יו"ר הוועדה לביקורת המדינה: "לא ניתן לסגור את שדה דב בלי חלופה ראויה"

ראש עיריית אילת, יצחק מאיר הלוי: "אילת לא יכולה להיות החצר האחורית של מדינת ישראל, היא חלק ממדינת ישראל וצריך לתת לה מענה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת דנה הבוקר (ד') בפינוי הצפוי של שדה דב באפריל 2017. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי "פינוי שדה דב נראה לכאורה כצעד מתבקש כי הדיור במשבר, אבל צריך למצוא פתרונות אמיתיים למהלך כזה. הפינוי הזה מעורר הרבה מאוד בעיות".

במהלך הדיון היא שאלה את המשתתפים האם יש מישהו בחדר שחושב שסגירת שדה דב תביא לשיפור מצב תושבי אילת וזכתה לדממה. "זה די נותן תחושה על המצב" היא אמרה.

שדה דבצילום: דודו בכר

בין הבעיות שהציגה ציינה אלהרר את התארכות משך ההגעה לאילת במידה ושדה דב יסגר, משעתיים לארבע שעות. "הקו הזה משמש נוסעים רבים. מה שבעיני פחות הגיוני זה שאנחנו מדברים על פינוי שדה דב בעוד שדה התעופה הצבאי ימשיך לפעול ולא כל השטח יפונה, כך שאנחנו לא באמת בונים את יחידות הדיור המדוברות. לשמחתי הרבה, בג"ץ דחה את פינוי שדה דב עד אפריל 2017 אבל זה לא עוד המון זמן".

אלהרר מתחה ביקורת על כך שלמרות דו"ח מבקר המדינה, ולמרות שישנה חלופה במסגרתה ניתן להשאיר תוך התאמות, מסלול נחיתה בחלקו של המתחם, תוך בינוי בחלקו האחר, אופציה זו כלל לא נשקלה או נבדקה, והנחתה כי לדיון הבא בנושא, ביולי הקרוב, יזומן מנכ"ל משרד רה"מ בכדי לתת תשובה ברורה מדוע המדינה כלל לא בחנה את ישימות חלופה זו.

לדבריה עם סגירת שדה דב ושדה התעופה בהרצליה, נתב"ג יהיה שדה התעופה היחיד בטווח של 100 קילומטר מתל אביב. אני לא חושבת שיש פתרון טוב או רע, אלא רק השאלה האם יש חלופות, ואני לא רואה חלופות.

"אילת לא יכולה להיות החצר האחורית של מדינת ישראל, היא חלק ממדינת ישראל וצריך לתת לה מענה", כך אמר ראש עיריית אילת, יצחק מאיר הלוי, שמתנגד לפינוי. "64 אלף תושבי אילת, הצרכן העיקרי של שדה דב, לא אוזכרו כלל בדיונים שנערכו בעניין במחשכים. כל החלופות אינן מציאותיות, ולא יחלו - ובוודאי לא יושלמו - בשנים הקרובות. סגירת שדות התעופה בתל אביב, הרצליה וחיפה – פירושה שישראל מוותרת על התעופה הפנים-ארצית", אמר מאיר הלוי.

מוטי שמואלי מרשות התעופה האזרחית (רת"א), הודה כי "השירות שניתן היום לנוסעים לאילת בשדה דב לא יהיה אותו דבר ולו רק בגלל העובדה הטכנית הברורה שהיום יש שני שדות תעופה - שדה דב ונתב"ג, וכשאחת האופציות יורדת השירות נפגע, ועל כך אין מישהו שמערער. רשות שדות התעופה תנסה לתת מענה באמצעות פתרונות של תחבורה ציבורית יעילה מנתב"ג לתל אביב והסעה מיידית מהמטוס לרכבת כדי לקצר את זמן הנסיעה מדלת לדלת לכל מי שיעשה שימוש בקו".

ביחס לפגיעה האפשרית בתושבי אילת טענה נציגת משרד הבריאות בדיון כי חולים אונקולוגיים מאילת עלולים להתייאש מהדרך הארוכה והקשה למרכז הארץ בעקבות סגירת שדה דב, ויוותרו על הטיפולים. כמו כן, היא התייחסה לחיזוק בית החולים באילת על ידי רופאים מהמרכז שעלול להיעצר, שכן רופאים לא ירצו להגיע לאילת, אם ההגעה תהיה מסורבלת וקשה. "היום הם מוכנים להגיע אבל אם שדה התעופה יסגר הם לא ירצו להגיע" אמרה.

איתי פנקס ארד, חבר מועצת תל אביב, אמר כי "זו עתודת הקרקע הגדולה ביותר שנשארה לעיר ועם זאת אנחנו מזדהים עם המאבק לעצירת פינוי השדה. הפתרון היחיד לטווח הארוך לפינוי שדה דב הוא אי מלאכותי. להרחיק לצפון, לעין שמר לא רלוונטי. צריך להיות שדה תעופה במרכז, בתל אביב. אנחנו מדינה אחת ומדינה בלי קשרי תעופה פנימיים היא מדינה נכה".

בהקשר לשדה התעופה באי המלאוכתי אמר הוגו מרום, מתכנן שדות תעופה, ציין כי למעלה ממאה חברות בינלאומיות הציעו להשלים שדה תעופה בים, מול שדה דב, בתוך שלוש-וחצי שנים.

בין חברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית, שלקחו חלק בדיון, נרשם קונצנזוס של מתנגדים לפינוי שדה דב ללא חלופות. בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) אמר בנחרצות כי "הדבר הזה לא יקרה נקודה. יש פה 90 חברי כנסת שלא יתנו לדבר הזה לקרות. אתם לא תסגרו את שדה דב עד שלא יהיה פתרון. לפני שהולכים להביא קזינו לאילת אל תהרסו אותה".

לדבריו "שאלת משבר הדיור מטרידה מאוד אבל הפכה למילת כסף שמאפשרת לנו לדרוס כל נורמה. פינוי שדה דב לא יתרום בפרומיל לכך, יבנו שם מגדלי יוקרה לעשירון העליון, לא יהיה שם מחיר למשתכן וזה לא יוריד את מחירי הדיור. יש כאן עניין נדלני לחלוטין. לקיים חוזים זה חשוב אבל זה לא חזות הכל. למדינה מותר להפר חוזים כי יש עוד אינטרסים אחרים.

חבר כנסת אחר חבר כנסת, שקיבלו את זכות הדיבור, התנגדו לפינוי שדה דב. יצחק וקנין (ש"ס) התריע כי מדובר בפרשת שחיתות כמו הולילנד. "רשות שדות התעופה מודים שנתב"ג אינו ערוך לקליטת כמות הנוסעים לאילת, ורק בהלת הנדל"ן דוחקת בנו. ממילא לפני 2029 לא תהיה תמ"א מוכנה לשטח זה". לדברי איתן ברושי (המחנה הציוני) "אין שום חלופה אמתית חוץ מהשארת השדה במקומו. מבחינת סדר העדיפויות, יעד המדינה הוא פיתוח הנגב והגליל לפני עוד 12 אלף דירות יוקרה בתל אביב".

צביקה קרמן, ראש חטיבת התכנון במשרד הביטחון, הדגיש כי שדה התעופה הצבאי מתוכנן להתפנות בשנת 2019 אך זאת בכפוף לתקציבים מהאוצר, כשהפינוי אינו חלק מתקציב הביטחון השוטף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker