סאגת הטיסות מעל חתונת בר רפאלי: שר התחבורה איים לפטר את מנהל רשות התעופה

על אף הוראת שר התחבורה - פורסמה אתמול הוראה חדשה של רשות התעופה האזרחית, שלפיה החברה ששכרה בר רפאלי תחליט מי יצלם מעל החתונה ■ הלילה שונתה שוב ההחלטה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

השמיים נסגרו שוב מעל חתונת בר רפאלי. על אף הוראת שר התחבורה, ישראל כץ, לבטל איסור הטיסה מעל חתונת בר רפאלי, יצאה אתמול (ג') בבוקר הוראה נוספת חדשה של אגף מודיעין טייס ברשות התעופה האזרחית, המנציחה את הסגירה מעל שמי החתונה.

כץ זעם על ההוראה החדשה, והזהיר הלילה את מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) יואל פלדשו, כי יפוטר מתפקידו אם לא ידאג שהשמיים יהיו פתוחים מעל חתונת רפאלי. "אם השמיים מעל חתונת בר רפאלי לא יהיו פתוחים - תועבר מתפקיד", התריע כץ בפני פלדשו.

בר רפאליצילום: אי־פי

"כמי שאחראי על תחום התעופה האזרחית ועל קביעת המדיניות אני מצפה שתמלא אחר הנחייתי בנושא. אני רואה בחומרה את הניסיון לפעול בניגוד להנחייתי ולמדיניות שקבעתי. השמיים שייכים לכלל הציבור ואין להעניק בלעדיות משיקולים מסחריים לגורמים מיוחסים. הצדק חייב להיעשות וגם להיראות", אמר כץ.

בעקבות איומו של כץ, פורסמה הלילה (ד) הודעה מתוקנת חדשה לכל הטייסים, שהשמיטה את שמה של חברת עדן תעופה אשר זכתה במקור לבלעדיות בביצוע צילומי האוויר. על פי ההודעה המתוקנת, את הבקשה והתיאום לטוס באזור יתבקשו הטייסים לבצע עם מודיעין טייס ולא מול עדן תעופה.

יואל פלדשוצילום: יח"צ

ההוראה שפורסמה מוקדם יותר חזרה על איסורי הטיסה, לבד מכלי הטייס שאושרו כבר קודם לכן לצורך צילומי החתונה – חמישה רחפנים, שני מסוקים ובלון תצפית, אלא שהיא כללה חידוש, ולפיו טיס פרטי שירצה בכל זאת לטוס מעל האזור האסור, יצטרך לקבל אישור ולתאם את טיסתו עם חברת עדן תעופה – כאמור חברה פרטית אשר קיבלה בלעדיות לצלם את החתונה.

בענף התעופה מתחו הלילה ביקורת חריפה על ההודעה של מודיעין טייס (עוד לפני ששוב שונתה): "נותנים לחתול לשמור על השמנת. איזה אינטרס יהיה לחברה פרטית לתאם ולאפשר לטייסים אחרים לחוג מעל אזור החתונה? רשויות התעופה בורחות כאן מאחריות", אמרו ל-TheMarker.

ממשרד התחבורה נמסר הלילה בתגובה: "בהמשך להחלטת השר כץ לפתוח את השמיים מעל יערות הכרמל בעת חתונת בר רפאלי, מבקש משרד התחבורה להבהיר, כי החלטת השר שרירה וקיימת. כל מי שיבקש להפעיל כלי טיס במרחב זה, מחר בערב, יוכל להגיש בקשה לגורמים המוסמכים והיא תטופל בהתאם לנהלים. לא תהיה שוב העדפה ולא תינתן שום בלעדיות לחברה כזאת או אחרת במתן אישורי הטיסה. השמיים יהיו פתוחים לכולם, ללא כל העדפה או משוא פנים".

שר התחבורה ישראל כ"ץ במנהרת הרכבת לירושליםצילום: ניר קידר
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker