העליון קיבל את הסכמת המדינה ומנהלי הגוש הגדול: פינוי שדה התעופה שדה דב יידחה

ראש עיריית אילת: "הדחייה מהווה חלון הזדמנויות עבור הממשלה לעשות את הדבר הנכון. פינוי השדה, ללא הקמת חלופות אמיתיות, מהווה לא רק יריקה בפרצופם של תושבי אילת, שינותקו ממרכז הארץ, אלא גם מעשה חלם"

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל

בית המשפט העליון קיבל את הסכמת המדינה ומנהלי שכונת הגוש הגדול כי פינוי שדה התעופה שדה דב ידחה ב-10 חודשים. השדה יפונה רק באפריל 2017, ולא בסוף יוני הקרוב כפי שתוכנן. בתוך כך בית המשפט דחה את עתירות חברת התעופה ארקיע ועיריית אילת נגד הפינוי המתוכנן של שדה התעופה, בהן ביקשו לדחות את פינוי השדה לינואר 2019, ולהצמידו לפינוי שדה התעופה הצבאי.

החלטת הממשלה המקורית קבעה כי הפעילות התעופתית בשדה התעופה שדה דב תיפסק ב-30 ביוני הקרוב, ובמקומה יוקמו בקרקע אלפי יחידות דיור. לאחר החלטה זו העבירה הרשות למקרקעי ישראל (רמ"י) 220 מיליון שקל לרשות שדות התעופה (רש"ת), שנועדו להתאמת תשתיות בשדות תעופה אליהם תועתק הפעילות משדה דב, ביניהם נתב"ג.

צילום: מוטי מילרוד

בזמן קבלת ההחלטה הניחו בממשלה כי במועד שנקבע להפסקת הפעילות האזרחית כבר יאושר תכנון שיאפשר שיווק של חלק מיחידות הדיור המתוכננות - אך התקדמות הליכי התכנון הייתה אטית יותר מן הצפוי. למשרדי הממשלה הגיעו פניות בבקשה לדחות את מועד הפסקת הפעילות בשדה דב - ארקיע ביקשה לדחות את המועד נוכח ההשלכות על המשך פעולתה, ועיריית אילת טענה לפגיעה שתיגרם לתושבי העיר הדרומית כתוצאה מסגירת השדה.

מצד שני, המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול בת"א התנגדו לדחייה, וטענו כי זו תהיה הפרה של ההסכמים שנחתמו עמם. ועד תושבי שכונת נופי ים בת"א, שממוקמת בסמוך לשדה, התנגד אף הוא לדחייה, כשהוא מתייחס לנזק הבריאותי שנגרם לתושבי השכונה עקב המשך פעילות השדה.

לצד ארקיע ועיריית אילת עמדו משרד התחבורה - שתמך בדחיית מועד הפסקת הפעילות בשדה נוכח העיכוב בהליך התכנוני, משרד התיירות - שחשש לפגיעה בתיירות, ומשרד הבריאות - שרצה למנוע פגיעה במטופלים הטסים על מנת לקבל שירותים רפואיים באזור המרכז. משרד הביטחון לא התנגד לדחייה, ובלבד שהפסקת הטיסות תתבצע בהתאם להודעתו בדבר הצורך להפסיקה.

לעומת זאת, משרד האוצר ורמ"י התנגדו לדחיית המועד בשל ההשלכה על שוק הנדל"ן, ההשפעה על המימון הנדרש לעלות פינוי מחנות צה"ל, והמורכבות של הפינוי, הדורשת טיהור קרקעות לפני שיווק הקרקע. לטענתם, קבלת העתירה משמעה הפרת התחייבויות מפורשות של המדינה כלפי הבעלים הפרטיים. רש"ת מסרה בדיון כי היא ערוכה להפסקת הפעילות בשדה דב ולקליטת התעופה המסחרית המתפנה משם בנתב"ג, ואילו עיריית תל אביב הודיעה כי היא רואה חשיבות לקיומו של שדה דב או שדה תעופה חלופי אחר לטיסות פנים המצוי במטרופולין גוש גן. עם זאת, העירייה הדגישה כי מדובר בקרקע מרכזית וחשובה, וכי היא רואה עצמה מחויבת לקידום התכנון והמשך פיתוח הקרקע בהתאם להחלטות המדינה.

בית המשפט לא קיבל את טענות ארקיע, וציין כי ב-2010 הצהירה ארקיע לפני ועדת גנות כי היא זקוקה ל-5 שנים על מנת להעתיק את פעילותה לנתב"ג. "בלוח הזמנים שנקבע בעקבות המלצות ועדת גנות, ניתן לארקיע פרק הזמן שאותו ביקשה להתארגנות. על ארקיע היה אפוא להכין עצמה למעבר בפרק הזמן שנקצב לה על פי בקשתה. כמו כן, מתגובת רש"ת אנו למדים כי זו ערוכה ומוכנה לקליטת הפעילות התעופתית המסחרית בנתב"ג, ואין מניעה מקליטת כלל הפעילות המסחרית של ארקיע משדה דב בנתב"ג".

בית המשפט הוסיף וקבע כי הוא לא רואה לנכון להתערב גם בעתירה שהוגשה על ידי עיריית אילת.

בסיום פסק הדין התייחס בית המשפט להיעדרה של החלטה מינהלית כתובה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "ראוי שהחלטה מינהלית, בפרט החלטה דוגמת זו שלפנינו, תועלה על הכתב מבעוד מועד. אמנם במקרה דנן התשתית העובדתית והמקצועית העומדת בבסיס ההחלטה, כמו גם ההחלטה עצמה והשיקולים שעמדו בבסיסה, הוצגו בפירוט בתגובה מטעם המדינה, וזו נתמכה – בין היתר – בתצהירו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אולם כאשר מדובר בהפעלת סמכות מכוח החלטת ממשלה, ובפרט נוכח ההיבטים המורכבים שעמדו על הפרק, היה מקום לכך שההחלטה תינתן בכתב".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אמר לאור פסיקת בג"ץ כי "פסיקת בית המשפט מהווה חלון הזדמנויות עבור הממשלה לעשות את הדבר הנכון. פינוי שדה דב, ללא הקמת חלופות אמיתיות, מהווה לא רק יריקה בפרצופם של תושבי אילת, שינותקו ממרכז הארץ, אלא גם מעשה חלם. קודם הורסים, ואחרי שמאוחר מדי – מתפלאים, מצטדקים ומנסים לתקן. אני קורא לממשלת ישראל – עוד לא מאוחר מדי. הסמכות היא בידכם. אל תפקירו את תושבי אילת. מאחורי פינוי שדה דב ישנם אנשים – אילתים, צעירים ומבוגרים, חולים וסטודנטים, רופאים ומרצים – כולם יסבלו. האחריות היא עליכם".

תגובת ארקיע: "ארקיע ועיריית אילת הציגו בעתירתם בפני בית המשפט טיעונים מהותיים המוכיחים כי אין סיבה להפסיק את הפעילות האזרחית בשדה דב ביוני 2016. טיעונים אלו נתמכו בהמלצות משרד התחבורה, הבריאות, התיירות והביטחון. מההחלטת בג"ץ עולה כי בית המשפט מצא גם הוא שאין סיבה להפסקת הפעילות בעוד כ-5 חודשים. בג"ץ נתן תוקף להצעת פשרה שהציעו השופטים המכובדים ולפיה נדחה תאריך הפסקת הפעילות לסוף אפריל 2017.

"ארקיע תמשיך לפעול יחד עם עיריית אילת ככל שניתן כדי שהפעילות האזרחית בשדה דב לא תיפסק כל עוד הצבא טס וכל עוד הבניה רחוקה. במקביל ארקיע קוראת לבחון חלופות כדי שהתעופה האזרחית בישראל והחיבור לפריפריה לא יפגעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker