האם אל על זוכה להטבות מיוחדות מרשות שדות התעופה בהפעלת טיסות בטרמינל 1?

אל על ביטלה את מותג הלואו קוסט שלה ועברה למחירי כרטיסים שונים, כולל מחלקת עסקים ■ למרות זאת, טיסותיה ממשיכות לצאת מטרמינל 1 - אף שהטרמינל שמור לטיסות לואו קוסט ומאפשר אגרות מוזלות לחברות התעופה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טרמינל 1 בנתב"ג
טרמינל 1 בנתב"גצילום: עופר וקנין

אל על הודיעה היום (ב') כי לאחר ביטול המותג UP ובמסגרת מדיניות קטגוריית הכרטיסים החדשה - היא מחזירה את מחלקת העסקים בטיסות לברלין וקייב, שעתידות לצאת מטרמינל 1. זאת, למרות שהטרמינל שמור לטיסות לואו קוסט ומאפשר אגרות מוזלות לחברות התעופה.

בינואר הודיעה החברה כי היא מתכוונת לבטל את מותג הטיסות המוזלות שבראשותה, UP, החל מאוקטובר. למרות זאת, היא הודיעה כי בכוונתה להמשיך להפעיל את הטיסות שיהיו תחת המותג לפראג, בודפשט, קייב, ברלין ולרנקה דרך טרמינל 1.

עבור נוסעי החברה הוותיקים, ביטול המותג UP בישר על האפשרות שטיסות מחלקת העסקים יחזרו לקו הפופולרי לברלין, אך במהרה התברר כי הנוסעים האלה יצטרכו להמתין עוד כשנתיים עד שיוחלפו המטוסים, שתצורתם מאפשרת את קיומה של מחלקת תיירים בלבד. בנוסף, אמרה החברה בפברואר כי היא תמשיך לצאת מטרמינל 1 המוזל לפחות עד 2020, "עד להשלמת התהליך" של איחוד יעדי אירופה תחת המותג אל על.

למרות זאת, מתברר כעת כי בטיסות אלה יפעלו מטוסים שקיימת בהם מחלקת עסקים, ואל על תפעיל כבר באוקטובר הקרוב את שירות העסקים לברלין וקייב בעקבות דרישה מצד קהל הלקוחות, בעיקר מהמגזר העסקי. בנוסף, החברה מתכוונת להשיב בהדרגה את שירות מחלקת העסקים גם לשאר היעדים במהלך 2019.

מאחר שטרמינל 1 מיועד לטיסות מוזלות, אין בו טרקלין עסקים - ולכן החברה מצהירה כעת מראש כי בטיסה הלוך לא יתאפשר לנוסעים לבקר בטרקלין אלא רק בטיסות החוזרות לישראל, באמצעות טרקליני שדות התעופה הזרים.

מנכ"ל אל על, גונן אוסישקיןצילום: סיוון פרג'

מהלך זה של המשך הפעילות בטרמינל 1 למרות שינוי סוגי הכרטיסים, וכעת גם ההודעה על הפעלת מחלקת העסקים - מהווה יתרון לאל על. במסגרת הטיסות דרך טרמינל 1 משלמות חברות התעופה הפועלות בו אגרות נמוכות משמעותית מאלה שהן משלמות בטרמינל 3.

בעת ההודעה על ביטול UP אל על התחייבה בפני רשות שדות התעופה כי הטיסות שהיא תפעיל דרך טרמינל 1 ימשיכו לעמוד בקריטריונים של טיסות לואו קוסט. בין הקריטריונים: הפעלת טיסות סדירות ליעדים קבועים על פי לוח זמנים קבוע; ויתור על זכויות המראה ונחיתה בטרמינל 3; התחייבות להפעיל מטוסים צרי גוף בלבד; התחייבות למכירת כרטיסי טיסה שבהם ככל שמועד הטיסה מתקרב כך מחיר הכרטיס עולה.

סעיף נוסף שעליו התחייבה אל על מדבר על מחויבות החברות הטסות מטרמינל 1 "למכור כרטיסי טיסה מבלי לאפשר לנוסעים בחירת מושב, זכות לאוכל ללא תשלום או הטסת כבודת בטן מטוס ללא תשלום". כאשר מדובר על מחלקת ביזנס, אופציה זו איננה אפשרית מאחר שלא ניתן לרכוש כרטיס בביזנס ללא בחירת מושב ולשדרגו.

לכן עולה השאלה, כיצד מתאפשר לאל על להפעיל טיסות בטרמינל מוזל כאשר היא מציעה תנאי טיסה רגילים בטיסותיה. 

מרשות שדות התעופה נמסר: "חברת תעופה המפעילה טיסה מופחתת רשאית לעשות זאת מטרמינל טיסות מופחתות, כל עוד הטיסה עומדת בקריטריונים. סעיף 6 להפעלת טיסות מופחתות בטרמינל 1 קובע כי: החברה תמכור כרטיסי טיסה על בסיס מושב בלבד ולא תאפשר לנוסעים בחירת מושב ו/או זכות לאוכל ללא תשלום ו/או הטסת כבודת בטן מטוס ללא תשלום".

מאל על נמסר בתגובה: "כל פעולות אל על נעשות על פי הנהלים של הגורמים הרלוונטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker