טייסים פרטיים יעמידו במבחן את החלטת השר כ"ץ: יטוסו בכוונה מעל חתונת בר רפאלי

ביקורת בענף התעופה על תהליך קבלת ההחלטה המקורית לסגור את השמיים מעל יערות הכרמל ■ החשש הוא כי הבקרה והפיקוח האוויריים לא יתירו למטוסים ולא יאשרו לטייסים הפרטיים להתקרב לאזור

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

בענף התעופה ברכו היום (א') על ביטול איסור הטיסה בשמי חתונת בר רפאלי על ידי שר התחבורה ישראל כ"ץ, אך מתחו ביקורת חריפה על תהליך קבלת ההחלטה המקורית על סגירת המרחב על ידי רשות התעופה האזרחית (רת"א). ל-TheMarker נודע היום (א'), כי קבוצת טייסים פרטיים מתארגנת כדי לטוס באזור יערות הכרמל בזמן החתונה ולהעמיד במבחן את החלטת כץ לבטל את איסור הכניסה לאזור.

"לא נעשה זאת כדי להפריע לחתונה של בר רפאלי אלא בכוונתנו לראות האם הוראת שר התחבורה אכן מתבצעת. חשובות לנו תשתיות התעופה. איסור הטיסה המקורי הוא סימפטום 'ליד הקלה על ההדק' של רשויות התעופה שלעיתים מגבילות את המרחב האווירי מבלי להסתכל על משתמשי הקצה, קרי הטייסים", אמר היום טייס פרטי הנמנה על ההתארגנות.

בר רפאלי

לדבריו, החשש הוא כי, הבקרה והפיקוח האוויריים לא יתירו למטוסים ולא יאשרו לטייסים הפרטיים, להתקרב לאזור שהיה אסור לטיסה בשמי חתונת בר רפאלי ובכך למעשה "ירוקנו מתוכן", כהגדרתו את החלטת שר התחבורה.

הוא גילה, כי הטייסים יצטיידו במכשירים אשר יקליטו את התקשורת עם הפיקוח והבקרה, כדי להוכיח, באם מילאו אחרי הוראת שר התחבורה או בחרו ליישם בכל זאת את ההחלטה על סגירת השמיים מעל אזור החתונה.

הטייס הפרטי המשיך ואמר, כי בכל מקרה, על הטייסים יהיה לשמור על כללי בטיחות הטיסה באזור עירוני ומיושב - במקרה זה בית המלון ואזור החתונה, ולשמור על גובה מינימום של אלף רגל (כ-300 מטר) אנכית מעל הקרקע ולא יוכלו להנמיך ממש מעל האורחים.

מבדיקה שערכנו עולה, כי החלטת שר התחבורה, ישראל כ"ץ לבטל את הוראת האיסור של רת"א התקבלה בעצה אחת עם יועצי תקשורת. זאת, לנוכח הביקורת הציבורית החריפה אשר נמתחה בסוף השבוע על סגירת השמיים בשמי החתונה.

מקורבי שר התחבורה אמרו בתשובה כי "ישראל כ"ץ לא היה מעורב בקבלת ההחלטה על סגירת השמיים מעל חתונת בר רפאלי, משום שמדובר היה בהחלטה מקצועית. אולם ברגע שנחשף אליה החליט להפעיל את זכותו המיניסטריאלית ולשנותה. לא מקובל, עם כל הכבוד לרשות התעופה האזרחית (רת"א) לסגור את השמיים לטובת אזרחים פרטיים".

ישראל כ"ץצילום: דניאל בר און

בכיר לשעבר ברשות התעופה האזרחית (רת"א) תיאר את דרך קבלת ההחלטות בנושא. לדבריו, הגורם המבקש פונה לרשות התעופה האזרחית (רת"א). במקרה זה, להערכתו מדובר במשפחה או בנציג מטעמה אשר פנו לרת"א.

לדבריו, מדובר בפניה יוצאת דופן לרת"א. שכן, בדרך כלל מתקבלות פניות מצד רשויות או ארגונים פורמלים אשר מבקשים לערוך למשל מפגני אוויר לטובת הציבור הרחב ומבקשים לשמור על בטיחותו. כך לדוגמא, זכור לו מקרה בו אושר לסגור נתיבים ואת המרחב האווירי של תל אביב לפרק זמן קצוב קצר, כדי לאפשר ירי זיקוקי דינור בשמי העיר ביום העצמאות.

בקשה לסגירת מרחב אווירי, נדונה לדבריו עם חיל האוויר. מתקיימת התייעצות ולאחר קבלת ההחלטה, יישומה מועבר לביצוע רשות שדות התעופה (רש"ת). אגף מודיעין טייס ברש"ת אחראי על הפצת ההודעה (נוטם) הסגירה על כל פרטיו המקצועיים לכלל הטייסים בישראל.

בכיר בענף התעופה הכללית אמר היום (א') כי "התערבותו של שר התחבורה בהחלטה מקצועית ברמה שכזו של רשות התעופה האזרחית (רת"א) היא נדירה ביותר. הלוואי והיינו רואים אותו מקבל החלטות לטובת התעופה הכללית כפי שעשה היום, בעיקר בנושא מניעת הסגירה של שדות התעופה בהרצליה ובשדה דב בת"א".

לדבריו, "מן הראוי היה ששר התחבורה יפעל בלא פחות מרץ למען השארתם של שדות התעופה הרצליה ושדה דב בת"א, לא פחות מהר ממה שעשה בגלל שתי כותרות בכלי התקשורת אשר התייחסו לחתונתה של בר רפאלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker