וכן את העיכובים שנוצרים לפני ההמראה.

התקנות החדשות היו גם חלק מהליך הגישור שנערך בין טייסי אל על להנהלה בשנה הקרובה כאשר רק השבוע הגיעו הצדדים להסכמה על הסכם, אך טרם חתמו עליו והם צפויים לפי הערכות לעשות זאת בימים הקרובים.

ביולי 2017 הכריזו טייסי ארקיע גם כן על סכסוך עבודה מול ההנהלה דרך הסתדרות העובדים לאחר שלטענתם, הנהלת החברה נקטה בשנה שחלפה עד אז בשורת צעדים שפגעה בתנאי העסקתם ובמשכורתם. זאת למרות שרק כשנה וחצי קודם לכן נחתם מולם הסכם עבודה חדש המסדיר את שכרם. הסכם העבודה שנחתם הבטיח העלאת שכר הטייסים ב-22% לשעה בטיסות במטוסי הסילון, לפי מדרגות ותק מסוימות.

מטוס של חברת ארקיע

לטענות הטייסים אז, הגידול בפעילות הפנים והחוץ ארצית גרם להעברת רוב הפעילות הפנים ארצית למטוסי הסילון בשנה האחרונה, וחכירה של יותר מטוסים זרים לפעילות בחו"ל - עם צוותי אוויר זרים שמפעילים את הטיסות.

לדברי הטייס, אחת הבעיות הגדולות שעלולות להיווצר בעקבות התקנות החדשות הן עניין הכוננות לטייסות כאשר טייס שיוקפץ לטיסה יידרש לעשר שעות מנוחה טרם הטיסה ולדברי הטייס החברה איננה ערוכה לכך. ״אנחנו מקבלים שכר רעב ואין שום הכנות לדבר״ הוא אומר.

מהנהלת ארקיע נמסר כי המהלך הוא חלק טבעי בניהול המו״מ על הסכמי השכר החדשים, ארקיע משוכנעת כי כל הנושאים הקשורים לטייסים יבואו על מקומם וזאת ללא כל הפרעה לפעילות השוטפת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker