ביהמ"ש דחה את העתירה נגד תחילת עבודות השיפוץ במסלול הנחיתות המרכזי בנתב"ג

בעקבות פסק הדין תחל רשות שדות התעופה בשיפוץ המסלול וכלל הנחיתות בנתב"ג יועברו למסלולים אחרים ■ לתושבי האיזור הוצעו, בין השאר, פתרונות מיגון אלסטי נגד הרעשים ■ משרד עוה"ד המייצג את התושבים: "מצוקת התושבים קשה מנשוא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, מבט מלמעלה
נתב"ג, מבט מלמעלה צילום: מגד גוזני

בית המשפט לעניינים מינהליים בלוד קבע אתמול בפסק דין כי הוא דוחה את עתירת היישובים בארות יצחק ומזור נגד תחילת עבודות השיפוץ במסלול 12-30 בנתב"ג. בעקבות פסק הדין שהתקבל רשאית רשות שדות התעופה להתחיל בעבודות השיפוץ למסלול הנחיתות העיקרי בנתב"ג לתקופה המתוכננת לשלושה חודשים. בעקבות עבודות אלה ייסגר המסלול עבור השיפוצים וכלל הנחיתות בנתב"ג יועברו למסלולים האחרים בשדה התעופה. 

בפסק הדין כתב השופט, צבי דותן, כי "רשות שדות התעופה מתבקשת לעשות מאמץ עליון לסיים את כל העבודות לא יאוחר מ-31 ביולי".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי "מסלול 12-30 הוא מסלול הנחיתה המרכזי של נמל התעופה בן גוריון. על מנת להבטיח את כשירותו והשימוש בו באופן בטיחותי, נדרשת רשות שדות התעופה לשדרוגו וריבודו". ברש"ת הוסיפו כי הם ביצעו את כל הנדרש כדי שעבודות השיפוץ ייעשו במינימום פגיעה ביישובי הסביבה, וכי בעת תכנון העבודות נלקחו בחשבון גם תנאי מזג האוויר ותנועת הנוסעים, כך שניתן יהיה לבצע את העבודות במהירות, לפני תקופת העומס הצפויה באוגוסט.

ברש"ת טוענים כי במסגרת ההיערכות לעבודות השיפוץ הם הצליחו לקצר את משך העבודות לשלושה חודשים בלבד, במקום חמישה חודשים לפי התוכנית המקורית. בנוסף אומרים ברש"ת כי הם פנו ליישובי הסביבה והציעו להם אמצעים לצמצום רעש המטוסים בתקופת ביצוע העבודות.

השופט טען כי הפתרונות שהציעה רש"ת לתושבי האזור ימשיכו לעמוד לרשותם גם לאחר ההכרעה שקבעה כי עבודות השיפוץ מאושרות. בין הפתרונות שהציעה רש"ת מלבד אספקת מיגון אקוסטי, הוצע גם כי למשך כל תקופת השיפוץ לא יהיו נחיתות במסלול 21 בשבתות וחגים וכן מימון דיור חלופי לכל תושב הזכאי לכך, בהתאם לתנאים שנקבעו בתוכנית המתאר של נתב"ג, תמ"א 2/4.

"עמדת התושבים אינה משוללת יסוד"

השופט כתב כי הוא אינו מחייב את העותרים להוצאות מאחר והעתירות היו במקומן. "עמדתם של העותרים אינה משוללת יסוד, גם אם בסופו של דבר גברה ידו של האינטרס הציבורי, ושל כלל האי התערבות בהחלטת הרשות המינהלית, כל עוד אין היא נגועה בחוסר סבירות קיצוני".

ממשרד עו"ד ענת בירן, המייצג את תושבי בארות יצחק ומזור, נמסר כי "אף שבית המשפט הגיע למסקנה שאינו יכול להתערב בעמדות המקצועיות שהציגה רש"ת ובשיקול הדעת שלה, וכתוצאה מכך לא קיבל את העתירה - הוא קבע בסיפא לפסק הדין במפורש שהעתירה היתה במקומה. אנחנו לומדים את פסק הדין ובוחנים את האפשרויות העומדות בפנינו שכן מצוקת התושבים מתחילת השיפוץ היא קשה מנשוא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker