בית הדין לעבודה הורה לטייסי אל על לשוב לעבודה מלאה, הטייסים: "אסור לנו לטוס בלחץ נפשי"

(עדכון) בית הדין: "מהלכיה החד צדדיים של ההנהלה דחפו את העובדים להתנהלות שאינה תקינה כשלעצמה, כאשר שני הצדדים בחרו להתנהג בכוחנות - בה משולבת מידה לא מבוטלת של אדישות לנזק הרב שנגרם לציבור" ■ ועד טייסי אל על: "הנהלת אל על החליטה להתנתק באופן חד צדדי מהטייסים שלה, הטייסים הטובים והמיומנים בעולם"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מימון, מנכ"ל אל-עלצילום: סיון פרג'
גילי מלניצקי

בית הדין לעבודה הורה לטייסי אל על לשוב לעבודה תקינה ולשמור על שקט תעשייתי על מנת למנוע ביטולי טיסות ולקיים שגרת הדרכות תקינה, שלא תפגע בפעילות החברה. בנוסף, ניתן צו המורה לטייסים להמנע משיבושים.

בצו שהוציא בית המשפט נכתב כי טייסי אל על החלו פעילות "ספונטנית לכאורה", בה התחמקו הטייסים מפעילויות באופן שיוביל לשיבושים חריפים בתפקוד החברה. בכך הטיל בית משפט אחריות על הטייסים כגורם לשיבושים.

בית המשפט התריע כי שני הצדדים פועלים באופן שמקשה על הגעה להסכמות. "מהלכיה החד צדדיים של ההנהלה דחפו את העובדים להתנהלות שאינה תקינה כשלעצמה, כאשר שני הצדדים בחרו להתנג בכוחנות – בה משולבת מידה לא מבוטלת של אדישות לנזק הרב שנגרם לציבור".

בדיון שהתקיים הבוקר בבית המשפט, אמרו נציגי הטייסים כי בשום שלב לא ניתנה הוראה ארגונית לטייסים לצאת לעיצומים, וכי ביטולי הטיסות נעשים על פי שיקול הדעת של כל אחד מהטייסים בהתאם למצבו הבריאותי והנפשי. "החוק אוסר על טייסים לטוס בלחץ נפשי", הבהיר אחד מהקברניטים שנכחו בדיון.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

בתגובה לכך כתבו השופטים כי ניתן להצביע על זיקה בין ריבוי מקרי ההשתמטות ומקרי החולי אשר הובילו לביטולי טיסות והדרכות, לבין ההחלטה על הפחתת השכר לטייסים בגילאי 65-67. בית המשפט קבע כי "יש שימוש בהיעדרויות מהעבודה לצורך השגת תכלית קיבוצית. זאת תוך כדי עשיית דין עצמי והתעלמות מהכללים שנקבעו בחוק ובפסיקה".

בית המשפט האשים את הטייסים בכך שהם מפרים את העבודה השוטפת בכוונה לשבש, ומבלי להשתמש בכלי השביתה הקבועים בחוק. בכך הפנה בית המשפט בצורה ברורה אצבע מאשימה כלפי הטייסים, כשקבע כי הטייסים נוהגים בצורה מכוונת כדי לפגוע בפעילות התקינה של החברה.

השופטת אופירה דגן-טוכמכר, ביקרה את הטייסים על אופן התנהלותם, ועל כך שהם פוגעים בנוסעי החברה במסגרת המשא ומתן בין הצדדים. הנהלת החברה הציעה במהלך הדיון כי עד שיושלם המו"מ בין הצדדים ולקראת משכורת פברואר, ישולם להם שכר שהגובה שלו בין השכר ששולם בדצמבר 2016 (כ-65 אלף שקל לטייס בממוצע לטענת החברה), לבין זה הנמוך ששולם להם בעבור חודש ינואר (משכורת עבור תפקידי קרקע והדרכות, בין 17 אלף שקל ל-33 אלף שקל). הדיונים אצל יו"ר ההסתדרות ניסנקורן במהלך הלילה לא הניבו תוצאות, וכל אחד מהצדדים התבצר בעמדתו מבלי שיושגו הבנות.

במהלך הדיון אמר ניר צוק, יו"ר ועד הטייסים: "הגענו לבית הדין אחרי שגם אני לא מצליח לשלוט במצב שאליו הגענו. אנחנו במשך שנתיים ומשהו מסתובבים סביב הדבר הזה, לאחר שהיו שנתיים שקטות ובית הדין קבע כללים שקוימו". צוק התייחס לאווירה הקשה במסדרונות אגף המבצעים ובין טייסי החברה, שמתקשים להענות לקריאות ההנהלה לאייש טיסות. "אני כבר לא יכול לפנות לאנשים ולבקש מהם לטוס", הסביר צוק. "הוויכוח מתחיל עוד לפני הכסף. ההנהלה באה ואומרת לאנשים – אתם לא טייסים".

הטייסים דחקו בבית המשפט לתת הכרעה שתבהיר כי החלטת ההנהלה על הורדת השכר היא חד צדדית, ולא נובעת מהמשא ומתן שמתקיים מזה זמן ארוך בין הצדדים.

מהנהלת אל על נמסר: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט וקוראים לטייסים לשוב אל שולחן המו"מ. צר לנו על הלקוחות שנפגעו כתוצאה מהשיבושים שהיו בימים האחרונים. אנו מקווים לשוב באופן מיידי לפעילות סדירה על מנת להעניק שירות ללקוחותינו ולטובת כלל עובדי החברה".

דיון לילי

במהלך הלילה נפגשו הצדדים להמשיך ולדון על סלע המחלוקת החדש-ישן, סביב תנאי השכר של טייסים וותיקים, שעברו את גיל 65 ולפי תקנות התעופה לא יכולים להפעיל יותר טיסות מסחריות, אך גיל פרישתם לפנסיה הוא 67. הטייסים הלינים על כך שההנהלה גורמת להרעה מהותית בשכרם, לאחר שבשבוע שעבר קיבלו הטייסים משכורת עבור חודש ינואר, שהייתה משמעותית נמוכה יותר מזו שהורגלו לה כטייסים פעילים.  

בעוד שהטייסים הפעילים מקבלים משכורות של 55-65 אלף שקל בממוצע, קיבלו העובדים הוותיקים בעבור שעות פעילות מופחתות ועבודות הדרכה או תפקידי קרקע שכר שנע בין 17 אלף שקל ל-33 אלף שקל, ועל כך הם מוחים.

הצדדים מנסים להגיע להסכמות בעניין תנאי וגובה השכר לקבוצת גיל זו כבר למעלה משנתיים. גם יו"ר הסתדרות העובדים אבי ניסנקורן, שמתווך בין הצדדים, לא הצליח להביא הלילה להתקדמות.

בראיון לגל"צ אמר הבוקר ניסנקורן: "הנהלת אל על החליטה לשבור את הכלים וזה חבל, טעות קשה. זו התנהלות מאוד לא חכמה. אנחנו מנסים לטפל במשבר, והיא מחליטה להוריד שכר של טייסים מגיל 65 ומעלה. אתה לא נוקט צעד חד צדדי במהלך משבר ואומר לעובדים, 'מעכשיו אין לכם פנסיה מעל גיל 65'".

לטענת הנהלת אל על, ההנהלה נענתה בעבר לבקשות ניסנקורן במהלך המו"מ, להמשיך לשלם לטייסים משכורות גבוהות עד שיושגו הסכמות, אך כשהמשא ומתן לא התקדם, גם לא בכפוף להחלטת בית המשפט, הוחלט בהנהלה לבצע צעד חד צדדי שכזה. 

כשנשאל ניסנקורן לגבי הנזק שנעשה לחברה ענה כי הוא "חרד לאל על, טייסיה ועובדיה. אבל לא מורידים שכר בזמן מו"מ. זו טעות קשה. צריך לייצר פתרון, ואנחנו מנסים לעשות את זה. ההנהלה ייצרה משבר".

מאז השבוע שעבר בוטלו כ-10 טיסות נוסעים. אתמול הודיע ועד רשות שדות התעופה כי אם המשבר יוסיף וביטולי הטיסות ימשכו גם היום - יפסיקו עובדי רשות שדות התעופה לתת שירות לטיסות אל על, זה בעקבות נוסעים זועמים שתקפו אתמול עובדות בדלפקי המודיעין בשדה.

תגובת ועד טייסי אל על: "הנהלת אל על החליטה להתנתק באופן חד צדדי מהטייסים שלה, הטייסים הטובים והמיומנים בעולם. לאחר שקיצצה את שכרם של הטייסים הוותיקים בכ-70% - ממשיכה ההנהלה באותה בריונות כאשר היא מאמינה, בטעות, שהדרך לגרום לטייס לטוס בשקט נפשי הדרוש לעבודתו, עוברת דרך בית הדין.

"במקום לנהל מו"מ אינטנסיבי ולסיים את כל הסוגיות תוך 24 שעות, ההנהלה חושבת להכניע את בכירי עובדיה בכח הזרוע. בכלל, יש לתמוה למה הנהלה רוצה להכניע עובדים במקום לדבר איתם? או כדברי הקברניט ראובני בבית הדין: 'החוק אוסר על טייסים לטוס בלחץ נפשי'. נדמה, כי הנהלת אל על לא מבינה שבעולם של מחסור בטייסים ההתנהלות שלה תשאיר אותה ללא טייסים".

יו"ר ועד הטייסים, ניר צוק, העביר את החלטת בית המשפט כלשונה לכלל הטייסים וביקשם לכבדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker