5 רחפנים, שני מסוקים - ובלון תצפית; "סגירת אזור הטיסה מעל החתונה של בר רפאלי - הפקרות"

טייס פרטי: "לא מדובר בעניין בטיחותי, אלא הגנה על פרטיות של חתונה"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

"זה לא מריח טוב. יש כעס רב בקרב טייסים הפרטיים על איסור הטיסות מעל החתונה של בר רפאלי. יש כאן זלזול במשאב האווירי של מדינת ישראל ושימוש לטובת אירוע פרטי של סלב. גם אם באופן אופרטיבי לא תהיה פגיעה בנתיבי הטיסה הרי שבמישור ההצהרתי המסר הוא שהשמיים הם הפקר", אמר היום (ו') לד-TheMarker בכיר מענף התעופה הכללית.

לדבריו, "מעל יערות הכרמל אין נתיב טיסה. הנתיבים האוויריים הכי קרובים ליערות הכרמל הם מצומת פורדיס למחלף דרום על כביש מספר 4. הנתיב השני שעובר קרוב הוא מצומת פורדיס לכפר חסידים דרך דליית אל כרמל. לכאורה, אף אחד מהמטוסים אשר טסים בנתיבי הטיסה, לא אמור לטוס מעל יערות הכרמל. סגירת האזור תמוהה מאוד".

בר רפאליצילום: אי־פי

את הוראת הסגירה, שנחשפו באתר mako, הוציאה רשות התעופה האזרחית (רת"א) והיא הועברה לציבור הטייסים.

"טייס אשר יפר את ההוראה ויטוס בכל זאת באזור האסור, או ינמיך לכיוון בית המלון בו תיערך החתונה,יסתכן בהתליה או באיבוד ושלילה של רישיון הטייס שלו. שכן, מדובר יהיה בעבירה על חוק הטיס עם היבט פלילי", המשיך הבכיר והסביר.

לדבריו, מדובר באיסור נדיר לטובת אירוע פרטי. "גם כאשר ישנם אירועים המוניים כמו לדוגמא מופע אמנים בפארק הירקון בהשתתפות לדוגמא כמה אלפי בני אדם, יוצאת בדרך כלל אזהרה לטייסים שלא להתקרב לאזור אך לא איסור מוחלט".

על פי ההוראה, באזור האסור יותר רק לחמישה כלי טיס בלתי מאוישים - שהם כנראה חמישה רחפנים אשר יצלמו את האירוע, לשני מסוקים – אחד מהם כנראה שיביא את החתן והכלה – ול"בלון" תצפית אשר יעוגן על הקרקע וישמש ככל הנראה לאבטחה ואולי לתצלומי האירוע, לשהות באזור. האיסור חל על רדיוס של 4 ק"מ מבית המלון ועד לגובה של 3,000 רגל. איסור הטיסה הוא מ-24 בספטמבר בשעה 17.00 בערב ועד 25 בספטמבר בשעה 2 אחר חצות.

"האיסור די מעצבן. כאשר חיל האוויר סוגר שטחים בפני התעופה האזרחית, בגלל סיבות בטיחות טיסה, הוא נתקבל בביקורת חריפה מצד התעופה הפרטית ולא אחת מתחשב בדעותיה. אך כאן לא מדובר בעניין בטיחותי אלא הגנה על פרטיות של חתונה", אמר  טייס פרטי שנמנה על מקבלי איסור הטיסה.

לדבריו, "בחמש השנים האחרונות, מאז שאני טייס פרטי, אני לא זוכר מקרה דומה בישראל. גם לא נראה לי הגיוני שיש כאן עניין של בטיחות טיסה. שכן האזור ממוקם בין נתיבי טיסה".

בענף התעופה מעריכים, כי ההחלטה על איסור הטיסה התקבלה בדרגים הבכירים ביותר של רשות התעופה האזרחית (רת"א) ושל רשות שדות התעופה (רש"ת).

במשרד התחבורה האחראית על רשות התעופה האזרחית (רת"א) אמרו בתגובה כי "מדובר בהנחיות בטיחותיות המתבצעת בעת פעילות של כלי טייס בלתי מאויישים" וכי "ההנחיות פורסמו בהתאם לכללי רת"א עפ"י הנהלים הקבועים בחוק". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker